Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tutorial. Pomiary ARTA, symulacja zwrotnicy Xsim.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Tutorial. Pomiary ARTA, symulacja zwrotnicy Xsim.

    Przedstawiam tutorial, jak w prosty sposób przenieść pomiary z ARTA do programu Xsim. W tej metodzie nie wpisuje się geometrii centr akustycznych głośników, zatem punkt symulacji zwrotnicy odpowiada pozycji mikrofonu względem głośników. Nie ma znaczenia czy robimy pomiar na osi któregoś z głośników czy miedzy głośnikami, ale dla uproszenia przyjmę symulację z pomiarów, w których mikrofon znajdował się na osi tweetera. Z tej metody można skorzystać również przy pomocy wersji demo programu ARTA.

    Jeśli ktoś używa ARTA w wersji demo, to nie będzie miał możliwości zapisu plików PIR, zatem trzeba zrobić pomiary w krokach i od razu exportować do pliku FRD. W takim przypadku proponuje zacząć od pomiaru referencyjnego, czyli łączymy tweeter z midbasem równolegle i robimy pomiar ich sumy. Ten pomiar pokaże nam również, jak długą bramkę możemy założyć, ponieważ zawiera pierwsze odbicie zarówno midbasu jak i tweetera.
    Teoretycznie ta metoda powinna również działać przy pomiarach jednokanałowych, bez jiga, jednak naciskałbym aby zbudować sobie Arta box/jig lub zrobić pomiary w trybie semi dual channel, czyli z referencyjna pętlą sygnału. Jeśli macie pełną wersje programu, można szybko wykonać pomiary sumy, tweetera i midbasu, zapisać je i na spokojnie później obrabiać. Poniżej opisuję metodę dla osób, które użyją wersji demo bez możliwości zapisów plików PIR.

    Ok lecimy. Najpierw pomiar sumy. Stawiam Cursor w pozycji 540 i zakładam bramkę długa na 4.479 ms stawiając Marker w pozycji 970. Warto te pozycje zapamiętać i użyć tych samych wartości dla pomiaru tweetera i midbasu. IR Wnd ustawiamy na Hann 12% lub 25%.



    Przechodzimy do FR, rozwijamy zakładkę View i zaznaczamy Minimum Phase. W tym momencie Arta wyznacza fazę z wykresu częstotliwości, pomijając wpływ odległości pomiaru na wykres fazy. Teraz eksportujemy do pliku FRD, File -> Export ASCIi file, Arta zapyta nas czy chcemy eksportować do pliku FRD wiec klikamy OK i zapisujemy pomiar.



    Zamykamy okno i rozpinamy głośniki. Podpinamy tweeter i robimy pomiar. Ustawiamy bramkę w tych samych pozycjach, ale zanim przejdziemy do okna FR, użyjemy funkcji Overlay -> Set as overlay. Przechodzimy do Fr, upewniamy się, że jest zaznaczone Minimum Phase i eksportujemy do FRD jak wcześniej.



    Zamykamy okno, odpinamy tweeter, podłączamy midbas i robimy pomiar. W oknie Impulse response nałożą nam się dwa pomiary, Overlay tweetera i aktualny pomiar midwoofera. Ponownie zakładamy bramkę w tych samych miejscach i na chwile się zatrzymamy. Teraz za pomocą strzałek po prawej stronie okna, rozsuwamy pomiary, aby były bardziej widoczne. Przesuwam pomiar midwoofera strzałka w dół ( Offset ) i powiększam funkcją Zoom dla lepszej widoczności. Dzięki pomiarowi dwukanałowemu ( dual channel ) lub semi dual channel widzimy różnice w czasie rejestrowania impulsu z głośników. Ponieważ wszystkie pomiary są wykonane na osi tweetera, to w typowych kolumnach jego centrum akustyczne będzie najbliżej pozycji mikrofonu. Pomiar midbasu wskazuje przesuniecie impulsu głośnika w prawo, czyli jego centrum akustyczne znajduje się dalej niż tweetera ( względem mikrofonu ) i te różnice będziemy później korygować w programie do symulacji zwrotnic. Tak naprawdę program symulacyjny nie ma pojęcia jakie są różnice w odległości i można by było korygować opóźnienia tweetera, ale ten sposób wizualizacji jest moim zdaniem lepszy w zrozumieniu położenia centr akustycznych głośników i jeśli w przyszłości będziemy chcieli użyć bardziej zaawansowanej metody symulacji zwrotnic w oparciu o pełna geometrię głośników w obudowie, to trzeba będzie trzymać się tego schematu.

    Ok, przechodzimy do FR i exportujemy plik FRD midwoofera.



