Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

2x STX GDN-17-200-8-SW 24 L@35Hz czy 10L@40Hz ?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    dolphin123 zgadzam się z tobą , ten maluszek w 12L@40Hz pokazuje rogi. Posiadam troche rurek PCV , obudowa jest dosc długa wiec 30 cm rurki BR spokojnie się zmiesci.

    Skomentuj


      #22
      Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
      Co z tego że pociągnie niżej
      To, ze będzie grał bardzo efektywnie od 30hz, a nie 40hz. Taka różnica to po prostu przepaść, i na pewno zdajesz sobie z tego sprawę. Nawet przy głebszej stopie rockowej słychać różnice. Przy muzyce z niskim basem różnice są wręcz porażające, bo poniżej 40hz jest 1/3 lini basowej.

      Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
      będzie grał mułowato i straci na wykopie
      Już dawno było wyjaśniane na forum. Ale powtórzę swoimi słowami:


      Bez wykopu? Dlaczego zawsze z najlepszym wykopem grają głośniki bez zejścia (np. estradowce)? Bo brakuje im dołu, i wyższy bas jest wyeksponowany, co sprawia wrażenie większego wykopu.

      Nie wierzysz? Zrób testowo podbicie np. 50-80hz +6db. Wtedy home audio zacznie grać z wykopem rodem z estrady. Szkoda tylko, że niski bas osłabnie.


      Grał mułowato? Po prostu będzie więcej niższego basu, co sprawi wrażenie wiekszej masy dźwięku. Niższe strojenie obniży opóźnienie grupowe w okolicach 40hz, więc w paśmie 40-100hz będzie jeszcze szybciej, kosztem 25-30hz, które i tak praktycznie nigdy nie sa szybkie, nawet w muzyce.

      Nie wierzysz? Zrób testowo suba w zamkniętej z f3 np. 45hz. Zrób 2 ustawienia korekcji aktywnej. Liniowo od 30hz i liniowo od 40hz, a potem porównaj brzmienie. Przy liniowości od 30hz będzie bardziej "mulasto", mimo tej samej obudowy. Dziwne, co?

      Podsumowując:
      Jak dla mnie niższe strojenie to same zalety, z wyjątkiem efektywnosci, która znacznie spadnie. Jeszcze dochodzi wytrymałosć mocowa, ale ją pomijam. Jak głośnik wymięka to słychać wyraźnie, a rzadko sie słucha na max więc przy codziennym użytkowaniu to nie ma znaczenia.


      Zamieszczone przez Vitu Zobacz posta
      ten maluszek w 12L@40Hz pokazuje rogi
      W natęzeniach tak. Zejście będzie słabiutkie jak na jego mozliwosci. Muzyki z bardzo niskim basem nie odtworzy poprawnie.

      Ps. Jakich subów słuchałeś wcześniej?

      Skomentuj


        #23
        BioCannabis teoretyzujesz jakbyś miał głośnik za tysiaka w łapach a nie za nieco ponad 5dyszek. Nigdy nie będzie grał on tak efektywnie i dynamicznie przy 30Hz tak jak w zakresie 40-60Hz. Twoje porównanie wykopu w subie z estradowcami jest nie na miejscu, bo to dwa różne światy.
        Jak Ci zależy na efektownych 30Hz to po prostu zwiększ sobie obudowę do 20-25llitrów. A szybkość i dynamika? Po co Ci, bo jak napisałeś "i tak praktycznie nigdy nie sa szybkie, nawet w muzyce. " :)

        Druga sprawa, że wytrzymałości mocowej nie można przy tym głośniku totalnie ominąć. Jego niski spl nie pozwala na to, aby nie brać tego pod uwagę...

        Skomentuj


          #24
          Chcesz zejście i wykop z tego głośnika? Proszę:



          Linia transmisyjna,długość 2,4m,wytłumiona,szerokość tunelu 1,2SD.

          Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta

          Druga sprawa, że wytrzymałości mocowej nie można przy tym głośniku totalnie ominąć. Jego niski spl nie pozwala na to, aby nie brać tego pod uwagę...
          Dokładnie,ten głośnik szybko osiąga maxymalne wychylenie,szybciej niż GDN-22-300-8-SW,jest mały i żeby zagrał mocniej basem trzeba podkręcić wzmaka,niestety dla niego to troszkę niebezpieczne z racji uderzania cewki o nabiegunnik przy dużym wychyleniu... jednak w tej obudowie gra lepiej niż jakiś tam 8" w closed,nie musi dostać dużo watów bo przy lekkim wychyleniu już słychać bas :) i to jaki,szybki i miękki. Jedyna wada to gabaryty,ta obudowa ma 60L jeśli licząc wymiary zewnętrzne. Nie długo tę obudowę przerabiam na mniejszą dając cieńszą płytę o połowę (teraz jest to wiór 18mm dlatego taka duża).

          Skomentuj


            #25
            Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
            Nigdy nie będzie grał on tak efektywnie i dynamicznie przy 30Hz tak jak w zakresie 40-60Hz.
            Nie? Zasymuluj go w 20l@27hz z filtrem DP ustawionym na 65hz. Do 30hz zejdzie LINIOWO. Spadek -3db pojawi się przy 27hz. To głośnik subniskotonowy, stworzony do pracy w ekstremalnie niskich częstotliwościach. W zakresie 40-60hz grają najlepiej 6,5' midwoofery.

            Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
            Twoje porównanie wykopu w subie z estradowcami jest nie na miejscu, bo to dwa różne światy.
            Dla mnie sprawa jest jasna, i powtarzać sie nie będę. Chyba, ze podasz jakieś szczegóły techniczne, wtedy możemy pogadać, bo wybacz, ale "dwa różne światy" kompletnie nic mi nie mówi.

            Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
            Jak Ci zależy na efektownych 30Hz to po prostu zwiększ sobie obudowę do 20-25llitrów.
            Najchętniej 20l@27hz.

            Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
            A szybkość i dynamika? Po co Ci, bo jak napisałeś "i tak praktycznie nigdy nie sa szybkie, nawet w muzyce. "
            Czytaj ze zrozumieniem. Zacytuje to co pisałem wcześniej. Przeczytaj jeszcze raz. Powoli.
            Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta
            Niższe strojenie obniży opóźnienie grupowe w okolicach 40hz, więc w paśmie 40-100hz będzie jeszcze szybciej, kosztem 25-30hz, które i tak praktycznie nigdy nie sa szybkie, nawet w muzyce.

            Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
            Druga sprawa, że wytrzymałości mocowej nie można przy tym głośniku totalnie ominąć. Jego niski spl nie pozwala na to, aby nie brać tego pod uwagę...
            Jeśli ktoś kupił taki głośnik, to na pewno nie potrzebuje duzego SPL, to było by alogiczne. Jak komuś trzeba SPL to kupuje 12' i jest cacy.

            Zresztą jak wygląda wytrzymałośc mocowa w teorii, a jak w praktyce? Osobiście nigdy nie spaliłem glośnika w takiej obudowie, nawet przy bardzo wysokich amplitudach rzędu centymetrów, a na elektrodzie wielcy znawcy zawsze pisali "w takiej obudowie to on nawet 5w nie wytrzyma"...

            Skomentuj


              #26
              Panowie,o co Wy się kłócicie? Dolphin123 miał ten głośnik w ręce,nie wiem czy BioCannabis też go miałeś,może tak,może nie...

              Moje zdanie? każdy głośnik "zejdzie" niżej,ale kosztem czegoś,najczęściej jest to szybkość i dynamika + fakty niezaprzeczalne apropo 17-200 - szybkie max wychylenie (co skutkuje słabą wytrzymałością "mocową",nie myląc z prądową,bardziej mechaniczną),daje nam efekt taki jaki mamy,mimo iż to mocny głośnik (200W) to słabszy od LW800 (wytrzymałościowo).
              Last edited by marian; 02.09.2011, 21:39.

