Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strojenie BR do opinii.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    to sie robilo inaczej
    dolaczales do glosnika jakis duzy opornik. pozniej mierzyles napiecie. na strojeniu chyba bylo nawieksze/najmniejsze (nie pamietam juz)

    Skomentuj


      #22
      Jeżeli w szeregu z głośnikiem to największe, zgodnie z prawem Ohma :) Ale jaka to różnica. Dysponując amperomierzem mogącym mierzyć prąd przemienny nie potrzeba opornika. Prąd płynący w rezonansie przez cewkę głośnika jest największy, ponieważ zgodnie z tym co widać na wykresie impedancji w rezonansie jest ona najmniejsza i prąd płynący przez cewkę głośnika jest największy. Generalnie łatwiej trafić miernik z pomiarem napięcia przemiennego niż prądu, przynajmniej kiedyś tak było. Teraz prawie każdy multimetr posiada funkcje pomiaru prądu AC zwłaszcza przy częstotliwości z zakresu od 20 do 50Hz. Pozdrawiam.

      Skomentuj


        #23
        to bylo rownolegle do glosnika - to byla pierwsza metoda z jaka zapoznalem sie lata temu. wtedy jeszcze mialem jakies stare tonsile...

        Skomentuj


          #24
          Wtedy rezystor działał jako bocznik, pewnie musiałbyć podobnej rezystancji co głośnik i wtedy w rezonansie impedancja głośnika była mniejsza niż rezystora i napięcie na oporniku malało to tak na chłopski rozum, ale wszystkie metody na pewno będą działać dobrze :)

          Skomentuj


            #25
            nie - byl duzo wiekszy
            musialbym tego poszukac. bylo to w gazetach Radio Elektronik z koncowki lat '80-tych

            Skomentuj


              #26
              W sumie fajnie by było jak byś znalazł, byłaby jakaś alternatywa, która by się może przydała tym co Jiga nie mają. Wracając do strojenia. Byłem na budowie chyba 3 godziny i trenowałem. Obrazki ze strojenia portu jutro wrzucę, zrobię pomiary na SB LIVE w moim PC. Podejrzewam, że ta karta co jest w moim laptopie nie zabardzo sobie z tym radzi. Apropo cegieł :) Wrzuciłem do obudowy 6 cegieł po prawie 2 litry każda :). Długość rury 25 cm z obu stron profilowana średnica 10 cm. Pojemność koło 50 litrów. Wykorzystałem trochę taśmy do uszczelnienia jeszcze nie skończonej obudowy. Głośnik stracił trochę na zejściu, ale zyskał znacznie na impulsie. Teraz mi się podoba naprawdę jak gra. Jakościowo od Tiwa odstaje jeszcze nie znacznie ale tylko jeśli chodzi o zejście reszta jest ok. Jutro wyszpachluję obudowę, wstawię wzmocnienia i muszę jakoś zmniejszyć objętość tej budy, wtedy zrobię pomiary i mam nadzieję, że będę zadowolony już tak do końca i można będzie okleić obudowę. Pozdrawiam Daniel.

              Skomentuj


                #27
                Zamieszczone przez Pawel S. Zobacz posta
                nie - byl duzo wiekszy
                Proszę.

                http://sound.westhost.com/tsp.htm

                Pomizry wychodzą całkiem wiarygodne nawet ze zwykłem multimetrem.

                Skomentuj


                  #28
                  Tu akurat rezystor jest wpięty szeregowo, można powiedzieć, że pracuje jako przetwornik I na U :) Standardowy sposób pomiaru prądu, robiłem tak w moich ładowarkach modelarskich. Generalnie myślę, że posiadając multimetr z amperomierzem AC, można darować sobie rezystor i mierzyć prąd bezpośrednio jeżeli chodzi o pomiar rezonansu BR. Pozdrawiam.

                  Skomentuj


                    #29
                    tak, to bylo wlasnie o pomiarach parametrow glosnika w domowych warunkach
                    ale jestem prawie pewien ze to bylo rownolegle do glosnika :/

                    Skomentuj


                      #30
                      Generalnie jak już tak dyskutujemy sobie na temat pomiaru prądu to generalnie szeregowo wpięty rezystor z odbiornikiem ma spadek napięcia proporcjonalny do płynącego prądu, im większy prąd płynący w obwodzie, tym większy spadek napięcia na rezystorze. Rezystor wpięty równolegle z odbiornikiem to bocznik i stosowało się go generalnie przy amperomierzach do zwiększenia ich zakresu pomiarowego, chociaż widziałem boczniki tż w schematach zwrotnic w tłumikach do wysokotonówek :). Taka tam dygresja, przepraszam, rozpędziłem się chyba :).

                      Skomentuj


                        #31
                        Generalnie jak już tak dyskutujemy sobie na temat pomiaru prądu to generalnie szeregowo wpięty rezystor z odbiornikiem ma spadek napięcia proporcjonalny do płynącego prądu, im większy prąd płynący w obwodzie, tym większy spadek napięcia na rezystorze
                        Tak działa jig (przynajjmniej ten, który używa się do LIMPa). :)


                        Przy okazji - z punktu widzenia wzmacniacza lepiej jest by piki impedancji byly mniejsze? Stosuje się tu prosty wzór P=U^2/R?

                        Skomentuj


                          #32
                          Zamieszczone przez tomq88 Zobacz posta
                          Przy okazji - z punktu widzenia wzmacniacza lepiej jest by piki impedancji byly mniejsze?
                          tak (10 znaków.,.,.,.,)

                          Skomentuj


                            #33
                            Witam po dłuższej przerwie. Walka z subem dalej trwa. Obudowa została zmniejszona docelowo do 55 litrów, po uwzględnieniu wzmocnień, rury BR i samego głośnika. Dalej nie wiem dokładnie jakie ma strojenie ale z wszelakich metod pomiarowych zastosowanych przy budowie wynika, że 34Hz. Całość jest już w fornirze, polakierowana i czeka na jakiś piecyk do napędu. Miała być mowa o strojeniu BR. Po przeróbkach strojenie mierzone Jigiem i SW wygląda tak https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
                            Pożyczyłem sobie z pracy generator DDS i za pomocą tegoż generatora, amperomierza i wzmacniacza dokonałem pomiaru prądu w funkcji częstotliwości co dało obrócony wykres w stosunku co SW i wygląda to tak https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
                            Pierwszy wykres to GDN30 drugi to tak dla porównania pomierzony TIW200XS w 39l BR. Ograniczyłem się trochę z pasmem więc widać na nich tylko rezonans obudowy i rezonans BR w punkcie gdzie prąd jest największy. Dla GDN 34Hz Tiw200 32Hz. Na koniec zmierzyłem Jigiem jeszcze tego TIW200XS w tych 39l i oto efekt https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink Po takich przeprawach doszedłem do wniosku, że nie wiadomo jakiej metodzie mam wierzyć i co jest bardziej słuszne. O ile w przypadku GDN charakterystyka w miejscu rezonansu BR jest płaska i nie widać wyraźnego maximum (excel) czy minimum (SW), to w przypadku TIW200XS maximum (excel) jest łatwo zauważalne dla 32Hz a charakterystyka w SW znowu płaska i pozostawiająca troszkę wątpliwości. Generalnie GDN jest zestrojony ręcznie robionym BR z rury 100mm profilowany na obu końcach i długości 25cm. Jakoś to gra, zdjęcie tego mini automatu do prania w nietypowym kolorze pokarzę jak go całkiem skończę. Pozdrawiam Daniel.

                            Skomentuj

                            Czaruję...
                            X