No, niestety tak jest. Kiedys jak jeszcze nie bylo tak wyspecjalizowanych glosnikow jak dzis, to moglo sie oplacac i chetniej stosowano taki chwyt. Obecnie to mozna go spotkac chyba tylko w hiendowych paczkach, ktore z uwagi na cene, moga miec prawie kazde wymyslne rozwiazanie, a jednoczesnie nie do konca przekonywujace technicznie. Hiend wszystko przyjmie, nawet czary mary :]
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Obudowa izobaryczna
Collapse
X
-
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaJakies pomiary, symulacje?Załączone pliki
Skomentuj
-
Wpływ izobaryka na zwiększenie basu jest właściwie pomijalny, więc akurat basu tą drogą nie szukaj.
Ale linearyzacja pracy cewki to spadek zniekształceń i ogólnie, poprawa brzmienia. W tańszych głośnikach to się czuje i warto: w wypadku droższych/lepszych przetworników jak accuton symetryzacja pracy też powinna skutkować jakąś poprawą, może się ją usłyszy?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Comandante W Zobacz postaWpływ izobaryka na zwiększenie basu jest właściwie pomijalny, więc akurat basu tą drogą nie szukaj.
Ale linearyzacja pracy cewki to spadek zniekształceń i ogólnie, poprawa brzmienia. W tańszych głośnikach to się czuje i warto: w wypadku droższych/lepszych przetworników jak accuton symetryzacja pracy też powinna skutkować jakąś poprawą, może się ją usłyszy?
Skomentuj
-
Ja jeszcze coś dodam.
Może nie do końca o to chodzi, bo to nie dotyczy obudowy zamkniętej, ale przedstawiam Wam dwa pomiary.
Czarny to pojedynczy głośnik GDN30 w obudowie TL. Czerwony to dwa głośniki zwrócone do siebie magnesami, czyli jakaś tam forma isobaryku. Takie ułożenie powoduje jednak dużą przestrzeń pomiędzy głośnikami, którą wypełniałem sztywną pianką dla zmniejszenia tej objętości. Nie mniej wykresy pokazują jak w tym przypadku zachowują się głośniki ułożone w tandem w stosunku do głośnika pojedynczego.
Pierwszy obrazek pokazuje jak układa się natężenie dźwięku dla tych dwóch przypadków. Widać, że isobaryk (czerwony wykres) traci na efektywności.
Ale niema tego złego, co by na dobre nie wyszło. I tak drugi obrazek ukazuje te wykresy w innym świetle. A no takim jak odbiera to nasze ucho. Charakterystyka isobaryku straciła na efektywności, ale jednocześnie uległa spłaszczeniu, co w efekcie dało subiektywny wzrost zakresu najniższego. I to słychać - czerwony wykres podniosłem +6dB względem czarnego.
Pomimo, że te GDN`y nie schodzą nisko taki układ w moim przypadku się sprawdził.
Wcześniej miałem subwoofer zrobiony na tych głośnikach zwróconych do siebie membranami (typowy isobaryk) w obudowie bandpass z jednym otworem i efekt był identyczny (niestety pomiarów nie mam).
Skomentuj
-
Zamieszczone przez mychor Zobacz postaAle niema tego złego, co by na dobre nie wyszło. I tak drugi obrazek ukazuje te wykresy w innym świetle. A no takim jak odbiera to nasze ucho. Charakterystyka isobaryku straciła na efektywności, ale jednocześnie uległa spłaszczeniu, co w efekcie dało subiektywny wzrost zakresu najniższego. I to słychać
Skomentuj
-
Zamieszczone przez tanebo Zobacz postaprzy zachowaniu zalet tej obudowy (odpowiedź na impuls)?
Skomentuj
-
Izobaryk w obudowie zamkniętej nazywa się compound i był stosowany dawno temu przez KEFa. Jedyna odczuwalna z niego korzyść polega na tym że mając odpowiednie do OZ głośniki możemy osiągnąć Qtc na poziomie 0,5 w połowę mniejszej objętości.
Wada jest tak aże powyżej kilkuset Hz (zależnie od głośnika i odległości membran) głośniki przestają pracować idealnie współbieżnie i trzeba je nisko odcinać. Mozna też wewnętrzny głośnik odciąć niżej niz zewnętrzny tak jak w układzie 2,5 drożnym. Ale nie będzie to to samo bo membrana jest nadal o połowę mniejsza. Wiec dla zwiększania ilości basu z obudowy zamkniętej lepiej zrobić normalny 2,5 zestaw. Niskie odcięcie natomiast lepiej zrobić aktywne. A skoro będzie już aktywne to nie potrzeba dwóch głośników tylko jeden wytrzymały z aktywną korekcją basu.
Podsumowując to co chcesz zrobić nie ma większego sensu w kategorii zwiększania ilości basu. Może poprawi się jakość basu z OZ w postaci przetwarzania impulsów, spadku zniekształceń bez potrzeby stosowania wielkich obudów. Łatwiej będzie zastosować objętość dla niskiej dobroci i stad łagodniejszy spadek pasma przenoszenia i tylko z tego może wynikać wrażenie większej ilości.
