Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Liczenie obudowy zamkniętej i połączenie dwóch głośników

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Liczenie obudowy zamkniętej i połączenie dwóch głośników

    Witam szanowne forum.
    Mam dwa tematy do wyjaśnienia, pomocy, ponieważ nigdy tego nie robiłem i nie mam doświadczenia praktycznego.
    1. Wyliczenie obudowy zamkniętej dla głośnika niskotonowego.
    2. Połączenie dwóch głośników i co dalej z obudową.
    Jeśli chodzi o punkt pierwszy, to udało mi się dokonać stosownych obliczeń, ale mam pewne wątpliwości.
    Typ głośnika: RTF L2621
    Dane, które udało mi się znaleźć: pasmo 40Hz-10KHz, fs=44Hz, RDC=3,3ohm, impedancja=4ohm, QTS=0,6, ob. ekwiwalentna Vas=17 litrów, Qtc przyjąłem 0,7
    Do obliczeń korzystałem z następujących stron:
    https://diyaudio.pl/content.php/18-Obudowa-zamknieta
    http://kolumny.prv.pl/obudowaz.php
    Tak wygląda głośnik:
    https://www.google.pl/search?source=....0.Qh2MOUdpGCc
    We wszystkich przypadkach wychodzi mi 47 litrów.
    http://www.rft-hifigeraete.de/10320.html
    Gdzieś na niemieckiej stronie chyba widziałem, że dla tego głośnika ma być około 5 litrów i teraz jestem w kropce. Patrząc w internecie na kolumny, to wyglądają na mniejsze, niż 47 litrów. Rozumiem, że trzeba uwzględnić wypełnienie wełną (zakładam prawie całkowite wypełnienie), ale jaki współczynnik przyjąć, a żeby trafić właściwie. Nie chciałbym zmarnować materiału do budowy, czasu itd... i być niemile zaskoczonym po całej pracy. Ja rozumiem, że nieomylnych cudotwórców na forum nie znajdę, ale może są doświadczone osoby, które mi pomogą przejść przez ten temat.

    Punkt nr2, nie wiem, może jest trudniejszy, nie wiem, ale pytam. Punkt pierwszy jest jakby początkiem punktu drugiego.
    Chcę wykonać obudowę, gdzie zamontuję dwa takie głośniki połączone szeregowo w fazie. I teraz jak to wyliczyć. Na początku, jako laik i świeży w tej materii postanowiłem najpierw wyliczyć dla jednego, a potem przemnożyć wynik x 2. I teraz co o tym szanowni forumowicze myślicie ?. Bardzo proszę o konkrety i o pomoc, ponieważ taki pomysł mi zaświtał i chciałbym zacząć przygodę z kolumienkami homemade. Pozdrawiam.

    #2
    Proponuje użyć WINISD do symulacji/ obliczeń. Parametry TS głosnika powinien podać producent, lub można je określić na podstawie pomiarów - nie bardzo można je od tak sobie przyjąć.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez wiesiek9990 Zobacz posta
      Proponuje użyć WINISD do symulacji/ obliczeń. Parametry TS głosnika powinien podać producent, lub można je określić na podstawie pomiarów - nie bardzo można je od tak sobie przyjąć.
      Do starych nrd-owskich głośników dokładne parametry T/S podane przez producenta :) ? Tak to się nie da .

      Do czego mają służyć te głośniki? Z czym chcesz je połączyć? Na subwoofer to one się na pewno nie nadają. Jakoś specjalnie nisko one też nie schodzą i nie zejdą nawet w takiej ogromnej obudowie. Rozsądna obudowa to jest ~20l na dwie sztuki. Na pewno nie 5l (nie wiem gdzie to wyczytałeś bo ktoś niezłe głupoty napisał). Kolumny RFT z 1 sztuką tego głośnika miały od 8-11L (w zależności od modelu). Na początek jeśli już muszą być te głośniki (nie polecam bo się narobisz tak samo jak przy każdych innych głośnikach a efekt będzie sporo gorszy niż przy nowocześniejszych głośnikach) zrób obudowę 25-30L (zawsze można zmniejszyć o tych kilka litrów a powiększyć już się nie da).

      Bez pomiarów nie zdziałasz za wiele, szczególnie z tymi głośnikami gdzie nie znamy nawet parametrów. Na twoim miejscu wybrałbym inne głośniki.
      Last edited by Oskar29; 13.07.2018, 14:25.

