Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wpływ cech fizycznych na brzmienie glośnika.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    No dobrze dales link do opisu zniekrztalcen koncowki mocy ale nie ma tam mowy o tym ze postale hm zniekrztalcenia powstaja powyzej pasma podawanego na wzmacniacz itd czyli powiedzmy 20k. Jesli tak, w zaleznosci od wzmacniacza kazdy glosnik wysokotonowy bedzie odtwarzal pewne zniekrztalcenia intermodulacyjne (koncowki) i nie zalezy to od zastosowanego glosnika.

    Skomentuj


      #22
      Ale inne membrany - tekstylne i z tworzyw, nie są obarczone w takim stopniu jak metalowe tymi właściowściami. Dlatego wiele metalowych kopułek pokrywa się różnymi materiałami, w celu zredukowania niekorzystnych zjawisk. Sądzę, że dużą rolę w brzmieniu metalowej kopułki ,będzie odgrywał wzmacniacz.

      Skomentuj


        #23
        Zamieszczone przez n_omyzs
        No dobrze dales link do opisu zniekrztalcen koncowki mocy ale nie ma tam mowy o tym ze postale hm zniekrztalcenia powstaja powyzej pasma podawanego na wzmacniacz itd czyli powiedzmy 20k.

        Skomentuj


          #24
          Zamieszczone przez n_omyzs
          W takim razie to dosc smutny efekt bo wszystkie glosniki raczej graja "glownie" powyzej czestotliwosci rezonansowej..
          Mylisz czestotliwosc rezonansu podstawowego z rezonansem lamania membrany a to tym wlasnie mowimy.

          Zamieszczone przez Caleb
          a jak sie to ma do tego ze zrodlo (CD-Player) wycina wszystko powyzej 20kHz?
          Kiedys tak bylo ze filtr wyjsciowy bardzo stromo wycinal wszystko powyzej 20khz. Taki filtr ma wlasnie dzwoniaca odpowiedz na impuls dlatego obecne filtry maja mniejsze nachylenie a wiec i lepsza odpowiedz impulsowa. A jest to mozliwe dzieki temu ze przetworniki pracuja na duzo wyzszej czestotliwosci i nie sa wymagane tak duze tlumienia. Popzrednio filtr musial bardzo skutecznie tlumic 44,1khz dlatego mial ostra charakterystyke teraz musi wytlumic 96 czy 192khz wiec moze byc lagodniejszy.

          Kazdy uklad majacy ostra charakterystyke (zbocze o duzej dobroci Q>0,7) daje dzwoniaca odpowiedz impulsowa. To dotyczy zwyklej zwrotnicy w kolumnie jak i charakterystyki wzmacniacza mocy ktory dodatkowo dzwoni jak jest niestabilny pod wplywem obciazen pojemnosciowych i/lub indukcyjnych. Ja wykonuje zawsze test obciazenia indukcyjnego i pojemnosciowego i moje wzmacnaizce nei dzwonia nawet w sladowym stopniu wszystkei inne ktore badalem zawsze mialy wieksze lub mniejsze dzwonienie jesli wogule sie nie wzbudzily bo i takie sie zdazaja.

          Zneiksztalcenia TIM to takie teoretyczne gadanie i nie sposob w zaden sposob ich zmierzyc ani uslyszec. Teoretycznie jesli wzmacniacz ma ograniczona czestotliwosci pasma mocy do np 50khz to wystarczy na wejsciu zastosowac filtr 30-40khz ktory nie dopusci do przesterowania stopnia wejsciowego a wiec wykluczy wystepowanie znieksztalcen TIM. Kolejna sprawa to wzmacniacze z detekcja nieprawidlowego funkcjonowania petli sprzezenia zwrotnego ktore to zasygnalizowalyby pojawienie sie jakichkolwiek znieksztalcen jednak tego nie robia.

          Znieksztalcenia podharmoniczne nie powstaja ani w glosniku ani we wzmacniaczu dlatego nikt ich nie mierzy. Kilka razy zaobserwowalem znieksztalcenia podharmoniczne w glosniku wysokotonowym ale byly spowodowane ewidentnym obcieraniem cewki o nabiegunnik.

          Skomentuj

          Czaruję...
          X