Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Xmax - kilka istotnych pytań

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Wzmacniacz ok 400-500w rms, głośnik infinity 300w rms, emphaser 400w rms z tym że głośniki jbl nie wiem dlaczego ale znoszą często ponad 30% większą moc niż deklarowana przez producenta i nic im się nie dzieje. Natomiast teoretycznie wytrzymalszy emphaser od razu widać było że miał dość. Już nie wiem co mam robić, czy zmienić wzmacniacz czy kupić kolejny głośnik i modlić się żeby go nie uszkodzić.

    Skomentuj


      #22
      Masz wzmacniacz mocniejszy od glosnika wiec co sie dziwic ze sie glosnik uszkodzil.
      Glosniki znosza chwilowe obciazenia kilkukrotnie wieksze od znamionowych ale pamietaj ze moc glosnika to tylko obciazenie cieplne. A to czy wytrzymaja zawieszenia to juz inna sprawa i sporo zalezy od typu obudowy.
      No i jakiej srednicy cewki maja te glosniki bo juz nie raz widzialem jak na 2calowej cewce producenci pisali po 500-800W a to bzdura. Absolutne maksimum dla 2cali to 300W.

      Skomentuj


        #23
        Ten pierwszy chyba 2" cewka a drugi 2,5" lub 3".
        I tutaj chciałbym jeszcze zweryfikować to co gdzieś wyczytałem/usłyszałem.
        W obudowie zamkniętej głośnik ma za sobą poduszkę powietrza - im większe wychylenie głośnika tym większy opór stawiany membranie przez ściśnięte powietrze w obudowie - duża wytrzymałość mechaniczna.
        W obudowie BR głosnik niejako nie ma za sobą poduszki, jednak przy pewnej częstotliwości powietrze wypychane przez membranę otworem wraca w tym momencie w którym membrana się cofa (i na odwrót), czyli ciśnienie jest większe niż w obudowie zamkniętej i uniemożliwia wychył membrany tak duży jak w obudowie zamkniętej. I teraz pytanie, przy jakich częstotliwościach zachodzi to zjawisko? Domyslam się że jest to powyżej częstotliwości strojenia, a poniżej ruch powietrza nie zgrywa się z ruchami membrany przez co gwałtownie spada wytrzymałość mechaniczna i pojawia się charakterystyczne "przeciąganie i mulenie" dźwięku. Czy to prawda?

        Skomentuj


          #24
          Zasymuluj sobie głośnik w obudowie BR, największe obciążenie mechaniczne głośnika jest w punkcie strojenia BR. Przy zapodaniu mocy znamionowej membrama w porównaniu do reszty przetwarzanego zakresu najmniej się wychyla, moc która się wydzieli się na cewce też będzie spora z racji niskiej impedancji.
          Mechanicznie głośnik ma gorsze warunki pracy w obudowie BR, w punkcie strojenia obciążenia są większe niż w budzie closed a poniżej punktu strojenia wychył gwałtownie się zwiększa, w źle wykonanym głośniku cewka może rąbać o dolny nabiegunnik, lub zawieszenie będzie uderzać o kosz.

          Tak z ciekawości spytam czy może ktoś wie na czym polegało działanie 'hamulca magnetycznego' w tym głośniku http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=6797 ?

          Skomentuj


            #25
            Zamieszczone przez mskojon
            I teraz pytanie, przy jakich częstotliwościach zachodzi to zjawisko?
            w okolicach strojenia tunelu. zobacz dowolny wykres gdzie jest podana efektywna praca portu b-r
            tam bedzie to wyraznie widac
            czyli w praktyce dla niskiego basu w b-r masz wiekszy opor stawiany glosnikowi... jednak ponizej strojenia tunelu glosnik pracuje jakby nie mial obudowy :P

            [ Dodano: 2009-06-25, 11:32 ]
            Zamieszczone przez coolombo
            Tak z ciekawości spytam czy może ktoś wie na czym polegało działanie 'hamulca magnetycznego' w tym głośniku http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=6797 ?
            moze tak samo jak membrana bierna zrobiona z calego glosnika?
            dodatkowe zwarte uzwojenia w ktorych indukowala sie SEM a w zwiazku z czym powstawala sila lorentza?

            Skomentuj


              #26
              dlatego suby sa odcinane subsonikiem ponizej strojenia b-r.
              A obudowa zamknieta ma lepsza wytrzymalosc mocowa ale co z tego skoro wogule nie ma zniej basu i zeby go wyciagnac to trzeba podbic moc no i po wytrzymalosci mocowej..

              Skomentuj

              Czaruję...
              X