Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Głośnik przenośny - źle dobrane głośniki do obudowy

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Głośnik przenośny - źle dobrane głośniki do obudowy

    Witajcie!

    Zakładam nowy temat bo nie miałem pod co podobnego się podpiąć.

    Zacząłem budować przenośny głośnik, który z założenia miał być nieduży, w miarę lekki, dobrze grać i w miarę niedrogi. Kupiłem więc 2 szerokopasmowe Faital Pro 4FE35, Wzmacniacz TDA7492 2x50W, zasilany z ogniw Li-ion 5S5P + BMS (napięcie ok 20V) i przetwornica step up przed wzmacniaczem aby podawane było stałe napięcie. Zbudowalem już prawie obudowę o pojemności 6l netto i tutaj zaczął się problem…

    Wykonałem jeszcze raz strojenie w WinISD i okazało się, że ta obudowa dla tych głośników jest zdecydowanie za mała. Zwiększając pojemność charakterystyka niskich częstotliwości wciąż nie jest liniowa, bardzo podbijane są częstotliwości w zakresie 70-300Hz, w najwyższym miejscu do 5dB. Nie wiem jak do zabrzmi, ale domyślam się, że będzie to dudnienie z dużym opóźnieniem (group delay 14ms w najlepszym wypadku).

    Zastanawiam się co z tym zrobić, czy zwiększyć obudowę, czy wymienić głośniki na mniejsze czy i jedno i drugie. Myślałem o projekcie Pawła S, STX W.15.140.8 + T.10.200.8 aby wykonać jedną kolumnę i włożyć do środka elektronikę, tylko zastanawiam się jak to będzie grało na otwartej przestrzeni przy wąskiej kierunkowości.

    I tutaj moje pytanie, czy charakterystyka kupionych 4FE35 faktycznie nie będzie brzmiała dobrze, czy można te głośniki jakoś wykorzystać skoro już je mam? Czy polecilibyście może jakieś inne przetworniki o mocy ok 30W i do niedużej obudowy?

    Poniżej wrzucam specyfikację głośników.

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)



    http://www.faitalpro.com/en/products...p?id=401005150

    #2
    Projektujesz w winisd obudowę otwartą (bass reflex) czy zamkniętą? Do tego głośnika moim zdaniem tylko obudowa zamknięta dobrze wytłumiona. Będzie lepszy impuls a pojemność mniejsza

    Skomentuj


      #3
      Obudowa projektowana jest otwarta - Bass reflex. Przy porównywalnej pojemności dużo niżej schodzi częstotliwościowo oraz zależy mi też trochę na pasywnej wentylacji elektroniki w środku więc taka musi zostać. Tylko dla tych głośników jest właśnie gorszy impuls bo ok 14ms i gorsza charakterystyka.

      Poniżej zamieszczam wykresy tych głośników w WinISD dla otwartej i zamkniętej.

      [IMG][/IMG]

      Czy takie charakterystyki są jeszcze akceptowalne czy już nie? bo nie wiem jak to może zabrzmieć w praktyce. Jeśli nie, to poszukam po prostu innych głośników i zrobię drugą obudowę, zależny mi aby to później dobrze grało :)

      Skomentuj


        #4
        Parametr Group delay to nie jest impuls, poza tym wybrales sobie glosnik z bardzo wysoka dobrocia, wiec zasadniczo nie nadaje sie do obudowy BR. Zatem nie spodziewaj sie dobrych charakterystyk częstotliwości.

        Skomentuj


          #5
          Racja, miałem tutaj na myśli opóźnienie.

          Kupując głośniki nie miałem jeszcze wystarczającej wiedzy dla ich zastosowania, głównie kierowałem się mocą i sprawnością, dopiero później to wyszło. Dlatego teraz najpierw wolę dopytać zanim zacznę dalsze prace :)

          Mam 3 pomysły na te moje głośniki w tym zastosowaniu:

          1. Membrany pasywne - podobno w zamkniętej obudowie można zejść podobnie z częstotliwością jak B-R, czy jest sens iść w tym kierunku?
          2. Dołożyć jeden głośnik nisko-tonowy, włożyć go do odseparowanej komory kolumny z B-R a posiadane głośniki 4FE35 włożyć do drugiej komory już zamkniętej o mniejszym litrażu. Głośnik basowy działający jako subwoofer zasilić z oddzielnego wzmacniacza lub gotowego wzmacniacza klasy D 2.1 oraz ustawić częstotliwość graniczną od jakiej 4FE35 już dobrze gra. To rozwiązanie poza większym zużyciem energii wydaje się być ciekawe, ale wolę poznać Waszą opinię.

          I rozwiązanie ostatnie, kupić właściwe przetworniki i zrobić z nich głośnik lub nawet jakąś lepszą dwudrożną gotową kolumnę głośnikową używaną i do niej włożyć elektronikę - rozwiązanie chyba najprostsze ale też nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce.

          Bardzo byłbym wdzięczny za wszelkie sugestię i porady, tym razem wolę zacząć od zdobycia wiedzy a później wziąć się za robotę :)

          Skomentuj

          Czaruję...
          X