Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Monitorki ventora (STX, ARV)

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Monitorki ventora (STX, ARV)

    Kiedyś obiecywałem, że je zrobię i w końcu mi się udało, ale do rzeczy:

    Głośniki:
    niskotonowy - STX 14/50/8/SC - jak wiadomo nie jest to najlepszy wybór, a może najgorszy, ale cóż... pocieszam się, że ładnie wyglądają
    wysokotonowy - ARV 104/4/8 - do STX-a lepszy nie potrzebny

    Zwrotnica:
    Zwrotnica została zaprojektowana przez Sound Wave-a do projektu esh0: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=6704. Oczywiście potrzebna była jej drobna modyfikacja ze względu na 8, a nie 4 ohmowy głośnik niskotonowy. Cewki powietrzne kondensatory MKSE.

    Obudowa:
    Płyta wiórowa 16mm, oddzielna komora na wysokotonowca, 8 litrów na stx-a, closed. Fornir to najtańszy jaki znalazłem na allegro - biały mahoń "koto". Metr kw kosztował mnie 5zł, a fornir jest całkiem ładny i dobrze się go kładzie, jedyną wadą jest mała szerokość, max 25cm. Wymiary obudowy - szerokość: 168, głębokość: 280, wysokość: 300.
    Fornir barwiłem bejcą rustykalną i na to kilka warstw lakieru nitro. W przyszłości prawdopodobnie położę jeszcze kilka warst jakiegoś lepszego lakieru, ale na razie mi się nie chce :)

    Odsłuch:
    Wiadomo, cudów nie można się spodziewać, ale i tak jestem dość mile zaskoczony. Porównywałem z dwoma innymi kolumnami, jedne to tonsile ZG30C114 - muszę powiedzieć, że gorzej wypadają. Dla "niewtajemniczonych" są w nich GDWK 9/40 i GDN 20/30/1, kolumny są bardzo stare i były już naprawiane, więc może dlatego tak kiepsko grają.
    Drugie kolumny to bliżej mi nieznane trzydrożne też na głośnikach tonsila, ale niestety z stx-em wyskotonowym bo kiedys się spalił tonsil i na ściemę podmieniłem, bo nie mogłem dostać oryginału. Zwrotnica oczywiście nie była poprawiana, więc od tamtego czasu kolumny grają beznadziejnie.

    Koszty:
    Głośniki: 100zł
    Zwrotnice: 60zł
    Wiórówka: 30zł
    Fornir: 15zł
    Klej, lakier, bejca itp: 50zł

    Razem około 250zł.

    Fotki:
    Sorki za jakość, ale robiłem telefonem.



    Pozdrawiam wszystkich i Szczęśliwego Nowego Roku!

    #2
    Dobra , widze że pierwszy sie wypowiem na ten temat :) Pierwsze pytanie : jakim telefonem robiłeś te zdięcia ? Nie no konstrukcja bardzo ładna , estetyczna , ale nie powiem przydały by się zdięcia bardziej ostre i dokładne :) Mi osobiście sie bardzo podobają , bo sam kiedyś prubowałem coś takiego zrobić , ale wiesz okleina , tanie głośniki... i nie wyszło tak jak miało... Muszę cie pochwalic, a powiedz mi jeszcze jak grają , chodzi mi o to jak je zestroiłes , dynamika i czy nie ma dużej przestrzeni między wysokimi a niskimi. O i pod czym to gra , pod jakim sprzętem ? Ogulnie ładne :)
    PozdrO :mrgreen:

    Dodano: 2006-12-31, 15:10
    jak by co to moje gg: 2339110

    Skomentuj


      #3
      Proste tanie i ładne chciałbym je usłyszeć jak grają. Dużo minusów ale miała być to bardzo tania konstrukcja więc spoxik ;d

      Skomentuj


        #4
        Za co minusy ?

        Skomentuj


          #5
          za np. stx ;d można było by kupić jakiegoś visatona są dość tanie niektóre a są o niebo leprze od stx'a

          Skomentuj


            #6
            e? przeciez ten stx kosztuje 20zl, a visaton w130s (czyli najtanszy z dostepnych w tej srednicy) to juz 80zl... no, z wygladu calkiem fajne tylko czy przy takich przetwornikach fornir to nie za duzy wydatek? co do obudowy to ja bym dal jednak BR, strojony na 45-50hz. Troszke by sie podniosla efektywnosc basu . po co osobna komora na wysokotonowke?

            Skomentuj


              #7
              może i stx kosztuje 20 zł ale jak by nie kupił forniru i bejcy byłoby więcej pieniędzy na lepszy głośnik visatona troche by dołożył ale nie dużó ;]

              Skomentuj


                #8
                bardzo ladne, estetyczne monitorki. bardzo mi sie podobaja (tylko daj lepsze fotki)

                Caleb, Hitachi, fornir w porownaniu do dobrze polozonej okleiny samoprzylepnej jest kosztem porownywalnym!! (jedyna roznica to koszt lakieru - 10zl puszka :razz: ) a efekt jest zdecydowanie lepszy

                Skomentuj


                  #9
                  Może i fornir ma podobną cene ale do forniru potrzebny jest dodatkowo klej jeśli ktoś nie ma to i też papier ścierny oraz lakier (możliwe jest też używanie szelaku czyli politury nadaje ona taki błysk choć nie jest to taka sama powłoka jak lakier można też kombinować) :]