      Skomentuj


        #4
        Zamieszczone przez wiesiek9990 Zobacz posta
        Proponuje użyć WINISD do symulacji/ obliczeń. Parametry TS głosnika powinien podać producent, lub można je określić na podstawie pomiarów - nie bardzo można je od tak sobie przyjąć.
        Dziękuję Wam za odpowiedź. Proszę czytać ze zrozumieniem moje posty. Przecież ja nie wysłałem tych parametrów z palca. To są dane producenta z linku. Proszę sprawdzić linki i przewinąć w dół po głośnikach. A to, czy producent dobrze napisał, to już nie wiem, ale raczej polegałbym na niemieckich fachowcach...Następnie ja mam takie głośniki i chcę je wykorzystać. W jednych kolumnach grają po jednym na kanał i podoba mi się ich praca(co nie znaczy, że wszystkim, ale każdy ma swoje gusta). Chcę wykorzystać dodatkowe dwa i zrobić do nich pudła. Dokupić wysokotonowe, ale temat nie o tym. Potrzebuję konkretów od
        osób, które robiły kombinacje z dwoma głośnikami o takim samym typie na jedno pudło. Mogę spróbować użyć programu, o którym kolega wspomniał, ale jeśli wyjdą kolejne bzdury, jak w przypadku moich obliczeń. No może to nie są bzdury, ponieważ wzory nie kłamią, alę dalekie to jest od praktyki. Patrząc na te wszystkie posty, które przeczytałem w tej tematyce, to coraz m,niej rozumiem. Tu się wylicza co do milimetra sześciennego skrzynkę, robi cuda niewidy, a gdzie indziej jest napisane, że np dla głośnika 16cm obudowa może się zawierać w granicach od (to tylko przykład)10 do 25 litrów, więc gdzie jest prawda ?. Dla tego pytam o konkrety. Może jakieś osoby robiły PRAKTYCZNIE. Dziękuję.

        Skomentuj


          #5
          Ja też moich informacji nie wyssałem z palca. Miałem kilka par kolumn z tymi głośnikami. Nie opłaca się nic na nich robić. Sprzedaj te 4 głośniki i kup za to np. sb acoustics. Projektów gotowych już jest na forum sporo. Nie zrobisz nic na głośnikch od zera jeśli nie masz sprzętu do pomiarów. Parametry podane na tej stronie są dla głośników produkowanych w schyłkowym okresie NRD i rok czy tam dwa (jak RFT było już przy końcu swojej działalności) po zjednoczeniu. Dla głośników po "modernizacji". Głośniki po modernizacji nazywane były LAL (Lautsprecher aus Lepzig). Według tej strony moje rft l2911 powinny mieć fs 40Hz co mija się z rzeczywistością baaardzo mocno. W rzeczywistości mają fs 70Hz co zgadza się z katalogami RFT dla głośników z lat '80.


          Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
          Patrząc na te wszystkie posty, które przeczytałem w tej tematyce, to coraz m,niej rozumiem.
          Na początku to normalne. Dlatego dobrze by się było nas posłuchać i wybrać jakieś głośniki do których są dostępne jakieś wiarygodne parametry :) .


          Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
          Tu się wylicza co do milimetra sześciennego skrzynkę, robi cuda niewidy
          W obudowie b-r pojemność jest bardzo ważna. W obudowie zamkniętej nie robi to aż takiej różnicy (ale warto się tak czy inaczej trzymać jakiś rozsądnych widełek). Czy skrzynki wyliczamy co do milimetra sześciennego? Raczej nie. Co do litra może i tak.


          Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
          a gdzie indziej jest napisane, że np dla głośnika 16cm obudowa może się zawierać w granicach od (to tylko przykład)10 do 25 litrów, więc gdzie jest prawda ?.
          To jest tak precyzyjne jakbyś napisał że samochód ma koła , siedzenie i silnik. Wszystko zależy od konkretnego głośnika. Są takie głośniki 16cm że nie potrzebują więcej niż 5-8L, a są takie które potrzebują nawet i 20L. Nie można tak generalizować. Po drugie każdy głośnik najlepiej czuje się w jakimś typie obudowy (współczesne głośniki są robione raczej pod obudowę b-r). Do jakiej obudowy nadaje się dany głośnik określa się po parametrach T-S których do tych RFT nie ma.
          Last edited by Oskar29; 13.07.2018, 15:17.

          Skomentuj


            #6
            Nie na temat...
            Last edited by Pogromca mitow; 13.07.2018, 15:19.

            Skomentuj


              #7
              Nie na temat...
              Weź coś napisz też .
              Last edited by Oskar29; 13.07.2018, 15:22.

