Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

2-way - jaki projekt

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    2-way - jaki projekt

    Witam wszystkich serdecznie, na początku tylko powiem że poprzeglądałem co nieco i trafiłem na to http://diyaudio.pl/showthread.php/22...untekach-HEBAN
    Widzi mi się. A teraz inna bajka - czy to się nada do słuchania gatunków takich jak
    Metal progresywny, rock, klasyka, indie rock, folk metal itd.
    (czyli np Dream Theater (głównie) The Who, Rush, Beethoven (np 9'ta symfonia), Mozart, The National, Korpiklaani, Ensiferum etc.) Nie odniosłem wrażenia żeby był mi jakiś mocny basowy kop potrzebny, tym bardziej że słuchawki których teraz używam w pełni mi odpowiadają a nie uchodzą za sprzęt dla amatorów basu.

    Co to będzie napędzać. Otóż w planach jest aby napędzał to wzmacniacz lampowy o mocy około 8-10W. W tym momencie mam jakieś monitorki noname 4Ohm i wzmacniacz lampowy (również diy w klasie A, SE na lampach EL84 w trybie triodowym i to oddaje jakieś 1,5W na kanał) i tak czy siak te 1,5W potrafi zrobić "łomot" mimo że te kolumienki koło kolumienek nie stały, nie mniej jednak gra to ładnie, ciepło, miękko co prawdopodobnie jest zasługą wzmacniacza lampowego poniekąd.
    Preferencja dźwiękowa natomiast, cóż, ja praktycznie odstawiłem słuchanie muzyki w ten sposób. Kupiłem słuchawki, AKG K242HD i sobie szczęśliwie egzystujemy. Model jest quasi referencyjy - niektórzy marudzą, ale mi odpowiada i to bardzo. Teraz czuję ogromną potrzebę budowania rzeczy, i szukam projektów które można w sensowny sposób spiąć ze sobą razem. Priorytetem jest wzmacniacz, jestem elektronikiem hobbystą i to musi powstać, bo po prostu chcę to budować. Więc jeśli to już ma powstać to chciałbym dobrać do tego jakiś sensowny 2 drożny projekt kolumn (a o tym to ja już pojęcie mam blade). Na 3 drożne niestety nie odżałuję pieniążków. Ale jeśli potrafił zagrać dla mnie zestaw kolumienek no-name, to myślę że zagra i zestaw w którym jeden głośnik kosztuje więcej niż kosztowały te kolumienki razem z całą mikro wieżą.

    Czy to co podałem na początku się nada?
    Last edited by Macck; 21.01.2015, 20:36.

    #2
    Jeśli chciałbyś stworzyć projekt akustyczny pod lampę to musisz w pierwszej kolejności szukać głośników o jak najwyższej efektywności. Z tego projektu głośniki wstęgowe mają swoje zalety i wady. Są one bardzo specyficzne co do reprodukcji dźwięku, ale dzięki niskiej masie drgającej potrafią przekazać bardzo ale bardzo detalicznie niuanse które lampowiec jest w stanie wykrzesać. Ale dla niektórych zbyt delikatnie w porównaniu z klasycznymi kopułkami. Chociaż co do tego NeoCD1.0 z projektu ma dość przeciętną efektywność (jak na dedykację lampową) lepiej dołożyć już do NeoCD 3.0 którym można już pokryć szersze pasmo, jest bardziej odporny mechanicznie i elektrycznie, nie jest tak delikatny jak tańsza wersja którą trzeba bardzo skrupulatnie wysoko wyciąć odpowiednim filerem .
    Co do niskotonowych lub średnio-niskotonowych prym dawniej wiodła firma AUDAX która jako jedna z nielicznych w branży została przy swojej koncepcji o umiarkowanych skokach membrany, ale efektywności rzędu 92-98dB w czasach gdy karierę robiła koncepcja "duże wychylenie-mała membrana-mała efektywność" Dziś słuszność idei Audaxa potwierdzają takie tuzy, jak Accuton i Eton skutecznie implementując ją w swoich głośnikach argumentując, że tylko tak można ograniczyć zniekształcenia modulacyjne, dopplerowskie i termiczne. To cześć cytatu z jednej strony. Oczywiscie tojedne przykład producenta skoncentowanego na przetwornikach "idealnych" pod wzmacniacze lampowe małej mocy.
    Poza twierdzeniem że nie wszystko podejdzie pod lampę - mimo pewnych problemów w takim projekcie to idea wysoko-fektywności w odpowiedniej obudowie - najlepsze odwzorowanie ma jako obudowa horn, która ma swoje stałe miejsce w świecie lampowców. Wystarczy popatrzeć na kolumny Vintage, które mają dzisiaj swój renesans - w erze super niskich tonów kosztem efektywności do których potrzeba co najmniej dobrych piecyków a amplitunery włączają wszelkie tryby zabezpieczające bo nie potrafią tego napędzić. Pozdrawiam i miłego słuchania.
    Foxtex
    https://www.youtube.com/watch?v=1_2NKvVaN-Y

    https://www.youtube.com/watch?v=dxpKH4GIPTY

    Skomentuj


      #3
      budżet?

