Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

STX 27 SS jaki wzmak do tego Please help!!!!

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    STX 27 SS jaki wzmak do tego Please help!!!!

    Czesc!!
    Mam wzmacniacz mostkowy na TDA7294 i chce kupic glosnik z nowej seri STX 27 SS 8ohm i zastanawiam sie czy TDA w mostku wystarczy? Obudowe zrobie mysle okolo 45-50L BR strojona na 35Hz :) Moze ktos ma ten glosnik i sie wypowie Prosze pomozcie!!
    Pozdrowienia

    #2
    to już zalezy co chcesz uzyskać i jakie bedzie przeznaczenie subwofera, możesz daz 10 W a możesz dać i 200 :) ale tda w mostku powinno w sam raz byc

    Skomentuj


      #3
      wzmak 40w tez bedzie dobrze grało, tda w mostku spokojnie wystarczy

      Skomentuj


        #4
        Witam

        No chce z glosnika wycisnac ile tylko sie da heh
        Czy mostek TDA sie robi opornikiem 22K miedzy nozka 2 a 14 i tam skad biore nozke 2 wejscie do masy i czy to juz wszystko czy jeszcze cos?? dla mnie to troche dziwne chcialem zrobic odwracacz fazy ale skoro tak sie da ;d;d;d
        Prosze nich sie wypowie ktos kto tak robil :)

        Pozdrowienia

        Skomentuj


          #5
          Ja mam tego stx'a i powiem ci ze na LM3886 dostaje czasami zadychy przy bardzo niskich czestotliwosciach. Mostek TDA bedzie zabilał tym glosnikiem jak trzeba bedzie git !!!
          i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
          https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/

          Skomentuj


            #6
            te glosniki sa niesamowicie pradozerne tda to w zasadzie moze napedzac mniej wymagajce 20
            ja mialem stxa 27 / 150 / 4 sc i powiem ci ze w zasadzie te realne 120W przy k ohm z dobrym zasilaczem i trafem to minimym dla tego glosnika inaczej duzo nie poszalejesz
            a glosnik bedzie harczal przy wiekszych poziomach wysterowania

            Skomentuj


              #7
              LUKASZ
              Ja mam 27-150-8 SS w okolo 50L zamknietej i na pojedynczym LM3886@41V przy 35Hz juz wyglada ze osiaga max wychylenie a wzmak jeszcze przesterowany nie jest bo tego nie slychac, mi sie cus wydaje ze jak z mocniejszym wzmakiem to by sie subsonic przydal bo wychylenie na najnizszych czestotliwosciach moze sie stx'owi nie spodobac.
              i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
              https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/

              Skomentuj


                #8
                borys to nie STX dostaje X-max ale LM traci nadnim kontrole..... ten STX wytrzyma spokojnie ze 200-250wat ten LM to dla niego śmiech na sali :)

                Skomentuj


                  #9
                  Sound Wave, dziekuje bardzo

                  duze wychylenie nie jest tylko wywolane mocna koncowka raczej jest na odwrot bo glosnik mocna koncowka trzyma glosnik w ryzach

                  Skomentuj


                    #10
                    SoundWave i LUKASZ czy możecie mi poglądowo przedstawić wykres kontroli wzmaka nad głośnikiem ?
                    Tzn mamy wzmak 200W, w jakim przedziale oddawanej mocy będzie on najlepiej kontrolował głośnik ?

                    Skomentuj


                      #11
                      tego nie mozna tak rozumieć.... chodzi oto że gdy wzmacniacz zaczyna znieksztaucać - (obcina wierzchołki sinusoidy) na głośnik zamiast prądu zmiennego zaczynają płynąć impulsy kwadratowe - głośnik zamiast pracować "normalnie" zaczyna się wychylać w jedną i drógą strone pod wpływem stałego napięcia. wygląda to tak jak by żeczywiście głośnik nie wyrabiał - zwałaszcza że podczas tego procesu słychać że zaczyna pierdzieć - tak naprawde niejest to wina głośnika tylko końcówki mocy - przeciętny człowiek w paśmie 0-50 no moze 100Hz nie usłyszy THD na poziomie 10% - a to juz naprawde sporo i głośnik z pewnością to odczuje a delikwent twierdzi że "wzmachol" 20wat daje ładnie ale beyma powet 15 nie wyrabia :P

                      twój wzmacniacz będzie kontrolował głośnik od zera do min THD (typowy wzmacniacz AB zachowuje się następująco od 0 do pewnej wartości THD powolutku spada i powstaje punkt przegięcia i od tego punktu THD zaczyna błyskawicznie rosnąć)

                      Skomentuj


                        #12
                        Zwracam honor !!!!
                        U siebie eksperymentowalem na LM i STK4241, nie mialem okazji z niczym mocniejszym tego stx'a posluchac ale przy LM juz wystarczajaco sobie poczyna takze jestem zdania ze do pozadnego kopniecia wcale nie potrzeba mu az tak strasznie mocnego pieca, choc z drogiej strony musze sie przyznac, ze nic mocniejszego pod ten glosnik nie zapinalem ale jak zapne to napisze jakie byly wrazenia.
                        i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
                        https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/

                        Skomentuj


                          #13
                          Czesc!!