              Skomentuj


                #8
                Ok rozumiem.
                W takim razie zrobię sobie skrzynki od tak dla treningu z czystej ciekawości na podwórze do grilowania, a do domu zakupię coś konkretnego i wtedy się odezwę. A zrobię tak dla tego. ponieważ nie ma sensu ich sprzedawać (ile są warte), a wyrzucić też szkoda. Głośniki maja min 30 lat, a wyglądają prawie jak nowe. Tonsile rozleciały się po kilku latach (na obrzeżach). Dla mnie dziadostwo. Te może nie grają dobrze(nie jestem audiofilem), ale przynajmniej grają do dziś HI. Jeszcze raz dzięki.
                PS
                A z tym opadaniem rąk to do mnie ?. Trochę wyrozumiałości koledzy i cierpliwości HI.

                Skomentuj


                  #9
                  Może ten vintage jest wart więcej, niż głośnik do grilla dla kogoś kto ma sprzęt pomiarowy?

                  Skomentuj


                    #10
                    Realnie to 4szt tych głośników są warte 100-150zł.

                    Skomentuj


                      #11
                      Sprzęt pomiarowy niebawem się znajdzie. Pobrałem trochę ciekawych programów. W długie jesienno-zimowe wieczory zmontuję, co trzeba i będę się bawił. No ale nie sposób wszystko ogarnąć i nauczyć się w jeden tydzień. Są inne zajęcia, a to jest tylko hoobby i musi poczekać. W związku z zaistniałą sytuacją na tą chwilę chciałem zasięgnąć rady tu na forum. Myślałem, że pewnie są osoby, które miały kiedyś podobną ideę i robiły sobie kolumny samemu z podwójnymi głośnikami i podzielą się doświadczeniem. Nie koniecznie takich samych,jak ja, ale jakichś identycznych w parach. No chyba że to zła idea i nikt tego nie robił. W wolnym czasie zrobię chociaż eksperyment z generatorem, opornikiem, miernikiem i spróbuję pomierzyć chociaż rezonans głośnika. Zobaczę, co wyjdzie i jak to się ma do danych z fabryki, które zamieściłem we wcześniejszych postach.
                      Jeszcze raz zapytam, czy może ktoś się wypowiedzieć w kwestii, czy jeśli np. z wyliczeń dla jednego głośnika wychodzi np. 20 litrów, to montując dwa powinienem zwiększyć do 40 litrów, czy nie jest to takie proste ?
                      Druga sprawa, to jeśli budować, to w jednej skrzynce 40 litrów dwa głośniki, czy w jednej skrzynce 40 litrów, ale odseparowane od siebie przegrodą. (te litry podałem umownie w celu napisania posta). Wiem. Kolega wcześniej napisał o skorzystaniu z programu. Pewnie to zrobię, ale chciałem zapytać na piechotę. Pozdrawiam

                      Skomentuj


                        #12
                        Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
                        jeśli np. z wyliczeń dla jednego głośnika wychodzi np. 20 litrów, to montując dwa powinienem zwiększyć do 40 litrów
                        Oczywiście ze tak. Wyjatek stanowia systemy izobaryczne.


                        Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
                        ruga sprawa, to jeśli budować, to w jednej skrzynce 40 litrów dwa głośniki, czy w jednej skrzynce 40 litrów, ale odseparowane od siebie przegrodą.
                        Mozesz zrobic tak i tak. Jesli w jednej pojemnosci dasz dwa glosniki, to mozesz pomyslec o systemie push-pull.

                        Skomentuj


                          #13
                          Nie ma sensu liczyć na piechotę. Jak już będziesz miał sprzęt pomiarowy to bez problemu będziesz mógł pomierzyć wszystko. Ogólnie to te głośniki mają straszne parametry jak na dzisiejsze czasy. Zbyt duży QTS (moje rft l2911 miały QTS 0.9 co jest wartością już trochę komiczną jak na głośnik domowy), nierówne pasmo, słabe zawieszenie górne (bardzo twarde jest to zawieszenie i bardzo trudno te głośniki "rozbujać").


                          Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
                          Jeszcze raz zapytam, czy może ktoś się wypowiedzieć w kwestii, czy jeśli np. z wyliczeń dla jednego głośnika wychodzi np. 20 litrów, to montując dwa powinienem zwiększyć do 40 litrów, czy nie jest to takie proste ?
                          Tak

                          Skomentuj


                            #14
                            Dziękuję za merytoryczne i konkretne odpowiedzi. O to mi chodziło. Jako, że głośnik jest, jaki jest, to potraktuję ten projekt czysto no nauki. Zobaczę, co wyjdzie.
                            Z push-pull myślałem, że to jakiś kawał jest, ale poczytałem i faktycznie :) Na tą chwilę zakańczam temat. Nie ma co nabijać postów i zabierać czas. Jedno, co do końca jest mi niejasne, to ta ogromna różnica między wyliczeniami, a faktycznymi wymiarami oryginalnej kolumny, no ale może faktycznie dane producenta nie pasują do całości. Znalazłem to:
                            http://ifatwww.et.uni-magdeburg.de/~...xt/b9271t.html
                            Jeśli dobrze zrozumiałem, to podane jest 12 litrów. Dziwne trochę. Pozdrawiam.

