Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zestaw 2.1 (Tonsil + Visaton) by MormoN

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Zestaw 2.1 (Tonsil + Visaton) by MormoN

    Witam!

    Chciałem przedstawić moje nowe (w sumie pierwsze-drugie takie v 1,5r) dzieło… Na wstępie chcę podkreślić, że jestem na lekkiej „fazie” więc ortografie i gramatykę nie do końca mam opanowaną. Staram się jak mogę 
    Przedmiotem opisywanym w tym poście jest zestawik 2.1 oparty na głośnikach „Tonsil” i „Visaton”. Dla większości to nie będzie nic nowego ale jednak postanowiłem się „pochwalić”  Ot prosta konstrukcja bez kosmicznych efektów specjalnych. Niestety mój twór nie jest jeszcze wykończony… zostało jeszcze sporo do zrobienia, ale na tą chwile zbrakło mi czasu i pomyślałem sobie że wystawie na DIY zanim sprzęt zniszczeje przed ostatecznym wykończeniem . Teraz w przerwie świątecznej postaram się popchnąć prace do przodu i jak coś to zdam relacje z prac.
    Więc tak… w mojej konstrukcji na przód wykorzystałem głośniki tonsila 16/50 i visatona Sc10n. Subwoofer opiera się o głośniczek 20/60 także tonsila. Początkowo był to 25/60 który nieszczęśnie umarł po przegrzaniu cewki :-/. Pudło jest wykonane pod głośniczek 25cm ale niestety musiałem zejść na 20cm i po odsłuchu 25 i 20 tonsila stwierdziłem że bardziej mi się podobało to muzykalne pukanie 25… :-/ Z czasem do niego wrócę dlatego nie wykańczam obudowy sub`a. Fronty mają pojemność „około” 30 literków… dokładnie nie pamiętam. BR średnica 5,8cm o długość coś około 10cm (też nie pamiętam) strojone na 45Hz. Niczym ich nie wytłumiałem. Subwoofer jest o pojemności 50 literków strojony chyba na 40 albo na 35hz (kurna już wszystko zapomłem) BR 5,8cm, około 8-9cm długości. Wszystko wykonane z 18mm wiórówki. W subie pokleiłem tylną, górną i trochę dolną ściankę wykładziną (taką z podłogi) jako wytłumienie. Całą konstrukcję solidnie wzmocniłem. Przynajmniej się starałem .
    Trochę o technologii  … Zwrotnice wykonał mi pewien osobnik z allegro. Jestem z nich bardzo zadowolony bo jak na moje mało wyrafinowane ucho pracują tak jak powinny. Sam bałem się za to zabierać. Przeraziły mnie te teorie na wszystkich forach co do pomiarów, obliczeń itd.… Tak więc podział według konstruktora zwrotnic wypadł na poziomie 3500Hz + tłumik dla SC10N. Sub gra na tą chwilę jako pasywny podpięty pod jeden kanał wzmacniacza… Podłączyłem go używając dwóch starych zwrotnic (ostro kręcąc kablami ) jakie się przewalały w moich gratach tak żeby uzyskać jako-takie odcięcie wysokich tonów. Kilka dni temu dojechał do mnie MOSFET „Altrona” 1x200W, który niebawem postaram się odpalić (w tym filtr dolnoprzepustowy) który rozwieje moje problemy z zasileniem suba.
    Co do wykończenia jak widać na zdjęciach (albo i nie, bo robiłem telefonem). Zastosowałem fornir „zebrano”. Kleiłem butaprenem. Trzyma się bardzo dobrze. Nie miałem problemów z oklejaniem. Nie stosowałem żadnych obciążeń przy klejeniu tylko klej-fornir-kostka mocno dociskając. Próbowałem zabarwić fornir ale niestety nie wyszło mi to za bardzo ponieważ bejce (taką na bazie wody) nałożyłem przed szlifowaniem forniru…. a przy szlifowaniu…. cały fajniusi kolorek zaniknął :-/ i tyle po barwieniu. Malowanie także jest w fazie „trzeba dokończyć”. Fornir pokryłem dwiema warstwami „capon`u”. Na to jeszcze będzie trzeba zarzucić jakiś lakier (chyba półmat). Wszystko nadal wygląda na „bardzo surowy stan”. A fornir w takiej postaci mi się bardzo podoba . Chyba na położenie lakieru wybiorę się do brata na stolarnie. W domowych warunkach osadzi się kurz i te sprawy…
    Odsłuch…………. Boshe nie spodziewałem się tak fajniusiego brzmienia . 16/50 potrafią nawet nieźle „uderzyć basikiem” nie zapominając o średnicy. SC10N jak na moje ucho gra czysto i potrafi też sypnąć kilka decybeli przy ostrzejszym słuchaniu muzyczki . Najlepsze jest to że zestawik odgrywa bardzo ładnie i przy filmach jak i muzyce. Nie spodziewałem się że 20/60 tonsila potrafi tak nisko zejść i tak mocno uderzyć . W porównaniu do mojego „starego” zestawu który kiedyś tam wystawiłem na elektrodzie, to dzieło gra pięknie!