              Skomentuj


                #27
                marian i dolphin123 zgadzam sie z wami
                mam ten glosnik i wiem co potrafi
                zreszta Slawek sam mowil, ze to raczej glosnik niskotonowy niz subniskotonowy
                bo sub wielkosci to nie na ten rozmiar
                zreszta tak jak sam bio pisales jak ktos potrzebuje miecha, zejscia i trzesienia ziemi to kupuje 12" a to tylko 17cm[COLOR="#696969"]

                ---------- Post dodany o 23:49 ---------- Poprzedni post o 23:43 ----------

                bio albo ty zacznij czytac to co ludzie do ciebie pisza na temat glosnikow ich strojenia i ich mozliwosci albo moze kup ktorys z tych glosnikow i cos z nich zrob a nie tylko podpierasz sie symulacjami
                to nie jest pierwszy temat w ktorym ktos chce ci wyjasnic, ze sie mylisz a ty caly czas swoje
                Juz mi sie nie chce...

                Skomentuj


                  #28
                  Zamieszczone przez marian Zobacz posta
                  każdy głośnik "zejdzie" niżej,ale kosztem czegoś,najczęściej jest to szybkość i dynamika
                  Przede wszystkim traci efektywność i maksymalne SPL (głośnik to kompromis pomiędzy zejściem a efektywnością). Szybkośc i dynamika? Zróbmy prostą symulacje w WinIsd.

                  Głośnik z tematu, 2 obudowy 12l@40hz i 20l@27hz

                  Opóźnienie przy 40hz? w 12l@40hz jest 17,7ms, w 20l@27hz jest 7,3ms. Obudowa 20l@27hz jest wolniejsza dopiero poniżej 30hz, w reszcie pasma jest dużo szybsza od 12l@40hz.

                  DLACZEGO tak się dzieje? To bardzo proste. Częstotliwość rezonansu obudowy i okolice tej częstotliwości zawsze są najwolniejsze, bo wtedy tunel praktycznie przejmuje prace głośnika, kiedy ten ledwo co sie rusza. Tunel to nie głośnik, i nie zagra to już tak szybko. W przypadku 12l@40hz przy 40hz odczujemy największe "mulenie", większe niż w przypadku 20l@27hz, gdzie gra głównie głośnik, a nie tunel. Większa obudowa będzie bardziej "mulić" w częstotliwościach, których mniejsza i tak nie odtworzy, i które nigdy nie są szybko nagrane.

                  Czego to dowodzi? Tego, ze obudowa z lepszym zejsciem gra bardziej masywnie (sprawia wrażenie wolniejszego basu), i gra z mniejszym wykopem, bo niższego basu w stosunku do wysokiego jest więcej, niż w obudowie z słabym zejściem. Pisałem o tym wcześniej, ale muszę powtórzyć...



                  Zamieszczone przez marian Zobacz posta
                  apropo 17-200 - szybkie max wychylenie (co skutkuje słabą wytrzymałością "mocową",nie myląc z prądową,bardziej mechaniczną),daje nam efekt taki jaki mamy,mimo iż to mocny głośnik (200W) to słabszy od LW800 (wytrzymałościowo).
                  Ktoś kto kupuje taki głośnik oczekuje od niego dużego SPL? Zdecydowanie nie. Dlatego tutaj maksymalne SPL nie ma tak dużego znaczenia. Zwłaszcza w domu, kiedy słuchamy przeważnie na kilka procent mocy.


                  Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                  moze kup ktorys z tych glosnikow i cos z nich zrob a nie tylko podpierasz sie symulacjami
                  Miałem naprawdę dużo głośników subniskotonowych i niskotonowych i dużo kombinowałem z obudowami, więc nie rób ze mnie zielonego...

                  Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                  to nie jest pierwszy temat w ktorym ktos chce ci wyjasnic, ze sie mylisz a ty caly czas swoje
                  Wyjaśnić? Czy po prostu powiedzieć "będzie źle", "będzie mulić", "będzie bez wykopu" nie podając mi sensownej argumentacji? Bo póki co to czytam same stereotypy rodem z elektrody, bez żadnego UZASADNIENIA DLACZEGO JEST TAK A NIE INACZEJ.

