Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

digit_El - jednodrożne, aktywne, Bluetooth.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    plik .mp3 128kbps zawierający 3 sygnały muzyczne.
    Pierwszy ściągnięty z wyjscia Gembirda http://www.gmb-online.nl/egmb/Produc...id=8013&lang=0
    Drugi z wyjścia Belkina http://enablingdevices.com/files/dow...1fdb6cc5ad.pdf
    Trzeci to pętla prosto z wyjscia karty dźwiekowej, czyli oryginalny sygnał.
    Subiektywnie możecie ocenić.
    test.zip
    PS: Paczka z przetwornikami jest blisko.

    Skomentuj


      #22
      Dla mnie Belkin brzmi lepiej niż Gembird choć materiał do porównania dałeś chyba z jakiejś płyty Presleya z połowy lat 50-tych i jakością nie zabija.

      Skomentuj


        #23
        Przez dwa dni nie mogłem dojść dlaczego dla Belkina dźwięk jest inny, aż... Znalazłem coś interesujacego. Dla każdego wykresu:
        sygnał 1kHz tylko w kanale A; amplituda -2dBr; uśrednianie FFT 10 cykli; FFT size 32k; czestotliwosc probkowania 96k; 24bit;
        Zielony to kanał A, czerwony B

        petla na wejsciu karty muzycznej

        Gembird

        Belkin
        Kaprint napewno dobrze zerknąłeś na opis pliku mp3? Bo z moich pomiarów wynika, że Belkin ma crosstalk channel na poziomie -8dB. I przed tym postem przeskoczyłem z obiektywnej opinii na subiektywną, puściłem Elvisa, w WINampie manipulowałem balancem i rzeczywiście, efekt crostalku niesamowity. Gembird tego nie ma.
        Ktoś wie skąd to i co mogę jeszcze zweryfikować?
        Last edited by El_liero; 23.03.2014, 18:42.

        Skomentuj


          #24
          Nowe nagranie, dobitnie pokazujące problem. Pierwsze 30sek Gembird > Belkin > loop z karty (oryginał)

          gembird belkin oryginal.zip
          Proszę o scalenie postów.

          Skomentuj


            #25
            Teraz słychać, próbka z Belkina jakby była skompresowana (coś jak loudens war) w porównaniu do reszty.

            Skomentuj


              #26
              ScanSpaek 10F/8414G10
              WaveCore FR090WA02-01

              Przetworniki doszły jakiś czas temu, w tym czasie pomierzyłem je "na sztywno" oraz "postarzone" - rozgrzane. ( 5h@sinus@czestotliwosć sygnału = Fs@amplituda sygnału=nominal rated power)
              W nazewnictwie okienek - skrót SS oznacza ScanSpeak, WC - WaveCore,
              5h sin oznacza postarzałe, bez tego - sztywne.
              Poniżej pomiary przetworników często zaprezentowane we wzajemnym odniesieniu w celu łatwiejszego porówniania róznic:
              Pomiary SPL wykonane w IEC odgrodzie.
              ScanSpeak SPL 1m@1W

              ScanSpeak SPL 1m@10W (nominal power)


              Wavecore SPL 1m@1W

              Wavecore SPL 1m@10W (nominal power)

              Porównanie SS i WC

              ScanSpeak Impedancja przed i po wygrzaniu.

              WaveCore Impedancja przed i po wygrzaniu.

              ScanSpeak Le vs displacement, czyli impedancja dla maksymalnego negatynwego i pozytywnego wychylenia cewki ze szczeliny.

              WaveCore Le vs displacement, czyli impedancja dla maksymalnego negatynwego i pozytywnego wychylenia cewki ze szczeliny.


