Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wzmacniacz na Lm 3886

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wzmacniacz na Lm 3886

    Jestem w trakcie budowyo wzmacniacza na popularnym LMie. Początkowo mia być to TDA 7294 (chciałem coś prostego), ale kilka osób odwiodło mnie od tego pomysłu - za co im serdecznie dziękuje, szkoda tylko, że nie zdążyli namówić mnie na UniAmpa. Odnosnie budowy mam kilka pytań, mysle ze nie ma co robic offtoppicu w moim temacie w dziale elektronika, wiec bede pytal tutaj.

    Większość częsci zakupiłem w październkiu, przez długi czas jednak leżały sobie, bo naczytałem się w necie tylu niepochlebnych opini o scalakach, że odechciało mi sie go robić. Na trafo nie nalałem kupca, więc pomyślałem że trzeba to skończyć. W sumie poskłądałem go, żeby tylko zobaczyć czy będzie to działać, bo rewelacji w brzmieniu nie spodziewałem się, watpiłem ze zagra to lepiej niz wysłużone ampli Onkyo.

    Wrażenia po pierwszym uruchiomieniu były jednak na tyle pozytywne, że Onkyo poszło w odsatwke i teraz slucham muzyki na Lmie który jest jeszcze "w proszku":



    Obudowę postawnowilem zrobic drewniana. Poczatkow mial byc to MDF, jednak jak juz dotarelm do OBI jakos mi sie odwidzial i wybor padl na sklejke. I tu jets maly pikus, bo kupilem za cienka, a wiec niezbedne beda wzmocnienai w srodku. Calosc bedzie wykonczona na czarny polysk, w minimalistycznym stylu. Zastanawilem sie nad ciemna bejca ktora pieknie podkreslilaby sloje, choc z drugiej strony czern wydaje mi sie bardziej elegancka (i bedzie pasowac do odtwarzacza CD)






    Oczywiscie obudowa wewnatrz bedize wylozona blacha, i tu pojawia sie kilka pytan. Wystarczy ekranowac gorna i dolna scianke czy trzeba calosc? Jaki bylby minimalny poziom ekranowania (moze sama dolna sicanka, lub przegroda z blachy dla transformatora?). Blache podlaczam do masy? W ktorym miejscu? Radiatory również podłączyć pod masę (LM jest w wersji izolowanej)?

    Planuje zrobic obrotowy wlacznik zasilania - musi byc jakis specjalny pod 220V?

    #2
    Zamieszczone przez tomq88
    Oczywiscie obudowa wewnatrz bedize wylozona blacha, i tu pojawia sie kilka pytan. Wystarczy ekranowac gorna i dolna scianke czy trzeba calosc? Jaki bylby minimalny poziom ekranowania (moze sama dolna sicanka, lub przegroda z blachy dla transformatora?). Blache podlaczam do masy? W ktorym miejscu? Radiatory również podłączyć pod masę (LM jest w wersji izolowanej)?
    Moze i bez zadnej blachy sie obejdzie. Ja mialem lm'a w drewnianej skrzynce ze sklejki i jedynie radiator byl z masa spiety i zamykana perforowana podstawa z cienkiej blachy. Stal sobie na biurku i zadnego syfu z otoczenia nie lapal.
    Oczywiscie dobre prowadzenie sygnalu i dobre ekranowane kabelki.

    Skomentuj


      #3
      Witam !

      Też planuję robić wzmak na LM3886 i też obecnie mam Onkyo (ja podjąłem decyzję o budowie po tym jak wzmacniacz słuchawkowy z kitu AVT-2850 zagrał podobnie jak Onkyo).

      Powiedz mi czy końcówki robiłeś sam czy z gotowego KITu ?

