Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Głośnik centralny Mekmus Center Reference

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Głośnik centralny Mekmus Center Reference

    Założenia:
    Po pierwsze, podobnie jak w przypadku subwoofera naXLSie, postanowiłem zrobić głośnik centralny taki żeby nie było potrzeby robić lepszego. Z subem się udało więc czemu nie z centralem? Po drugie, ważne było zgranie nowego centralnego z frontami którymi są prezentowane już na Forum klony Ostinato 2000 w obudowach monitorowych. Nie byłem ograniczony gabarytami obudowy więc nie siliłem się na małą konstrukcję, jedynie chciałem aby była ona w miarę jak najniższa. Centra akustyczne głośników postanowiłem zbliżyć jak najbardziej do siebie. Kolorystyka to jedyne słuszne w moim domu połaczenie barwy bukowego drewna i czerni głośników.

    Przechodząc do meritum czyli głośników, w niskośrednim torze zastosowałem połaczone równolegle ekranowane magnetycznie 2 głośniki Vifa M13SG-09 8ohm użyte w jednym z projektów Vify, natomiast wysokotonowiec to klasyczna Vifa PL27-TG35-06 6ohm wykorzystana przeze mnie wcześniej w monitorach. Całe okablowanie poprowadziłem srebrnym Caliberem 1,5mm. Nieekranowana kopułka może dziwić ale śpieszę wyjaśnić, że central nie stoi przy telewizorze i nie ma możliwości oddziaływania na obraz.

    Zwrotnica:
    Część niskotonowa to zmodyfikowana kopia projektu Vify na tych samych niskośredniotonowcach natomiast część wysokotonowa – projekt podobny jak w Ostinato 2000. Wykorzystałem cewki powietrzne, rezystory metalizowane i kondensatory Jantzena. Obie części zwrotnicy odseparowane od siebie, umocowane na kawałkach plexi, lutowane bezpośrednio na pająka i okablowane również srebrnym Caliberem 1,5mm

    Obudowa:
    Wymiary SxWxG odpowiedno 520x150x310. Wykonana z MDFu o grubości 16mm, wewnętrznie wzmocniona pionową podpórką MDF oraz warstwami twardej 2,5mm maty bitumicznej. Ponadto lekko wygłuszona małymi płatami samoprzylepnej gąbki. Wewnętrzna objętość to 16 litrów. Jak we wszystkich moich konstrukcjach tak i ta obudowa jest tylko klejona a wewnętrzne krawędzie są zalewane. Do klejenia i zalewania zastosowałem wodoodporny klej Soudal 67A. Otwory pod głośniki, terminal i rurę bass reflex oraz podfrezowania pod głośniki wykonane zostały frezarką numeryczną po uprzednim ofornirowaniu ścian przedniej i tylnej. Terminal podwójny z możliwością bi-wiringu (dlatego odseparowane części zwrotnicy przygotowane do podwójnego zasilania), zworki wykonane z srebrnego Oehlbacha 2,5mm. Aczkolwiek nie spotkałem jeszcze amplitunera z możliwością podłaczenia centrala bi-wiringiem to kilka konstrukcji firmowych centrali taką opcję zasilania posiada więc…pewnie kiedyś takiego ampli spotkam. Rura bass reflex o średnicy 45mm i długości około 15cm stroi obudowę na mniej więcej 40Hz. Bass reflex jest wklejony natomiast terminal oraz głośniki przymocowane są do obudowy, co jest również już standardem w moich konstrukcjach, imbusowymi śrubami lakierowanymi na czarny mat. W tej konstrukcji za trzymanie wszystkiego w całości odpowiadają śruby M4 o długości 25mm wkręcane we wbite od wewnątrz nakrętki ząbkowe. Nakrętki są dodatkowo zalane żywicą UHU o podwyższonej wytrzymałości spoiny. Wykończenie obudowy to 0,8mm fornir bukowy klejony Momentem Henkela i lakierowany na półmat trzema warstwami akrylowego lakieru HartzLack. A na koniec znana już laserowo grawerowana tabliczka.

    Jak to gra:
    Jak rasowy centralny, czysto, klarownie i wyraźnie, dialogi są piekielnie dokładne i żywe, reszta sceny również. Testowo podpięty pod kanał główny świetnie sprawdza się w roli monitora. Nowego centrala porównałem z poprzednikiem, centralem na Teslach. Różnica powala na kolana. I nie chce podnieść. Z czystym sumieniem mogę napisać, że dobry centralny dopasowany do kolumn frontowych buduje fantastyczną scenę w filmach. Można to nazwać swoistą „ścianą dźwięku”. Nie dyskredytując innych centrali na przetwornikach Tesli, to jednak inna liga. Co najbardziej „rzuca się w uszy” to bas. Jest i to bardzo wyraźny. Obudowa bass reflex moim zdaniem to lepszy wybór dla kanału centralnego. Zachęcam do budowy.