              Z tych pomiarów wida, że SS będzie miał mniejsze zniekształcenia intermodulacyjne dla wyższych częstotliwości, ma niszą częstotliwosć rezonansową, jest o 2dBSPL głosniejszy od WaveCora , ale dla maksymalnej amplitudy sygnału reprodukuje więcej zniekształceń harmonicznych. Co i tak jest poniżej 2% a więc około -40dB wzgledem składowej fundamentalnej, w porównaniu z WC to dla mnie kosmetyka. Patrząc na ch-ke częstotliwościową ma więcej srednicy (szczególnie w okolicy 1kHz) oraz więcej wysokich startujac o 4kHz, lecz ciągnie "tylko" do 15kHz. Wavecore za to leci powyżej 20kHz lecz na sporym "break up'ie" membrany, ch-ka kierunkowa (dla tych f.) jest tam z pewnością bardzo wąska i poszarpana (listki boczne). SS ma lepszą charakterystykę przejściową między "tłokowym" trybem pracy membrany a kolejnymi poprzecznymi (są jeszcze wcześniejsze - wzdłużne) modami łamania membrany. Świadczy o tym brak większych "górek i dolin" na krańcu charakterystyki (>13kHz). WC ma aluminiową membranę, jej break up jest zawsze gwałtowny i trudny do kontrolowania, przez właściwości mechaniczne materiału (modół Younga, gęstość). Na ogół objawia się to nieprzyjemnym dźwiękiem, więc istnieje szansza, że WC przegra w starciu z SS na wyższych częstotliwosciach (>13kHz), pod względem subiektywnej oceny jakości dżwięku.
              Ale, to tylko czyste dane, parametry, przyjdzie czas na odsłuch :)

              Zostały jeszcze inne nieliniowe parametry do pokazania, głównie Kms, Bl, Le(x), Le(i) oraz składowa stała. Niedługo wrzuce. Jak ktoś ma pytania co do wykresów, pytać smiało, postaram się wytłumaczyć.

              - - - - - aktualizacja - - - - -

              Jeszcze tabela prezentująca najważniejsze liniowe parametry wszystkich przetworników przed i po wygrzaniu:
              Last edited by El_liero; 25.04.2014, 21:09.

              Skomentuj


                #27
                Uwaga, mam zaszczyt zaprezentować pierwsze pomiary nieliniowych parametrów przetworników na naszym forum:
                WaveCore Bl;Cms;Le vs displacement oraz Le(i)

                ScanSpeak Bl;Cms;Le vs displacement oraz Le(i)

                Siła Bl
                O co chodzi - w liniowych parametrach T&S podawane są pojedyncze wartości pewnych parametrów, podczas gdy te wartości zmieniają się dynamicznie podczas pracy przetwornika (ruchu cewki). Opiszmy krótko Bl. Strumień indukcji magnetycznej jest najsilniejszy w szczelinie motoru. Gdy cewka wychyla się z położenia równowagi, ilość zwoi cewki ( l ) znajdujących się w szczelinie maleje, jednocześnie siła F=B*l*i maleje i to widać w lewych górnych wykresach Force factor, jak siła opada dla negatywnego i pozytywnego wychylenia cewki.
                Sztywnosć/podatnosć zawieszeń:
                Łatwo sobie wyobrazić sprężynkę, którą początkowo rozciaga się łatwo, chcąc jeszcze bardziej ja rozciągnąc trzeba się jeszcze bardziej wysilić aż dochodzimy do momentu, w którym albo dalej się nie da ( nie mamy siły ) albo przeciągneliśmy i zmieniliśmy kształt sprężyny (uszkodziliśmy ją) To samo dzieje się z zawieszeniami. Siła jaka działa na zawieszenie to F=Bli (oraz Fback=Blv, ale pomijam). Na wykresach również widać, że dla coraz większego wychylenia cewki wartość Kms [N/mm] rośnie. Potrzeba co raz więcej Newton'ów - siły aby wychylić o kolejny 1mm. Zdaża się, że użytkownik uszkodził zawieszenie przetwornika, tak jakby "przeciągnął" naszą sprężynkę, mając za dużo siły w rączkach. W głośniku naszymi "rączkami" jest kombinacja nieliniowości siły Bl oraz Kms i to inżynier ma za zadanie zaprojektować tak zawieszenie oraz dobrać wielkość magnesu/ szerokość szczeliny/wysokość cewki aby względna liniowość (obszar w którym wartości bezwzględne w funkcji wychylenia nie różnią się więcej niż ze 5% od wartości MAX lub MIN, zależnie od parametru) siły Bl nie była większa od względnej liniowości Kms. Inaczej oznacza to, że mamy ciągle zapas siły Bl do wychylenia układu drgającego podczas gdy jesteśmy na granicy wytrzymałości zawieszenia. Jeżeli ktoś uszkodził zawieszenie podając na głośnik znamionowe wartości mocy lub i nawet ciut wyższe ( ze 20% ) to znaczy, że firma wyprodukowała bubla, a nie, że wina użytkownika.
                Induktancja własna cewki w funkcji wychylenia Le(x,I=0)
                To jest inna, bardziej zaawansowana prezentacja wykresu, który pokazałem wcześniej w powyższym poscie, gdy to zmierzyłem impedancję przetwornika dla membrany wciśniętej w kosz i wypchniętej z kosza. Jak to działa? Wyobraźcie sobie cewkę rdzeniową, w przybliżeniu taka cewka siedzi w głośniku, rdzeniem jest T-yoke, pole piece, czy rdzeń motoru jak kto woli, cewka wychylając się pozytywne (membrana wychodzi z kosza) wychodzi z tegoż rdzenia, mniej materiału o pewnej przenikalności w środku cewki (stal) mniejsza induktancja. Na odwrót, cewka dla negatywnego wychylenia nachodzi na rdzeń a induktancja rośnie.
                Induktancja własna cewki w funkcji natężenia prądu Le(i, X=0)
                Tutaj wykres został wykreślony, dla cewki nieruchomej, znajdujacej się w punkcie spoczynku. Ta charakterystyka jest przydatna do analizy nasycenia rdzenia motoru i airgapu oraz rozkładu "eggy currents" czyli prądów indukowanych na powierzchniowych elementów metalowych znajdujących się w pobliżu cewki, czyli większość motoru. Też zaawansowana sprawa, zostawiam na ten czas.
                Zawsze ludzie dziwili się, pytali, zastanawiali jak można "wygrzać" głośnik. O to o co chodzi:
                Charakterystyki Kms przed i po wygrzaniu/postarzeniu:
                WaveCore


