Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Odbudowa MTM w obudowie betonowej - może na Dexonach

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    To może autor by podał średnicę otworów na głośniki?
    Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

    Skomentuj


      #22
      wg mnie beton może mieć niezłe właściwości sztywność i odporność na rezonanse obudowy a przynajmniej dużo wyższą niż produkty drewnopochodne . w razie niedoboru litrażu można powiększyć objętość pozorną i zrobić closed . uważam że to może grać ... może nawet bardzo uczciwie ...

      Skomentuj


        #23
        Witam i dziękuję za zainteresowanie.
        Wymiary otworów to 16cm (z możliwością powiększenia o 1 cm) oraz 8cm.
        Każdy otwór można zaśliepić (zalać).
        Z tyłu są dwa BR jeden na wysokości ok 15cm nad ziemią a drugi na przeciwko wysokotonówki - oba o średnicy 5cm ( można oczywiście powiększyć lub zaśliepić).

        Pozostaje jeszcze jedna kwestia tj. Czytając opisy zaproponowanych wyżej projektów dochodzę do wniosku ,że bez aparatury pomiarowej to próba zrobienia dobrych kolumn będzie niemożliwa. Chyba że zaproponowane przez przez was zestawienie głośników będę mógł w razie fiaska wykorzystać do sprawdzonego dobrego projektu.

        Skomentuj


          #24
          A możesz otwór pomniejszyć? Bo np 18 stki zwykle potrzebuję otworu ok 150mm.
          Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

          Skomentuj


            #25
            Kurcze źle zmierzyłem otwór na 14cm ale 15cm dało by się zrobić (szlifierka i jazda) tylko będzie to to już prawie max wewnętrznej szerokości.(16cm)

            Skomentuj


              #26
              Ehhh...trochę ciężko, bo 15 stki mają zwykle otwór ok 120-130mm i wymiar kosza 150-160mm. 18stki mają już ok 150-160mm i wymiar kosza 170-180mm. Może Fountek FW168 - otwór 146mm i kosz 178mm? Musisz sam sobie sprawdzić co się zmieści z wysokotonówką. Co nie wybierzesz to raczej zwrotki do tego nie będzie w układzie MTM i musiałbym to zlecić.
              No chyba, że MTM na Daytonie http://dayton-seas.blogspot.com/
              Last edited by LuSzTi; 01.03.2013, 11:44.
              Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

              Skomentuj


                #27
                Są dwie różnice między obudową z betonu a z drzewa/drewnopochodnych.

                To że beton odbija całą falę odbitą wytworzoną przez tylną część membrany, a drzewo po części małej ale ją tłumi.

                Popatrzmy na nasze pokoje, są zbudowane z betonu, i walczymy w nich z akustyką, gdyby były z drzewa, zabawy było by mniej. Trzeba w takiej obudowie "zlikwidować" fale stojące, mocno pobawić się wytłumieniem oraz uwzględnić je w projekcje, na plus na średnich, i na minus i względnie plus na niskich tonach.

                Chyba jedyny user, który może wykonać teraz kolumny o identycznych wymiarach i litrażu z MDFu czy wiórki i z ręką na sercu powiedzieć co wg niego lepiej gra.

                Skomentuj


                  #28
                  Dyskusja popłynęła tokiem "obudowa betonowa dobra, bo przecież betonowa, obudowa betonowa niedobra, bo przecież betonowa".
                  Argumentacje rozmaite i ciekawe, ale jakoś nikt nie pisze, że słyszał i na tej podstawie twierdzi to czy tamto, za to każdy, że nie wie inaczej jak z teorii i wniosków, że owszem tak lub skądże, wcale nie. Brak faktów i konkretnej wiedzy, są opinie, teorie, plotki, fantazje i swobodna gra wyobraźni.
                  Proponuję nie tracić dłużej czasu na domysły, jak to też ten beton gra i jak bardzo.
                  Omawiane tu obudowy są jakie są i z racji materiału są oczywiście tym lepsze czy gorsze, ale są jednak one dane z góry.
                  Pomińmy czy warto coś wkładać do takiej obudowy (że betonowa).
                  Skupmy się na tym, czy warto coś wkładać do tej obudowy (tu konkretne parametry obudowy): czy dopasowanie na miejsce głośników projektowych jakichś innych w tej ściśle określonej obudowie jest możliwe, sensowne i celowe.