                            Skomentuj


                              #15
                              Zamieszczone przez ROBERTO_1965 Zobacz posta
                              Jedno, co do końca jest mi niejasne, to ta ogromna różnica między wyliczeniami, a faktycznymi wymiarami oryginalnej kolumny, no ale może faktycznie dane producenta nie pasują do całości. Znalazłem to:
                              http://ifatwww.et.uni-magdeburg.de/~...xt/b9271t.html
                              Jeśli dobrze zrozumiałem, to podane jest 12 litrów. Dziwne trochę. Pozdrawiam.
                              Nic w tym dziwnego, to sie nazywa kompromis. Kazdy projekt ma jakies kompromisowe rozwiazania. Zastosowano mala obudowe, kosztem niskiego pasma. Tak sie kiedys robilo. Kolumny mialy sie zmiescic na regale, wiec nie bylo mowy o duzych obudowach, nawet jesli dzwiekowo bylyby lepsze. Tak to sie kiedys robilo.

                              Skomentuj


                                #16
                                Te głośniki są stworzone do małej obudowy. Nawet głośnik 20cm ma vas 10 albo 12L (jakoś w tej mojej parze tak było jak dobrze pamiętam). L2621 ma jeszcze mniej. Te głośniki zostały po to zrobione żeby grały jako tako w małej obudowie. One nie miały być wsadzane do dużych obudów. Dużo większa obudowa (szczególnie zamknięta) wcale nie zrobi jakiejś wielkiej różnicy, a miejsce się liczyło tak dzisiaj jak i wtedy :) .
                                Last edited by Oskar29; 13.07.2018, 22:03.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Dzis wlasciwie nie istnieje pojecie kolumny regalowej, tak jak to bylo kiedys. Dzis projektuje sie kolumny podstawkowe, a te musza miec inne charakterystyki niz kolumny regalowe. Stad np wiele z takich kolumn gra zbyt chudo gdy stoja na podstawkach, bo byly przewidziane do nieco innej pracy. Oczywiscie jest to tez pewne uproszenie, ale kiedys byla po prostu inna moda. System mialbyc czescia pomieszczenia, mebloscianki. Nie eksponowano tego tak jak dzis. Oczywiscie zalezy to rowniez od epoki jaka wezmiemy pod uwage i tego na jaki rynek sprzet byl projektowany.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    To jedno ale druga sprawa jest taka że co byś nie robił z tymi głośnikami RFT (mowa o tych sprzed modernizacji, bo co do tych późniejszych LAL-i to nie wiem) to one nie zejdą nisko choćby obudowę dało się ogromną (mowa o dzisiejszych czasach kiedy system nie jest w meblościance). Te głośniki stworzono do małej obudowy zamkniętej i dużo więcej się z nich nie wyciśnie bo albo zabraknie im wytrzymałości mocowej przez większą obudowę albo będzie ogromne podbicie na basie w nieprzyjemnym zakresie (~100-150Hz). Do b-r teoretycznie według EBP się nadaje...ale praktycznie to zły pomysł...no chyba że ktoś lubi podbicie ~6dB.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Dzięki za uzupełnienie tematu.
                                      Teraz wszystko widzę w innych kolorach (i nie dla tego, ze weekend się zaczął :)). Mi nie zależało na jak największej obudowie, a na właściwej, ą żeby było prawidłowo do grania i bezpiecznie dla głośników. Ja słucham głównie muzykę elektroniczną z lat 80-tych itp. gatunki, a więc super bas nie jest mi potrzebny. Tak sobie pomyślałem, że mógłbym je potraktować trochę jako nisko-średniotonowe, ponieważ maja dość
                                      szerokie pasmo.. Gdybym potrzebował więcej basu przy innym typie muzyki, to mogę sobie dorobić jednego suba. Do basu chyba stereo nie jest konieczne. Może znów napisałem jakieś głupoty, ale trudno :) Oczywiście nie mówię tu o zastosowaniu zwrotnicy śdkowo-przepustowej, tylko o dźwiękach, które słyszę z tych głośników. Sub byłby uzupełnieniem zestawu. Pozdrawiam.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        A skąd wiesz że ma takie szerokie pasmo?

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X