Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kolumny wbudowane w meble i korekcja aktywna

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kolumny wbudowane w meble i korekcja aktywna

    Witam,

    Na wstępie zaznaczę, że nie jestem audiofilem. Głuchy może nie jestem, ale nie słyszę np. różnicy pomiędzy trybem direct, a bez niego. I pewnie wszelkie odchyły od normy rzędu 1-2dB są dla mnie nieuchwytne.

    Jaki mam problem: pomieszczenie 5mx5mx2,5m. Po lewej - ściana + drzwi + 2 fotele, po prawej okna z firankami / zasłonami. Z tyłu - 30cm od ściany kanapa, przy samej ścianie kolumny efektowe w odległości ok. 50cm od kanapy skierowane na wprost na słuchaczy.

    Na wprost chcę zabudować całą ścianę regałem o szerokości 5m, wysokości 2m - z 2 metrową przerwą na środku na długi stolik i miejsce na TV. Głębokość regału 40-60cm.

    Po obu stronach TV chciałbym zrobić miejsce na pułki na kolumny przednie. Podobnie w stoliku pod TV (wysoki na ok. 60cm) miejsce na centralny.

    Będzie to wyglądać mniej więcej tak:




    Szare pola - to fronty (czyli w środku półki, na zewnątrz 'drzwiczki), białe - to półki zewnętrznie dostępne - czerwone pola - to miejsce na kolumny wepchane do środka + na wierzch materiał, niebieskie pole to ew. miejsce na subwoofer).

    - Całość konstrukcji chcę wykonać z grubej na 18mm płyty
    - Miejsce na kolumny zawiera zapas na ew korekcje lewa / prawa + miejsce na podstawkę / kolce i na gorze jeszcze trochę zostanie.
    - Myślę także o wstawieniu w niebieskie pole subwoofera na gołej podłodze.
    - Wszystkie kolumny to 3 drożne konstrukcje o mocy 80W, z 20cm wooferami, częstotliwości podziału zwrotnic 1000/4000Hz
    - Nie ma możliwości, aby zakupić np. kolumny podłogowe z bass-refleksami - musiałyby stać pomiędzy 'szafkami' a stolikiem TV - bez możliwości ich wysunięcia poza linię mebli.

    I teraz pora na wątpliwości:
    1. Czytałem o baffle step i to jest moim głównym problemem. Jedni piszą o dziurze w paśmie, inni o tym, że część pasma będzie zbyt wyeksponowana. Zawsze wydawało mi się, że obudowy zamknięte mogą stać wręcz przy ścianach i nie ma tylu kombinacji co z obudowami z bass-refleksem.
    2. Jeśli baffle step jednak będzie występował w moim wypadku - proszę o odpowiedź - jak będzie się obawiał i czy będzie uciążliwy. W jakich częstotliwościach mniej więcej będą odczuwalne spadki / podbicia i jakiego rzędu będą (1dB? 3dB? 9dB?)
    3. Jakie poprawki konstrukcyjne mógłbym nanieść, aby efekt wyeliminować? Czy np. zapchanie tyłów półek i wszystkich wolnych przestrzeni w okół kolumny pomoże? Czy np. lepiej wepchąć je np. 10 lub 20 centymetrów wewnątrz półek zamiast ustawiać je na samej krawędzi?
    4. Czy do korekcji wystarczy np. nowszy model amplitunera kina domowego z funkcją multEQ (zaczyna być coraz bardziej popularna - ma go Onkyo, Yamahy, Denon) i na ile taka kalibracja jest dobra i potrafi zniwelować ew. problemy z akustyką?
    5. Czy zamiast amplitunera nie wykorzystać jakiegoś procesora DSP z takową funkcją? Lub ew. czy są dobre programy komputerowe, które będą sobie dobrze z tym radzić (PC będzie głównym źródłem dla DVD / Blu-Ray / FLAC).
    6. Subwoofer - czy jego umiejscowienie nie będzię negatywnie odbijać się rezonansami na meblach? Będę szukał bass-refleksu z wylotami do przodu lub wręcz obudowy zamkniętej (B&W ma bardzo nisko schodzące SW w obudowach zamkniętych) lub zrobić sub na zamówienie. Wszelkie dodatkowe porady jak uniknąć rezonansów b. mile widziane.

    Ogólnie - proszę o wszelkie dodatkowe wskazówki / przykłady / linki. Z góry uprzedzam, że jestem mocno zainteresowany tematem i potrafię zadawać dużo pytań (mam nadzieję, że to pożądana cecha na tym forum).

    [ Dodano: 2010-10-06, 01:00 ]
    ps. można odpowiadać częściowo na jeden z 6-ciu punktów Rozumiem, że nie każdy ma czas, aby rozprawkę zamieścić ))

    #2
    Zamieszczone przez bravo
    1. Czytałem o baffle step i to jest moim głównym problemem.
    To nie czytaj!

    Twoim glownym problemem to jest zaprojektowanie zwrotnicy ktora robi sie na zasadzie pomiarow na ktorych wychodzi baffle-step i wszystko inne.

