Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pytania odnośnie budowy kolumn 3-way

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Pytania odnośnie budowy kolumn 3-way

    Witam
    Chciałbym wykonać własną konstrukcję kolumn 3 way w oparciu o projekt kolegi Binganta, (dodam że imponujący), ale nim rozpocznę pracę na poważnie chciałbym się dowiedzieć:

    1. Jaki wpływ na barwę dźwięku i wogóle na wrażenia odsłuchowe ma kolumna o objętości komory gdn mniejszej lub też większej niż wymaga tego głośnik, ewentualnie przy jakiej różnicy litrażu dżwięk będzie niewłaściwy (słyszalnie)?(wg wymiarówki podanej w projekcie tych 3-dróg na stx z wyliczeń wychodzi mi objętość dla gdn 24l, natomiast ten głośnik wymaga ~30l przy strojeniu typu QB3 i SQB3 dla strat nieszczelności Ql=15-zastanawiam się jaki ma to wpływ)?

    2. Jaki wpływ na jakość dźwięku mają oddzielne komory dla gdn i gdm, co ich zastosowanie powoduję i czy głośniki poprzez te komory powinny być szczelnie odseparowane, czy też należy zapewnić jakiś przepływ powietrza między obiema komorami? Czy chodzi tu o wyeliminowania wpływu ciśnienia wywołanego pracą gdn-a na membranę gdm-a?

    3. Jak policzyć objętość komory głośnika gdm-wzór, czy jest sens stosowania oddzielnej komory także dla gdw?

    4. Przy zastsowaniu tunelu BR stożkowego, która średnica jest ważna (którą się wylicza) wewnętrzną-wlotu powietrza-wewnątrz obudowy, czy zewnętrzna-wylotowa(zakończona kołnierzem?

    5. Ostatnie pytanie odnośnie rozmieszczenia wytłumienia. Jasne że nie może zakrywać tunelów BR, ale czy powinno znajdować się lużno w obudowie czy należy je przykleić do ścianek, i czy powinno pokrywać całe ścianki czy tylko np na wsokości gdn-a i czy powinno być np na wszystkich ściankach?

    pozdrawiam

    #2
    1. większa obudowa -> lepsze zejście
    2 i 3. gdn(bas) wytwarza większe ciśnienie niż gdm(średniak) dlatego wymóg osobnej komory. Objętość dla gdma nie więcej niż 5-6L (więcej nie ma sensu).
    4. Mniejsza średnica (ale nie jestem na 100% pewny)
    5. obudowa BR powinna być lekko wytłumiona.

    Dokładne odpowiedzi były wałkowane na forum XXX razy więc poszukaj.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez DIGIPROCOMP
      1. większa obudowa -> lepsze zejście
      ale mniejsza wytrzymałość mocowa
      2. powinny być od siebie odseparowane. Wtedy gdn nie będzie miał wpływu na gdm.
      4. jak liczysz w WinISD to mniejsza średnica
      Zamieszczone przez DIGIPROCOMP
      5. obudowa BR powinna być lekko wytłumiona.
      tak ale musisz kombinować z wytłumieniem. Spróbować bez a później włożyć dużo, żeby zobaczyć różnice i wiedzieć co lepsze.
      Juz mi sie nie chce...

      Skomentuj


        #4
        KORKALHOM, widze ze moje podpisy i tak nie sa czytane :P

        Skomentuj


          #5
          1) Z jednej strony im wieksza obudowa tym lepsze zejście ale prawda jest taka, że (tak jak zauważył lklukasz) w dużej obudowie spada wytrzymałość mocowa głośnika i do tego bas może być "za bardzo rozciągnięty, buczący, mulący". Nie ma gotowej recepty na litraż obudowy dla danej średnicy i zawsze dobrze jest popróbować różnych objetości - oczywiście w pewnych granicach tolerancji bo dla midwoofera 13cm obudowa 20 litrów to lekka przesada natomiast 10 litrów dla 10 cali to też "kupka". Rozumiem, że chodzi Ci o projekt na SCX'ach - nie miałem okazji posłuchać GDN 22-SCX więc nie doradzę konkretnie ale oscyluj w granicach objętości jakie stosowali inni uzytkownicy czyli, jak piszesz, w tych ~25 litrach. Suchą teorią (wzory) i programami się nie sugeruj za bardzo - tutaj trzeba mieć duże doświadczenie żeby wiedzieć konkretnie co się liczy/symuluje i co z tego wynika.

