Taa.... Myślałem o SB a pisałem wavecor... :crying:
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Biurkowce
Collapse
X
-
Zamieszczone przez El_liero Zobacz postaDiffraction expansion technology cię przekonało ?
Zamieszczone przez El_liero Zobacz postars180
Być może zrezygnuje biurkowców i zrobię normalne monitory i postawie na bocznej ścianie ale taki odsłuch pod kontem jest jak się coś robi męczący.
---------- Post dodany o 16:19 ---------- Poprzedni post o 13:01 ----------
Dziękuje wszystkim za propozycję :)
Głośniki kupione...
and the winner is...
Żaden z wymienionych :)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaDziękuje wszystkim za propozycję
Głośniki kupione...
and the winner is...
Żaden z wymienionychAsustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaAurum Cantus AC-130F1
Jak już coś zmontujesz to daj znać jak gra.Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaAurum Cantus AC-130F1
380PLN
Skomentuj
-
Yoshi_80 uprzedziłeś mnie o sekundy:). Polipropylen na nisko-średnich to najczęściej kicha, choć ch-ka SPL najczęściej gładziutka właśnie.Last edited by Racjonalny; 30.07.2012, 17:17.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaTak a konkretniej świetne charki kierunkowe i THD niewiele ustępujące SS.
To już sam Aurum przetwarza szersze pasmo, bez tej kopółki(oczywiście tylko na papierze)
Ciekawe, zagadkowe (dla mnie) połączenie przetworników. Kiedy planujesz rozpocząć i zakończyć projektowanie?
Skomentuj
-
A ja planuje w niedalekiej przyszlosci kupic glosniki z membrana polipropylenowa :) To jest wg mnie jedyne sensowne rozwiazanie wsrod wszystkich obecnie stosowanych materialow na membrane.
---------- Post dodany o 16:53 ---------- Poprzedni post o 16:52 ----------
Zamieszczone przez El_liero Zobacz postaale świadomie zrezygnowałeś z pasma >8kHz ? Bo temu Seaskowi na wysokich licho idzie.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez pharoh Zobacz postaA ja planuje w niedalekiej przyszlosci kupic glosniki z membrana polipropylenowa :) To jest wg mnie jedyne sensowne rozwiazanie wsrod wszystkich obecnie stosowanych materialow na membrane.. Jak chcesz to mogę podlinkować artykuły, które będziesz mógł negować:flapper:.
Last edited by Racjonalny; 31.07.2012, 21:03.
Skomentuj
-
Oho! Twardomembranowcy jada ze swoja mantra :P Panowie, rozmowa na temat materialu membrany przypomina mi troche rozmowy o najlepszym materiale na zawieszenie membrany. Niestety nie ma idealnych rozwiazan i kazde ma swoje wady i zalety. Brzmienie tez kazdy woli inne i nie ma co sie przepychac. Natomiast jesli ktos twierdzi, ze polipropylen to najgorszy material na membrane, to chyba twierdzi tak, poniewaz nie mial okazji sluchac kolumn opatych o legendarne glosniki polipropylenowe firmy KEF. Model KEF B110 czy B200 to kult brytyjskiej szkoly dzwieku. Przetworniki uzywane w wielu, wielu konstrukcjach w tym kolumn studyjnych. Dodac moge tylko, ze KEF do dzis jest wierny polipropylenom i chetnie stosuje miksy tego plastiku z innymi materialami.