    Zamieszczone przez bravo
    4. Czy do korekcji wystarczy np. nowszy model amplitunera kina domowego z funkcją multEQ
    To jest jakies rozwiazanie ale roznie ta funkcja dziala nigdy nie wiadomo co robi, mozna tylko ocenic na sluch.

    Jak sub bedzie tak blisko to nie potrzebne ci kolumny 3way z tak duzym glosnikiem. Zrob jakis sprawdzony projekt 2way i dorob suba. I tak najwiekszy problem to drzenie calego regalu, kolce w kolumnach na regale nic ci nie dadza.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez irek
      Zamieszczone przez bravo
      1. Czytałem o baffle step i to jest moim głównym problemem.
      To nie czytaj!
      Hahahahaa :)

      Na projektowanie zwrotnic chyba jest zbyt wcześnie... Raz - po prostu brak wiedzy i umiejętności, dwa - musiałbym wysłać kolumny komuś do zmierzenia, trzy - zlecić wykonanie zwrotnic i prawdopodobnie koszty przerosłyby sama wartość kolumn. To samo dotyczy kolumn 2 way - po prostu mam już 3 way.

      Mam nadzieję, że spotkam jeszcze kogoś kto męczył się z wbudowywaniem głośników w regał.
      A odnośnie samej korekty - podobno multHQ działa dobrze (no ale wszyscy testujący opierają się na kolumnach wolno stojących, a mojego przypadku brak).

      W końcu nie wiem, czym przejmować się bardziej - drżeniem regału, czy samym BS :)

      Nie mniej - dziękuję za odpwiedź.

      Skomentuj


        #4
        EQ amplitunera załatwia sprawę w dużym stopniu, po przeprowadzeniu kalibracji można wprowadzić jeszcze korekty, ja np. dodaję na tył 2dB, gorzej jest z subem niestety trzeba szukać w pomieszczeniu odpowiedniego miejsca, różnice bywają wyraźne.
        Przy zastosowaniu tak dużych głośników na wszystkie kanały amplituner będzie miał problemy z ich wysterowaniem, chyba że będzie to jakaś monstrualna maszyna.
        Kino można w ten sposób budować ale na dobrą scenę w stereo nie ma co liczyć i na pewno czeka cię walka z drżeniem szafek, co byś nie położył na półkach będzie pomalutku wyjeżdżać .

        Skomentuj


          #5
          funiax1: wyraźne różnice na plus, to doba informacja. Z tego co się dowiedziałem są w sumie 3 systemy: multEQ, EzSet/EQ i YAPO. YAPO w yamaha, EzSet w HK, a multEQ w Onkyo i jeszcze kilku innych producentach. Jednak jeszcze nie znalazłem testu porównawczego, ogólnie samych informacji o korekcji akustycznej (z życia wziętych) jest jak na lekarstwo.

          Amplituner planuje kupić nieco droższy - 3-4tys. Chyba sobie poradzi... Ale to jeszcze decyzja na później (szukanie, odsłuchiwanie, wypożyczanie). A na subwoofer w meblach się nie upieram, nie mniej zawsze warto mądrzejszych zapytać...

          Co do dobrej sceny w stereo - wydaje mi się, że będzie po prostu to samo co w przypadku kupienia podłogówek i wciśnięcia ich pomiędzy meble :( Czyli i to i to będzie kompromisem. Ew. mogę przerzucić stereo na tył, choć w sumie sensu w takiej opcji większego nie ma ))

          Drżenie szafek, samo osadzenie kolumn w meblach (kolce/tłumienie wolnej przestrzeni etc) i umiejscowienie subwoofera było pierwotnie moim największym zmartwieniem. I nie wiem czemu tak napisałem, że w sumie wyszło na to, że najbardziej dokuczał mi będzie baffle step... (a nim nie martwiłem się tydzień temu wcale).

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez bravo
            Z tego co się dowiedziałem są w sumie 3 systemy: multEQ, EzSet/EQ i YAPO. YAPO w yamaha, EzSet w HK, a multEQ w Onkyo i jeszcze kilku innych producentach. Jednak jeszcze nie znalazłem testu porównawczego, ogólnie samych informacji o korekcji akustycznej (z życia wziętych) jest jak na lekarstwo.
            Bo nikt nie wie co one w rzeczywistosci koryguja. Najprostzre koryguja tylko glosnosc kanalow a bardziej skomplikowane wyrownuja charakterystyki ale nie wiadomo ilu punktowo czy czy koryguja tez echo i poglos.

            Zamieszczone przez bravo
            I nie wiem czemu tak napisałem, że w sumie wyszło na to, że najbardziej dokuczał mi będzie baffle step... (a nim nie martwiłem się tydzień temu wcale).
            O BS w necie mozna tylko glupot sie naczytac. Jest wiele fizycznych zjawisk zmieniajacych charakterystyki glosnikow. Podczas projektu zwrotnicy wszystkie sa na pomiarach i nie trzeba znac ich pochodzenia a dalej sa korygowane pzrez DSP ktorego zamierzasz uzyc wiec czym sie przejmujesz?
            Rozumiem ze mozna bac sie dentysty zanim sie do niego pojdzie ale zeby bas sie BS nie widzac go to juz przesada.