      Skomentuj


        #4
        Oczywiscie dobre prowadzenie sygnalu i dobre ekranowane kabelki.
        czyli jak dam ekranowane kable mikrofonowe (zakupiłem już takie) do wejścia audio to ekranowanie całego wzmacniacza mogę sobie odpuścić? publikowałeś go w dziale gotowych? Moglbys podrzucic link?


        norman, mam trochę kombinowany zestaw. Kupiłem płytki od jakiegoś kolesia z Allegro pod inna aplikacje, zrobiłem z tej http://img205.imageshack.us/i/schemata.jpg/ dołożyłem tylko układ opóźnionego załączenia (soft start, czyli zwykły kondensator i opornik przy nóżce nr 8. Aplikacja jest niezła, bo całkiem prosta, nie miałem problemów z montażem elementów na niedopasowanej płytce bo jest ich niewiele. Jak jeszcze coś to pytaj.
        A może jednak UniAmp? Na pewno zagra od onkyo.

        Skomentuj


          #5


          W necie mam tylko jakies pojedyncze foty tego mojego..



          Tu widac plecy. Foty wnetrznosci niestety mam tylko na dysku a mi sie nie chce tego wrzucac :P

          Skomentuj


            #6
            Zastanawiam sie jeszcze nad sposobem chłodzenia tych LMów - jak widać na zdjęciach radioty nie są przesadnie wielkie, chyba konieczne będzie nawiercenie dużej ilości otworów na górnej ściance...

            Skomentuj


              #7
              No radiatory masz po prostu za male, tak czy siak musisz je wymienic jesli nie chcesz upalic slalaków

              Skomentuj


                #8
                n_omyzs, moze byc takie rozmieszczenie elementów?


                Oczywiscie te kable beda innie u ladnie ulozone, to tylko testowa wersja. Uklady chyba mozna by jeszcze przesunac na prawa strone.



                radiatorki jakos sobie radza, wzmacznia gra czasem po kilak godzin, fakt sa bardzo cieple, ale jeszcze nie zdazylo sie by Lm wylaczyl sie z powodu przegrzania. Mimo to wymienie je na jaki bardziej "pro", zeby 1. ladnie wygladalo i 2. zebym nie musial za bardzo wentylowac obudowy.



                Zastanawiam sie nad tym selektorem wejsc. Z jednej strony bez tego wzmacniacz bedzie byt "prosty ", ale z drugiej nie mam bardzo pomyslu jak sie za to zbrac i gdzie go umiescic.

                Skomentuj


                  #9
                  Ulozenie dobre. Jako selektor wystarczy ci przelacznik obrotowy ale wtedy musisz ciagnac kable przez caly wzmak albo zamontowac pokretlo na wałku. Inna opcja to przekazniki.. ostatnio koledzy dodali pare ciekawych projektow preampa z salektorem, regulacja glosnosci itd Robiac jeden z tych projektow od razu mialbys wszystko w jednym kicie.

                  Skomentuj


                    #10
                    Na przekaźnikach tzn za pomocą scalaków? Nie chce robic preampa, bo wolałbym, żeby to jak najprostsze było. Zrobie chyba na tych wałkach...


                    BTW, dzieki za pomoc

                    Skomentuj


                      #11
                      tomq88, wczoraj kupiłem elementy na ten wzmak (tzn. KIT AVT + trafo + elementy na zasilacz) i też kombinuję jakby to miało działać jako całość.
                      Od preampa kolega mnie odwiódł (chcę aby cały wzmak był analogowy) a selektor wyjść zrobię na przełączniku obrotowym (tak jak w onkyo mam teraz) i też pociągnę jakiś wałek przez całość obudowy aby jak najbardziej skrócić drogę przewodów z sygnałem.
                      Myślę też o dodaniu prostego układu (zasilacz + diody) do sygnalizacji pracy wzmacniacza + sygnalizacji wybranego wejścia (przełącznik z dodatkowym kanałem oprócz źródła wybierałby prawidłową diodę).

                      Mam pytanie, jakiej wielkości masz potencjometr ?

                      Skomentuj


                        #12
                        Co do tych diod, to chyba na audiotonie była aplikacja tego gc właśnie z diodą sygnalizująca prace wzmacniacza, ale nie było tam osobnego zasilacza, tylko była podpięta pod jedną z nóżek zasilania przez opornik, ale dokładnie nie pamiętam.