                ScanSpeak

                Lepiej było by widać ten efekt dla wooferów, gdzie liniowe wychylenie jest powyżej np. 4mm. Wygrzewajac głośnik po prostu "niszczymy" zawieszenie ( i to TYLKO dolne) zmieniając jego ugięcie. Staje się bardziej podatny, bardziej giętki, mniej sztywny. Parametr Kms jest jedną z kluczowych wartości decydujących o częstotliwosci rezonansowej ( do tego Mms i mamy fs ). Mówić krótko w miare czasu nasz przetwornik potrafi zejśc niżej :) ALE i obudowa staje się mniej optymalna niż założono to na początku, bo liniowe parametry ulegają zmianie. Ja poznałem 3 szkoły projektowania obudowy dla wooferów. Dwie wam są znane, przetwornik sztywny i wygrzany, trzecia to metoda wykorzystująca nieliniowe parametry uzyskane dynamicznie podczas pracy przetwornika na większych amplitudach sygnału (ale jednocześnie pomijająca zmianę rezystancji DC cewki, która rośnie ze wzrostem temp podczas przepływu prądu). Wiecie, że Qts waszych przetworników wariuje z każdą sekundą pracy/wychylenia membrany? :) Po prostu, też może zostać rozpatrzony jako nieliniowy parametr.
                Obszar symetrii / offset cewki
                WaveCore


                ScanSpeak

                O co chodzi - jest to inna prezentacja wykresów Bl oraz Kms. Mamy oś X bezwzględna amplituda wychylenia cewki oraz Y spoczynkowe położenie cewki. Hmm jak to opisać prosto... Zajmijmy się tylko Bl. Widzicie szary obszar opisany jako "asymmetry 5%", pokazuje obszar w którym jednocześnie:
                -można ustawić cewkę (pozycja spoczynkowa)
                -i obszar w którym ta cewka może się poruszać (neg i pozytywne wychylenie) tak aby wartość siły Bl dla neg i poz. wychylenia nie różniły się więcej jak o 5%. Przykład dla WaveCora:
                Jeżeli umieścilibyśmy cewkę -3mm głębiej w szczelinie i kazali pracować przetwornikowi, dla wychyleń TYLKO 0,1mm wartość siły Bl w obu kierunkach wychyleń nie przekraczałaby 5% różnicy, czyli pracowała w względnie liniowym rejonie. Gdybyśmy ustawili cewkę +1mm powyżej szczeliny, ten liniowy region wartości siły Bl powiekszyłby się do 0,5mm wychylenia. My mamy bardzo, wręcz idelanie symetryczną ch-ke siły Bl oraz offset cewki jest zerowy (znajduje się ona w maksymalym punkcie siły Bl) co gwarantuje nam symetryczne zachowanie siły Bl dla szerokiego wychylenia membrany, powyżej 3,5mm.
                Krótko opisując wykres dla Kms, cewkę należałoby ją wyciągnąc ze szczeliny i przykleić do zawieszenia o jakiejś 0,3mm wyżej, lecz wtedy zepsujemy Bl symetry :)
                Ostatni ciekawy pomiar, na który mają wpływ wszyzstkie wyżej wymienione elementy, przez co jego analiza jest najbardziej złożona.