          2) Istnieją głośniki średniotonowe "zamknięte" od tyłu, dla których nie potrzeba oddzielnej komory ale w przypadku GDM 14-SCX musisz zrobić oddzielną komorę. Jeśli tego nie zrobisz to ciśnienie wytwarzane prze GDN'a (wbrew pozorom jest ono stosunkowo duże pomimo że to obudowa BR) będzie całkowicie destabilizowało pracę średniaka - będzie po prostu poruszać jego membraną od środka obudowy. Dla GDM'a możesz zastosować obudowę ~5 litrów - może trochę więcej - dobrze wytłumioną. To "dobre wytłumienie" to po prostu materiał tłumiący, którego użyjesz, na wszystkich ściankach i powinno być OK.

          3) Dla GDM'a nie obliczasz objętości obudowy. Wielkość obudowy wpływa na pracę i przetwarzanie dźwięków głośnika niskotonowego.
          Dla wysokotonówki nie musisz robić osobnej obudowy bo jest ona "hermetyczna" od tyłu. Tak jak w przypadku GDM'a istnieją też wysokotonówki otwarte od tylnej strony ale przeważająca większość kopółek (jeśli nie wszystkie?) są jednak zamknięte. "Otwarte" są przeważnie stożki celulozowe - to głośniki raczej starego typu - co nie znaczy że są gorsze Kopółki STX'a są zamknięte więc nie ma problemu.

          4) Przyjęte jest, że do obliczeń strojenia przyjmuje się mniejszą średnicę tunelu. Prawda jest taka, że obliczenia daja tylko jakis punkt wyjścia a rzeczywiste strojenie obudowy pokazuja dopiero pomiary. W praktyce polecam podchodzić do tego w ten sposób, że kupujesz trzy takie same tunele , do jednej obudowy instalujesz jeden tunel i tak zostawiasz, a z druga obudową testujesz - docinasz tunel co ~2cm i robisz porównanie z tunelem nie dociętym. W pewnym momencie dochodzisz do wniosku, że tunel #2 dociąłeś za bardzo i wtedy wiesz już jakie strojenie (dłuość tunelu) Tobie odpowiada. Wtedy docinasz dwa tunele, które masz do tej pory w całości, na odpowiednią długość i dochodzisz do wniosku, że wykazałeś się sprytem i przebiegłością i cieszysz się dźwiękiem

          5)
          Zamieszczone przez Pawel S.
          widze ze moje podpisy i tak nie sa czytane
          No ba... nikt Ci nie powie jakie masz dać wytłumienie bo każdemu odpowiada coś innego. W obudowach BR polecam przymocować wytłumienie do ścianek (w zamkniętych właściwie też). Musisz po prostu popróbować co Tobie odpowiada i tyle. Niedawno wykonałem kolumny na midwooferach STX'a GDN 14-SCX i mi najbardziej podeszłu z lekkim wyłumieniem na tylnej ściance za głośnikiem - ktoś inny jak to przeczyta powie "toż to profanacja" - tutaj (podobnie jak z wielkością obudowy) najważniejsze są własne preferencje. Popróbuj - trochę własnej inwencji nie zaszkodzi

          A tak w ogóle to życzę powodzenia w budowaniu; pochwal się na forum jak coś sklecisz

          Skomentuj


            #6
            Dzięki za rozwianie wątpliwości. Zanim będę miał się czym pochwalić minie pewnie sporo czasu ale nie omieszkam dołączyć fotek.
            pozdrawiam

            Skomentuj

            Czaruję...
            X