Skomentuj
-
Podczepię się pod ten wątek, bo kiedyś zastanawiałem się nad zastosowaniem układu izobarycznego w 2,5 TL, ale prototyp nigdy nie powstał. Chodziło mi głównie o zmniejszenie objętości. Logicznie rzecz biorąc można zastosować o połowę mniejszy przekrój tunelu, więc oszczędność miejsca jest spora. Poza tym dochodzi jeszcze spłaszczenie pasma jak pokazał mychor. Czy coś jeszcze może się wiązać z zastosowaniem izobaryka w TL?
Skomentuj
-
To jest bardzo podchwytliwe zagadnienie. Najwiecej zalezy tutaj od parametrow pojedynczego glosnika.
Dajmy taki przyklad: bierzemy glosnik 25cm i projektujemy linie klasyczna mocno tlumiona. Dla okreslonych parametrow glosnika pojemnosc tunelu wyniesie 70 litrow i dlugosc powiedzmy 160cm w linii taper. Taka obudowa daje nam jakas tam charakterystyke. Dokladajac drugi glosnik w izobaryku teoretycznie mozemy zmniejszyc pojemnosc o polowe ( jak wspomnial Comendand ). Daje to nam 35 litrow tunelu. Tylko jak w takim przypadku zachowac linie taper bez zmiany jej strojenia? Zmiana pojemnosci bezwzglednie wplynie na charakterystyke, ktora bedzie po prostu gorsza.
Zysk z uzycia izobaryka w TL widzialbym przy stosowaniu glosnikow z gorszymi parametrami i bardzo wysokim Vas. To wszystko mozna przesymulowac i sprawdzic czy faktycznie system zachowa sie tak jak bysmy oczekiwali. TL to nie jest obudowa zamknieta, w ktorej liczy sie tylko pojemnosc. Tutaj pojemnosc polaczona jest z dlugoscia i ksztaltem falowodu, kazda zmiana jednej wartosci pociaga za soba zmiany dwoch pozostalych, a co za tym idzie zmiany charakterystyki. To jak naciaganie koca, ktorym sie nakrywamy. Jak ktos jest za dlugi, to albo mu nogi zmarzna, a cieplo w rece bedzie, albo na odwrot :)
Skomentuj
-
M.J. King jakimś wielkim fanem takiego rozwiązania nie jest. Pisze o tym, wskazując na redukcję objętości obudowy:
I designed such a system a few years ago (2001), somebody approached me with the idea and he had four Focal 13" woofers on hand. I had derived the equations needed to model an Isobaric enclosure design in the late 1980's so I programmed them into one of my MathCad TL worksheets and gave it a try.
Basically the Isobaric driver arrangement allows you to decrease the cabinet size by a factor of two, in a TL this means the length stays the same but the cross section is one half the required area for a single driver. The results were a tapered ML TL that was quite compact for a 13" diameter woofer. It went flat to 30 Hz and the feedback I received was very positive.
Detali konstrukcji nie przytacza, ale nie widzi innej większej korzyści, niż wspomniana redukcja objętości obudowy.
The main advantage is smaller enclosure size.
Podkreśla przy tym słabe strony rozwiązania:
The additional cost of two drivers per side and complexity of build.
You have to be careful when sizing the trapped volume of air and the frequency range being fed to the woofers. You can get a second set of resonances of the drivers seperated by this air spring if the volume is too large or the driving frequency is too high.
Linearyzacja pracy tak powstałego podwójnego symetrycznego napędu powinna wpłynąć w jakimś stopniu na wygaszenie zniekształceń, ale ponieważ wzmianki o tym są bez danych pomiarowych, mamy jedynie oceny subiektywne, trudno określić na ile te korzystne zmiany są słyszalne. Chyba że ktoś zna takie pomiary?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Comandante W Zobacz postaBasically the Isobaric driver arrangement allows you to decrease the cabinet size by a factor of two, in a TL this means the length stays the same but the cross section is one half the required area for a single driver. The results were a tapered ML TL that was quite compact for a 13" diameter woofer. It went flat to 30 Hz and the feedback I received was very positive.
Patrzac na temat typowej linii transmisyjnej ( a nie MLTL ) to izobaryk w zmniejszaniu obudowy niewiele nam pomaga, szczegolni z glosnikami o niskim qts.
https://docs.google.com/viewer?url=p.../US5815589.pdf tutaj mozna poczytac na temat patentu tandemow w TL.
Skomentuj
-
Bawię się w wolnych chwilach pomiarami 2,5 drogi na AWX-ach w TL. Niestety moje spostrzeżenie jest takie, że trudno dla dwóch głośników o tych parametrach zrobić jeden falowód o sensownych wymiarach. Przy mniejszych przekrojach nie udaje mi się uzyskać odpowiednio płaskiej charakterystyki. Natomiast przy przekrojach rzędu 1-2 sumy Sd i strojeniu na 1/4 kolumny przestają mieć sensowne wymiary. No i niższe rejestry robią się ospałe...
Wydaje mi się sensowne, że dając zamiast klasycznego układu 2,5 dróg tandem zmniejszymy wymagany przekrój falowodu o połowę (zamiast 2Sd będziemy mieli 1Sd). Oczywiście efektywność spadnie w ten sposób o powiedzmy 6 dB, ale jednocześnie wypłaszczymy charakterystykę. Coś za coś.
Zostało mi jeszcze trochę płyt wiórowych z odzysku, trzeba zatem poeksperymentować :)
Skomentuj
Skomentuj