    Jeśli o dalsze plany to będę się starał pociągnąć wszystko lakierem. Wymienić wkręty mocujące głośniki. „Zbudować jakieś osłony głośników”, odpalić wzmaka i wymienić 20 na 25 

    Koszty:
    TONSIL 16/50 2x35zł +10 zł przesyłka 80zł (używane)
    SC10N 2x52zł + przesyłka 10zł 114zł
    TONSIL 20/60 100zł z przesyłką
    ZWROTNICE 2x41zł + przesyłka 90zł
    PUDEŁKA 80zł (wycinane w OBI)
    FORNIR 100zł
    KLEJE+WKRĘTY 120zł (około)
    TERMINALE 3x15zł 45zł
    BR 4x10zł 40zł
    OKABLOWANIE (nie pamiętam bo po starych kolumnach)

    No i do tego można doliczyć wzmacniacz do suba od „Altron`a” za 125zł z przesyłką. Trafo radiator i reszta będę miał raczej za free. Razem wychodzi coś około 900 zeta albo ponad.  Nie licząc w tym lakieru na wykończenie, spalonego 25/60 i wzmacniacza Technics`a który kupiłem aby napędzić to wszystko.

    Mam nadzieję że za fotki mnie nikt Ne zatłucze bo są lipnej jakości.

    http://www.superimagehosting.com/vie...166398977r.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399062y.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399095b.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399126s.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399155n.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399182m.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399210e.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399237d.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399267l.jpg
    http://www.superimagehosting.com/vie...166399302m.jpg

    #2
    ten fornir mi sie srednio podoba,no ale to rzecz gustu, ogolnie fajna konstrukcja, estetyczna, mysle ze jakby byly lepsze fotki to bby super wygladalo
    ogolnie mowiac, jestem na TAK

    Skomentuj


      #3
      wykonczenie mi sie nie podoba. dziwi mnie wielka objetosc dla niskosredniotonowego. poza tym nie za malej srednicy BR w subwooferze?

      Skomentuj


        #4
        Ogólnie daje 5-/6.
        + Bardzo ładny fornir (wkońcu coś na wzór elegant:) )
        + Wykonanie
        - Dałbym więcej wzmocnień w podłogówkach
        - Czy aby pojemność suba nie jest za duża?

        Skomentuj


          #5
          Co do pojemności podłogówek... są takiej pojemności bo dość mocno opierałem się na symulacjach. Ale starałem się zmniejszać objętość lecz przy tej procedurze "na moje ucho" grało coraz gorzej, a tak 16/50 w tych 30 litrach wydzielają z siebie nawet sporo ładnego basu. W subie BR nie jest za mały. Nie wprowadza żadnych dodatkowych efektów dźwiękowych. Ogólnie jak na ten głośniczek obudowa jest spora ale tak jak mówiłem była robiona pod głośnik 25/60. W celach doświadczalnych po przyjaraniu 25 postanowiłem sprawdzić jedną z tych zachwalanych na forum 20 tonsila. A i w tej obudowie głośniczek sprawuje się bardzo dobrze.

          Skomentuj


            #6
            Według mnie pod względem wizualnym prezentują się nieźle, choć nie w moim guście :wink: A co do objętości to ważne aby ładnie grało, więc skoro na słuch sprawdziłeś że takie są dobre to OK :razz:

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez MormoN
              sprawdzić jedną z tych zachwalanych na forum 20 tonsila.
              zachwalany jest 20/89/2:)

              Skomentuj


                #8
                wg mnie podłogówki mogłyby być troszke szersze bo glosnik wyglada jakby wystawal na boki albo był na styk ale konstrukcja ogólnie bardzo ładna :wink:

                Skomentuj


                  #9
                  Bez szału ale mi się podobują :-) Właśnie mi zależało żeby podłogówki były wąskie i wysokie... Więc efekt jak widać. Na początku też myślałem że dziwnie to wygląda ale już się przyzwyczaiłem :-)

