Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Monitory bliskiego pola

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Monitory bliskiego pola

    Witam,

    Chciałbym mimo wszystko zrobić projekt z którego będę zadowolony nie wiem też czy ktoś coś w tą stronę co ja chcę zrobić już próbował czegoś, mianowicie chodzi o głośniki bliskiego pola. Coś co można słuchać z odległości nawet metra. Czy takie coś da się zrobić w DIY? Chodzi mi na przykład o takie głośniki jak Yamaha hs 50m są nie wielkie o to ich wymiary: 165 x 222 x 268 mm . Chciałbym owych wymiarów nie przekroczyć. Czy jest to realne? I przy tym zyskać poziom dźwięku przynajmniej lepszy od tych monitorów yamahy?
    Cena do 800-1000zł. Czekam na wasze opinie.

    Wstępnie z innego forum ustaliłem, że mogą to być al130 i Vifa XT25TG-30-04

    Ale tu pojawią się problem bo nie mam zwrotnicy. Na razie poczyniłem swoje kroki w prośbie do Yoshiego, ale nie wiem czy coś z tego będzie.

    Zastanawia mnie też fakt, czy jeśli dałbym bass-reflex z przodu dużo by to popsuło? Mam mały pokój i chciałbym by stały na moim dużym biurku. Gdzie mogę o tym poczytać ? I generalnie co muszę przerobić by jak najwięcej dowiedzieć się o budowaniu budy najrozsądniej.

    Muzyka której słucham to chociażby:
    Greenday, lifehouse, coma itd. czasem jakiś rapowy kawałek.

    #2
    Wstępnie z innego forum ustaliłem, że mogą to być al130 i Vifa XT25TG-30-04
    pisalem na audiomani juz, staraj sie o ta zwrote, monitory beda naprawde porzadne... lub zobacz temacik: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=14343

    Skomentuj


      #3
      staram się piszę do yoshiego ale od 2 tygodni bez skutku. :cry:

      Chciałbym też się dowiedzieć jaka jest różnica między bass reflexem z tyłu a z przodu. I czy to dobry pomysł jeśli nie mam dużo miejsca by kolumny trzymać daleko od ściany.

      Skomentuj


        #4
        ja tez cos takiego potrzebuje ale z tego co sie dowiedzialem to monitorki moga byc wieksze o wiekszej mocy i 1 metr to dla nich wystarczajaco byle by byly na wysokosci odsluchu. Pieniadze mam podobne. Wiec jak cos wybierzesz to daj znac.

        pozdrawiam

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez lisciuu
          Chciałbym też się dowiedzieć jaka jest różnica między bass reflexem z tyłu a z przodu. I czy to dobry pomysł jeśli nie mam dużo miejsca by kolumny trzymać daleko od ściany
          Różnica jest taka, że obudowy z otworem z tyłu, muszą być oddalone od ściany min. 0.5 m, żeby nie powodować podbicia w rejonie niższych częstotliwości. Natomiast kolumny z przodu umieszczonym otworem mogą stać bliżej ściany, co nie znaczy, że nie będzie to miało wpływu na ch-kę. Są także opinie, że otwór z przodu powoduje zakłócenia w zakresie środka, poprzez wydostające się poprzez otwór rezonanse obudowy.
          Monitory studyjne bliskiego pola są przeważnie realizowane w obudowach zamkniętych, ze względu na gabaryty i mniejsze wymagania co do ustawienia.

          Skomentuj


            #6
            Różnica jest taka, że obudowy z otworem z tyłu, muszą być oddalone od ściany min. 0.5 m, żeby nie powodować podbicia w rejonie niższych częstotliwości.
            dlatego jak robiac cos malego do kompa np na arnie 116 ktory ma niewiele niskich rejestrow warto zrobic br z tylu i postawic je blizej niz te pol metra aby bylo podbicie i przez to stwarzaly wrazenie wiekszej ilosci basu

            Skomentuj


              #7
              Ja używałem STX 15 AKX + PJ jako "monitory bliskiego pola" i główną wadą bas refleksu z przodu są możliwe czasem do wychwycenia szelesty pompującego powietrza, ale to głównie przy głośniejszych odsłuchach. Natomiast przy bas refleksie z tyłu podbijesz sobie niższe częstotliwości. Także każda opcja ma swoje wady i zalety. Ale będziesz mógł postawić chociaż 30cm od ściany to ja osobiście bym posłał br na tył. Pamiętaj też o bliskim położeniu woofera z wysokotonówką. Kiedyś też powstawał dość rozbudowany projekt jako monitorów odsłuchowych na bazie Monacor KEP + ... i właśnie tutaj projekt ugrzązł. Wiem jedynie, że KEP końcowo miał być aplikowany w bude BR około 16 litrów. Więcej tutaj -> http://www.audio.dmkproject.pl/phpbb...er=asc&start=0 . Zwrotka pod KEP + XT19 istnieje jakby co, ewentualnie modyfikowana pod mdt29.

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez KAPRINT
                Są także opinie, że otwór z przodu powoduje zakłócenia w zakresie środka, poprzez wydostające się poprzez otwór rezonanse obudowy.
                A co to te zaklocenia w zakresie srodka :>? Ogolnie logika sie gdzies gubi bo niezaleznie gdzie jest BR wydostaje sie z niego to same pasmo.