                  Jeżeli da się dopasować, a nie zagra, posiadacz przedsięweźmie stosowne kroki podług uznania: wyrzuci i zbuduje co innego lub zachowa w rodzinnym muzeum czy w ogródku w roli zegara słonecznego.
                  Jeżeli da się dopasować i zagra znośnie, tyz piknie, sprawa jasna, radość wielka.
                  Jeżeli nic się nie da dopasować, no to bez głośników nie zagra i problem rozwiązany: nie warto się szarpać z obudowami i pozostaje zbudować coś innego od podstaw.

                  Skomentuj


                    #29
                    Najlepiej trzymać sie zasady : obudowę dobiera sie do głośnika a nie na odwrót.

                    Skomentuj


                      #30
                      To panowie niesłyszeli o firmie avance radzę poczytać sobie trochę o jej histori wiem że w którymś numerze hi fi i muzyka sprzed kilku lat był też zamieszczony artykuł z concritami Avanca i z tego co pamietam był tam nawet przekrój poprzeczny i wykaz materiałów dodanych do betonu. Kiedyś to był prawdziwy hi end. Na miejscu Lagunam napewno bym ich niewyrzucił i dopinguje go do skączenia projektu może kiedyś porówna to z tak uwielbianym mdf em i sie z nami podzieli spostrzezeniami. Link do historii avance.

                      Skomentuj


                        #31
                        Zamieszczone przez Lagunam Zobacz posta
                        Hmm. Nie zbyt pocieszające, zwłaszcza że obawiam się ,że na 800zł nie zrobię nic ciekawego zwłaszcza że dojdą mi jeszcze wydatki na obudowe.
                        Chyba że 2-way na jednym średnio-nisko tonowym i wysokotonowym. Tylko czy takie zestawienie da radę w 25m2 pokoju?
                        Chcę żeby były to podłogówki.

                        Ps. Prosił bym cię o uzasadnienie dlaczego mimo planowanych modyfikacji mam wyrzucić to obudowy .
                        Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
                        Obudowa z betonu to absurd. Nie ma zadnego powodu żeby z niej korzystać. Poza tym trudno to ladnie wykonczyc, a waga tez jest nieco przesadzona. Glosniki sa bardzo niskiej jakości, nie jest to nawet poziom dobrego Hi fi. Musisz zacząć wszystko od nowa. Glosniki można odsprzedać, zawsze znajdzie się jakiś swir na szajs tonsila. Gdzies był tu temat z przykładami zestawow jakie można zbudować do danej kwoty, pewnie ktorys z kolegow zaraz wrzuci :)
                        Popieram to co napisał Pogromca Mitów. Kiedyś też chciałem zrobić obudowę z betonu - z siatko betonu lub strunobetonu to trochę wyższa szkoła jazdy. Myślełem ze tak będzie solidniej i ekonomiczniej bo też miałem pozostałości z budów. Ale to absurd.
                        Obecnie w castoramie tną płyty wystarczająco precyzyjnie. Za 50 złotych kupisz przycięty materiał na takie obudowy. Nie wyjdzie w kosztach 800, raczej bliżej 200. Można też dziesięć razy drożej - zależy czego oczekujesz.

                        Teraz masz tam jakieś mocno zużyte głośniki z Fonica A17 i nawet obudowę o podobnej objętości jak miał oryginał. Chce Ci się gimnastykować z dopasowaniem głośników do tego konkretnego rozwiązania?

                        ---------- Post dodany o 13:05 ---------- Poprzedni post o 13:03 ----------

                        Zamieszczone przez ozygana Zobacz posta
                        Link do historii avance.
                        Nie widzę linku.

                        Skomentuj


                          #32
                          http://www.avance-audio.com.pl/history o niedopatrzenie http://www.avance-audio.com.pl/technology ja popieram natomiast rozwiązania innowacyjne wszelakiego rodzaju nowości lubię jak coś jest orginalne a nie powielane milion razy projekty, a widze że coraz bardziej zanika prawdziwe diy audio. Czyżby wszyscy chcieli mieć tosamo i niczym szczególnym się niewyróżniać.

