Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Uwolnienie efektywności GDN 25/80

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Uwolnienie efektywności GDN 25/80

    Witam, posiadam obudowy po kolumnach skart 160, w każdej z nich znajdują się: GDN 25/80 ; GDM 16/80 oraz GDWK 10/80. GDM-y 16/80 są nowe i w związku z tym pojawiła się konieczność wymiany oryginalnych zwrotnic 350/6500 ponieważ ich podział "zabiłby" te średniotonówki. Tak też zrobiłem i zaopatrzyłem się w zwrotnice od scherzo 200, posiadane przeze mnie średniotonówki i gdwk są identyczne jak te w scherzo 200 natomiast zamiast dwóch równolegle połączonych GDN 20/60 będzie podłączony wspomniany GDN 25/80 (skuteczność 89 dB) i tutaj pojawia się moja wątpliwość, otóż obawiam się że rezystor 8,2 ohm w torze niskotonowego będzie ściszał 25/80 do 84-86 dB a to trochę za mało gdyż zwrotnica jest skonfigurowana tak aby zestaw miał 89 dB, czy mogę usunąć ten rezystor i zewrzeć w tym miejscu aby "zgrać" efektywność wszystkich przetworników, boję się że to spowoduje zmianę parametrów zwrotnicy ale przecież to tylko opornik, wie ktoś jak rozwiązać ten mały problemik?


    #2
    Kondensator 10uf i rezystor 8.2ohm tworza tak zwany korektor impedancji, filtr Zobel. Nie mozesz go tak sobie usunac. GDN 25/80 to zupelnie inny glosnik, ktory zapewne wymaga przeprojektowania zwrotnicy. Jak ja przeprojektowac to juz zalezy od pomiarow jakie nalezaloby wykonac.

    Skomentuj


      #3
      Niczego nie zmieniaj w tej zwrotnicy.

      Skomentuj


        #4
        Ten korektor impedancji znajdował zastosowanie dopóki "obsługiwał" szeregowo połączone GDN-y 20/60, czy nie można go zupełnie usunąć przy zastosowaniu 25/80? (zarówno rezystora jak i kondensatora, no chyba że ten korektor wpływa też na średniotonowca czy też gdwk) Yoshi, proponujesz tego nie ruszać więc mniemam że sugerujesz iż efektywność mojego niskotonowca nie spadnie, oczywiście zanim cokolwiek zrobię podłączę ten zestaw który mam i posłucham.

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez rado87 Zobacz posta
          Ten korektor impedancji znajdował zastosowanie dopóki "obsługiwał" szeregowo połączone GDN-y 20/60, czy nie można go zupełnie usunąć przy zastosowaniu 25/80?

          Te głośniki były połączone równolegle a nie szeregowo. Ich ywpadkowa impedancja będzie zblizona do pojedynczego 25/80. Korektor impedancji ma za zadanie linearyzować przebieg impedancji głosnika i tym samym porpawiać działanie filtru. Wywalasz go - filtr przestaje fitlrować lub robi to zdecydowanie gorzej.

          Jestem przekonany, że dwa połaćzone GDNy20 miały mniejszą indukcyjność od jednego GDNa25 więc ten koretor będzie nawet za mały ! Dlatego ma pozostać przynajmniej w niezmienionej formie a tym bardziej nie nalezy go wywalać. Jak go usuniesz to ten głośnik basowy będzie ci grał gdzieś do 2kHz. Pytanie tylko, po co? Przeciez to głośnik basowy.

          Skomentuj


            #6
            Dziękuję bardzo za objaśnienie i odciągnięcie od głupich pomysłów, mam tylko jeszcze jedno małe pytanko czy do tego GDM-a 25/80 ciągnąć obydwa plusy i minusy czy tylko jedną parę?

            Skomentuj


              #7
              A jaki jest przekrój tych przewodów?

              Skomentuj


                #8
                Około lub poniżej 1mm ale mam sporo kabla 2,5mm więc mogę zastosować od terminala do zwrotnicy i w torze GDN-a, pozostałe chyba mogą pozostać fabryczne

                Skomentuj


                  #9
                  Kolumny już złożone z "nowymi" zwrotnicami, grają pięknie, dynamicznie (oczywiście na miarę swoich możliwości - nie chcę tu prowokować nikogo kto posiada produkty znacznie lepsze od tonsila) jednak zauważyłem pewną małą wadę, przy niskim poziomie głośności, 8-15%, jedna z kolumn gra sporo ciszej i średniotonowiec ma znacznie mniej szczegółów, w zasadzie martwi mnie tylko ten drugi aspekt (dot. GDM-a) bo te cichsze granie było już wcześniej (na starej zwrotnicy) i mam 90% pewności że odpowiada za nie lekko wduszona kopułka GDN-a 25/80 (nie chciałem przy niej grzebać bo jest bardzo sztywna a namaczanie mnie nie przekonuje), wspomniany brak szczegółów nie jest dokuczliwy bo można go dostrzec bardzo rzadko i tylko w pojedynczych utworach, w dodatku ja najczęściej słucham na 20-40% głośności a przy tym natężeniu kolumny grają identycznie, kurcze oby to nie był problem zwrotnicy (80zł w plecy?) ale trudno mi w to uwierzyć bo kupiłem je od bardzo dobrego sprzedawcy i faktycznie wyglądają na idealne, a może (domniemana) odwrotna biegunowość GDWK (starte oznaczenia) powoduje tą różnicę (ale ten niepewny gdwk jest w tej głośniejszej :-)

                  Skomentuj

                  Czaruję...
                  X