                WaveCore DC component przed i po wygrzaniu

                ScanSpeak DC component przed i po wygrzaniu

                krótki opis - charakterystyki DC component ukazują dynamiczną zmianę spoczynkowego położenia cewki w czasie dla połowy okresu sygnału ciągłego.
                Podczas ruchu cewki w każdej sekundzie oddziałują na nią siły pochodzące z indukcji magnetycznej oraz podatności zawieszeń (i innych nie istotnych tutaj). Jeżeli teraz podczas projektowania przetwornika nie zadba się o dobrą symetrię zachowania się układu drgajacego dla pozytywnego i negatywnego wychylenia membrany z położenia równowagi, siły nie będą się rownoważyć i któraś "przejmując kontrolę" zacznie "przytrzymywać" membranę.
                Należy rozróżnić dwie kwestie, offset cewki oraz symetria charakterystyk nieliniowosci. Jeżeli dla spoczynkowego punktu cewki (bez sygnału na wejsciu), nie znajduje się ona w maksymalnym punkcie siły Bl, oraz w minimalnym punkcie siły ugięcia (Kms czy Cms), otrzymamy offset cewki i jednocześnie niesymetryczne charakterystyki nieliniowości w funkcji wychylenia membrany.
                Teraz o jakiej symetrii sił mówię:
                głównie o nieliniowej sile Bl oraz odkształcalność zawieszeń Cms czy kto woli odwrotność Kms . Na cewkę mogą działać różne siły dla negatywnego i pozytywnego wychylenia o x wartości bezwzględnej. Przykład: dla wychylenia +3mm siła Bl=5Tm a dla -3mm Bl=5,5Tm, (wartość bezwzględna wychylenia x=3mm) to samo dotyczy odkształcalności zawieszeń. Ta niesymetryczność sił powoduje powstawanie składowej stałej DC. Należy zwrócić uwagę, że nawet gdy w spoczynku cewka znajduje się w MAX Bl oraz MIN Cms nie gwarantuje to braku DC component, potrzebne są jeszcze symetryczne zbocza ch-ek.
                Jak to działa, co się dzieje? Mówiąc krótko, membrana zamiast drgać normalnie będzie wypchnięta z kosza, lub wciągnięta w kosz i tam "se drgała". Wiecie co się stanie jak podłączycie bateryjkę pod woofer. To czy membrana zostanie "wciągnięta", "wypchnięta" decyduje oczywiscie znak/wartość DC, ujemne lub dodatnie. Skąd i kiedy jakie się weźmie, na razie pomine by nie motać. Ciekawscy pisać.

                Nie wiem na ile zrozumiale to opisałem... musiałbym wklejać ze 40 obrazków z przykładami, a to nie tutorial tylko "W trakcie budowy" :)

                - - - - - aktualizacja - - - - -

                Na koniec szybka konkluzja, z nieliniowych parametrów. WaveCore wypadł lepiej od SS :)
                Off set cewki dla Bl oraz niesymetria strumienia indukcji magnetycznej w szczelinie
                DC component poniżej Fs (powód Le(x)) oraz powyżej Fs (powód Bl(x))
                Last edited by El_liero; 28.04.2014, 11:19.

                Skomentuj


                  #28
                  Bardzo ciekawy temat, tylko mam pytanie: jak amator, ma przeniesc te pomiary w do swojej praktyki, jesli sam nie moze wykonac takich pomiarow?

