Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Cewki rdzeniowe

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Cewki rdzeniowe

    Witam,
    chciałbym zasięgnąć rady co do cewek rdzeniowych, chodzi o doświadczenia z takimi cewkami, jak się sprawują... Taśmowe są niewątpliwie bardzo dobre ale i bardzo drogie. O rdzeniowych to znowu "mówi się że" przesuwają fazę o 70 st. a nie o 90 st. jak powietrzne no i dochodzi do nasycenia rdzenia, dodatkowo rdzeń wprowadza "szumy" etc.

    Pozdrawiam

    #2
    O szumach nie slyszalem ale czasem wlasnie przy zle dobranym rdzeniu moze dochodzic do nasycenia.Stosuje sie je przewaznie tam gdzie trzeba odciac b.nisko a koszt powietrznej jest wielki i wtedy przy zwrotnicy 6dB/okt nie ma problemu z nietypowym przesunieciem.Przy tworzeniu ukladu np 2,5droznego i odcieciu przy 200Hz ze stromoscia 12dB/okt juz trzenba sie zastanowic nad biegunowoscia poszczegolnych przetwornikow. Ogolnie jesli rdzen i drut nie jest za cienki to nie sa przy niskom cieciu bardzo zauwazanle niedoskonalosci.

    Skomentuj


      #3
      Tak przy okazji mam jeszcze pytanie gdzie zamawiacie np. cewki. Chciałem je zamówić bezpośrednio u producenta czyli w POLINKu ale mi odpisali, że detalu nie prowadzą. Podali mi kilka firm współpracujących. U AKKUSA jest drogo więc nie zamawiałem tam nic, zamawiałem za to u kogoś innego, gdzie naprawdę jest tanio, ale facet za pierwszym razem zrealizował zamówienie po 2 tyg. to jeszcze może być, za drugim po miesiącu a teraz od ponad 2 tygodni czekam i nie wiem czy zamówienie jest przyjęte i jak długo mam jeszcze czekać, nie mam żadnej odpowiedzi - zapewne teraz 2 miesiące.

      Skomentuj


        #4
        Ten kto Ci powiedzial ze cewki redzeniowe przsuwaja faze o 70stopni zamiast 90 jest kompletnym debilem!!!

        Cewki rdzeniowe sa niezastapione w subwoferach zreszta stosuja je nawet audiofilskie firmy i nie tylko na niskich tonach ale takze na wysokich. Rdzen przy duzych pradach moze sie nasycac w przeciwienstwie do powietrza. Ale po to zawodowcy robia cewki rdzeniowe i tak dobieraja rdzenie zeby o nasycaniu nie bylo mowy. Najczesciej nowoczesne cewki wykonuje sie na szpulkach ze sproszkowanego zelaza (rdzenie proszkowe) albo na pojedynczych blachach jak w transformatorach sieciowych. Nie stosuje sie obwodow magnetycznych zamknietych dlatego nasycanie rdzenia jest daleko daleko.

        Skomentuj


          #5
          no ale cewki powietrzne powodują zniekształcenia nieliniowe, ale to też zależy od zastosowanego materiału rdzenia.

          Skomentuj


            #6
            Witam,
            Za Irkiem dodam, że czasem producenci cewek rdzeniowych podają zazwyczaj poziom mocy powodujący już 1% zniekształceń (przed wystąpieniem zjawiska nasycenia). Czasem podawane są dokładnie ch-ki poziomów mocy dla danego rdzenia cewek. Znając wartość mocy i założoną impedancję naszego zespołu głośnikowego łatwo można wyznaczyć wartość prądu kiedy zacznyna się efekt nasycenia. Dla wartości zmiany 1%, są rdzenie zazwyczaj charakteryzujące się poziomem mocy: 100; 200; 400 wat (tych jestem pewien). Spotkałem się też z materiałem, gdzie określono granicę (dany rdzeń) prądu (początku procesu) nasycenia o wartości 15 [A]. Łatwo obliczyć, że to prąd dla mocy 900 [W] (dla 4ohm).
            Na koniec wspomnę o tych 70 stopniach przesunięcia. Niestety ten nietypowy przypadek występuje przy zastosowaniu typowych rdzeni transformatorowych (to prawda).
            Pozdrawiam, Piotr01

            Skomentuj


              #7
              Nie wiem czy z Polinka maja cewki ale sa duzo tansze niz AKKUS i inne:
              www.audiosklep.com.pl

              Skomentuj

              Czaruję...
              X