Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

ARTA - pierwszy pomiar

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    ARTA - pierwszy pomiar

    Witam,

    zmajstrowałem JIG-a do ART-y i dokonalem pierwszego pomiatu LIMP-em. Rzućcie Panowie okiem. Wedlug mnie bardzo pobobny do katalogowego wykresu głośnika STX 30-500-4-AP.
    Proszę o opinie, czy mogę przyjąć, że układ pomiarowy działa prawidłowo ?

    Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński
    Załączone pliki

    #2
    Pomiar wyglada poprawnie.

    Skomentuj


      #3
      Witam,

      dziękuję za potwierdzenie. Nie sądziłem, że pójdzie to tak gładko.

      Pozdrawiam,
      Jacek Zieliński

      Skomentuj


        #4
        ARTA ma bardzo dobry uklad pomiaru impedancji o wiele lepszy niz SW i inne podobne.

        A czy pomiar jest wiarygodny to juz sam sprawdz mierzac znane (dokladne) wartosci rezystorow z przedzialu kilku do ok 50om. Pomiar rezystora powinien dac plaska linie, na koncach nie powinno byc zbyt wielkich roznic. Dobrze jeszcze zmierzyc zwarcie ktorego wartosci powinna byc <0,1oma. Arta limp nie ma dokladnej kalibracji choc mimo tego i tak ma swietne parametry.

        Przy pomiarze w ukladzie pasywnym wyniki sa nieco gorsze i nalezy uzywac rezystora pomiarowego o wartosci 30-50om. W ukladzie ze wzmacniaczem roznie bywa bo sie pojawiaja petle mas. Ja na swoim UniJigu zszedlem z rezystancja zwarcia duzo ponizej 0,1oma.

        Skomentuj


          #5
          Witam,

          mam multimetr 4 1/2 cyfry, więc wybiorę kilka rezystorów do pomiaru oraz zewrę złącze pod głośnik i zobaczę co wyjdzie.
          Irku, z innej beczki padł mi wzmacniacz do suba na TDA w/g twego projektu. Rzuć okiem na post w dziale elektronika, może coś podpowiesz.

          Pozdrawiam,
          Jacek Zieliński

          Skomentuj


            #6
            Nie wiem, jakiej klasy dokładności masz ten multimetr, ale chciałbym przestrzec przed nadmiernym zaufaniem do wskazań multimetrów ogólnego przeznaczenia.
            W zakresie do kilkunastu omów nie jest najlepiej z dokładnością.
            Najlepiej zrób eksperyment - weź kilka kilka takich samych rezystorów kilkuomowych i zmierz ich wartości pojedynczo, a potem połącz je szeregowo i zmierz ponownie. Jeśli suma wskazań pojedynczych da Ci to samo, co przy wskazaniu w połączeniu szeregowym, to gratuluję, masz świetny miernik.
            W moim UT-71A różnica na rezystorze 4,1R wynosi ok. 10%

            Skomentuj


              #7
              Witam,

              mam multimetr Metex M-4650B 4 1/2 cyfry:

              http://www.ndn.neostrada.pl/katalog/...metr_4650.html.

              Deklarowana przez producenta klasa pomiaru na zakresie do 200 Ohm to 2% poprawiająca się na zakresie do 20 kOhm do 0,15%. Nie mam zamiaru robić w domu labolatorium pomiarowego i taka dokładność mnie satysfakcjonuje.

              Pozdrawiam,
              Jacek Zieliński

              Skomentuj


                #8
                Najpierw trzeba sprawdzic jaki opor wprowadza sam multimetr poprzez zmierzenie opornosci przy zlaczonych ze soba zaciskach. Pozniej dopiero mozna od pomiarow roznych rezystrow odjac ta wartosc, gdyz inaczej zawsze bedzie przeklamywal. Moj multimetr np przeklamuje o 0.4 Ohm.

                Skomentuj


                  #9
                  Najwazniejszy test pomiaru impedancji to test zwarcia i zmierzenie opornika np 47om. Jesli wynik bedzie roznil sie nie wiecej niz 0,5oma to jest ok i wartosci pomiedzy 0om a 50om beda ok. Jesli przy pomaizre 47om wynik wyjdzie duzo za duzy lub za maly to zmieniamy wartosc wpisanego rezystora pomiarowego tak aby uzyskac w pomiarze 47om. Oczywiscie opornik powinien miec 47om.

                  Skomentuj


                    #10
                    Irku,

                    sprawdziłem to co napisałeś, pomiar zwarcia pozakuje rezystancję 0,15 Ohm. Pomiarowy rezystor o wartości 55,59 Ohm (w/g mojego Metex-a) Atra zmierzyła jako 55,61 Ohm. Wydłubana z Altonów cewka z toru GDN-a deklarowana jako 2,4 mH została określona jako 2,5 mH. Tutaj nie mam możliwości jej pomiaru. Pojemności nie mierzyłem. Aktualnie mam zdecydowanie za długie przewody pomiarowe a na domiar złego przewód sygnałowy do wzmacniacza ma ladnych kilka metrów i biegnie z listwie przypodłogowej równolegle z przewodem antenowym do zewnętrznej anteny WiFi. Efektem tego jest to, że coś mi się chyba delikatnie nanosi na pomiary.
                    Mimo wszystko myślę, że mimo takich niedoróbek i sytuacji dalekiej od norm nawet amatorskich systemów pomiarowych osiągnięty efekt jest niezły.
                    Wydaje mi się, że wyniki pomiarów można traktować jako wiarygodne i stosować je w amatorskiej twórczości audio. Dziękuję za pomoc i proszę o jeszcze.