                  Skomentuj


                    #29
                    Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta
                    kosztem 25-30hz, które i tak praktycznie nigdy nie sa szybkie, nawet w muzyce.
                    Przeczytaj sam ze zrozumieniem co piszesz, bo albo źle myślisz albo źle przecinki wstawiasz... Sam stwierdzasz, że zakres 25-30 i tak praktycznie nie jest za szybki, więc ja się pytam po raz kolejny: po co mi to?

                    Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta
                    Jeśli ktoś kupił taki głośnik, to na pewno nie potrzebuje duzego SPL, to było by alogiczne. Jak komuś trzeba SPL to kupuje 12' i jest cacy.
                    Zgadza się. Jak masz spory budżet to będzie miało i zejście i dynamikę. Tu masz niedrogi głośnik STXa- dostajesz tyle ile za niego zapłaciłeś, więc nie pisz mi o liniowości 25-30Hz, których nie da się z tego głośnika zwyczajnie słuchać... Jeśli twierdzisz, że jest inaczej to pozostaw to już dla siebie. Raczej wszystko wyjaśniliśmy sobie a o gustach się nie dyskutuje. Ja wolę suba wyżej strojonego niezamulającego, niż nisko schodzącego muła.
                    Tak samo jak wolę mieć dobrą stereofonię z monitorów ze słabym dołem, niż mocny dół i zero przestrzeni...

                    Skomentuj


                      #30
                      Zamieszczone przez BioCannabis
                      Czego to dowodzi?
                      no z tego co piszesz to dowodzi tego, ze tworca i pomyslodawca tego glosnika nie wiedzial co robi
                      Zamieszczone przez BioCannabis
                      obudowa z lepszym zejsciem gra bardziej masywnie (sprawia wrażenie wolniejszego basu), i gra z mniejszym wykopem, bo niższego basu w stosunku do wysokiego jest więcej
                      no ja skurat wole ten wysoki bas
                      moge powiedziec, ze nie lubie a nawet nie nawidze basu z zachwalanych prze ciebie perelek xls i wyzej
                      Zamieszczone przez BioCannabis
                      Wyjaśnić? Czy po prostu powiedzieć "będzie źle", "będzie mulić", "będzie bez wykopu" nie podając mi sensownej argumentacji? Bo póki co to czytam same stereotypy rodem z elektrody, bez żadnego UZASADNIENIA DLACZEGO JEST TAK A NIE INACZEJ.
                      wkleilem dzis link jak wygladaja tematy na elce
                      ten ich na pewno nie przypomina
                      Juz mi sie nie chce...

                      Skomentuj


                        #31
                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                        Przeczytaj sam ze zrozumieniem co piszesz, bo albo źle myślisz albo źle przecinki wstawiasz... Sam stwierdzasz, że zakres 25-30 i tak praktycznie nie jest za szybki, więc ja się pytam po raz kolejny: po co mi to?
                        Po co Ci zakres 25-30? Czy co? Bo teraz to Cię nie zrozumiałem...

                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                        więc nie pisz mi o liniowości 25-30Hz, których nie da się z tego głośnika zwyczajnie słuchać...
                        Dlaczego nie da się słuchać? Uzasadnij. Osobiście słyszałem bardzo niski bas z małego głośnika, i jak najbardziej dalo się słuchać.

                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                        Tak samo jak wolę mieć dobrą stereofonię z monitorów ze słabym dołem, niż mocny dół i zero przestrzeni...
                        Ja wole monitory z dobrą sceną i słabym basem, uzupełnione dobrym subwooferem.

                        Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                        no z tego co piszesz to dowodzi tego, ze tworca i pomyslodawca tego glosnika nie wiedzial co robi
                        Twórca dał najbardziej optymalne rozwiązanie pod względem wielkości obudowy i mozliwości natęzeniowych. Można nieco zwiększyć obudowe, zmniejszyć natęzenia, i otrzymać lepszy bas, ale mało kto by to docenił (b. czesto tanie głośniki kupuje się do łupanki), więc by sie gorzej sprzedało, a głośniki sprzedaje sie dla zysku...

