Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Głośnik stożkowy średniotonowy + tuba stożkowa - da się to połączyć?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Głośnik stożkowy średniotonowy + tuba stożkowa - da się to połączyć?

    Cześć, jestem na bardzo wstępnym etapie przemyśleń dotyczących budowy własnego zestawu głośników.
    Pytanie, które mnie nurtuje to czy jest możliwe osadzenie "typowego" głośnika średniotonowego (chodzi mi o to aby taki zestaw robił w średnich tonach), w szczególności takiego jak Monacor SPH-135KEP w tubie stożkowej (w literaturze anglojęzycznej widuję pod nazwą "conical"), takiej jakiej dla przykładu buduje firma OMA (chodzi o kształt tuby)? Czy da się tak zaprojektować tubę aby nie popsuła charakterystyki głośnika, a jeśli da się coś poprawić jeszcze to już byłoby super.
    Myślę o tubie m. in. ze względów estetycznych - są pewne obostrzenia co do tego jak zestawik ma wyglądać

    #2
    Witam,

    Wszystko się da, ale trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań. Bo może np. się nie opłacać, lub wymagać tyle czasu na naukę i próby, że się zniechęcisz. Może też być tak, że zbudujesz w miarę szybko imitację dobrej tuby i stwierdzisz, że to nie to.
    Z tego co widzę, ten głośnik nie specjalnie nadaje się do tuby.
    W tubie szerokopasmowej bardzo ważnym elementem jest korektor fazy, z angielskiego phase plug. Poprostu chodzi o to, żeby wlot tuby był ściśle dopasowany do konkretnego modelu głośnika. Żeby dźwięk ze wszystkich części membrany dochodził na wlot tuby w jednakowym czasie. Poza tym, takie tuby zazwyczaj wymagają obecności bardzo niewielkiej ilości powietrza między membraną a wlotem, zatem niejako wlot tuby musi być tak wyprofilowany, żeby przylegał do membrany na całej jej powierzchni.

    Jeżeli chcesz eksperymentować to najłatwiej Ci będzie zacząć od głośnika z membraną w kształcie miski. Takiej z wklęsłą kopułką. Poza tym dobrze jest, kiedy taki głośnik ma wysoki współczynnik EBP (=Fs/Qes).

    Bardzo prostym sposobem, który pomija cały ten etap powyżej jest kupno gotowego głośnika przystosowanego do pracy w tubie, tzw. drivera, o odpowiednio niskiej częstotliwości granicznej.
    Np. coś takiego: https://www.bcspeakers.com/en/produc...er/2-0/8/dcm50

    Skomentuj


      #3
      Dzięki za odpowiedź Granat,

      Od momentu wystosowanie mojego pytania starałem się trochę zgłębić temat i to o czym piszesz dodatkowo utwierdza mnie w przekonaniu, że nie wybrałbym optymalnej drogi próbując zestawić "zwykły" głośnik z tubą. Driver, który podałeś jako przykład jest dość drogie (na pewno bardzo dobry :), natomiast mnie przypadł do gustu (nie znam na jego temat opinii) taki driver od Monacora: CDX1-1747, który jest nieco tańszy ale wydaje się mieć niezłe parametry. Co o nim sądzisz? Coś takiego spróbowałbym włożyć do tuby stożkowej (z anglika zwą to "conical horn" zauważyłem) i liczę, że będzie dobrze :). Dopadłem ostatnio najnowsze wydanie programu Hornresp i staram się go ogarnąc pod kątem projektu TL dla niskotonowego głośnika Monacor'a SPH-250KE, więc jak się uporam to spróbuję w tym programie policzyć sobie tubę dla tego średniotonowego drivera, którego tu przedstawiłem. Co sądzisz o takim rozwiązaniu? Czy ten tubowy głośnik jest Ci jakoś znany?

      Skomentuj


        #4
        Nie znam tego drivera, ale w tej cenie można kupić DE250, którego znam i polecam.
        Jest to jednak driver wysokotonowy. Przy umiarkowanych mocach działający powiedzmy od 1kHz, nie niżej.

        Skomentuj


          #5
          Czyli DE250 to też raczej wysokotonowy głośnik? Gdzie szukać bardziej sredniotonowych driverów tubowych? Zależy mi na tubie dla średnich (choć praktycznego doświadczenia nie mam jeszcze w odsłuchu takiego głośnika).

          Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

          Skomentuj


            #6
            Tak, DE250 to driver zoptymalizowany dla wysokich tonów.
            Niestety nie wiem gdzie szukać średniotonowych głośników tubowych.

            Skomentuj


              #7
              Witam
              Ja mam JBL prx635 i tam jest średni z tubą
              http://www.essaudio.pl/pdf/jbl/prx600/JBLPRX635PL.pdf

              Skomentuj


                #8
                Dzięki Allan

                Rzucę okiem co tam włożone.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X