                    Pozdrawiam,
                    Jacek Zieliński

                    Skomentuj


                      #11
                      No to jest ok. Napisz jeszcze jakie masz spadki na poczatku i koncu pasma?
                      Rezystor powinien dawac idealnie plaska linie ale w praktyce na skrajach troche oszukuje wazen zeby wiedziec jak bardzo.

                      Skomentuj


                        #12
                        Irku,

                        na początku pasma 10 - 20 Hz mam jakiś śmietnik. Czasami w okolicach 50 Hz mam wyraźny pik (przydźwięk ?). Dalej jest ok aż do ok 15 kHz. Dalej wykres jest podgięty delikatnie do góry. Wyczytałem w dokumentacji do Arty aby pomiary rezystancji, indukcyjności i pojemności dokonywać stawiając marker powyżej 100 Hz na wykresie.

                        Pozdrawiam,
                        Jacek Zieliński

                        Skomentuj


                          #13
                          No wlasnie jak masz na 20hz smietnik to duzego glosnika z niskim fs nie zmierzysz dokladnie. Ten pik na 50hz to brum sieciowy, moze z petli mas moze z kabli, nie powinno go byc. Na koncu pasma moze cos sie dziac wszytko zalezy jak bardzo charka ucieka.

                          Wychodzi ze mozesz mierzyc ogolna charakterystyke impedancji kolumn ale o T-S raczej zapomnij. Inny program moze by pomogl ale to raczej problemy sprzetowe. Sprubuj jeszcze z pasywnym pomiarem (bez wzmacniacza) z rezystorem referencyjnym 47om. Czym krotsze kable tym lepiej, ja bym zrobil ok 10cm. Najprosciej kupic kabelek jack-jack i go przeciac, polaczyc jak trzeba i wyprowadzic gruby kabel do glosnika.

                          Skomentuj


                            #14
                            Dzięki Irku, doprowadzę kabelki do ładu, zrobię zrzut z ekranu i poproszę o ocenę.

                            Pozdrawiam,
                            Jacek Zieliński

                            Skomentuj


                              #15
                              Zamieszczone przez pharoh Zobacz posta
                              Moj multimetr np przeklamuje o 0.4 Ohm.
                              Przepraszam że odkopuję ale sam się zabieram za ARTA LIMP :) U mnie multimetr też wskazywał opór zwarcie 0.4 ohm do czasu aż się kabelek nie urwał wsadziłem dwa kabelki grubsze i teraz opór zwarcia pokazuje 0.2 ohm

                              Czy na samym "JIGu" zmierzę w przybliżeniu TS głośnika ??

                              Skomentuj


                                #16
                                Witam,

                                na samym JIG-u tzn. bez bez wzmacniacza? Jeśli tak, to wypadałoby zgodnie z helpem do tego programu zastosować rezystor pomiarowy o większej wartości, np. taki jak proponuje Irek. Przyznam się, że od czasu założenia tego wątku Arta nie była odpalana, ale z dego co pamiętam bez problemu zrobisz pomiary TS metodą Added Mass. Nawet zorganizowałem sobie odważnik labolatoryjny. I co z tego skoro nie mam czasu się pobawić...

                                Pozdrawiam,
                                Jacek Zieliński

                                P.S.

                                Napisz co Ci wyszło, niewiele jest na sieci o tym programie po polsku, a tu panuje niepodzielnie SW.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Do pomiaru impedancji używam rezystora 100R i karty zintegrowanej 7.1 na XP miałem problemy z wejściem problemy się skończyły na 7 .Pozostało jedno ale po zwarciu przewodów program pokazywał mi rezystancję 0.15ohm.
                                  Pożyczyłem od znajomego poczciwego live 5.1 i po skalibrowaniu pokazuje mi po zwarciu 0.06ohm ale po przekroczeniu 5Khz przebieg fazowy zaczyna dziwnie wyglądać w stosunku do karty zintegrowanej.Załączam fotki z pomiaru impedancji zestawy dwudrożnego na GDN13/50/4 i kopółki 19mm firmy Seas KT19

                                  Karta zintegrowana 7.1

                                  creative live 5.1

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez Jacek Zieliński Zobacz posta
                                    Irku,

                                    na początku pasma 10 - 20 Hz mam jakiś śmietnik. Czasami w okolicach 50 Hz mam wyraźny pik (przydźwięk ?). Dalej jest ok aż do ok 15 kHz. Dalej wykres jest podgięty delikatnie do góry. Wyczytałem w dokumentacji do Arty aby pomiary rezystancji, indukcyjności i pojemności dokonywać stawiając marker powyżej 100 Hz na wykresie.
                                    Na początku przez cały dzień jak zaczynalem zabawę też miałem takie problemy z pomiarem . Cały czas szukałem gdzie popełniłem błąd i czy dobrze ustawiam i kalibruję JIGa. Podłączałem tez wzmacniacz ale nie taki jak trzeba i mi nic nadal nie wychodziło . Zawsze po kalibracji podczas zwarcia Arta miała jakiś śmietnik i nie mogłem zrobić zadnego pomiaru . Potem się pozbyłem tego problemu podłączając wzmacniacz od głosniczków komputerowych. Wszystko zaczeło działać jak należy , nie było zadnego śmietnika a linia była ładna i nie pofaldowana . Proponowałbym ci byś u siebie też tak spróbował .

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Amadeus11, zobacz kiedy On to pisał...

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        A jakieś doświadczenia z pomiarami z użyciem mikrofonu z wykorzystaniem programu Arta mieli koledzy :)

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X