                          No to TDA7294 podola do tego STX ?? Bo jak bedzie licho to moze kupic mniejszy glosnik
                          albo pomyslec na wiekszym wzmakiem ale glosnika to raczej mniejszego bym nie chcial a TDA mostek juz mam :(:(:(:(:(
                          Trafo chce dac do tego mostka 250W ale nie wiem czy 2x24v czy 2x26v i 6x4700uF na dwie kosci TDA

                          Pozdrawiam

                          Skomentuj


                            #14
                            Zastanawiam się czy jeśli chodzi o kontrolę membrany głośnika nie jest ważniejszy prąd jaki potrafi dać wzmacniacz niż jego moc. A konkretnie prąd jaki ograniczają zabezpieczenia prądowe wzmacniacza.
                            Załóżmy taką sytuację że sterujemy głośnik sygnałem prostokątnym. Przy jednej polaryzacji sygnału przez cewkę głośnika popłynie prąd który wywoła siłę działającą na membranę. Membrana głośnika zacznie się poruszać z określonym przyspieszeniem. Jeżeli teraz odwrócimy polaryzację sygnału to przez cewkę powinien popłynąć prąd w przeciwną stronę. Ale cewka porusza się w polu magnetycznym więc indukuje się w niej SEM. Wzmacniacz chcąc wymusić zmianę kierunku przepływu prądu musi się tej SEM przeciwstawić tzn. wchłonąć w siebie energię indukowaną w cewce. Jeżeli nie pozwolę mu na to ograniczniki prądu to straci kontrolę nad głośnikiem. Dodatkowo dochodzi jaszcze energia samoindukcji cewki głośnika i ew. zwrotnicy.
                            Swego czasu przerabiałem swój stary wysłużony WS-303 (większe trafo, elektrolity, tranzystory) i po wyrzuceniu zabezpieczeń prądowych zauważyłem wyraźne zmniejszenie wychyleń membrany głośnika niskotonowego. Bas stał się bardziej twardy i dynamiczny.

                            Skomentuj


                              #15
                              właśnie wydajność prondowa jest wprostproporcjonalna do mocy wzmacniacza ( w duzym uproszczeniu wzmacniacz o większej mocy będzie miał lepszą wydajność prądową) oczywiście niejest to regułą ale taka jest generalnie prawidłowość\

                              Skomentuj


                                #16
                                Ale prąd jaki może popłynąć między wzmacniaczem a głośnikiem może być kilkakrotnie większy niż by to wynikało z jego mocy i impedancji obciążenia – właśnie z powodów o których wspomniałem. Natomiast typowe zabezpieczenia prądowe są liczone na podstawie mocy maksymalnej i znamionowej impedancji obciążenia.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  ja wiem ale generalnie w mocniejszych wzmacniaczach sytuacja się poprawia. w wzmacniaczach DIY takich jak my robimy mozna to w znacznym stopniu modelować

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Też uważam że w przypadku większych końcówek sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. Można to porównać do sportowego samochodu – większy silnik i mocniejsze hamulce zapewniają dynamiczną jazdę, chyba że ktoś przesadzi z prędkością...

                                    Chciałem tylko zasygnalizować że wzmacniacz do suba powinien mieć możliwość oddania dużego prądu w impulsie. I nie pomoże tu potężny zasilacz z elektrolitami jak słoiki jeżeli końcówka ma wbudowane ograniczniki prądu. Zabezpieczenia prądowe jeżeli są powinny działać z opóźnieniem.

                                    Kiedyś u znajomego testowaliśmy jego suba (GDN 30/80/2) na dwóch wzmacniaczach:
                                    1) 2xTDA7294 w mostku
                                    2) 2xTDA2030A + 4 tranzystory (schemat można znaleźć w internecie)
                                    I ten drugi mimo mniejszej mocy sprawował się lepiej. Membrana głośnika miała mniejsze wychylenia przy porównywalnej głośności. Według mnie wynika to stąd że przez te cztery tranzystory mógł popłynąć większy prąd nie ograniczany żadnymi zabezpieczeniami.

                                    P.S Gdyby ktoś chciał budować tą końcówkę to uwaga bo tranzystory mają tendencję do wzbudzania się w zakresie w.cz. Według mnie powinny mieć rezystory w emiterach i ew. w bazach. U kumpla poradziliśmy sobie z tym wstawiając kondensatory odsprzęgające między bazę a emiter.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Witam

                                      Ale mnie pocieszacie. Tez mi sie wydaje ze ten mostek TDA7294 to malo mam jeszcze dwie OPA541 i dwie OPA549 moze cos z nich zrobic??

                                      Pozdrawiam

                                      Skomentuj

                                      Czaruję...
                                      X