Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Linia transmisyjna z głośnikami Vifa NE180W-08 oraz Fountek NEO CD 3.5H – prośba o pomoc.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Linia transmisyjna z głośnikami Vifa NE180W-08 oraz Fountek NEO CD 3.5H – prośba o pomoc.

    Witam wszystkich członków forum.
    To mój pierwszy post i pierwszy projekt kolumny dwudrożnej. Kolumna to linia transmisyjna składająca się z głośnika niskotonowego - Vifa NE180W08 oraz tweetera – Fountek Neo DC3.5H. Poniżej zamieściłem karty katalogowe głośników. Zwrotnica jest drugiego rzędu z podziałem na 3.5kHz. Długość linii transmisyjnej to ok 185cm, do jej symulacji użyłem programu Hornresp. Poniżej umieściłem wykres FR zrobiony w tym programie z uwzględnieniem wytłumienia. Wytłumienie jest na razie w wersji próbnej, ale jestem zadowolony z ilości basu oraz jego brzmienia. Wersję roboczą kolumny wykonałem z płyty wiórowej 18mm, docelowo chcę ja zrobić ze sklejki brzozowej 18mm. Aktualnie jestem na etapie testowania: obudowy, wytłumienia i zwrotnicy. W mojej ocenie kolumny nie grają źle, ale jestem przekonany, że doświadczony konstruktor zrobiłby je lepiej. Dotarłem do etapu, w którym wyczerpały się moje pomysły, więc proszę doświadczonych członków forum o sugestie co mogę usprawnić lub zmienić. Poniżej zamieściłem zdjęcia kolumny oraz pomiary jakie udało mi się wykonać w programie Arta i Limp. Projekt zwrotnicy wykonałem w programie XSim.
    Na wykresach FR zaznaczyłem kółkiem punkt braku zgrania fazowego.
    W związku z powyższym czy sfazowanie od wewnątrz otworu na głośnik niskotonowy wyeliminuje ten problem?
    Czy symetryczne położenie głośnika wysokotonowego będzie bardziej korzystne?
    Czy powstały stożek przy pomiarze z odwróconą fazą głośnika nie jest zbyt płytki? Chodzi mi o rzeczywiste pomiary w Arta.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie dotyczące mojego projektu i z góry dziękuję za udzieloną pomoc.

    Vifa NE180W-08.pdf
    Fountek NEO CD 3.5.pdf
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

    [IMG][/IMG]

    Pomiary rzeczywiste w Arta i Limp.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

    #2
    W zaznaczonym na wykresie miejscu prawdopodobnie głośniki grają już w odwrotnych fazach i się odejmują zamiast dodawać. Moim zdaniem należałoby przerobić zwrotnicę aby tego uniknąć ale też patrząc na charakterystyke filtracji wstęgi to trochę za łagodnie ja filtrujesz. Być może przejście na filtr 3 rzędu dla wstęgi byłby tu rozwiązaniem. Oczywiście filtr vify też trzeba będzie grzebnąć. Osobiście też nieco przytłumiłbym tweeter.

    Skomentuj


      #3
      Dla tego głośnika, taki rodzaj TL nie bardzo się sprawdzi. Obudowa jest za dużą, a tunel za długi. Strojenie jest zdecydowanie za niskie. Podaj wymiary wewnętrzne obudowy bez przegród tworzących tunel.

      Zwrotnica będzie wymagała dużych zmian. Filtrowanie 8 ohmowego woofera cewka 1.1mH nie skompensuje nawet Baffle Step. Dla tego zestawu głośników, raczej będziesz potrzebował filtracji 4 rzedu L-R, ale oczywiscie akustycznie. Fountek z tubka będzie mniej wrażliwy na dyfrakcje obudowy.
      Mimo tych problemów, które oczywiście można rozwiązać, trzeba pochwalić za podejście do projektowania oparte na pomiarach i symulacji.

      Skomentuj


        #4
        Dziękuję za zainteresowanie się moim tematem. Wszelkie informacje są dla mnie bardzo cenne i czytam je z dużym zainteresowaniem. Zgodnie z sugestią Yoshi_80 zaprojektowałem nową zwrotnicę trzeciego rzędu z podziałem na 3kHz, będę wdzięczny za jej ocenę.
        Odpowiadając na pytanie Pogromcy mitów, wewnętrzne wymiary obudowy to: 88,5x17,5x28cm, czyli objętość ok 41L. Czekam na podpowiedź jakich zmian powinienem dokonać w obudowie.


        Skomentuj


          #5
          Na taki głośnik nisko-srednio tonowy potrzebujesz z 6-8dB, pomiędzy 150Hz do 1kHz, by wyprowadzić dyfrakcje i baffle step na płasko. Wysoki dalej zabardzo strzela w górę, choć wstęgi mają inną charakterystykę kierunkową i może nie będzie to tak 'widoczne' jak dla niektórych kopułek. Możesz też spróbować LR4- podobny filtr skoro gdy sumujesz głośniki 'out off phase' otrzymujesz tak głęboką depresją w paśmie. Sprubuj bardziej wyprostować charakterystyke wysokiego, zmień trochę charki by uzyskać z -20dB 'dziurę' out off phase, przesuń trochę częstotliwości podziału w jedną czy drugą stronę. Nawet gdy uzyskasz z -15 dB na osi odsłuchu która zwiększa jak przesuniesz mikrofon w górę, czy dół to nie jest źle, w tym przypadku lepiej w górę. Komercjalne głośniki sumują się nawet gorzej. Co do TLki to ci nie pomogę bo, przestałem się z nimi bawić. Pogromca jest tu specem, ale do TLki zreguly głośniki z Qts większym niż 0.5 dają najlepsze rezultaty. Ah twoje zrzuty - nić nie mogę z nich wyczytać.
          Last edited by Pawel L; 12.04.2021, 05:11.

          Skomentuj

          Czaruję...
          X