                          Skomentuj


                            #33
                            Zamieszczone przez ozygana Zobacz posta
                            http://www.avance-audio.com.pl/history o niedopatrzenie http://www.avance-audio.com.pl/technology ja popieram natomiast rozwiązania innowacyjne wszelakiego rodzaju nowości lubię jak coś jest orginalne a nie powielane milion razy projekty, a widze że coraz bardziej zanika prawdziwe diy audio. Czyżby wszyscy chcieli mieć tosamo i niczym szczególnym się niewyróżniać.
                            Super, tylko oni nie stosowali surowego betonu, tylko mieszanki, do których dochodzili latami, a na koniec i tak kazda paczka jest już zrobiona z drewna. Suma sumarum po co komu beton? Może lepiej byłoby zrobić kolumny z cegly. Zrobic ladny komin i nie trzeba będzie wykończenia, eleganckie scianki, grube! :)

                            Ps. Kazda kolumna to jakiś kompromis, co z tego ze chłopaki stosowali beton, jak najlepsza obudowa to brak obudowy i taki np. dipol Jamo r909 rozjechałby na basie kazda ich paczke z cudowana obudowa.

                            Skomentuj


                              #34
                              Również popieram wszelkie innowacje. Niestety pod podanym linkiem w nieudolnym tłumaczeniu automatycznym za wiele tych informacji nie ma. Avance to typowa chińszczyzna przepakowywana w jakimś folwarku we Francji - dosłownie. Było zdjęcie satelitarne ich siedziby kiedyś opublikowane. Pod podanym adresem istniało gospodarstwo rolne, dom i stodoła :)

                              Informacje na temat technologii są tak ogólnikowe że marketingowe. Tez mogę zdradzić że poświęciłem wiele czasu na mieszanie granulatów tworzyw z różnymi materiałami plastycznymi.
                              Nawet dokładnie mogę powiedzieć że mieszałem granulat styropianowy (przemiał) rozdzielony jeszcze na mniejszą frakcję z klejem gipsowym Atlas w objętościach ok. 1/5. Wychodził z tego tani wypełniacz do wyrównywaniu ubytków na ścianach działowych w starym mieszkaniu.
                              Normalnie podobne mieszanki z betonami stosuje się do robienia wylewek izolacyjnych na podłogi.
                              Wszystko można ubrać w innowacje.

                              Co do obudowy autora, ma po 13 litrów na każdy głośnik wiec takich powinien szukać.

                              ---------- Post dodany o 15:05 ---------- Poprzedni post o 14:48 ----------

                              Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
                              i tak kazda paczka jest już zrobiona z drewna.
                              Transport betonu z Chin byłby zbyt kosztowny

                              Skąd przekonanie, że obudowy np z wiórowki nie mogą być innowacyjne? Będę jednak bronił paździerza jak niepodległości :)
                              Dałem się raz namówić na MDF, raz na sklejkę i zawsze coś wychodziło nie tak. Zacząłem myślec o jakims tekstolicie, specjalnych sklejkach wysokokompresowanych czy wreszcie o szkłobetonie.
                              W profesjonalnej fabryce produkującej obudowy, prosto wytłumaczyli mi skąd popularność stosowania płyty pilśniowej zamiast wiórowej. MDF jest łatwiejszy w obróbce kiedy trzeba zrobić zaokrąglenia rantów i frezowania. Bez tego nie ma sensu robienie z pilśniowej, bo wiórowa może być nawet lepsza mechanicznie. Dobre paczki koncertowe robią ze sklejki, bo jest jeszcze bardziej wytrzymała. Nie ma żadnych przesłanek akustycznych do wyboru tworzywa, tylko praktyczne. Oklejanie zaokrągleń na wiórowce wymaga więcej operacji do zamaskowania jej nierówności po frezowaniu.
                              I to mnie wyleczyło.
                              Ostatnie paczki skręciłem ze zwykłej wiórowy pociętej na takiej pile pionowej w Castoramie. Dały się skręcić w większości tak dokładnie że nie czuć łączenia pod paznokciem. Więc moim zdaniem innowacyjność i hiendowość nie zależą od rodzaju materiału na obudowę.

                              Skomentuj


                                #35
                                Problem z betonem jest taki, ze wlasnie nie chlonie rezonansow. W srodku takiej obudowy fale stojące sprawiają większe problemy niż w obudowach z materiałów o większym stopniu pochłanialności dzwieku. Gdybym miał zrobić obudowę z betonu, to musiałaby ona mieć kształt ślimaka. Jak do dziś nie ma lepszego kształtu na obudowę dla glosnika.