      Skomentuj


        #4
        Zamieszczone przez FOX-NEWS Zobacz posta
        Zastanawia mnie jak mozna lubic tak skaszanione glosniki...

        Skomentuj


          #5
          Budżet zakłada 500-600 zł na przetworniki. Reszty nie zakładam bo i tak nie kupię wszystkiego na raz.

          Skomentuj


            #6
            A jako alternatywa do projektu z 1 postu, co myślicie o tym
            http://diyaudio.pl/showthread.php/21...jekt-by-LuSzTi ?

            Skomentuj


              #7
              Nie na temat...
              Bierz ten projekt z Neo CD1, projekty LuSzTiego są do dupy :P
              Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

              Skomentuj


                #8
                Właśnie sobie je składam, może po weekendzie będę miał jakieś wnioski odsłuchowe.
                Ale ten fountek demonem efektywności to zdecydowanie nie jest. Wavecor nie jest nawet bardzo ściszony (1,2R w szeregu) więc też jakiś bardzo głośny nie jest. Może być mało z lampą.

                Skomentuj


                  #9
                  Kurcze w takim razie moge mieć problem, jak widzicie oscyluje w okolicach 500 zł za komplet głośników i tego bym się chciał trzymać. Podejrzewam że i tak jakość będzie nieporównywalna do czegokolwiek co do tej pory słuchałem (może poza AKG na głowie..) ale jak już wydawać troszkę pieniążków to jak najlepiej. LuSzti, masz doświadczenie, czy mógłbyś coś zasugerować od siebie?

                  Skomentuj


                    #10
                    Troszkę tańsza opcja
                    http://diyaudio.pl/showthread.php/24...200-8-f-a-pc-x

                    Skomentuj


                      #11
                      No nie żartuj że proponujesz mu podstawowy najtańszy zestaw w porównaniu do NEO i Founteka :/

                      Już bardziej by tu pasował AWX + dowolna wysokotonówka pod którą jest projekt zwrotnicy :/

                      - - - - - aktualizacja - - - - -

                      Śmiem zaproponować to chociaż nigdy nie słyszałem i niewiem co warte :(
                      http://diyaudio.pl/showthread.php/25103-SB-15NRXC30-8-SB-26STC-C000-4-czyli-kolumny-za-quot-tysi%C4%85c-quot-tanio-ale-dobrze-projekt-by-Yoshi_80

                      Skomentuj


                        #12
                        Nie wiem dlaczego, ale jak na razie najbardziej mi pasuje ten projekt na 2x fountekach, chyba że jest jakaś lepsza wersja jego. Ale może trochę się sugeruję wyglądem zestawu który się świetnie prezentuje. Szczególnie urzekły mnie te kopułki jak od turbiny w odrzutowcu :-) Lubię dźwięk szczegółowy, nie koniecznie bardzo dający po uszach. Ale wiem z autopsji że 1,5W SE na lampkach EL84 w triodowym trybie daje już czadu na jako takim poziomie, więc tak się zastanawiam czy kryterium efektywności będzie aż tak istotne. W porównaniu do moich "szajskich" kolumienek które mam obecnie to to pewnie i tak będzie jak manna z nieba. A trudno ukryć zależy mi co bądź na możliwie dobrej i detalicznej reprodukcji niuansów, co ma niebagatelne znaczenie gdy muzyka ala progmetal przechodzi w akustyczne partie z detalami i różnymi ciekawymi rzeczami budującymi tło do spokojniejszych partii. Tak więc podchodząc do tematu inaczej, może to się nie kalkuluje z lampą ale jako taka liniowość kolumn jest w miarę pożądana (moje akg właśnie takie są, dość referencyjne, schodzą nisko, ale dolne rejestry są bardzo muzykalne i miękkie, i do tego bardzo zwarte jednocześnie, środek bardzo szczegółowy jakby lekko cofnięty, góra bardzo naturalna, scena otwarta, pływająca "żyjąca wręcz") <- to jest opis czego szukam tylko w troszkę większym świecie. Lampa analityczna nie jest, ale kurcze, ma jakiś smaczek no i nie dam rady inaczej i basta.

                        Skomentuj


                          #13
                          Szajskie kolumienki mogą mieć lekką membrankę, mały napędzik o wysokim qts, wysoki fs, bo to tanie, brak zwrotki z kompensacją BS, bo to też tanie i w efekcie wysoką efektywność.

                          Skomentuj

                          Czaruję...
                          X