                        Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                        no ja skurat wole ten wysoki bas
                        moge powiedziec, ze nie lubie a nawet nie nawidze basu z zachwalanych prze ciebie perelek xls i wyzej
                        Czyli po prostu nie lubisz prawdziwego, sejsmicznego basu.

                        Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                        wkleilem dzis link jak wygladaja tematy na elce
                        ten ich na pewno nie przypomina
                        Spoko uzasadnienie... To teraz pare pytań do Was Panowie.


                        Dlaczego będzie mulić pomimo, ze WinIsd w przypadku każdego głośnika, pokazuje, że to wyższe strojenie bardziej muli?

                        Dlaczego sub w zamknietej po korekcji 20hz gra bardziej "mulasto" i z mniejszym wykopem niż bez korekcji?

                        Dlaczego wykop z estradowców a wykop z domowych głośników to "zupełnie inny świat", a nie maskowanie niskiego basu wysokim?

                        Skomentuj


                          #32
                          BioCannabis cofnij się do początku dyskusji, bo zapominasz o czym się pisze i za chwilę o to samo pytasz...

                          Skomentuj


                            #33
                            Zamieszczone przez BioCannabis
                            Twórca dał najbardziej optymalne rozwiązanie pod względem wielkości obudowy i mozliwości natęzeniowych. Można nieco zwiększyć obudowe, zmniejszyć natęzenia, i otrzymać lepszy bas, ale mało kto by to docenił (b. czesto tanie głośniki kupuje się do łupanki),
                            a ja mam wrazenie, ze jednak Slawek wiedzial co robi i do czego (na jakich zalozeniach) powstal ten glosnik
                            sorry ale bardziej ufam gosciowi, ktory zrobil kilkaset jego probnych wersji i odsluchal tyle samo ich prototypow
                            Zamieszczone przez BioCannabis
                            Czyli po prostu nie lubisz prawdziwego, sejsmicznego basu.
                            nie ja pierwszy i nie ostatni
                            sluchales SUB DUO od WLM-a?
                            Zamieszczone przez BioCannabis
                            Dlaczego sub w zamknietej po korekcji 20hz gra bardziej "mulasto" i z mniejszym wykopem niż bez korekcji?
                            bo potrzebuje x razy wiecej mocy
                            nie mowiac juz o znieksztalceniach
                            Juz mi sie nie chce...

                            Skomentuj


                              #34
                              Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                              a ja mam wrazenie, ze jednak Slawek wiedzial co robi i do czego (na jakich zalozeniach) powstal ten glosnik
                              sorry ale bardziej ufam gosciowi, ktory zrobil kilkaset jego probnych wersji i odsluchal tyle samo ich prototypow
                              Tak. Tak. To głosnik z przeznaczeniem do jak najmniej miejsca zajmującego, a przy tym jak najniżej grającego samochodowego suba. Ew. mini suba rodem z głośników komputerowych. Dlatego tak wyglądają zalecane obudowy. Jednak wyciągnąć można z niego więcej.

                              Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                              sluchales SUB DUO od WLM-a?
                              Nie.

                              Zamieszczone przez lklukasz Zobacz posta
                              bo potrzebuje x razy wiecej mocy
                              nie mowiac juz o znieksztalceniach
                              Bo ma więcej dołu... Jesli sie nie zgadzasz to przybliż mi temat tych zniekształceń, mocy itp i uzasadnij czemu tak sie dzieje, jakie zachodzi zjawisko itp.

                              Panowie, odpowiecie mi na reszte pytań z serii "Dlaczego?"?

                              Skomentuj


                                #35
                                Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta

                                Miałem naprawdę dużo głośników subniskotonowych i niskotonowych i dużo kombinowałem z obudowami, więc nie rób ze mnie zielonego...