                Zamieszczone przez nonameplum
                Ja używałem STX 15 AKX + PJ jako "monitory bliskiego pola" i główną wadą bas refleksu z przodu są możliwe czasem do wychwycenia szelesty pompującego powietrza, ale to głównie przy głośniejszych odsłuchach.
                To juz zalezy od tego jaki masz tunel i czy zadbales o dobrze wykonczone krawedzie itd. Hm.. zastanawia mnie jak glosno ich sluchales ze pojawily sie szumy powietrza :)..

                Skomentuj


                  #9
                  Zamieszczone przez n_omyzs
                  A co to te zaklocenia w zakresie srodka :>? Ogolnie logika sie gdzies gubi bo niezaleznie gdzie jest BR wydostaje sie z niego to same pasmo.
                  Wpływ tych zakłóceń jest wyraźnie widoczny (mierzalny) wtedy, gdy otwór jest umiejscowiony blisko głośnika nisko-średniotonowego. Można o tym poczytać m.in. na stronie Zapha.

                  Skomentuj


                    #10
                    W takim razie najgorzej by bylo umiejscowic BR wlasnie z tylu (np naprzeciw midbasa) poniewaz wtedy tylna czesc membrany promieniowalaby po prostu przez dziure wiekszosc swojego pasma itd. Jest to raczej jak napisalem wplyw zlego rozmieszczenia wytlumienia w skrzyni co powoduje ze pasmo promieniowane przez tylna czesc membrany nie zanika w obudowie tylko wydostaje sie przez otwor.

                    Skomentuj


                      #11
                      O ile dobrze pamiętam to chodzi również o wpływ strumienia powietrza, zakłócającego pracę midbasa.

                      Skomentuj


                        #12
                        W takim razie naprawde musze o tym poczytac dokladniej bo az mi sie wierzyc nie chce ze te troszke dmuchania z BR zakloci prace midbasa bym bardziej ze przy samym glosniku juz przyplywu powietrza nie czuje.

                        Skomentuj


                          #13
                          Masz rację, pewnie źle zapamiętałem bo szukałem jeszcze raz i nie mogłem na to trafić Chodzi głównie o niższe średnie, podaję przykładowy wykres ze strony Zapha http://www.zaphaudio.com/ZDT3.5-meas...ofers-port.gif
                          Natomiast jest zasada, że im większy port i niżej strojony to zakłócenia są mniejsze i w niższym paśmie.

                          Skomentuj


                            #14
                            Jak interpretowac ten wykres? Rozumiem ze widac charke BR i 2 charki midbasa ale gdzie sa zaklocenia czy cos :>? Nie ma legendy

                            Skomentuj


                              #15
                              heh ....a pare dni temu ktos inny mi pisał ze nie ma znaczenia to czy za przetwornikiem jest port BR......

                              ;p

                              Skomentuj


                                #16
                                dobra, panowie wy tu gadu gadu a ja zwrotnicy już chyba nie dostanę na 80%. Więc chyba trzeba zmienić projekt.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  A co Yoshi odmówił? :roll:

                                  [/quote]Ja używałem STX 15 AKX + PJ jako "monitory bliskiego pola" i główną wadą bas refleksu z przodu są możliwe czasem do wychwycenia szelesty pompującego powietrza, ale to głównie przy głośniejszych odsłuchach. Natomiast przy bas refleksie z tyłu podbijesz sobie niższe częstotliwości. Także każda opcja ma swoje wady i zalety. Ale będziesz mógł postawić chociaż 30cm od ściany to ja osobiście bym posłał br na tył.[/quote]

                                  Co do b-r z tyłu to jest top bezsensowne jak dla mnie, robić b-r z tyłu i stawiać bliżej tylniej ściany dla podbicia basu. I potem słuchać buczenia a nie basu. Nie jest to chyba dobry sposób na podbicie, juz lepszy eqalizer lub większa skrzynia Co do zniekształceń z b-r z przodu to pierwsze słyszę, nie wydaje mi sie aby były one znaczące (jeśli w ogóle są) a jak już to pewnie wtedy gdy b-r jest zaraz pod głosnikiem, chociaż niektóre firmy tak robią więc... Jak juz to zniekształcenia są jak b-r jest zaraz za głośnikiem z tyłu, dla tego lepiej dla świetego spokoju dać go ciut niżej/wyżej, albo z przodu

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    no tego powiedzieć nie mogę, ale w prost powiem, że wykazuje totalną ignorancję ;]

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      jest projekt z KE 25 SC i elementy zwrotki sa wypisane, tylko poskladac w calosc

                                      http://images.google.pl/imgres?imgur...3Dz4X%26sa%3DN

                                      Projekt: Bijou

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Zamieszczone przez dolphin123
                                        jest projekt z KE 25 SC i elementy zwrotki sa wypisane, tylko poskladac w calosc

                                        http://images.google.pl/i...%3Dz4X%26sa%3DN
                                        Tak tylko z wykonaniem tego projektu w 2000 może się zamkniesz a w tej cenie o Visatonie rodził bym już zapomnieć i zająć się np SS lub Excele

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X