                  Skomentuj


                    #29
                    Noooooo hmmm niestety masz rację. Sprzęt Klippela kosztuje na dziesiątki tysięcy euro a potem jeszcze licencje na moduły programów.
                    Polecam więc wszystkim projektować obudowy dla wygrzanych wooferów. W tym celu podłączcie je pod wzmacniacz, sygnał na wejściu sinus o amplitudzie równej mocy znamionowej, częstotliwość równa częstotliwości rezonansowej odczytanej z wykresu impedancji. Dlaczego? Ponieważ dla niej przez cewkę płynie najmniejszy prąd (najmniej się nagrzewa) a jednocześnie mamy maksymalne wychylenie membrany. Trzepć tak głośnikiem przez około 12h, po tym czasie podatność zawieszenia zostanie ustabilizowana i wraz z płynącym czasem liniowe parametry naszego przetwornika będą bardziej stabilne/stałe.
                    Ciekawe jest też to, że częstotliwość rezonansowa również nie jest stała dla wszystkich przetworników elektroakustycznych z minimum 1mm liniowych wychyleniem membrany :) Zmienia się wraz z amplitudą sygnału. Dla początkowego zwiększania amplitudy fs maleje a po przekroczeniu pewnej wartości (bliskiej znamionowej) zaczyna znowu gwałtownie rosnąć. Ciekawe nie? Tak na prawdę większość naszych liniowych parametrów Thiele and Small można rozpatrzyć jako nieliniowe!


                    Wavecore fs(x)


                    WaveCore Qts (x)

                    Skomentuj


                      #30
                      Fajnie opracowanie i zazdroszczę, że możesz się takimi zabawkami jak kippel pobawić :)
                      Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
                      jak amator, ma przeniesc te pomiary w do swojej praktyki, jesli sam nie moze wykonac takich pomiarow?
                      Zamieszczone przez El_liero Zobacz posta
                      Noooooo hmmm niestety masz rację. Sprzęt Klippela kosztuje na dziesiątki tysięcy euro a potem jeszcze licencje na moduły programów.
                      Na pewno pomaga przy wyborze głośnika . Do zrobienia kolumny już raczej nie jest do niczego potrzebny .
                      To system do projektowania głośników

                      Zamieszczone przez El_liero Zobacz posta
                      Ciekawe nie?
                      Parametry TS to są parametry mało sygnałowe .
                      Czyli podawane dla zakresu w którym w przybliżeniu głośnik można uznać za liniowy

                      Tu są ładnie pokazane TS-y w funkcji wychylenia :
                      http://medleysmusings.com/scanspeak-revelator-26w8867t/


                      Zamieszczone przez El_liero Zobacz posta
                      Polecam więc wszystkim projektować obudowy dla wygrzanych wooferów.
                      Zamieszczone przez El_liero Zobacz posta
                      Wygrzewajac głośnik po prostu "niszczymy" zawieszenie
                      Dla niewtajemniczonych dopowiem jeszcze :
                      Dolny resor to po prostu kawałek szmaty nasączony żywicą
                      Jak głośnik wychodzi z fabryki to ta żywica jest ciągła, nienaruszana .
                      Jak zaczyna pracować to powstają w niej mikropęknięcia , które powodują że ten kawałek szmaty mięknie
                      Inaczej mówiąc rośnie cms - podatność zawieszania .
                      A jak rośnie cms to spada Fs i pochodne Qes, Qms no i Qts , rośnie natomiast VAS .
                      Typowo fs spada o kilkanaście... 20% po wygrzaniu .
                      Producent zwykle podaje już po rozgrzewce więc zwykle nie trzeba tego uwzględniać przy liczeniu budy .
                      Ale przed ostatecznym strojeniem raczej warto wygrzać

                      Skomentuj


                        #31
                        No widzicie, a jak się jakiś czas temu pytałem czy T-S do cichego słuchania są takie same jak dla wysterowanych głośników to mi nikt nie odpowiedział. A tu widzę różnice są nie małe.

