Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Prosty stolik obrotowy do pomiarów kierunkowych

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Prosty stolik obrotowy do pomiarów kierunkowych

    Jak w temacie. Potrzebne komponenty:
    - krzesło obrotowe np. link
    - maszt tarasowy np. link
    - mocowanie do równoległego masztu np. link
    - ścinki sklejki na blat

    Wydaje mi się, że koncepcja jest na tyle prosta, że nie warto się rozpisywać. Tylko parę uwag.
    - podziałka jest mało czytelna i będzie do przeróbki. Jest koncepcja, żeby zrobić wielką podkładkę/cyferblat o średnicy rzędu 1m nad którym będzie przesuwać się wskazówka przymocowana do części obrotowej. Cyferblat można by na stałe połączyć z podstawą co wpłynęłoby korzystnie na stabilność całości.
    - krzesło obrotowe można pozyskać na olx, ceny zaczynają się od 0 PLN,
    - maszt należy przy pomocy podkładek/tulejek odpowiednio zdystansować od bolca obrotowego krzesła tak by oś obrotu była 5..10mm przed krawędzią blatu. Ponieważ oś obrotu musi być na powierzchni frontu więc brzeg blatu będzie w trakcie pomiarów schowany pod dolną krawędzią obudowy co powinno ograniczyć jego wpływ na pomiary,
    - do pomiarów kolumn wolnostojących najlepiej wykonać osobny blat a zamiast masztu dobrać nogę meblową odpowiedniej długości.

    Wykonanie pełnych pomiarów H i V tym prostym sprzętem może okazać się pracochłonne, No ale jak się robi nie więcej niż jeden projekt na rok albo chce się dopiero rozpoznać temat pomiarów kierunkowych może nie warto od razu inwestować we w pełni zautomatyzowany system.



    #2
    az sie prosi o automatyzacje

    dlazego w trakcie budowy? chcesz cos dalej rozwijac?

    Skomentuj


      #3
      Może wspólnymi siłami opracujemy forumową podstawę obrotową?

      Przykładowe konstrukcje od strony 48
      https://www.artalabs.hr/AppNotes/ARTA-H&T-D1.01.pdf

      https://pkaudio.webnode.cz/_files/20...230_104902.jpg

      https://www.diy-hifi-forum.eu/forum/...1&d=1611380119

      https://www.diy-hifi-forum.eu/forum/...6&d=1598764452
      Last edited by Echo1; 27.02.2021, 12:42.

      Skomentuj


        #4
        Kiedyś z odpadów zrobiłem coś takiego:



        Do tego jest jeszcze dodatkowy statyw dla pomiarów monitorów oraz rozszerzenie podstawy do pomiarów w osi pionowej kolumn podłogowych.

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez Pawel S. Zobacz posta
          dlazego w trakcie budowy? chcesz cos dalej rozwijac?
          Jeśli nie trafiłem z tematem do odpowiedniego działu to oczywiście proszę o przekierowanie. W kwestii dalszego rozwoju, oprócz tego o czym wspomniałem (drugi blat do floorstanderów, przeróbka podziałki kątowej) jest kwestia pomiarów V. Kolumna musi leżeć wtedy na boku i o ile mały monitorek powinno się udać przyłapać zaciskiem do blatu bez obawy, że wszystko się przewróci, to z kolumną wolnostojącą będzie gorzej. Jak na razie przychodzi mi do głowy tylko jakaś dodatkowa podpórka/statyw przesuwany w miarę obrotu stolika (swoją drogą jestem ciekaw jak wygląda to "rozszerzenie podstawy" o którym wspomniał Pogromca Mitów).

          Skomentuj


            #6
            Z tym stolikiem obrotowym to nie jest taka prosta sprawa, jakby się wydawało. Jest sporo detali, które uprzykrzają życie i trzeba je jakoś rozwiązać. Pół biedy jak mierzymy w modelu uproszczonym, czyli bez zmiany pozycji mikrofonu. Natomiast jeśli kolumna jest podłogowa, wielodrożna i chcemy zmierzyć pasmo na osi każdego z głośników oraz osi pionowej i poziomej, to temat robi się ostro pokręcony.

