Witam, potrzebuje 4'' szerokopasmowek do obudowy 4-4,5l. maja to byc monitory dla dziewczyny do lapa do filmow. Cena 75-100pln/szt. myslalem o dayton rs100 cena amerykanska mi pasuje ale polska niestety juz nie bardzo wiec czekam na cos innego
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
szerokopasmowki
Collapse
X
-
Ja bym polecil cos mniejszego, visatona frs8m, mam takie, cena niecale 50zl/szt, jak narazie wygrzewaja sie w 1l obudowach i graja calkiem przyjemnie, mozna znalezc sporo konstrukcji na tych glosnikach w internecie, docelowo beda u mnie graly w podlogowkach 2way z tonsilami 20/80, ale to inna bajka. Rozejrzyj sie jeszcze za Tang Bandami, sporo ludzi ich uzywa wlasnie do takich konstrukcji, a za ~100zl mozna juz cos kupic, np. http://zap-audio.pl/sklep/index.php?...roducts_id=407 ale slyszalem je u znajomego i powiem szczerze ze nie ma wiekszej roznicy w porownaniu do moich visatonow, jedynie gora pasma jest odrobine bardziej wyrazna.
-
Tang Bandy W4 oba bez problemu zagrają w wymaganej obudowie pełnym pasmem, możnaby się też pokusić o TL'ke na Visatonie FRS8. Metrową linie z stałym 0,7-0,8 Sd. Gabarytowo odopowiadałaby 5-6l bass reflex jeśli byś używał 12mm materiału. Pozostałą kasę (visaton kosztuje 50zł) można by poświęcić na pułapkę rezonansową i miałbyś całkiem "liniowe" monitorki. No tylko zdecydowanie więcej pracy niż przy BR :)
Skomentuj
-
Że to będzie 5-6 litrów?
Chyba raczej nie: 0,8 Sd (31 cm kw x 0,8 = 24,8 cm kw) * 100 cm = 2480 cm kw.
To będzie niecałe 2,5 litra.
0,7-0,8 Sd tunelu o długości 100 cm dla FRS 8... No cóż, lepiej nie. Za małe Sd, zbędnie długi tunel. Ten głośniczek ma Fs 120 Hz i niewielki Xmax i obciążać go długą cienką rurą mu nie posłuży. Raczej obszerniej i krócej. Proponuję próbować tunelu 50-60 cm w okolicach rzeczywistych 6-8 litrów (co tu oznacza ok. 100 cm kw czyli ok. 3 Sd).
Skomentuj
-
Sugerowałem się konstrukcją Berndt'a Burghard'a gdzie owszem przekrój tunelu jest sporo większy (jak napisałeś) ale i długość jest rzędu 1,5m z offsetem 50% długości. Są to kolumny "Cyburgs Needle" podłogówki. Dlatego zaproponowałem tunel krótszy i mniejszy. Pomimo dużej powierzchni tunelu w końcowym odcinku następuje gwałtowne zwężenie. Projekt ten cieszy się dość dużą popularnością za granicą. Na forum też ktoś go wykonywał ale puszczał Visatona bez filtru.
Co do gabarytów, mea culpa, nie liczyłem tylko rzuciłem z głowy :)
Skomentuj
-
w sumie Panowie jak wymienialem audio w aucie to zostaly mi jakies JBLe bo byly tam zamontowane. Dokładniej takie elipsy
http://www.audiosklep.pl/jbl-gto-6427-p-881.html
graja calkiem przyjemnie a jakby sie sprawdzily w takich monitorkach? oczywiscie maskownica by byla by zakryc te szkaradztwo. Moje obudowy idealnie by do nich pasowaly. Tylko problem z 2ohm opornoscia. Dziewczynie oddam Kenwooda A34 ktory stoi od dawna nieuzywany on wspolpracuje od 4. Chyba ze ktos by chcial te Jbl za jakies szerokopasmowki :P
Skomentuj
-
Bibson:
Patrzę na tę rurę Voighta w wersji p. Burgharda w hornrespie i też ma za wąską i za długą kiszkę :). Wątpię, by było to jakkolwiek przeliczane ani optymizowane: zrobiono na oko, jakoś zagrało, dano do sieci, gdzie stado podchwyciło nie dzięki szczególnej jakości grania, lecz dzięki prostocie konstrukcji i dość eleganckiego wyglądu.
W tych rozrysowanych ciut ponad 14 litrach prawdzie ze strojem to trafia w swoje 120 Hz (pojedynczy silny szczyt plus kilka pomniejszych), ale niepotrzebnie schodzi wymagającymi tłumienia peakami poniżej 100 Hz. Diagnoza: przestrzelona wymiarowo obudowa (za długa, a ze zbyt małym Sd).
Da się lepiej bez większego trudu :).
