Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

kolumna centralna dobór głośników.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    kolumna centralna dobór głośników.

    Witam wszystkich
    po 7 latach od wykonania kolumn frontowych biorę się w końcu za budowę głośnika centralnego. Problem w tym że zaczynam nie od tej strony co potrzeba bo obudowa jest już gotowa a nie bardzo wiem jakie dać głośniki.
    Obudowa ma wymiary wewnętrzne 445 x 144 x 257 mm czyli ok 16,5l objętości
    ma być kolumną zamkniętą i składać się z 2 głośników średnio-niskotonowych i 1 wysokotonowego, dodatkowo ma mieć oporność 8om wiec 2 głośniki niskośredniotonowe 4 omowe bede musiał połączyć szeregowo.
    Kolumna te będzie jednocześnie podstawą pod TV plazmowy 42cale wiec przydało by się aby głośniki były ekranowane magnetycznie.
    Podłączona będzie pod wzmacniacz o mocy 50W a konkretnie Thomson DPL500.
    Kolumny przednie mam wykonane na 2x TVM ARN 150-05-4 + Tonsil GDWK 11/100 w obudowie b-r.
    Zastanawiam się czy do budowy centralnego mógłbym użyć 2x TVM ARN 150-60-04 +Tonsil GDWK 11/100 czy polecili byście do tej kolumny może jakieś inne głosniki (do obudowy zamkniętej o objętości 16,5)

    #2
    Zamieszczone przez arturjakis
    Kolumna te będzie jednocześnie podstawą pod TV plazmowy 42cale wiec przydało by się aby głośniki były ekranowane magnetycznie
    a to plazny reaguja na pole magnetyczne? :shock:

    Zamieszczone przez arturjakis
    Kolumny przednie mam wykonane na 2x TVM ARN 150-05-4 + Tonsil GDWK 11/100 w obudowie b-r.
    no to zrob to samo na centrala
    i to nawet w b-r moze zagrac

    Zamieszczone przez arturjakis
    Zastanawiam się czy do budowy centralnego mógłbym użyć 2x TVM ARN 150-60-04 +Tonsil GDWK 11/100
    raczej nie bo ARN 150-60 to zupelnie co innego niz ARN 150-03/05

    Skomentuj


      #3
      Czytałem dość sporo o tym czy głośniki powinny być ekranowane i jedyne co się powtarza to to że pole magnetyczne nie wpływa na obraz jak to było w CRT ale mimo wszystko ekranowanie magnetyczne jest zalecane.
      Najwyżej sobie je odpuszczę i faktycznie użyję tych samych głośników co w kolumnach podłogowych.
      Mam pytanie co do zwrotnicy a dokładniej chodzi mi o jej schemat czy mógłby mi ktos taki podać i czy zagra to dobrze jak będzie obudowa zamknięta

      Skomentuj


        #4
        arturjakis, to nie masz schematu zwrotnicy? :shock:
        to co ty wsadziles do kolumn?

        Skomentuj


          #5
          Jak pisałem wyżej kolumny podłogowe składałem 7 lat temu wszystkie informacje jakie miałem na ich temat zaginęły. Nawet jakbym rozebrał kolumny i wyjął zwrotnice to nie miał bym wartości cewek dlatego poprosiłem o udostępnienie schematu za co bardzo dziękuje.

          [ Dodano: 2010-06-02, 21:35 ]
          A wiec zakończyłem budowę. Z efektu końcowego jestem średnio zadowolony. Dałem ciała przy klejeniu forniru, robiłem to pierwszy raz w życiu, niedostatecznie go docisnąłem albo dalem za mało kleju w każdym razie w 2 miejscach są jak pęcherze słabo widoczne ale mnie drażnią. Lakierowanie tez nie jest idealne robiłem to pędzlem nakładając 4 warstwy.
          Mimo wszystko rozkręciłem swoje kolumny i wyszło ze głośniki są 8 omowne i połączone równolegle. A wiec musiałem zrobić inne zwrotnice, schemat w załączeniu.
          Zwrotnice powstały z tego co miałem na stanie. Cewki nawijałem samodzielnie niestety są to cewki rdzeniowe. Kondensatory foliowe audio w torze GDWK, w torze ARNów zwykłe kondensatory MKT. Rezystory drutowe 7W.
          Jak to gra w porównaniu do podłogowych jest mniej basu ale to w związku z tym że tu jest obudowa zamknięta a tam b-r. poza tym całkiem przyjemnie.
          Na koniec zdjęcie moich wypocin.
          Załączone pliki

          Skomentuj

          Czaruję...
          X