                        Skomentuj


                          #32
                          Zamieszczone przez raven1985 Zobacz posta
                          To system do projektowania głośników
                          dokładnie.
                          Opis dampera też się zgadza :)
                          Co do liniowych parametrów, w przypadku WaveCora większość się sporo różni, a dla ScanSpeaka większość jest zbieżna. Czyli morał stały, przed projektowaniem dobrze jest samemu zmierzyć liniowe parametry, zamiast patrzeć na producenta.
                          Micwoj jak zostało powiedziane, liniowe parametry są obliczane z wykresu impedancji, który jest pobierany dla małej amplitudy sygnału, gdzie głośnik pracuje w zakresach względnej liniowości. Jest to raczej proste, bardziej złożone rzeczy dzieją się dla większych amplitud sygnału i szczególnie dla małych częstotliwości w okolicy +/- 1 oktawa od częstotliwości rezonansowej, gdzie panują największe wychylenia cewki.

                          Do tematu nieliniowych parametrów jeszcze wrócę. Natomiast chciałbym poruszyć temat wzmcniacza klasy D. Przypatrywałem sie im i martwią mnie ich parametry dla szybszych sygnałów, czyli górnego zakresu częstotliwości pasma audio. Już i tak wystarczy, że szerokopsamowce nie mają dobrej góry, a martwie sie zeby jeszcze jej nie pogorszyć klasą Dy. Czy powinienem się martwić?
                          Chodzi mi po głowie zastosowanie AB w połączeniu z impulsowym zasilaniem. A dokładnie LM3886
                          Last edited by El_liero; 30.04.2014, 21:43.

                          Skomentuj


                            #33
                            Może to pytanie będzie łatwiejsze:
                            Zasilanie 27VDC, który zasilacz lepszy:
                            PS: http://www.tme.eu/en/Document/0a9b06...aeb2/ps-25.pdf
                            MPS: http://www.tme.eu/en/Document/1b7229...ps-30-spec.pdf
                            jeden z nich charakteryzuje się mniejszym natężeniem załączenia oraz innymi rozwiązaniami zabezpieczeń.
                            Last edited by El_liero; 15.05.2014, 22:33.

                            Skomentuj


                              #34
                              Się zgapiłem i nie zauważyłem że odpowiedziałeś. Jeszcze wrócę do nieliniowości głośnika z przeprosinami za offtop, bo mnie to interesuje.
                              Zamieszczone przez El_liero Zobacz posta
                              złożone rzeczy dzieją się dla większych amplitud sygnału i szczególnie dla małych częstotliwości w okolicy +/- 1 oktawa od częstotliwości rezonansowej, gdzie panują największe wychylenia cewki.
                              To dokładnie ten zakres gdzie dobiera się parametry np BR żeby rozciągnąć pasmo głośnika w dół. Czy można z tego wyciągnąć praktyczny wniosek, że projektując obudowę należy mierzyć TS przy napięciu takim, jak oczekiwany poziom głośności? Jak to się ma do dawnej wypowiedzi LightSounda, który sugerował większe napięcia przy pomiarach T-S, bo inaczej wychodzą inne wartości? Czy to wynika właśnie z tej nieliniowości sztywności zawieszenia i indukcji na cewce w funkcji wychylenia, czy jeszcze jakieś inne zjawisko tu się kłania?

                              Skomentuj


                                #35
                                Zamieszczone przez Micwoj Zobacz posta
                                To dokładnie ten zakres gdzie dobiera się parametry np BR żeby rozciągnąć pasmo głośnika w dół.
                                No tak bo w tym zakresie występuje pik rezonansu przetwornika z którego odczytuje/kalkuluje sie liniowe parametry, a z nich oblicza obudowe i typ strojenia.
                                Zamieszczone przez Micwoj Zobacz posta
                                Czy można z tego wyciągnąć praktyczny wniosek, że projektując obudowę należy mierzyć TS przy napięciu takim, jak oczekiwany poziom głośności?
                                nie
                                Zamieszczone przez Micwoj Zobacz posta
                                Jak to się ma do dawnej wypowiedzi LightSounda, który sugerował większe napięcia przy pomiarach T-S, bo inaczej wychodzą inne wartości?
                                Jest w tym ziarno prawdy ale ja mam troche odmienne zdanie, sugerowałbym małe amplitudy napięcia np: 100mV rms dla wooferów <20cm. Ten temat wymaga grubszej w sumie dyskusji bo jest jeszcze pare pominiętych zmiennych. Ale głównie chodzi o to, że przetwornik mierzy się w sprzężeniu akustycznym dla całego dolnego i środkowego pasma, czyli po prostu we free air. Mamy tutaj jedną charakterystykę impedancji np X. Dla małych amplitud sygnału pik rezonansowy zostaje "nie naruszony/nieprzesunięty" natomiast przy wyższych wartościach sprawa sie komplikuje (patrz wcześniejsze posty). Nie wiem jak wyglądają algorytmy estymacji wszystkich urządzeń do pomairów głośników, ale jestem pewien, że z samych danych elektrycznych, typu pomiar napięcia i natężenia, nie są one w stanie przewidzieć/ogarnąć/zdefiniować stopnia nieliniowości zachowania się poszczególnych parametrów przetwornika, w tym głownie maksimum impedancji czyli minimum natężenia. A większość z nich właśnie na podstawie samych danych elektrycznych oblicza TSy. Po prostu potrzebny jest jeszcze laser do pomiaru wychylenia membrany, żeby system badawczy wiedział w którym punkcie wychylenia cewki ze szczeliny, zostały zgromadzone/odczytane/zmierzone parametry elektryczne. Sam projektuje właśnie dany projekt na 2 sposoby, w oparciu o TSy na małych amplitudach oraz na wysokich i podziele się wnioskami :)