                                A miałeś ten głośnik? :)

                                Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta

                                Dlaczego wykop z estradowców a wykop z domowych głośników to "zupełnie inny świat", a nie maskowanie niskiego basu wysokim?
                                Sory,ale sama konstrukcja mówi za siebie,od membrany po zawieszenie,wystarczy spojrzeć,dotknąć,pomacać i już wiadomo czym się różnią i jaki będzie efekt dźwiękowy.

                                Skomentuj


                                  #36
                                  Zamieszczone przez marian Zobacz posta
                                  A miałeś ten głośnik?
                                  Tego akurat nie, ale kilka o bardzo zbliżonej budowie. Wiem z praktyki jak tego typu głosniki się zachowują.

                                  Zamieszczone przez marian Zobacz posta
                                  Sory,ale sama konstrukcja mówi za siebie,od membrany po zawieszenie,wystarczy spojrzeć,dotknąć,pomacać i już wiadomo czym się różnią i jaki będzie efekt dźwiękowy.
                                  Własnie. Są skonstruowane tak, aby grały głośno, ale wysoko. Dlatego, ze grają wysoko, nie mają zejścia. Dlatego, ze nie mają zejścia, wysoki bas maskuje niski, i uzyskujemy "mega wykop". Dokładnie to o czym pisałem wcześniej. W domowych glośnikach, które nie schodza zbyt nisko mamy to samo zjawisko, wtedy też mamy wrażenie dobrego wykopu. Tylko domowe głośniki przeważnie schodzą zdecydowanie niżej, dlatego przyjęlo się, ze to estradowce najmocniej "kopią".

                                  Skomentuj


                                    #37
                                    To zrozum w końcu, że ten omawiany głośnik dużo lepiej radzi sobie ze strojeniem w okolice 40Hz niż wyciskanie z niego liniowych 25-30Hz. Jest to spraktykowane a nie na podstawie suchych symulacji w win isd. Wyższe strojenie w tym przypadku nie jest strojeniem estradowym i nie wiem czemu na siłę próbujesz do nich porównywać cokolwiek. To dwie różne konstrukcje...

                                    Mam propozycję. Kup głośnik i przedstaw go w kilku swoich symulacjach, a potem w docelowych obudowach już z pomiarami. Przedstaw je i możemy dyskutować.

                                    Skomentuj


                                      #38
                                      A ja muszę częściowo zgodzić się z Bio (chyba pierwszy raz ). Podstawy teorii mówią wprost-poniżej strojenia BR głośnik pracuje jak bez obudowy, powyżej jak closed. Nie dzieje się to natychmiastowo, przejście oczywiście jest płynne bo rezonator ma swoją dobroć. Co można z tego wnioskować-nisko strojony sub (30hz i niżej) będzie w oktawie 40-80hz (czyli najistotniejszej z punktu widzenia podstawy basowej muzyki z wykorzystaniem instrumentów) miał bardzo zbliżone parametry do obudowy closed. Ciągnąc dalej często mówi się o dynamice głośnika, wykopie itd. Ja osobiście odbieram dynamikę głośnika niskotonowego nie po tym jak mocno zaznacza punkt (co świadczy wprost o podbitym wyższym basie), istotne jest dla mnie jak wiernie odtwarza materiał, czy słychać jak wybrzmiewają struny na tle stopy, czy sama stopa jest selektywna i czytelna. Myślę że należy to rozgraniczać bo są to dwie zupełnie inne sprawy.

                                      Skomentuj


                                        #39
                                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                                        To zrozum w końcu, że ten omawiany głośnik dużo lepiej radzi sobie ze strojeniem w okolice 40Hz niż wyciskanie z niego liniowych 25-30Hz.
                                        Nie zrozumiem, dopóki mi porządnie nie wyjasnisz dlaczego tak jest. Słucham.

                                        Wyciskanie? Owszem korekcje jak najbardziej bym tak nazwał, bo głośnik i wzmacniacz są bardzo przeciążone. Ale niskie strojenie BR to wyciskanie? Wzmacniacz pracuje normalnie, głośnik ma nawet wiekszą wytrzymałośc w okolicy strojenia, a dzięki swoim parametrom i odpowiedniej obudowie gra bardzo nisko. Wyciskaniem bym tego nie nazwał.