    Koszty:
    Głośniki zamówione w Audiocomponents 500PLN
    Części do zwrotnicy zamówione w Polinku 90PLN
    Obudowa 35PLN
    2 maty bitumiczne 16PLN
    Lakier 30PLN
    Kleje 30PLN
    Kabel 10PLN
    Terminal, rura, nakrętki i śruby plus fornir pozostały z zapasów z monitorów
    Doliczając powyższe to razem około 750PLN
    Czy drogo jak za jedną kolumnę centralną? Może, ale podejrzewam że głośnikami, jakością komponentów oraz wykonaniem i wykończeniam a przede wszystkim dźwiękiem bije fabryczne dwukrotnie droższe centrale.

    To kilka zdjęć gotowego głośnika, cały proces budowy umieszczę w najbliższym czasie na mojej stronie.









    #2
    Ladny glosniczek :) Podoba mi sie jego smuklosc, nie jest takim wielkim klocem...


    Ogolnie 6/6 :)

    Skomentuj


      #3
      Ekstra po prostu. Skąd masz te napisy "mekmus"?

      W sumie to dla mnie idealny central.

      Skomentuj


        #4
        No muszę przyznać że naprawdę ładny. Ale czy nie sądzicie że koszty są porażające??? Przecież za tą cenę można złożyć podłogówki na na stx'ach lub teslach

        Skomentuj


          #5
          Bardzo ładnie, aczkolwiek mogłby być cituke węższe, bo wydają się troszke szerokie na zdjęciach. Przetworniki to słuszny wybór więc co ja będę więcej pisać. Miłego oglądania filmów i wsłuchwania się w vifki :grin:

          [ Dodano: 2007-02-26, 23:12 ]
          Zamieszczone przez krzyhoo9
          Przecież za tą cenę można złożyć podłogówki na na stx'ach lub teslach
          Ba nawet możesz kupić dużo Johny Walkerów... a dokładnie 15sztuk. :grin:
          A tak na poważnie to podłogówki to co innego i central co innego. Nie wpominając ze STX,Tesla to niestety low end, a w tym przykładzie vifki już jakiś dobry poziom reprezentują. :smile:

          Skomentuj


            #6
            Te vifki wyglądają dla mnie jak tonsilowskie 16/50 ... f morte :-) Przekleję sobie naklejeczkę na magnesie i sprzedam za fifke :-) hehe

            Skomentuj


              #7
              Czym napedzasz swoje kino?

              Skomentuj


                #8
                Napisy "mekmus" - to są grawerowane laserem kawałki metalu - czy jakkolwiek ta czynność się nazywa. Koszt to 40 złotych za 16 sztuk. Wymiar 1x5cm a przymocowane są maleńką kroplą silikonu - zdjęcie ich jest "bezuszkodzeniowe" :)
                Co do zamiany naklejek na głośnikach - może i się da ale czy warto? Tonsile lepiej nie zagraja z inną nazwą...
                Kino napędzabe jest amplitunerem Kenwood 5030 - model bez DTS niestety...
                Co do kosztów - kwestia posiadania funduszy. Oczywiście rozumiem wszystkich bez stałych dochodów - tu nawet 20 złotych robi różnicę...
                Jeśli jeszcze macie jakieś pytania - nie tylko dotyczace tego głośnika, ale monitorów czy suba - chętnie odpowiem.

                Skomentuj


                  #9
                  gdzie można kupić takie tabliczki??

                  Skomentuj


                    #10
                    poszukaj u lokalnych grawerów - najlepiej mailem roześlij zapytania o ceny...

                    Skomentuj


                      #11
                      ile płaciłeś za te tabliczki bo mi zaśpiewali 20 zł??

                      Skomentuj


                        #12
                        Zamieszczone przez techno2000
                        ile płaciłeś za te tabliczki bo mi zaśpiewali 20 zł??
                        polecam naukę czytania ze zrozumieniem...

                        Skomentuj


                          #13
                          Brawo!!!! Maskownicy nie bedzie? Myślę, że otworki do łączówek mogłyby wizualnie jeszc ze zwęzić głośnik. Pełen podziw dla staranności. Myslę że ustanowiłeś złoty standard centralki :)

                          Skomentuj


                            #14
                            Zamieszczone przez kiki991
                            Brawo!!!! Maskownicy nie bedzie? Myślę, że otworki do łączówek mogłyby wizualnie jeszc ze zwęzić głośnik. Pełen podziw dla staranności. Myslę że ustanowiłeś złoty standard centralki :)
                            Nie, maskownic nie będzie - nie ma potrzeby, za ładne głośniki są w całym kinie żeby je chować pod maskownicami...:)

                            Skomentuj


                              #15
                              Bardzo fajna kolumna wykończenie bardzo ładne efekt jest napewno porarzający.POZDRAWIAM :smile:

                              Skomentuj

                              Czaruję...
                              X