                                Esencja każdej obudowy w glownej mierze jest jej kształt i budowa. Material jest równie wazny ale za pomocą odpowiedniego kształtu można nawet z pozornie taniego materialu jak plyta wiorowa, zrobić doskonala obudowe.

                                http://www.youtube.com/watch?v=GaEkk...tailpage#t=89s chyba do śmierci będę przypominal o tym linku :)

                                Skomentuj


                                  #36
                                  Po przeczytaniu pierwszych postów praktycznie byłem zdecydowany na budowę od podstaw TL-ki na AWX-ach.
                                  Projekt sprawdzony, chwalony a poza tym cenowo wyjdzie tyle samo co dokończenie projektu betonowego. - i pewnie tak się skończy.

                                  Z drugiej strony z tego co jest może wyszły by całkiem dobre kolumny.

                                  A teraz kilka moich pomysłów na problemy z betonem (nie wiem czy aby na pewno dobrych) dlatego proszę o komentarz:
                                  1. Beton nie chłonie rezonansów - (pomysł) - dodanie wewnątrz obudowy kilku przegród z płyty wiórowej, kolczasta gąbka+ wypełnienie całej komory pod głośnikami wełną.
                                  2. Fale stojące (pomysł) -w narożnikach wewnętrznych wstawić kawałki płyty wiórowej (ścinających narożnik).
                                  3. Wygląd zewnętrzny (pomysł) - na front można dokleić płytę MDF z frezami(dowolna fantazja), boki sklejka w dowolny profilu (np. kształt bali).

                                  Tak jak napisałem pewnie skończy się na TL-ce bo sam bez aparatu pomiarowego nie będę w stanie dobrać głośników i zrobić zwrotnicy.
                                  Jedynym ratunkiem byłaby tu wasza pomoc.

                                  Ale może ten temat zainspiruje kogoś doświadczonego kto jeszcze osobiście nie słyszał głośników w obudowie betonowej i sam zaryzykuje zrobienie takiej konstrukcji.

                                  Skomentuj


                                    #37
                                    Nie ma znaczenia z czego jest obudowa. Musisz dodać wewnątrz materiałów stratnych. Miękka płyta pilśniowa "akustyczna" albo takie panele jak na sufity przemysłowe, gruby filc na ściany, ciężka gąbka tapicerska. włóknina lateksowa.
                                    Fal stojących nie wyeliminujesz, węzły się tworzą z powodu geometrii i ścinanie samych narożników niewiele pomoże.
                                    Na front możesz dokleić MDF albo kawałek cienkiej sklejki z wyciętym kształtem koszy w ten sposób zrobisz takie niby podfrezowania i będzie tanio.
                                    Ja bym tego betonu nie oklejał. Położył jakąś lazure czy coś podobnego niech wygląda jak kamień. Niestety na Twoich zdjęciach słabo widać.

                                    W wyborze głośników ogranicza cię objętość obudowy. Możesz albo dać jeden jakiś wypasiony taki do 26 litrów i dorobić przednią ścianę, albo szukać dwóch pasujących.

                                    Może to być Aurum Cantus AC165 z Seasem z zestawu Akkusa AC3, widzę że powinien się dopasować do takiej obudowy? Masz cały zestaw do kupienia bez kombinowania i tylko przeróbkę przedniej ściany obudowy. Niestety objętość powinna być nieco większa. Ale może coś innego z Akkusa się znajdzie
                                    Może Para Founteków, będą w cenie jednego AC, ale to już raczej bez gotowej zwrotnicy.
                                    Najtańsze co mi przychodzi do głowy -para tonsili gdn17/50/2 4om. Pasują niemal idealnie. Tylko nie wiem czy są jeszcze dostępne oraz czy ich cena jest rozsądna. Nie dadzą też takiego basu najwyżej będą głośne.


                                    Kit ma taką zaletę, że jeśli brzmienie w tej obudowie się nie sprawdzi dorobisz obudowę zalecaną przez producenta i całość przełożysz
                                    Last edited by nepez; 03.03.2013, 19:55.

                                    Skomentuj

                                    Czaruję...