Wykonując obudowę mniej więcej jak na schemacie Cyburgs-Needle, lecz z podwojeniem szerokości obudowy i redukcją wysokości o połowę (wynikowa pojemność ok. 10 litrów) otrzymuje się klasyczny TL-kowy podwójny szczyt z siodłem na 120 Hz i o wiele lepszą krzywą przetwarzania, za to sympatycznie silną (naprawdę silną, prawie 10% na 120 Hz).Last edited by Comandante W; 07.04.2013, 22:03.
Skomentuj
-
W temacie TL dopiero zaczynam swoją przygodę także chylę czoła :) Nasuwają się tylko 2 pytania:
1) Skoro akceptowalna jest kolumna 10L to po co głośnik 8cm skoro bez problemu starczy "miejsca" na 16cm (oczywiście nie mówię o TL)?
2) jeżeli by faktycznie dla tego malucha zrobić taki wielki tunel to jak z jego wytrzymałością mocową? Czy nie spadnie drastycznie? Głośnik ma zarówno niewielką moc (30W) jak i skuteczność (82db) także strata wytrzymałości mocowej prawie całkowicie go dyskwalifikuje.
---
Do autora, co do tych samochodówek to widzę tylko dwie opcję:
1) zrób z nich suba wyjdzie 4R w którym zamieścisz wzmacniacz 2.1, do tego budżetowe satelitki na jakiś szerokopasmówkach choćby tonsila, małe 2.1 do kompa jak znalazł
2) sprzedaj głośniki, może 120zł wyrwiesz skoro nowe to 180zł, starczy na wymienianego visatona z przesyłką, do tego linia jak radzi "Comandante W".
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Comandante Wjakoś zagrało
Po doświadczeniach z tą konstrukcją traktują ją jako egzotykę i szczerze się dziwię jej popularności.
FRS8M za to świetnie zagrał wsparty od dołu nisko ciętym (ok. 250Hz) niskotonowcem. W moim przypadku był to Visatonowski AL170 w obudowie BR.Last edited by Cypis; 08.04.2013, 18:48.
Skomentuj
-
Trudno się dziwić że głośnik o 2x większej średnicy i 8-9x większym koszcie zakupu (420zł w greltonie) gra nieporównywalnie lepiej :) jeszcze lepiej frs8 zagrał by ze scan speakami revelatorami i wstęgą auruma od góry ale jaki sens takiego połączenia? Po głośniku 8cm raczej basu nie można się spodziewać :) chodzi raczej o poprawną średnice bo to największa zaleta szerokopasmówek. A głośnik jest popularny z tego powodu co napisałeś:
FRS8M za to świetnie zagrał wsparty od dołu nisko ciętym (ok. 250Hz) niskotonowcem.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez bibson3 Zobacz postazmierzam do tego że konstrukcjś na głośniku szerokopasmowym stawia się inne wymagania niż choćby dwudrożnym na głośniku niskośredniotonowym.
Skomentuj
-
Nie na temat...A byłby ktoś chętny na Fostexy FE207e? Praktycznie nówki, w oryginalnych opakowaniach, wszystkie broszurki Fostexa, nawet oryginalne śruby Fostexa. Oddam w dobrej kasie 500zł za parkę z wysyłką kurierem. Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba
Skomentuj
-
Nie na temat...Dla mnie za duże a bym brał :( mam monitorki bliskiego pola i mało miejsca na nie. Ale oferta bardzo dobra :) Może wrzuć do "ogłaszalni" pewnie się ktoś znajdzie. Btw skąd wziąłeś fostexy w PL?
Cypis:
Jak pisałem nie atakuje Cię, to kto zrobił ile konstrukcji nie jest wykładnikiem wiedzy. Nie chcę się wdawać w polemikę o większym doświadczeniu. Po prostu od woofera 8cm nie można oczekiwać zejścia poniżej 100Hz a co dopiero od full-range'a. Jak pisałem mała szerokopasmówka ma grać poprawnie średnicą i tego się od niej wymaga. Nie basu.
Skomentuj
-
Nie na temat...Takie Fostexy są fajniutkie, cena dobra, nic tylko brać, ale by w pełni wykorzystać ich zalety należy zapomnieć o zgrabnych poręcznych monitorkach. EBP > 140: dla TL średnica głośnika x nieuchronna głębokość x nieunikniona długość dla stroju ćwierćfalowego daje ładnych kilkadziesiąt litrów, a wyraźnie krótsza zlikwiduje niemal całkowicie możliwośći basowe (i tak nie największe, bo Xmax znikomy, ale przy tym SPL wystarczający do kulturalnych odsłuchów domowych).
Skomentuj
-
Zamieszczone przez bibson3 Zobacz postaod woofera 8cm nie można oczekiwać zejścia poniżej 100Hz a co dopiero od full-range'a.
Skomentuj
Skomentuj