Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Prosba o sprawdzenie poprawności konstrukcji kolumn

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Prosba o sprawdzenie poprawności konstrukcji kolumn

    Witam, mam zamiar sklecić własną konstrukcję na scan speak, pokój około 20 m2, wymagania jakościowe spore, mocowe niewielkie, muzyka: jazz, klasyka, cokolwiek byle artystyczne, CAMBRIDGE Azur 640 A v.2, znalazłem taki projekt:
    http://audioclone.free.fr/bullet.html
    Nie zgadza mi się wielkość obudowy z obliczeniami znalezionymi tu:
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=5
    wg pobierznych obliczeń powinna mieć około 30 litrów lub mniej, ta z projektu ma conajmniej 35 l , na akustyku nie mają nic przeciwko obudowie nawet 40 litrów do tego 18W/4531G00 ale też sugeruja 25 l strojac na 35hz. Rozbierznośc jest duża...
    I jeszcze prośba o weryfikacje zwrotnicy: ten sam projekt
    http://audioclone.free.fr/BulletA1.JPG
    Mam zamiar zapakowac wszystko do:
    http://www.troelsgravesen.dk/JA8008.htm zmieniając trochę konstrukcję.
    Jestem aktywny na innych forach (elektroda) pod tym colcolcol a akustyka to raczej nowe wyzwanie. Pozdrawiam

    #2
    Kolego nie sądzę, aby to dobrze zagrało, nie wiem jak ten mid zachowa się w takiej niby l-t. Nie wiem skąd masz projekt tej zwroty.
    Radził bym skopiować raczej projekt z troelsgravesen http://www.troelsgravesen.dk/SP95.htm

    Skomentuj


      #3
      Jedyne co może martwić przyszłego użytkownika takiego zestawu to wytrzymałość mocowa mid-basu.
      Co do jakości reprodukcji dźwięku przez przetwornik osadzony w takiej obudowie to trudno wyrokować. Jak zauważył przemo-lukas obudowa nie jest klasyczną LT. Niemniej (snując jedynie przypuszczenia) może legitymować się bardzo dobrym brzmieniem. De facto przetwornik nisko-średniotonowy pracuje w niej free air - pytanie tylko czy nastąpi "zesztywnienie" w rezonansie no i co ze zwarciami akustycznymi ?
      colcolcol: sprawdzałeś jakiej częstotliwości fala ma długość falowodu ? Może warto policzyć i zerknąć która podkrotność tej częstotliwości leży w okolicach rezonansu przetwornika (no i jak blisko)...

      Skomentuj


        #4
        W przeciwieństwie do konstrukcji obudowy BR czy zamknietej gdzie są jasno ustalone reguły gry i modyfikacje parametrów obudowy mozna przeprowadzać w ciagu kilku minut (strojenie objetość) to linię transmisyjną w żaden łatwy i szybki sposób nie zmodyfikujesz. Do tego nie ma jasnej odpowiedzi czy tak jak zrobisz to jest dobrze, jedynie poza tym ze jakoś to gra ale czy moze być lepiej czy gorzej mozna sie dowiedzieć po zbudowaniu kolejniej , zmodyfikowanej linii. Jak nie ma sie doświadczenia w liniach, kupy czasu i materiału do budowy to lepiej się nie wpuszczać w takie wynalazki, szczególnie nie majac mozliwosci omiaru ch-ki promieniowania głosnika i tunelu w polu bliskim zeby jednoznacznie określić skuteczność wytłumienia i poprawnosc konstrukcji.

        Skomentuj


          #5
          Dosyć dobrze opisany jest podobny projekt na 18W8531G i 3004/6600 http://www.zaphaudio.com/ZRT.html , wersji dwudrożnej w 38l. Rozmawiałem z Kisielem i on w kolumnach R1, RR1 i RD1 stosuje obudowę 30 l, ze względu na lepszą odpowiedź impulsową z wystarczająco nisko schodzącym basem. W wersji z głośnikiem 4 ohm, można zastosować trochę większą obudowę, ale myślę, że po deklaracji o sporych wymaganiach jakościowych, lepiej nie stosować maksymalnych objętości, tym bardziej, że przy 4 ohm musi być odpowiedni wzmacniacz.

          Skomentuj


            #6
            Dłuższy czas było bez "rezonansu" i postanowiłem zrobic jednak
            Reference Monitor SE jak na stronie:
            http://www.audiocomponents.nl/speake...erence_eng.htm
            "Troche" zmieniłem obudowę reszta we "WŁASNE konstrukcje elektroakustyczne"
            Dziękuję, pozdrawiam

            Skomentuj

            Czaruję...
            X