Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Interkonekt z kabla skętki CAT5

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #21
    Ojeju, kup przyzwoite końcówki, lutuj i porównuj. Antenowy kosztuje ze złotówkę za metr, skrętka bidna też, full wypas 2zł/m a ile tobie tego ic potrzeba, pół metra? Cały test 20zł ci wyjdzie.

    Skomentuj


      #22
      Kable mam, największy koszt to dobre jakościowo końcówki. Ktoś tu na pewno testował takie kabelki i może oszczędzić czyjegoś czasu i ewentualnie pieniędzy jeśli byłby to niewypał

      Skomentuj


        #23
        Amphenole powinny dać już radę. Jak chcesz mieć święty spokój, kup Neutriki (chyba za 70zł za parę). Całkiem dobre jakościowo są także budżetówki Neutrika, sprzedawane jako Rean.

        Co to samego kabla, S/PDIF w zamyśle jest przeznaczony na kabel koncentryczny. Skrętka ma sens jedynie w wersji AES/EBU, gdyż tam przesyłany jest sygnał symetryczny.
        Ekran w kablach służy do minimalizacji zakłóceń powodowanych przez ładunki elektryczne, natomiast skręcenie dwóch przewodów niweluje zakłócenia spowodowane oddziaływaniem pola magnetycznego, ale działać to będzie jedynie w przypadku sygnałów symetrycznych. Dlatego wcześniej wspomniana skrętka kategorii 7 posiada ekranowane skręcone pary żył i dodatkowy ekran wszystkich 4 par razem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przepustowości powyżej 1 Gb/s.

        Kolejną rzeczą minimalizującą zakłócenia jest przesyłanie sygnałów w postaci cyfrowej. W przypadku sygnałów analogowych, nawet najmniejsze zakłócenie sygnału płynącego w kablu będzie słyszalne/zauważalne. W kablu cyfrowym, gdzie przesyłane sygnały mają postać zero-jedynkową, potrzeba dużo silniejszego zakłócenia (różnica kilku woltów w sygnale), żeby 1 była odebrana jako 0, lub odwrotnie. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie metody sprawdzania poprawności danych, jak cykliczny kod nadmiarowy, sumy kontrolne, czy bity parzystości występujące w standardzie S/PDIF. Na ich podstawie odbiornik jest w stanie skorygować niewielkie błędy powstałe w czasie przesyłu.

        Z racji przesyłania sygnału cyfrowego, kabel S/PDIF nie musi mieć jakichś nadzwyczaj dobrych końcówek, spadek napięcia rzędu kilkudziesięciu miliwoltów nie będzie aż tak szkodliwy jak w przypadku sygnału analogowego. Warto zadbać jedynie o impedancję kabla w okolicach 75 ohmów.

        Skomentuj

        Czaruję...
        X