    Teraz możemy odpalić Xsim. Zakładam, że posiadamy już pomiary impedancji, zrobione w ARTA LIMP czy w innym programie, bo bez tego symulacja oczywiście nie będzie poprawnie działać. Na schemacie CAD rysujemy połączenie równolegle głośników, które odpowiada pomiarowi referencyjnemu sumy. Następnie lądujemy dla każdego z głośników pliki FRD i ZMA. Jeśli poprawnie wszystko zrobiliśmy, to pojawi się nam wykres symulacji sumy.



    Ładujemy nasz pomiar referencyjny, do którego będziemy "dokręcać" delay, aby osiągnąć zgodność symulacji z realnym pomiarem. W oknie Frequency Response rozwijamy zakładkę Curves i klikamy na Get file. W oknie możemy ustawić kolor wykresu i klikamy ok ładując pomiar sumy. Wykresy w tym momencie nie powinny się nakładać. Teraz klikamy ponownie na Curves i System, a następnie wyłączamy wygładzanie pomiaru ( none ) i OK. Przechodzimy do Tune midbasu i w oknie mod delay zmieniamy wartość ( dodatnia ) aż symulacja w miarę pokryje się z wykresem pomiaru załadowanego pomiaru referencyjnego.



    Teraz w zakładce Curves można wyłączyć wykres Get file, oraz włączyć indywidualne wykresy głośników S1 i S2 wraz z ich wykresami fazy.
    I to właściwie tyle, możemy zaczynać projektować zwrotnicę. Wystarczy usunąć połączenie równolegle i u umieszczać elementy dla każdego z głośników w naszej zwrotnicy.




    Podobny schemat można użyć dla konstrukcji 3 way, lecz należy wykonać dwa pomiary referencyjne. Jeden tweeter+midrange i jeden midbas+woofer. Następnie w Xsim stroimy midrange do tweetera i woofer do midrange( tutaj midrange ma juz swoj delay wzgledem tweetera).

    #2
    Wydaje mi się, że jest możliwe drobne uproszczenie metody, w każdym razie stosowałem to podejście z Clio-pocket i prawdopodobnie powinno zadziałać również z Arta.

    Otóż jeśli zastosować identyczne parametry bramki dla pomiaru obu głośników mierzonych w tym samym punkcie to cała informacja o opóźnieniu między nimi zawarta jest w zmierzonych charakterystykach fazowych. W szczególności jeśli ustawimy bramkę tak by otwarcie następowało w momencie gdy przychodzi sygnał od bliższego głośnika, wówczas jego charakterystyka fazowa jest dość podobna do charakterystyki minimalnofazowej, natomiast faza dalszego głośnika "okręca się" ale tylko kilka razy (jest w tych obrotach zapisana różnica opóźnienia). Zatem można tak uzyskane charakterystyki po prostu załadować do XSim i nie ustawiać Delay (tzn. Delay=0). Odpada też pomiar sumy głośników i cała procedura wyznaczania opóźnienia czyli porównywania pomiaru sumy z sumą pomiarów.

    Powtórzę, testowałem na clio-pocket i jeśli z Arta tak się nie da to przepraszam z góry za OT.

    Skomentuj


      #3
      Pewnie, że można tak zrobić. Taka metodę opisałem w innym poście na przykładzie Lspcad. Albo trzeba ustawić predelay w Arta albo w Xsim.

      Skomentuj


        #4
        Zamieszczone przez XMechanik Zobacz posta
        Wydaje mi się, że jest możliwe drobne uproszczenie metody, w każdym razie stosowałem to podejście z Clio-pocket i prawdopodobnie powinno zadziałać również z Arta.
        tutaj opisalem jak wykonac w ARTA taka metoda https://diyaudio.pl/showthread.php/2...l=1#post500535

        Trzeba tylko pamiętać o tym, aby w oknie FR nie zaznaczać Minimum Phase, ponieważ wtedy program automatycznie usunie Predelay i nic z tego nie wyjdzie. Jeśli pomiary mają współpracować z Xsim, to trzeba je zapisać jako .FRD, nie .TXT. Przy tak przygotowanych plikach, nie trzeba korygować mod delay w Xsim. Ważna jest tylko jedna sprawa. Jeśli mierzy się inaczej niż na osi tweetera, to trzeba sprawdzić, który głośnik w kolumnie posiada najbliższe centrum akustyczne do mikrofonu i od tego głośnika należy odjąć predelay. Taka sytuacja może się zdążyć, kiedy mierzy się miedzy głośnikami, lub na osi midbasu, szczególnie jeśli tweeter będzie posiadał tubę lub waveguide.

        Skomentuj

        Czaruję...
        X