http://www.kef.com/uploads/files/en/...0issue%203.pdf
A w ogole polecam stronke http://www.kef.com/html/pl/explore/about_kef/museum/ duzo ciekawych informacji
Skomentuj
-
Zamieszczone przez El_liero Zobacz postapharoh nie rozumiem. Masz na myśli, że podział będzie ulokowany w okolicy 8kHz?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaPanowie, rozmowa na temat materialu membrany przypomina mi troche rozmowy o najlepszym materiale na zawieszenie membrany. Niestety nie ma idealnych rozwiazan
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaNatomiast jesli ktos twierdzi, ze polipropylen to najgorszy material na membrane, to chyba twierdzi tak, poniewaz nie mial okazji sluchac kolumn opatych o legendarne glosniki polipropylenowe firmy KEF. Model KEF B110 czy B200 to kult brytyjskiej szkoly dzwieku.. http://audio.com.pl/testy/bandw-nautilus:1
I to są także konstrukcje brytyjskie, więc jaka ta szkoła brytyjskiego brzmienia w końcu jest?. Co do miękkich membran, to nie wiem czy pamiętasz, ale B&W też kiedyś stosowało takie, w serii Matrix. Zrezygnowali z tego i zastąpili w legendarnej serii Nautilus 800, stosowanej w najlepszych studiach nagraniowych, membranami twardymi: http://audio.com.pl/testy/bandw-801d:1. Sądzisz, że po to, żeby gorzej grało? Sądzisz, że najlepsze studia wybierają te konstrukcje bez powodu, albo z powodu nieznajomości brzmienia miękkich membran. Pamiętam wywiad z jednym z konstruktorów tej firmy i pamiętam, jak delikatnie mówiąc niepolitycznie wyraził się o polipropylenie i miękkich membranach, zwłaszcza na niskotonowce. Sądzę, że on i ta firma, jak i wiele innych najlepszych w branży, wie jednak więcej niż ty, czy ja, więc mówiąc o mantrze twardomembranowców jak to ująłeś, negujesz ich wiedzę, lata badań i doświadczenie. Zresztą to zaprzeczenie poniekąd oczywistych spraw, znanych od wielu lat. Ale jakoś mnie to nie dziwi:). Fizyki zjawiska nie przeskoczysz, zasada tłokowej pracy membrany to nie mój, czy czyjkolwiek wymysł, tylko wymóg i cel, do którego konstrukcja i materiał membrany powinien dążyć, bo to jest wzorzec, punkt odniesienia. Polipropylenowi do tego dalej niż bliżej. A tak na marginesie, wiesz co to moduł sprężystości wzdłużnej?
. Co do brzmienia natomiast, słuchałem i różnych KEF-ów i Dynaudio. I tam, gdzie gra polipropylen, da się wychwycić cechę wspólną. Mało konturowy bas, słabe zarysowanie krawędzi, rozmyty atak, a na średnicy złagodzenie i maskowanie mikrodetali. To jest dawna brytyjska szkoła brzmienia, którą lansowały także inne firmy (też polipropylenowy Spendor bodajże). Rozumiem, że może się podobać, że może mieć zwolenników, którzy takie akurat brzmienie lubią, wolą od detalicznego, dynamicznego, ostro rysowanego. To oczywiste. Ale nie jest to neutralność i wierny przekaz. I mieszanka polipropylenu z innymi materiałami to nie to samo co polipropylen, więc nie zbaczaj z tematu. A i owe mieszanki są tworzone właśnie po to, żeby zwiększyć sztywność membrany. To jest wystarczający dowód, bo w końcu sami zwolennicy tego materiału (firmy) go mieszają z innymi substancjami. A właśnie, KEF, którego przywołujesz. W swojej największej konstrukcji (jak i pozostałych flagowych) na basie i mid-basie mają miednice z twardymi membranami, nie ma tam polipropylenu nawet w domieszce, więc jednak nie jest tak, jak piszesz. I co ty na to, zrobili to, żeby pogorszyć brzmienie?
: http://www.hifihenkes.de/produkte/ar...ntwicklung.pdf
http://audio.com.pl/testy/kef-reference-203:1
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Last edited by Racjonalny; 01.08.2012, 09:13.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaA kto tak twierdzi, komu to imputujesz? Legendarne KEF-y mówisz? To co powiesz na najsłynniejsze i przez wielu uważane wciąż za najlepsze na świecie B&W Nautilusy, czżbyś o nich przypadkiem teraz zapomniał, bo mają aluminiowe membrany?. http://audio.com.pl/testy/bandw-nautilus:1
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaCo do miękkich membran, to nie wiem czy pamiętasz, ale B&W też kiedyś stosowało takie, w serii Matrix. Zrezygnowali z tego i zastąpili w legendarnej serii Nautilus 800, stosowanej w najlepszych studiach nagraniowych, membranami twardymi: http://audio.com.pl/testy/bandw-801d:1. Sądzisz, że po to, żeby gorzej grało? Sądzisz, że najlepsze studia wybierają te konstrukcje bez powodu, albo z powodu nieznajomości brzmienia miękkich membran.
