Jestem w trakcie budowy kolumn na L18Rnx i 27TBFC/G Zamówiłem BR z Polinka fi 68mm i długości 22cm. Obudowę dla woofera robię na 21 litrów co w symulacji w WinISD dałoby mi strojenie na 43Hz. Jak zmierzyłem ten BR to z jednej strony ma faktycznie 68mm ale na drugim końcu jest tylko 58mm. To która średnica się liczy. Którą trzeba brać pod uwagę w symulacji w WinISD?
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
BR z Polinka i strojenie obudowy pod L18RNX
Collapse
X
-
Podłączając się do tematu mam pytanie. Jaką średnicę i długość portu BR przyjmujemy do obliczeń w przypadku ścięcia jego końca pod kątem (tak jak np w konstrukcjach Totema)? Pewnie rozsądnym podejściem będzie przyjęcie długości w osi rurki ale co do średnicy to nie mam pomysłu. :roll:
ps: być może temat był już poruszany - nie szukałem, przyznaję się bez bicia :oops:
Skomentuj
-
Membrane bierna mozna zrobic w nastepujacy sposob:
1. Bierzemy glosnik, moze byc spalony
2. Amputujemy mu magnes, nabiegunniki i (niekoniecznie) cewke. Ten krok jest dosc przydatny, bo pod wplywem dolozenia obciazenia do membrany caly uklad drgajacy moze troche "osiasc" i cewka moze zaczac trzec o nabiegunnik, a przy nadmiernym wychyleniu moze nawet uderzyc w tylny nabiegunnik.
3. Dociazamy membrane tak zeby w zalozonej objetosci osiagnac odpowiednia czestotliwosc rezonansowa. To ostatnie robimy w nastepujacy sposob:
3.1. Liczymy czestotliwosc rezonansu membrany biernej niezabudowanej (Fp) wedlug wzoru: Fp=Fb/sqrt((Vap/Vb)+1), gdzie:
Fb - zalozona czestotliwosc strojenia obudowy
Vap - objetosc ekwiwalentna membrany biernej (lub glosnika uzytego do jej sporzadzenia)
Vb - objetosc obudowy
Vap i Vb musza byc wyrazone w tych samych jednostkach.
Jezeli Fp wychodzi wieksze niz Fb/2 (Vap jest mniejsze niz 3*Vb) to znaczy ze membrana bierna nie nadaje sie do planowanej objetosci obudowy (jej rezonans wlasny jest zbyt blisko czestotliwosci strojenia obudowy i beda problemy z impulsem).
3.2. Teraz mozna sprobowac policzyc ile trzeba dociazyc membrane bierna
Liczymy potrzebna mase ruchoma membrany (Mmp, wynik w kilogramach):
Mmp=1/(Cmp*((2*pi*Fp)^2)), gdzie:
Cmp - podatnosc zawieszen membrany biernej w m/N. Jezeli ten parametr jest nieznany, to mozna go wyliczyc ze wzoru:
Cmp=Vap/((Sdp^2)*140000), gdzie
Vap - objetosc ekwiwalentna membrany biernej w metrach szesciennych
Sdp - powierzchnia membrany biernej w metrach kwadratowych.
Jak juz obliczymy Mmp, to nastepnie odejmujemy od wyniku Mms glosnika uzytego do uczynienia membrany biernej (pomniejszone o mase cewki jezeli zostala ona amputowana). Tyle masy trzeba dolozyc zeby wlasciwie zestroic membrane bierna. Oczywiscie jezeli wychodzi 500g dla glosnika 20cm, to jego zawieszenia moga tego nie wytrzymac, i nalezy pomyslec o solidniejszej membranie biernej. Jezeli po pewnym czasie zauwazymy ze membrana bierna "osiadla" mozna np. co pol roku przekrecac ja o 180 stopni. W zadnym wypadku nie wolno umieszczac membran biernych na gornej, dolnej lub ukosnej sciance.
Skomentuj
Skomentuj