A no znowu podparłem się danymi producenta :blushing:, no i dość mała powierzchnia skłoniła mnie do takiego myślenia, że głośnik ten uwydatnia trochę szersze spektrum, niż typowy basowy. No ale, jak wspomniałem, nie siedziałem w tych tematach głęboko. Ja i owszem, budowałem wiele urządzeń i buduję do dzisiaj, ale na wysokie częstotliwości i anteny. Od jakiegoś czasu zainteresowałem się C i tu się uczę, ale sam oczywiście. Pozdrawiam.
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Liczenie obudowy zamkniętej i połączenie dwóch głośników
Collapse
X
-
W głośniku wykorzystuje się tylko tą równą część pasma a resztę się ucina zwrotnicą. Nie ma napisane np. że pasmo w zakresie 40Hz-10kHz jest w zakresie +/- 3dB. Jeśli producent podaje pasmo przenoszenia to często podaje je również z rezonansami membrany które są na końcu pasma. W końcu im większe cyferki tym to lepiej wygląda. Często wygląda to tak że zamiast obiecanego przez producenta przenoszenia do 5 czy nawet 7kHz (jakiś fikcyjny midwoofer weźmy na przykład) to rezonanse zaczynają się już przy 3-4kHz. W rezultacie trzeba taki głośnik uciąć przy 2 no maksymalnie 2,5kHz. Trzeba też wziąć pod uwagę że zwrotnica nie jest idealna i nie ma idealnie stromego zbocza. Często i tak trzeba stosować pułapki na dane piki w paśmie żeby wyrównać pasmo. W rezultacie z tych 5 czy 7kHz robi nam się pasmo do 2 albo 2,5kHz.
- - - - - aktualizacja - - - - -
Tutaj SB akurat nie podaje pasma przenoszenia ale jest dobrze widać zjawisko rezonansu membrany które w głośnikach z membraną alu jest mocno widoczne. http://www.sbacoustics.com/index.php...6-sb17nac35-8/
- - - - - aktualizacja - - - - -
Tutaj jest dobrze widać o czym mowa http://www.visaton.de/en/products/co...rs/tw-70-8-ohm ten głośnik niby przenosi do 20kHz...no może i tak ale przy minus ilu dB? Bez podania tych widełek to można nawet napisać że przenosi do 40kHz bo aparatura coś tam wykryje.
- - - - - aktualizacja - - - - -
Tutaj przykład jeśli chodzi o midwoofery. W obu tych głośnikach jest widać o czym pisałem. http://www.visaton.de/en/products/industry/woofersLast edited by Oskar29; 14.07.2018, 13:58.
Skomentuj
-
Dzięki Oskar29 za merytoryczne wyłożenie tematu.
Linki się przydadzą w celu poszerzenia wiadomości. Ja idę etapami. Najpierw chciałem trochę zgłębić temat obudowy, bo przecież od czegoś trzeba zacząć. Jak już powstanie właściwa obudowa(teraz już chyba wiem, jaka powinna być dzięki Wam zresztą), to przyjdzie kolej na zwrotnicę. Temat będzie wałkowany. Potem wygłuszenie, jak prawidłowo, ile tego itd...Na ten moment jest jeszcze sprawa stosunku poszczególnych boków. Jakie ma znaczenie proporcja i jak najlepiej zrobić. Z tego, co czytałem, to niby kwadrat nie za bardzo. Tu przydałoby się jakieś info, zanim potnę materiał. Jeśli głębokość jest bliska połowie długości fali, to mogą wystąpić silne rezonanse obudowy-tak doczytałem. W technice w.cz. jest podobnie (np. anteny półfalowe i ich wielokrotność). Jakie kryteria powinienem przyjąć, a żeby nie było niespodzianek. Pozdrawiam.
Skomentuj
-
Przejrzałem linki i przemyślałem post. Dzięki za uświadomienie mi pewnych rzeczy. Widzę to teraz inaczej. Czyli, jeśli rozumiem, to powinno się unikać pracy na częstotliwościach rezonansowych membrany ?. A jak to się ma do częstotliwości rezonansu podanej przez producenta (w moim przypadku 44Hz). Raczej dla niskotonowego robimy zwrotnicę , która tnie w dół od 2KHz (wartość czysto hipotetyczna) i chyba nie możemy wykluczyć tej częstotliwości z pasma, które obejmuje zwrotnica. Tzn. dla chcącego nic trudnego i można taki filtr wykonać, ale w tanich zestawach raczej nie spotkałem. Co w tedy ? Trzeba uważać z wysterowaniem i gałką basów ? (w zależności od konkretnego utworu). Sorry za takie pytania, ale wydaje mi się że wiesz, co piszesz, a ja zawsze lubię poszerzać wiedzę pomimo wieku i zanim coś zacznę robić, to raczej staram się do tego przygotować i rozkładam na czynniki pierwsze. Mniej jest wtedy przykrych niespodzianek :). I pytanie praktyczne. Pewnie metoda z generatorem, rezystorem i miernikiem jest możliwie dokładna do wyznaczenia całego pasma i rezonansów (tych niechcianych) ?. A tak na marginesie, to jak już będę zbyt męczący, to proszę napisać, to odpuszczę :).
