Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pseudoklasyczne 3-drogi na AMT (Mechano323)

Collapse
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

  Pseudoklasyczne 3-drogi na AMT (Mechano323)


  Pierwsze podejście do konstrukcji 3-drożnej. Celem jak zwykle były wyrównane charakterystyki spl oraz mocy akustycznej (power response).
  Zastosowane przetworniki:
  Próbowałem zrobić coś na bazie tego co miałem (wiadomo, inflacja ogranicza budżet na hobby). Na półce plątały mi się DC160-8 oraz RS100-4. Pomyślałem, że to dobra okazja żeby pokombinować ze wstęgą lub AMT bo średniotonowy jest przetwornikiem szerokopasmowym i można go filtrować wysoko.

  Obudowa ze sklejki brzozowej 18mm o wymiarach zewnętrznych 185x395x293mm. Objętość dla woofera to około 12.5l, dla średnotonowego wydzielona jest zamknięta komora o objętości 1l. Bass-refleks dla woofera strojony na około 40Hz. Wytłumienie włókniną poliestrową.

  Ze względu na asymetryczne rozmieszczenie przetworników względem środka pomiary zostały wykonane dla kątów 0-350 na obu orbitach (H i V). Bardzo przydało się uaktualnienie Clio Pocket do wersji 3. Jest tam funkcjonalność automatycznego zapisu pomiarów, która znakomicie ułatwia zbieranie charakterystyk poza osią również w przy zastosowaniu ręcznego stolika obrotowego.
  Z autozapisem czy bez, trzeba się jednak trochę nachodzić. Jak sobie z ciekawości wyszacowałem, podczas sesji pomiarowej pokonuje się dystans rzędu 1.3km (36 pomiarów na orbitę x 2 orbity x 3 przetworniki x 3m odległości od stolika do laptopa + powrót).

  Wszystkie 216 charakterystyk wciągnąłem do mojego softu, który wygenerował szereg rozwiązań. Jedno z rozwiązań przerzuciłem do VituixCad.


  Obwody nie są skomplikowane, chociaż można je było jeszcze uprościć. Można było zrezygnować z gałęzi R7-C10, tworzącej pułapkę, usuwającą wyskok na charakterystyce woofera przy 3kHz. Szczyt tego wyskoku bez pułapki jest ponad 20dB niżej niż spl systemu i nie powinien być zauważalny.

  Filtry zmontowałem na płytkach uniwersalnych z wytrawionymi wzdłuż całej płytki paskami ścieżek. Każdemu węzłowi przypisuje się jedną ścieżkę, co daje dużą elastyczność rozmieszczania elementów. Można to wykorzystać np. do porozsuwania cewek w celu zmniejszenia ryzyka sprzężeń pasożytniczych.


  Filtry mocowane śrubą na podkładce antywibracyjnej.


  Co do brzmienia... charakterystyki nie odbiegają zanadto od konstrukcji 2-drożnych, które wykonałem wcześniej (link) i styl brzmienia jest podobny również. Czy to oznacza, że nie warto było budować znacznie większych i trudniejszych do wykonania konstrukcji?... tego na razie bym nie powiedział, wydaje mi się że jest pewna dość istotna różnica, ale spróbuję to jeszcze potwierdzić dodatkowymi pomiarami.
  Last edited by XMechanik; 20.11.2023, 22:38.

  #2
  Znowu coś ciekawego. Fajne.
  Powiem ci że ten szacunek przebiegu do celów wykonania pomiarów mnie zaskoczył, ale ciężko coś mu zarzucić :) Już wiem czemu taki zmęczony jestem zwykle na koniec :)

  Skomentuj


   #3
   Spróbuj to potwierdzić odsłuchami również :) jak to się mówi: skoro nie słychać różnicy to po co przepłacać
   Post napisany w podobnym stylu co moje kiedyś :)
   Last edited by Granat; 20.11.2023, 11:02.

   Skomentuj


    #4
    Jak dluga bramke stosujesz przy pomiarach z dalekiego pola?

    Skomentuj


     #5
     Zamieszczone przez Granat Zobacz posta
     Spróbuj to potwierdzić odsłuchami również :) jak to się mówi: skoro nie słychać różnicy to po co przepłacać
     Post napisany w podobnym stylu co moje kiedyś :)
     Właśnie od odsłuchów zacząłem, pomiarem chciałem potwierdzić. Przy wysokich poziomach spl dla obecnej konstrukcji trójdrożnej średnica wydawała mi się nieco czystsza niż w przypadku wspomnianego projektu dwudrożnego. No i to by się zgadzało z odczytem THD (wykres w załączeniu): poziom THD jest niższy od składowej podstawowej o ponad 50dB. Dla konstrukcji dwudrożnej na SB było to tylko 37db. Obstawiam, ze brało się to stąd, że trzecia harmoniczna z pasma użytecznego midwoofera pobudzała breakup membrany. Dlatego trójdrożność ma tu przewagę, głośnik średniotonowy może mieć znacznie mniejszą średnicę (niż midwoofer w 2way) a więc i wyższą częstotliwość breakup'u, trudniej osiągalną przez harmoniczne z pasma użytecznego.


     THD (bramkowany i nie) względem spl sytemu
     Last edited by XMechanik; 21.11.2023, 14:09.

     Skomentuj


      #6
      Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
      Jak dluga bramke stosujesz przy pomiarach z dalekiego pola?
      Bramkę ustawiłem dla pomiaru na osi. Bramka startuje w momencie odpowiadającym czasowi propagacji po odcinku od płaszczyzny frontu kolumny do mikrofonu. Zamknięcie ustawione było tak by odciąć najwcześniejsze odbicie (dla woofera wyszło około 4.8ms po otwarciu).

      Skomentuj

      Czaruję...
      X