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaPamiętam wywiad z jednym z konstruktorów tej firmy i pamiętam, jak delikatnie mówiąc niepolitycznie wyraził się o polipropylenie i miękkich membranach, zwłaszcza na niskotonowce. Sądzę, że on i ta firma wie jednak więcej niż ty, czy ja, więc mówiąc o mantrze twardomembranowców jak to ująłeś, negujesz ich wiedzę, lata badań i doświadczenie. Zresztą to zaprzeczenie poniekąd oczywistych spraw, znanych od wielu lat. Ale jakoś mnie to nie dziwi. Fizyki zjawiska nie przeskoczysz, zasad tłokowej pracy membrany to nie mój, czy czyjkolwiek wymysł, tylko wymóg i cel, do którego konstrukcja i materiał membrany powinien dążyć, bo to jest wzorzec, punkt odniesienia. Polipropylenowi do tego dalej niż bliżej.
Poza tym moze pokierujesz inzynierow z firmy Tannoy, ktorzy rowniez uparcie stosuja polipropylen w swoich topowych konstrukcjach studyjnych?
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaA tak na marginesie, wiesz co to moduł sprężystości wzdłużnej?
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaCo do brzmienia natomiast, słuchałem i różnych KEF-ów i Dynaudio. I tam, gdzie gra polipropylen, da się wychwycić cechę wspólną. Mało konturowy bas, słabe zarysowanie krawędzi, rozmyty atak, a na średnicy złagodzenie i maskowanie mikrodetali. To jest dawna brytyjska szkoła brzmienia, którą lansowały także inne firmy (też polipropylenowy Spendor bodajże).
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaI mieszanka polipropylenu z innymi materiałami to nie to samo co polipropylen, więc nie zbaczaj z tematu. A i owe mieszanki są tworzone właśnie po to, żeby zwiększyć sztywność membrany. To jest wystarczający dowód, bo w końcu sami zwolennicy tego materiału (firmy) go mieszają z innymi substancjami.
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaA właśnie, KEF, którego przywołujesz. W swojej największej konstrukcji na basie i mid-basie mają miednice z twardymi membranami, nie ma tam polipropylenu nawet w domieszce, więc jednak nie jest tak, jak piszesz. I co ty na to, zrobili to, żeby pogorszyć brzmienie?: http://www.hifihenkes.de/produkte/ar...ntwicklung.pdf
http://www.kef.com/uploads/files/en/...rochure_en.pdf
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaParadoksalnie to papier jest nadal jednym z najdoskonalszych materialow na membrane glosnikow, szczegolnie w przypadku gdzie wymagana jest duza srednica i wysoka sztywnosc. Tutaj glosniki profesjonalne PA moga to jasno zobrazowac, chyba ze gdzies umknela mi konstrukcja PA z 18 calowym wooferem aluminiowym, magnezowym czy łotewaaa...
Akurat w rozmiarze i przy parametrach głosników PA papier sprawdza się bardzo dobrze i nikt tego nie neguje. Zapewne jakby pójść parę kroków dalej i zbudować dla jaj głośnik np o średnicy 2-3m to pewnie papier zupełnie by się do tego nie nadawał tylko najlepsze byłyby np kompozyty. Ale to nie będzie argument ku temu , ze kompozyt jest bezwzględnie najlepszym materiałem.
Przy każdym z roziarów głośnika któryś z materiałow będzie odpowiedniejszy od innego, raz będzie to alu, raz papier a raz wółkno węglowe. Dlaczego nie ma np kopułek wysokotonowych zrobionych z papieru skoro to taki super materiał? (może są ale ja się jeszcze z takowymi nie spotkałem poza głosnikami skożkowymi które są z natury dość beznadziejne).
W przypadku domowych głośniczków można zastosować większą ilość materiałów i mamy pole do dyskusji.
Tak na prawdę to meritum sprawy o które chodzi Racjonalnemu i mi jest takie, że lekko podśmiewamy się z Ravena bo jest to człowiek szkoły "szkiełka i oka" a nie uczuć i wiary, czego wielokrotnie juz dowodził w innych tematach, więc dziwnym wydaje nam się fakt zastosowania głośnika polipropylenowego (dobrze ze tylko w domieszcze) zamiast głosnika aluminiowego, magnezowego, czy węglowego które pod kątem parametrów mierzalnych biją głośniki polipropylenowe o parę długości.