                                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                                        Jest to spraktykowane a nie na podstawie suchych symulacji w win isd.
                                        Symulacje wg. Ciebie nie sa wiarygodne? Bo u mnie praktycznie zawsze sie pokrywały z praktyką, oczywiście mając realne parametry. Zrobiłem kilka porównań paru głośników na słuch i w WinIsd, i musze przyznać, ze to świetne narzędzie.

                                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                                        Wyższe strojenie w tym przypadku nie jest strojeniem estradowym i nie wiem czemu na siłę próbujesz do nich porównywać cokolwiek. To dwie różne konstrukcje...
                                        Różne, bo w estradzie chodzi głównie o SPL, ale jednak podobne. Im wyżej zestroisz, tym bardziej ograniczysz dolny próg pasma, dlatego nie widze sensu wyższego strojenia dla osiągnięcia większego mulenia na średnio-wyższym basie, paru decybeli i złudnego wrażenia "szybszego basu", kosztem dolnego progu pasma przenoszenia.



                                        Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                                        Mam propozycję. Kup głośnik i przedstaw go w kilku swoich symulacjach, a potem w docelowych obudowach już z pomiarami. Przedstaw je i możemy dyskutować.
                                        Tak się składa, że jak będę miał większy przypływ gotówki to buduje aktywne 2-way na tym STX + TB W4 1320SI, a w niedługim czasie buduje system pomiarowy, więc możliwe, ze za miesiąc-dwa coś naskrobie na ten temat.

                                        Zamieszczone przez marian Zobacz posta
                                        Sory,ale sama konstrukcja mówi za siebie,od membrany po zawieszenie,wystarczy spojrzeć,dotknąć,pomacać i już wiadomo czym się różnią i jaki będzie efekt dźwiękowy.
                                        Słuchałeś kiedyś Raveland AXX1212? Zejście może nie aż tak niskie jak w XXLS 12, ale budowa jak typowa pompka. Wiesz jak w odpowiednio dobranej do tego celu obudowie to kopało? Jak pijany skinhead z glana w czaszkę Pozory mylą. Gdybyś estradówkę sprowadził korekcją do 30hz, to mogła by i zabrzmieć jak typowy "mięsisty mulator"

                                        To teraz pomyślcie jak mój system audio musi mulić na basie... Gra liniowo od 20hz. Jednak mimo wszystkim złudzeniom midwoofery Vifa M17 w zamkniętej mają świetną dynamikę i odwzorowanie basu. "Mulący" sub w zamkniętej daje im tylko solidną podstawe basową.
                                        Last edited by BioCannabis; 03.09.2011, 21:40.

                                        Skomentuj


                                          #40
                                          Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta
                                          Nie zrozumiem, dopóki mi porządnie nie wyjasnisz dlaczego tak jest. Słucham.
                                          To właśnie ja słucham głośnika a nie symulacji win isda.
                                          Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta
                                          Symulacje wg. Ciebie nie sa wiarygodne? Bo u mnie praktycznie zawsze sie pokrywały z praktyką, oczywiście mając realne parametry. Zrobiłem kilka porównań paru głośników na słuch i w WinIsd, i musze przyznać, ze to świetne narzędzie.
                                          Gdyby można było brać serio wszystko co ten program pokazuje to najtańsze głośniki można wstawić w taką zasymulowaną obudowę, że otrzymamy liniowo wszystko to czego oczekujemy. Ja podchodzę do tych symulacji jednak z dystansem. Oczywiście są przydatne syulacje często, ale nie do końca zawsze sprawdza się to w praktyce.

                                          Zamieszczone przez BioCannabis Zobacz posta
                                          Tak się składa, że jak będę miał większy przypływ gotówki to buduje aktywne 2-way na tym STX + TB W4 1320SI, a w niedługim czasie buduje system pomiarowy, więc możliwe, ze za miesiąc-dwa coś naskrobie na ten temat.
                                          Czekam z niecierpliwością.

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...
                                          X