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez irek
              Bo nikt nie wie co one w rzeczywistosci koryguja. Najprostzre koryguja tylko glosnosc kanalow a bardziej skomplikowane wyrownuja charakterystyki ale nie wiadomo ilu punktowo czy czy koryguja tez echo i poglos.
              Mogę wypowiedzieć się tylko o multEQ, bo akurat audyssey dość dobrze to opisał:
              - multEQ jest pomiar głównie dla subwoofera - w rozdzielczości 128 punktów + 2 punkty dla satelit. pomiar w 6 punktach.
              - multEQ XT jest już nieco lepszy - oprócz rozdzielczości 128 punktów dla subwoofera, ma także 16 dla satelit, dla 8 punktów odsłuchowych.
              - mutiEQ XT32 jest najlepszy - rozdzielczość 512 dla subwoofera i tyle samo dla satelit.

              Wszystkie 3 mają korekcje głośności, odcięcia, opóźnień i 'polarity'.

              Zamieszczone przez irek
              O BS w necie mozna tylko glupot sie naczytac. Jest wiele fizycznych zjawisk zmieniajacych charakterystyki glosnikow. Podczas projektu zwrotnicy wszystkie sa na pomiarach i nie trzeba znac ich pochodzenia
              Irku: wiesz, brakuje mi jednego na forach - głosów rozsądku. Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy zjawisko, którym nas ktoś straszy jest tylko teoretyczne, teoretycznie zauważone przez 'straszyciela', czy praktycznie sprawdzone. Kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się dla wszystkich prawdą. Czasami da się kogoś 'zweryfikować', np. poświęcając godzinę czy dwie i czytając jego inne posty w danym temacie (i patrząc na praktykę, którą tam zawarł).

              Zamieszczone przez irek
              a dalej sa korygowane pzrez DSP ktorego zamierzasz uzyc wiec czym sie przejmujesz?
              No właśnie wcześniej chciałbym się upewnić, że mój projekt nie zawiera radykalnych lub większych błędów, których nie będzie dało się wyeliminować elektroniką.

              Zamieszczone przez irek
              Rozumiem ze mozna bac sie dentysty zanim sie do niego pojdzie ale zeby bas sie BS nie widzac go to juz przesada.
              :) Mógłbyś mi z grubsza powiedzieć, jak będzie to zjawisko wyglądać dla mojego modelu (zakładając, że sama kolumna jest płaska) - tj. przy ścianie jak na rysunku? Zupełnie na 'oko'? I jak patrzyłem na jakieś symulacje, to ścianka ~ 70x50cm będzie praktycznie taka sama jak 210x50cm - no ale ekspertem nie jestem, przyrządów nie mam - zostaje mi tylko pytać o wszystko i później klnąć mniej lub więcej po zbudwaniu w/w modelu...

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez bravo
                Mogę wypowiedzieć się tylko o multEQ, bo akurat audyssey dość dobrze to opisał:
                - multEQ jest pomiar głównie dla subwoofera - w rozdzielczości 128 punktów + 2 punkty dla satelit. pomiar w 6 punktach.
                - multEQ XT jest już nieco lepszy - oprócz rozdzielczości 128 punktów dla subwoofera, ma także 16 dla satelit, dla 8 punktów odsłuchowych.
                - mutiEQ XT32 jest najlepszy - rozdzielczość 512 dla subwoofera i tyle samo dla satelit.
                No tak, tylko co to sa te punkty i w jakim zakresie dokonywana jest korekcja? Nadal kompletnie nic to nie mowi. Prawdziwe systemy korygujace pokazuja zmeirzona charakterystyke i potem skorygowana. Zauwaz jeszcze ze korekcja dokonywana jest tylko tam gdzie stoi mikrofon. Sprobuj poskrecac kolumny do srodka czy na boki a system zawsze wyrowna Ci charke w miejscu mikrofonu jednak nie uwzgledni odbic roznych w zaleznosci od ustawienia kolumn.

                Zamieszczone przez bravo
                :) Mógłbyś mi z grubsza powiedzieć, jak będzie to zjawisko wyglądać dla mojego modelu
                Dobrze Ci radze zapomnij o BS!!

                A jak chcesz sobie skomplikowac zycie to prosze bardzo. Glosnik przez producenta mierzony jest w duzej odgrodzie gdzie BS wystepuje w pelnym pasmie. Czyli glosnik zyskuje efektywnosc w pelnym pasmie bo promieniuje w tzw polprzesterzeni. W kolumnie ze wzgledu na mala scianke przednia BS nie wystapi dla basow i bedzie ich mniej. A wiec jesli stworzysz polprzesterzen to podbijesz sobie bas. Dokladny punkt podbicia bedzie zalezal od roznicy miedzy wielkoscia scianki oryginalnej i tej ''nowej''.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X