Jakie macie zdanie na temat obudowy z betonu ? W moim przypadku moze byc to 20L OZ.
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Obudowa z betonu
Collapse
X
-
Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz postaNo będzie to sztywne i ciężkie... Chyba tyle na razie można powiedzieć bez pokazania kształtów obudowy i opisania projektu...
Skomentuj
-
Jak dla budowlańca (czyli dla mnie) ciekawy pomysł :)
Co do parametrów: sztywność betonu ok. 10x większa od płyty mdf, masa 3,2x większa. Więc jako materiał mógłby być znacznie lepszy.
Podstawowe trudności w wykonaniu takich elementów są dwie: cienkie ścianki które trudno zaszalować i dodatkowo bardzo trudno jest uzyskać ładną powierzchnię. To jest właściwie cała gałąź wiedzy budowlanej. Ludzie na tym doktoraty robią :)
No i minus betonu to taki, że jest kruchy. Więc jest spora podatność na uderzenia, ukruszenia i spękania itp.
Na to pomaga częściowo zbrojenie.
Możesz wykonać to albo zbrojone np. siatką rabitza (to taka siateczka na tynki z cienkiego drutu o oczkach ok. 1cm) albo z tzw. zbrojeniem rozproszonym (czyli z domieszką włókien PE lub stalowych)
Do takiego zastosowania proponowałbym użyć jakiejś gotowej zaprawy, chyba najlepiej wylewki samopoziomującej na bazie cementu, jest na tyle rzadka, że da Ci szanse zagęścić w tak skomplikowanym kształcie elementu z cienkimi ściankami.
Standardowa grubość elementów betonowych to ok. 5cm (wtedy w środek można coś pozbroić żeby sie lepiej trzymalo).
Jeśli masz konkretny pomysł to pisz, może coś razem wymyślimy, jak to zrobić.
Jeśli zależy Ci tylko na wyglądzie, to moze lepiej jest wykonać obudowę z drewna (OSB/płyta wiórowa) i okleić jakimiś gotowymi płytkami betonowymi, np. jakiś sztuczny kamień, jaki dostępny jest w marketach. Albo płytki betonowe wykonać samemu i okleić.
Skomentuj
-
Nie na temat...Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz postaNo będzie to sztywne i ciężkie...Zamieszczone przez Micwoj Zobacz postaWięc jako materiał mógłby być znacznie lepszy.Zamieszczone przez LightSound Zobacz postaLepiej zbudujcie sobie z klocków lego jak wam się nudziHAHAHHAHAHhaahha
Skomentuj
-
Nie na temat...Japończycy potrafią zrobić z betonu sprężynę, to co, obudowy się nie da?? http://www.concrete.ie/concrete_use.asp
Skomentuj
-
Nie na temat...I teraz często spotykana fraza "nowe domki" dla głośników nabrało nowego znaczenia :)
Potem docieplić i kolor rzucić, i może stać w pokoju jako wykończona kolumna.
Zbudować dom, (obudowę z betonu)
zasadzić drzewo, (żeby było drewno na następną konstrukcje)
spłodzić syna (żeby miał kto to nosić i słuchać i stworzyć następną konstrukcje z drewna)
Czyli to przysłowie rodem z DIY
Ok, a teraz bardziej poważnie. Faktycznie obudowa ma swoje zalety i wady, jak każda inna.
Do zalet faktycznie należy tylko jej sztywność i o to chodzi autorowi tematu.
Do minusów:
- waga (choć to czasem plus)
- obróbka
- w takiej konstrukcji raczej musem będzie zastosowanie sprężania betonu (zbrojenia)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Amadeus11 Zobacz postaJakie macie zdanie na temat obudowy z betonu ? W moim przypadku moze byc to 20L OZ.
