SB15NAC30-8
Przepraszam, że tyle czekałeś. Parametry dość rozjechane. Fs 37Hz ale dobroć mechaniczna kolosalna różnica. Pomiar z głośnikiem poziomo. Wygrzewałem tylko godzinkę. Napięcie ok. 2V (wersja 8 ohm). Pokaż jak Tobie wyszło.
Z tymi parametrami to tez nie ma co sie spinac, dlatego zawsze potwrzam, ze jak juz chcecie sami mierzyc, to najpierw sprawdzcie jaka dokladnosc symulacji odtrzymujecie z parametrow podanych przez producenta. Rowniez mam na stanie sba 15 nac w wersji czarnej i zrobilem dla Was takie porowanie. Pomiar parametrow TSP szumem, na niskim napieciu, w obudowie zamknietej. Nastepnie odwzorowanie obudowy pomiarowej w symulacji razem z jej rezonansami i porownanie tego z realnym pomiarem mikrofonem glosnika w obudowie testowej.
Zielony to pomiar mikrofonem, a czerwony to symulacja w oparciu o parametry TSP zmierzone.
Tutaj w powiększeniu, plus symulacja na TSP producenta ( dolny wykres czerwony z zielonym )
Jak widzicie, oba zestawy parametrow daja wystarczajaco dobra dokladnosc do symulacji obudowy. Warto rowniez wzrocic uwage, ze symulacja nie bierze pod uwage strat w obudowie.
Czy warto sie scigac z parametrami producenta? Nie zawsze jest taka potrzeba ale faktem jest, ze sa takie przetworniki i ich TSP, których parametry mierzone w domu sa bardzo podobne do tego, co podaje producent, a sa takie ktorym bedzie daleko.
Ja planowałem zrobić małe płaskie monitory w zamkniętej obudowie, do telewizora w sypialni. Z założenia ma to grać z subwooferem. Z symulacji producenta wychodziła obudowa 2.5l. Z moich pomiarów TS wyszło że jednak musi być obudowa 6.5l, czyli prawie 3x większa, stąd moje przerażenie. Nie ma mowy o takich kobyłach na ścianę. Z pomiarów Konrada wychodzi 3.5l co jest już sporo lepszym wynikiem, chociaż i tak, lekki zawód pozostaje. Przy robieniu zgrabnych on-walli każdy litr to duży skok. Szczególnie gdy w "controllingu" projektu siedzi żona :P
Pogromco, dla jakiej pojemności obudowy są twoje wykresy? Widzę że f3 wyszło około 60Hz. Mi w symulacjach program dla 2.5l pokazywał 89Hz, chociaż wiem że w rzeczywistości ze zwrotnicą będzie co najmniej 10Hz niżej
Zmontowałem JIGa do Arty by mierzyć ze wzmacniaczem i wyszły mi już trochę lepsze parametry:
Fs 48.5Hz, Qms 7.54, Vas 9.27, Qes 0.57, Qts 0.53.
Pomiary robiłem szumem różowym, metodą z dodaną masą.
Napięcie 2V na zaciskach wzmacniacza ustawiłem generując sinusoidę z Arty 1kHz.
Kolego Konrad, czy 2V ustawiasz na zaciskach wzmacniacza? Czy na zaciskach głośnika? Bo u mnie na zaciskach głośnika było 0.4V jak ustawiłem 2V na wzmacniaczu.
A druga sprawa, jakiej metody używałeś? U mnie dla szumu różowego rezonans wychodzi 48.5Hz, podobnie dla Multitone, a dla Stepped Sine wychodzi 42Hz. Stepped sine nie mierzyłem, bo mi monety podskakiwały na membranie:) A ze była już późna noc, to nie bawiłem się w przytwierdzanie. Może dzisiaj sprawdzę jeszcze z plasteliną.
Mierzyłeś napięcie bez obciążenia rezystancją? Podajesz 1kHz z generatora na głośnik. Mierzysz napięcie na głośniku czy tam zaciskach wzmacniacza. Zakładam, że przewody krótkie to bez znaczenia. Te 2V to umówiony przykład. Można by ustalić jakąś stałą wartość prądu w mA i trzymać się jej aby uwzględnić różną impedancję mierzonych głośników. Podczas pomiaru trzeba wpakować ok. 1W i tyle. Pomiar oczywiście sinusem a nie szumem.
Tak, bez obciążenia. 2V na wyjściu wzmacniacza, ale na głośniku oczywiście było mniej, bo jest on za rezystorem 27ohm, około 0.4V.
Zrobiłem pomiar Stepped Sine z przyklejoną plasteliną i oto co otrzymałem:
Teraz się biorę za obudowę i zobaczymy jak wyjdą pomiary nearfield, jak będą się one miały w stosunku do symulacji.
Nie mierzy się na wzmacniaczu, tylko na obciążeniu, ale ta metoda w przypadku tak małego rezystora i tak jest gówno dokładna i nic nie mówi napięciu, ponieważ ważniejsze jest to, jakie napięcie jest w okolicy rezonansu, a nie na 1 khz. A jak już tak chcecie się kalibrować, to nowy LIMP ma funkcje kalibracji napięcia, ale dla nieco niższych częstotliwości niż 1khz. Arta ma te fajna funkcje, ze można zrobić szereg pomiarów wstępnych, bez wyciągania VAS, stosując różne napięcia. Daje ona świetny obraz tego, jak zmieniają się parametry w stosunku do podanego napięcia. Wtedy można wybrać, które napięcie jest tym optymalnym dla danego głośnika i powtórzyć na nim już pełny zakres pomiarów TSP.
Skomentuj