                                Last edited by El_liero; 16.05.2014, 22:43.

                                Skomentuj


                                  #36
                                  Spora przerwa w robocie.
                                  Po pomiarach i symulacjach stwierdziłem, że nie ma sensu bawić się w projektowanie obudowy posługując się liniowymi parametrami oszacowanymi na podstawie ich nieliniowości w domenie dużych sygnałów. Różnice są marginalne +/- 0.5dB.
                                  W miedzy czasie obliczyłem filtr, z dwoma kompensacjami BaffleStep, jedna typowo pod zniwelowanie odbitej fali, druga jako regulowane tłumienie wysokich f > 5kHz.

                                  Trzy przykładowe sposoby filtracji charakterystyki:

                                  Pomiar ScanSpeaka w budzie 3L@80Hz@boczne i dolna scianka z materiałem tłumiącym.

                                  Górne pasmo powyzej 5kHz jest efektywniejsze o około 6dB względem dolnych rejestrów < 500Hz. Dlatego dodałem drugi BFC do filtru, zestrojony na to pasmo.
                                  PS: Pieknie tutaj widać, jak działa dodanie copper cap'a (miedzianej foremki) do rdzenia motoru. Linearyzując przebieg impedancji, niwelując induktancję cewki dla wyższych f, obserwujemy wzrost/uwypuklenie górnej części pasma akustycznego. W zasadzie teraz z tym walczę...

                                  Skomentuj


                                    #37
                                    pytanie, na czym stanęło w końcu z transmisją sygnału do kolumn? Które moduły wykorzystasz, możesz rzucić modelami?

                                    Skomentuj


                                      #38
                                      więc wybrałem ten moduł:
                                      http://www.gmb-online.nl/egmb/Produc...id=8013&lang=0
                                      + dodatkowe standardowe wejscie analogowe, jakby ktoś zechciał po prostu kablem puścić sygnał.
                                      Mam impulsowy zasilacz + filtr na elektrolitach, wzmacnaicz klasy D 2x10W RMS @ 8ohm, moduł bluetootha oraz filtr analogowy ze wzmocnieniem sygnału.
                                      Buda jest sklepana ze sklejki 12mm. Wszystko wygląda całkiem kompaktowo :)


                                      - - - - - aktualizacja - - - - -

                                      HEY zaraz, dioda w powyższym schemacie jest źle wstawiona, zmienić jej polaryzacje trzeba!

                                      Skomentuj


                                        #39
                                        Mam problemik z zaprojektowaniem filtru Linkwitz Rileya 12dB, oraz notcha na pojedynczym zasilaniu. Czy prawidlowym jest wpuszczenie DC połowy zasilania (7V DC), w miejsce masy, jak pokazalem na rysunku ponizej? Linia 30. Zasilanie 15V DC.
                                        Last edited by El_liero; 05.08.2014, 10:57.

                                        Skomentuj


                                          #40
                                          Napięcie z dzielnika daje się na wejście nieodwracalne i dopiero wyjście wzmacniacza operacyjnego zasila resztę na poziomie u/2. Tak ja to pamietam ze szkoły ale to było bardzo dawno temu.

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...
                                          X