A widziałem foto daleko monstrualniejszych. I słusznie, po co się ograniczać? Do odważnych świat należy, a jakby zupełnie nie grało, to by się z betonu nie budowało.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaAmadeus1 jak zwykle szuka dziury w du... :P
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Amadeus11 Zobacz postaZapytałem o beton bo mam go pod ręką , a z płytą to sporo zabawy ,więc zabawy jest, ale sporo mniej z normalną obudową
---------- Post dodany o 22:11 ---------- Poprzedni post o 22:08 ----------
Zamieszczone przez Amadeus11 Zobacz postaApropo płyty to chyba bede miał ponad 10 arkuszy sklejki za darmo
Skomentuj
-
http://www.hifi.pl/porady/ogolne/izolacja.php
---------- Post dodany 02.03.2013 o 13:12 ---------- Poprzedni post 01.03.2013 o 09:22 ----------
Zamieszczone przez LightSound Zobacz posta
Skomentuj
-
Zamieszczone przez paldo Zobacz postaJestem tylko ciekaw w jaki sposób chcesz to wykonać?? Bo nie piszesz o tym. Tak gdybać to można o wszystkim, bo może lepsza byłaby kolumna ze stali z podstawą w kształcie półokręgu ;-)
To bedzie tylko obudowa na głosnik niskotonowy . I nie na sprzedaż tylko tak dla jaj, zobaczyc jak zagra. Ale jak nie ma to sensu to nie bede się paprał na darmo. http://www.leroymerlin.pl/files/medi...-elho,main.jpg
Jak bedzie cieplej to zrobie z betonu i dam fotki . Zrobię też pomiary z taką sama obudowa drewnianą 20L tylko innym kształcie . Będziecie mogli zobaczyc co mi wyszło :d
Skomentuj
-
Zamieszczone przez paldo Zobacz postaChyba sobie żartujesz z tymi doniczkami?? Chłopie ty wiesz jak wygląda beton? Ile waży?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Amadeus11 Zobacz posta~2,4kg/m^3 dokładnie nie sprawdzałem
Uważam, że obudowa z betonu, wbrew temu co niektórzy napisali w tym i sąsiednim temacie, nie jest wcale taka zła. To, że będzie absurdalnie ciężka, trudno będzie ją wykonać, z wykończeniem będzie dużo zachodu, kłopoty z mocowaniem głośnika - to są rzeczy do przeskoczenia. Z punktu widzenia akustyki powinny być raczej tylko plusy, bo będzie właśnie ciężka, a do tego sztywna (wszystko zależy oczywiście od sposobu jej wykonania, grubości ścianek itd). Do rozpatrzenia pozostaje tylko kwestia mocy tych korzyści w stosunku do wymienionych wcześniej problemów. Czy się opłaca? Co za różnica - spróbować zawsze można. Do większych i mniej sensownych dziwadeł już się podchodziło
Co do samej technologii wykonania - w sąsiednim wątku całkiem sensownie wypowiedział się jeden kolega-budowlaniec (przepraszam, nie pamiętam nicka). Najlepiej beton zazbroić jakimś rozproszonym włóknem polipropylenowym (co prawda takie zbrojenie działa przede wszystkim przeciwskurczowo, ale tutaj powinno zdać egzamin). Siatka Rabitza może być ciężka do ułożenia w małym szalunku, a zbrojenie rozproszone stalowe (choć działało by lepiej od sztucznego) może utrudniać rozlokowanie i zagęszczenie mieszanki w ustrojstwie (ponownie poprzez małą ilość dostępnej przestrzeni w szalunku). Szalunek to właściwie dwie skrzynki różnej wielkości - jedna w drugiej (a różnica w wymiarach to grubość ścianek betonowych). I tutaj pojawia się problem jak to wykonać, bo demontaż szalunku wewnętrznego będzie zdecydowanie kłopotliwy. Można by się pokusić o wykonanie pięciu ścianek betonowych, a szóstą zrobić z płyty drewnopochodnej (i w niej np frez na głośnik) - ale to trochę mija się z celem, jakim jest wykonanie obudowy stricte betonowej. Do tego problem z montażem płyty do betonu (ale również do przeskoczenia). Wykończenie takiej obudowy - po co od razu okładanie płytkami czy coś w tym stylu? Surowy beton też może być piękny - wystarczy starannie wykonać szalunek zewnętrzny i efekt może być ciekawy.
Podsumowując - czy warto? Cóż, pobawić się można. Ale specjalnych "fajerwerków korzyściowych" nie spodziewałbym się - a roboty z ustrojstwem jednak sporo. Jak dla mnie, to nie jest specjalnie to kusząca opcja.
Skomentuj
Skomentuj