                  Skomentuj


                    #10
                    fornir jest prześliczny :cool:
                    Zamieszczone przez MormoN
                    w tych 30 litrach wydzielają z siebie nawet sporo ładnego basu.
                    sporo, ale raczej odpowiedź impulsowa nie jest zarewelacyjna, ale niektórym podoba się mięki ślamazarny basik. Zawsze można dożucić pare kilo cegieł jako balast :wink:
                    p.s.
                    chciałem samemu mieć orygnalny fornir, który mi się podoba (zebrano widziałem na WLM), ale w ostatniej chwili, zdecydowałem się na coś ciemniejszego, ale o tym cicho sza, :cool:

                    Skomentuj


                      #11
                      jak dla mnie wszystko ładnie,wykonczenie staranne ale:

                      -fotki kiepskie ze az w dupie szczypie
                      -jak ktos w opisie pisze :"nie pamietam,nie wiem" to co to za konstruktor?

                      Skomentuj


                        #12
                        Wiesz D@nielo... Ja nie uważam się za "niewiadomo-jakiego" konstruktora. BR w subie i kolumnach są średnicy 5,8 a jeśli chodzi o długość to już nie zagłębiajmy się w milimetry. Nie chce mi się teraz tego mierzyć.
                        Co do tego miękkiego i mulącego basu 16/50 w 30 litrach to się nie zgodzę. Głośniki zachowują się bardzo dobrze w tych obudowach a i impuls jest bardzo przyjemny.
                        Przy szybszej muzyce potrafią fajnie i dość twardo udeżyć po wnętrznościach. Po zmniejszeniu pojemności do 22 litrów bas strasznie zanikł a po podkręceniu "volume" wychodziły takie "strasznie suche puknięcia" bez mięsa :-) Jak dla mnie teraz gra bomba. Nie twierdzę też że sprzęt jest idealny ale i tak przeszedł moje oczekiwania. To moja pierwsza "poważniejsza" kostrukcja z której jestem bardzo zadowolony. Kwestia gustu :-)

                        Skomentuj


                          #13
                          Zamieszczone przez MormoN
                          Nie chce mi się teraz tego mierzyć.
                          o takim własnie podejściu mówie...

                          Skomentuj


                            #14
                            mi osobiście nie podoba się ten fornir, ale najbardziej bolą chyba złe proporcje:
                            -fronty za wąskie, sub za szeroki...
                            Zamieszczone przez MormoN
                            Subwoofer jest o pojemności 50 literków
                            jak na 20 60 to nieco za dużo
                            no ale jak masz zamiar wrócić do 25 to spoko.

                            Natomiast bardzo nie podoba mi się opis - codziennie się nie opisuje swojej konstrukcji więc wartoby się przyłożyć i nie pisać
                            Zamieszczone przez MormoN
                            na lekkiej „fazie”
                            ...

                            Skomentuj


                              #15
                              Całkiem, całkiem, są pewne niedoróbki, ale poza tym elegancka robota.
                              Nie mój typ, ale ładnie.

                              Skomentuj


                                #16
                                takero... co do tych proporcji to powtarzam kolejny raz że sub jest pod głośnik 25cm i z takim wcale nie wygląda źle. Kolumny także robiłem na swój gust dlatego wąskie i wysokie. Co do długości BR to zrobi to jakąś różnice jak napisze 8 cm i 5mm, a 8cm i 7mm?? Przycinałem piłką do metalu więc nie wyszło mi to idealnie równo. I tak może być z jednej strony +1mm a z drugiej -1mm. Ma to jakieś większe znaczenie??

                                Skomentuj


                                  #17
                                  nie chodzi tyle o te szczegóły a o sposób zapisywania...

                                  jednocześnie mozna by napisać:"pierdolim to,pierdolim tamto,ważne,że stoi i gra na takich i takich głośnikach"...

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Dobry człowieku i tak niezły art napisałem. Bo wiesz w sumie mogłem wymienić to w kilku punktach... 1) co 2) z czego 3) za ile 4) jak działa... Ale było by nudno :-) Pozdrawiam

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      -=Wielki bałagaN=-
                                      ten cytat z Twojego opisu doskonale odzwierciedla ów "art" jak to nazwałeś :)
                                      Ciężko się połapać ocb nieraz.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        No nie przesadzaj :-) Aż tak źle nie jest. Tekst na loozie, polonistą nie jestem. :->

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X