            Ja robiłem swój stolik bez większego zastanowienia, projektu. Raczej tak na żywca, wiec to wszystko jest bardziej na sztukę i w wiecznych testach, zmianach, ale po czasie pewnie się wyklaruje co działa najlepiej.
            Głównym problemem jest punkt obrotu, który musi być w takim miejscu, gdzie nie będziemy mieli odbić od żadnego elementu stolika/statywu. Większości dużych kolumn podłogowych i tak nie da się zmierzyć z taka dokładnością jakby się chciało. Trzeba improwizować lub zrobić tyle i da się zrobić, co i tak będzie lepsze niż zupełny brak pomiarów poza osia głośników.

            Dodatkowe rozszerzenie stolika, jest przykręcane na sruby, tak aby przy ciężkich kolumnach można było obracać to bez problemu, a do tego jest solidny punkt podparcia. Statyw dla pomiarów monitorów jest wielofunkcyjny. Można go użyć do pomiaru monitorów, jak i kolumny podłogowej położonej na boku i podpartej po prawej stronie. Zwykle stawiam to tak, aby nie było dużej płaszczyzny odbijającej. Mogę również zastosować materiał pochłaniający.

            Do górnej części statywu, w razie konieczności mogę przymocować dodatkowy blat.

            Generalnie to wszystko jest w fazie testowania i podpatruje również inne rozwiązania. Zawsze coś ciekawego można skopiować. W wolnej chwili chyba wytnę otwory w tych płytach, z jakich składa się statyw dla monitorów, tak aby konstrukcja była bardziej niewidoczna od strony akustycznej.



            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta

              Ja robiłem swój stolik bez większego zastanowienia, projektu. Raczej tak na żywca,
              Mnie się wydaje, że wszystko jest tu przemyślane i starannie zaimplementowane. Ale ciężko będzie przenieść tę idę na grunt tego co skleciłem. Spróbuję na razie pomęczyć się z przesuwaniem dodatkowej podpórki... po stronie plusów, wpływ akustyczny dwóch rurek (jednej od stolika drugiej od podpórki) powinien być niewielki. Ustawienie środka mierzonego głośnika w połowie wysokości pomieszczenia też nie powinno nastręczać problemów, kwestia poluzowania śrub mocujących maszt i dostosowania wysokości blatu.
              Last edited by XMechanik; 02.03.2021, 16:20.

              Skomentuj


                #8
                Jako dodatkowy wspornik do pomiarów V wykombinowałem statyw do naświetlacza (np. link).
                Na poprzeczkę wsunąłem rurki piankowe, nakrętka mocująca poprzeczkę ładnie się między nimi chowa. Regulacja wysokości jest wygodna ale pewien niepokój wzbudzają plastikowe nakrętki blokujące statyw na określonej wysokości. Nie wiem jakie obciążenie jest to w stanie przenieść, w instrukcji nic na ten temat nie ma. W każdym razie potrzebna będzie chwila zastanowienia zanim wrzuci się coś cięższego na pomiary.


                Załączone pliki

                Skomentuj


                  #9
                  Jest koncepcja, żeby zrobić wielką podkładkę/cyferblat o średnicy rzędu 1m nad którym będzie przesuwać się wskazówka przymocowana do części obrotowej. Cyferblat można by na stałe połączyć z podstawą co wpłynęłoby korzystnie na stabilność całości.
                  Prowizoryczną podziałkę zastąpiłem inną prowizorką... i chyba na tym poprzestanę.
                  Wydrukowana podziałka leży na podkładce ze sztywnej tektury od góry jest lekko przyciśnięta krążkiem z pianki. Dzięki temu podziałka daje się z lekkim oporem obracać względem podstawy co daje prostą możliwość wyzerowania wskazania w ustawieniu bazowym.
                  Do wydruku podziałki skorzystałem z obrazka kątomierza firmy Aristo.

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X