                  Więc jeśli kupuje sie fornir trzeba doliczyć koszty kleju, papieru ściernego, lakieru

                  Skomentuj


                    #10
                    Bardzo estetyczne wykonanie,wypada pochwalić.Strony elektrycznej nie oceniam,poprostu trudno to zrobić na podstawie wyglądu ale wierzę że jest w miarę poprawnie,i całość daje satysfakcję konstruktorowi.
                    A dyskusji na temat fornir/okleina nie podejmę.Z wiadomych powodów.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez Hitachi
                      Więc jeśli kupuje sie fornir trzeba doliczyć koszty kleju, papieru ściernego, lakieru
                      okleina jest bardzo cienka wiec krawedzie laczenia plyt trzeba zaszpachlowac!! co rowniez wiaze sie z kosztami...

                      Hitachi, robilem w odpowiedni sposob oba rodzaje wykonczenia i wierz mi ze naklad pracy jest taki sam a roznica kosztow to jedynie lakier koncowy... koniec dyskusji na ten temat bo to nie miejsce na to

                      Skomentuj


                        #12
                        Dobra nie znam tych STX - ów bo u mnie w mieście kupić moge tylko alphardy , itp.... voiceK....wiecie ale z tego co mówicie to są dobre :) , tu u mnie to średnia cena ok. 20 - 50 za głośnik , jak narazie nic lepszego na miejscu , chyba że na zamówienie..... Widze że się wam podobają te kolumienki . PozDro :mrgreen:

                        Skomentuj


                          #13
                          Zdjęcia robiłem SE K510i, niestety w domu kiepsko wychodzą, szczególnie przy sztucznym oświetleniu. Dzisiaj udało mi się zrobić kilka trochę lepszych.

                          Zamieszczone przez Fazio88
                          Muszę cie pochwalic, a powiedz mi jeszcze jak grają , chodzi mi o to jak je zestroiłes , dynamika i czy nie ma dużej przestrzeni między wysokimi a niskimi. O i pod czym to gra , pod jakim sprzętem ?
                          Nie stroiłem, bo to closed a nie BR (chyba że o coś innego Ci chodzi). Średnie są na swoim miejscu, raczej ich nie brakuje. Kolumny podłączone są pod wzmacniacz CAT CS-900 - takie badziewie niby do kina. Wzmacniacz jest na tyle beznadziejny, że na tył nie ma dwóch oddzielnych końcówek mocy, tylko jedną a wyjścia są po prostu połączone równelegle.
                          Co do forniru i okleiny - różnica w cenie nie jest duża, a zależało mi też na ładnym wyglądzie, dlatego nawet nie zastanawiałem się nad okleiną.




                          Skomentuj


                            #14
                            szkoda że arvka nie jest nieco bliżej GDNa.

                            Skomentuj


                              #15
                              Słuchajcie , może w najbliższych dniach zobaczycie moją pierwszą konstrukcje MONITORKÓW , wykonanych na głośnikach Alphard , tylko mam dylemat , narazie nie mam w nich zwrotnic , same kondensatory na wysokie , i nie wiem czy jak wstawie te konstrukcje to nie bede ogulnie skrytykowany , ale naprawde mówie że one ładnie grają bez zwrotnic... nie wiem doradzcie mi prosze... umberto , ventor , pomocy :) Moje gg to 2339110 jestem głównie wieczorami od 21 :mrgreen:

                              Skomentuj


                                #16
                                takero, myślisz, że różnica byłaby zauważalna? Mi się wydaje że przy tej jakości głośnikach i moim niewielkim doświadczeniu nie zauważyłbym różnicy.

                                Fazio88 pochwal się, ze zwrotnicami czy bez i tak będziesz skrytykowany za alpierda, ale nie przejmuj się

                                Skomentuj


                                  #17
                                  dzieki za pocieszenie :) to chyba sie wstrzymam: narazie mam te alphardziki, ale mam zamiar kupić jakieś STX albo nie wiem..... doradzcie mi , co moge kupic....do 40 zł za sztuke.... :mrgreen:

                                  Dodano: 2007-01-06, 23:41
                                  średnica MAX 15cm szerokości , bo 18 ma obudowa

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez ventor
                                    takero, myślisz, że różnica byłaby zauważalna? Mi się wydaje że przy tej jakości głośnikach i moim niewielkim doświadczeniu nie zauważyłbym różnicy.
                                    myślę że byłaby, a jeśli nawet nie to suma takich małych różnic i wydawałoby się nic nie znaczących detali daje sumarycznie już naprawde sporą różnice.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      takero, pewnie masz rację, ale to dopiero moja pierwsza konstrukcja więc w następnej pomyślę nad tym. Swoją drogą, czy ktoś próbował mierzyć takie różnice, czy są na tyle duże, że widać je na charakterystyce?

                                      Fazio88, oprócz stx w grę wchodzi chyba tylko arn i biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki stx-a, według mnie byłoby to lepsze rozwiązanie, tym bardziej że spl większy. Ja kupowałem stxy jeszcze za 17zł, ale 25 bym nie dał.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        ventor, tak i to niejednokrotnie.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...