Skomentuj
-
To nie do końca jest tak jak myślisz. Częstotliwość rezonansowa głośnika niskotonowego i nisko-średniotonowego, w tym przypadku 44Hz to częstotliwość rezonansu całego układu jakim jest masa membrany i cewki oraz podatność (sztywności) zawieszenia
I do tej częstotliwości lub w około niej najczęściej dostrajamy obudowę. Częstotliwości jakich staramy się unikać to rezonanse samej membrany, która to podczas przetwarzania wyższych tonów nie jest w stanie pracować jako "sztywny tłok" i wprowadza zniekształcenia. W zależności od wielkości membrany i materiału z jakiego jest zrobiona częstotliwość ta może być w granicach około 1kHz-7kHz . Jak prześledzisz wykres przetwarzania Twojego głośnika to częstotliwość przy jakiej trzeba go filtrować to ten dołek w okolicach 3kHz Powyżej są już duże pofalowania i rezonanse które trzeba wytłumić filtrami w zwrotnicy
Chyba niczego nie pomyliłem :)
Tak na marginesie polecam lekturę cyklu artykułów z Elektroniki Praktycznej pod tytułem "W głośnikowym Żywiole" https://www.google.com/search?q=W+g%...m+%C5%BBywioleLast edited by qudlaty; 14.07.2018, 23:13.
Skomentuj
-
Głośnik trzeba uciąć przed tymi rezonansami membrany. Tak żeby były one możliwe jak najbardziej wyfiltrowane. Jak już będziesz miał system pomiarowy i zrobisz z pomocą jakiegoś programu zwrotnice to zobaczysz o co chodzi. Na początek proponuję Ci ściągnąć boxsima. Program jest niestety dosyć toporny i powolny ale ma tą zaletę że są w nim pomiary głośników visatona i ich parametry. Możesz zobaczyć jak wpływa dany rodzaj zwrotnicy na ch-ke i stromość zboczy, czym jest zgranie fazowe itd. i nie musisz do tego głośników mieć fizycznie i systemu pomiarowego. Zobaczysz też co zmienia strojenie i wielkość obudowy itd.
- - - - - aktualizacja - - - - -
Program jest darmowy.
Skomentuj
-
Dzięki Oskar29.
Temat zwrotnic przerobiłem. Przynajmniej podstawy. Liczyłem kalkulatorem i porównywałem z programem WinISD, który poleciłeś. Oba wyniki pokrywały się. Boxima też przerobię i zobaczę o co chodzi, tylko na razie w google go nie znalazłem. Żeby nie nabijać postów i nie zabierać zbytnio czasu, to ostanie pytanie.
"Głośnik trzeba uciąć przed tymi rezonansami membrany. Tak żeby były one możliwe jak najbardziej wyfiltrowane". Czy mam rozumieć, że częstotliwość 44Hz podana przez producenta-nią mam się nie przejmować. Chodzi o wszystkie wyższe, gdzie może rezonować membrana ?. Ponieważ w najprostszej zwrotnicy jest tylko cewka, to ta częstotliwość nie jest wytłumiona, a jest wiele fabrycznych tego typu rozwiązań, więc myślę, że powinienem zwrócić uwagę tylko na te wyższe zakresy. Ale wolę dopytać dla pewności. Tak przy okazji to dodam, że podstawiłem do programu niektóre elementy zwrotnicy od altus110 i wyszło, że GDWT ma częstotliwość odcięcia o ile pamiętam 9KHz, a basowy trzysta kilkadziesiąt Hz, a więc nisko. Teraz odpuszczę posty na jakiś czas i zajmę się częścią praktyczną, czyli pobawię się w pomiary w wolnym czasie. Pozdrawiam.
W sumie to chyba kolega poprzednik odpowiedział na moje pytanie, ale jeszcze raz dopytuję dla rozwiązania wątpliwości.Last edited by ROBERTO_1965; 15.07.2018, 19:47.
Skomentuj
-
Rezonans całego głośnika (czyli tzw. fs (czyli 44Hz w twoim przypadku niby...chociaż tutaj moim zdaniem będzie więcej)) to co innego niż rezonans membrany. Zwrotnica z kalkulatora z internetu czy np. z winisd a prawdziwa zwrotnica to zupełnie co innego.
- - - - - aktualizacja - - - - -
Boxsim http://www.visaton.de/en/literatur/software
Skomentuj
Skomentuj