Skomentuj
-
Uwielbiam te Wasze dyskusje, mam co czytać wieczorami :). Każdy się chyba zgodzi, że nie ma jednego idealnego materiału na membrany, idealnych głośników czy kolumn. Wszystko jest względne. Jak mawiał mój szkoleniowiec: "Jeden lubi pomarańcze, drugi kozy z nosa". Rozsądek, nauka, parametry to podstawa ale trochę emocji i voodoo też jest potrzebne. Mamy ten komfort, że możemy testować różne dziwaczne konfiguracje i stworzyć coś indywidualnego co przede wszystkim ma się podobać autorowi, słuchaczowi. Jestem zdania, że słuchając szerokie spektrum muzyki trzeba mieć w domu dwa systemy. Ciemną i jasną stronę mocy :)
Jak już offtopic to zapytam.
Co sądzicie o połączeniu Fountek CD1.0 (Raven tak mi obrzydził harmoniczne, że znielubiłem ten głośnik)
z Dayton RS52AN, Amerykanie pozytywnie o nim piszą.
http://www.daytonaudio.com/index.php...-midrange.html
Wysoki podział w okolicy 4kHz, łagodne filtry (12dB).
Na dół Fountek FW200 oczywiście OZ. Podział koło 800Hz ???Dayton RS270S + Fountek FW146 + CD3.0
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaCzy ja napisalem, ze polipropylen to najlepszy material na membrane?
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaczyjesz gusta co do dzwieku. Skoro komus sie podoba brzmienie polipropylenu na srednicy i uwaza je dla siebie za referencyjne, to nie przekonasz go tysiacem prac naukowych o sztywnosci membran glosnikowych.
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaA tak na marginesie, wiesz co to moduł sprężystości wzdłużnej?Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaPewnie cos tak niezwyklego o czym zwykly, szary czlek wiedziec nie moze. Wiedza tajemna ukryta przed wszystkimi w najdalszych czelusciach internetu i ksiag doktorackich.
A zbaczając z tematu, powiedz mi, po co znowu te prześmiewcze uwagi pod moim adresem, jako wykładowcy akademickiego. Szukasz zaczepki, mimo, że już raz tak było i zwyczajnie popisowo stchórzyłeś, gdy już skończyła się moja cierpliwość? Bo jak mam to rozumieć? Powiedz mi, jak oceniłbyś sytuację, gdybym ja - zamiast ciebie, jak to właśnie zrobiłeś - tak napisał, zaczął naśmiewać się z tego, że ty nie masz nawet matury, co zresztą byłoby w polemice o kwestiach naukowych uzasadnionym argumentem, w przeciwieństwie do zwyczajnie głupkowatego wyśmiewania naukowca przez kogoś, kto takowej matury choćby nie ma. Dodać jeszcze mógłbym, że takie zachowanie, brak pewnych manier wynika stąd, że skończyło się edukację na szkole średniej bez matury i z wyższą kulturą zachowania nie miało się styczności. Fajne by to było? No chłopie zastanów się chwilę, bo takie zachowanie zwyczajnie denerwuje i prowokuje. Oczywiście wtedy pewnie przyjąłbyś inną optykę i byś się wielce obraził, napisał, że się tego nie spodziewałeś itp., mimo, że teraz nie jest to dla ciebie problemem, gdy jest twojego autorstwa. Teraz pomyśl, że właśnie ty tak zrobiłeś i to nie po raz pierwszy.
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaParadoksalnie to papier jest nadal jednym z najdoskonalszych materialow na membrane glosnikow, szczegolnie w przypadku gdzie wymagana jest duza srednica i wysoka sztywnosc. Tutaj glosniki profesjonalne PA moga to jasno zobrazowac, chyba ze gdzies umknela mi konstrukcja PA z 18 calowym wooferem aluminiowym, magnezowym czy łotewaaa.... A co do samej sztywności w ogółności, otóż to. Więc w końcu zgadzasz się ze mną, czy z pharohem?.
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaKef juz chyba tego nie robi, maja inny topowy model Muon. Poza tym w serii Reference Kef stosuje na srednicy czysty polipropylen. Co za niefart, co?
Zamieszczone przez Racjonalny Zobacz postaA właśnie, KEF, którego przywołujesz. W swojej największej konstrukcji (jak i pozostałych flagowych) na basie i mid-basie mają miednice z twardymi membranami, nie ma tam polipropylenu nawet w domieszce, więc jednak nie jest tak, jak piszesz. I co ty na to, zrobili to, żeby pogorszyć brzmienie?: http://www.hifihenkes.de/produkte/ar...ntwicklung.pdf
http://audio.com.pl/testy/kef-reference-203:1Last edited by Racjonalny; 01.08.2012, 11:59.
Skomentuj
Skomentuj