                        Potencjometr jest 2 x 100 kOhm, w opisie było zalecane 2 x 47kOhm, ale nie mogłem dostać takiego w sklepie. Nie ma problemów z ustawieniem dobrej głośności nawet na początku skali, ale przy tych źródłach do których podpinam LM juz przy połowie obrotu kończy sie regulacja. Tylko to jest taki najtańszy potek, za 5 zł, mam w planach zrobienie drabinki rezystorowej, jak tu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1432394-0.html tylko w nieco skromniejszej wersji. Ale to nieco póżniej, narazie wstawie zwykłego potka i potem będe kombinował. Ilu pozycyjny masz selekto w tym onkyo? Jakie kupiłeś trafo? jakie kolumny bedziesz tym napedzal?



                        Jeśli chodzi o jego wielkość fizyczna to ma ok 2,5 cm średnicy

                        Skomentuj


                          #13
                          Drabinka z rezystorów to faktycznie dobra sprawa :) Może jak odpalę wzmaka to się nad tym zastanowię.

                          Chodziło mi o rezystancję :) To mój pierwszy wzmak i nie wiedziałem czy 10k 47k czy 100k.

                          Mam oknyo A-8830 z 5cio pozycyjnym selektorem :

                          Kolumny : http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12922 nieco za mocne na ten wzmak, ale się zobaczy
                          Trafo Indela 200W 2x30V

                          Skomentuj


                            #14
                            Ja rozwiązałem to w ten sposób:
                            http://picasaweb.google.com/bart211/...18007702261730
                            Selektor na przekaźnikach, ale znajdujący się tuż przy samych gniazdach wejściowych. Dodatkowo wyprowadzenia na diody wskazujące, który kanał jest obecnie wybrany + dioda sygnalizująca załączony wzmacniacz.

                            Skomentuj


                              #15
                              Ja nadal nie wiem - na przekaznikach tzn na układach scalonych? Chyba na razie odpuszcze sobie selektro i zewre ze soba chinche wejsciowe, wstawie luźno gałke potencjometru, zostawie odpowiednia ilosc miejsca i nad selektrem bede myslal jak bede mial wiecej czasu...

                              Powiedzcie mi jeszcze czy dla obrotowego pzrelacznika wlaczenia wzmacniacza (power on/of) tez robic walek? czy nie bedize przeszkadzac ze kable 220V biegna przez pol wzmacniacza (na drugim koncu wzgledem wejscia sygnalu). Do takiego napiecia musi byc jakis specjalny przelacznik?


                              Co do rozmieszczenia elementów, lipna była ta przymiarka, przeciez wejscie zasilania (33 V+,-, masa) znajduje sie zaraz przy wejsciu sygnalu drugiej plytki.


                              Takie będzie lepsze?

                              Skomentuj


                                #16
                                Zamieszczone przez tomq88
                                Ja nadal nie wiem - na przekaznikach tzn na układach scalonych?
                                Tak ciężko w google wpisać hasło "przekaźnik"? To nie jest układ scalony, to jest przekaźnik. To tak jakbyś się zapytał czy łyżwy to samochód.

                                Zamieszczone przez tomq88
                                czy nie bedize przeszkadzac ze kable 220V biegna przez pol wzmacniacza
                                230V :roll: Od kilku lat mamy w domach wyższe napięcie.
                                Ogólnie unikaj prowadzenia długich kabli wewnątrz wzmacniacza, przez które płynie prąd zmienny.
                                Eh, jak coś nie wybuchnie albo prąd Cię nie porazi to będzie cud. Życzę duuużo szczęścia.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Jakoś powoli to idzie... jeszcze tylko szlif i malowanie.


                                  Eh, jak coś nie wybuchnie albo prąd Cię nie porazi to będzie cud. Życzę duuużo szczęścia.
                                  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: twoja troska i cynizm były absolutnie zbędne.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez tomq88
                                    twoja troska i cynizm były absolutnie zbędne.
                                    Mam nadzieję :wink:

                                    Skomentuj

                                    Czaruję...
                                    X