Jak najlepiej wytłumić suba o pojemności 45 litrów gąbką czy może wata lepiej a może to i to ??
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Jak wytłumić najlepiej ??
Collapse
X
-
Witam,
Uściślając, dlaczego warto odpowiednio wytłumić (także sub`a):
1. dla uzyskania zwiększenia podatności akustycznej powietrza w obudowie "Cab". Jest to ekwiwalent powiększenia objętości obudowy, praktycznie osiągany do 25[%];
2. dla uzyskania odpowiedniej wartości rezystancji akustycznej strat wnętrza obudowy "Rab". Stosujemy materiały tłumiące różnej gęstości i różnej ilości. Rzeczywiście, nigdzie, nie jest to dokładnie zdefiniowane i nieokreślone;
3. możemy "manipulować" wartością efektywności stosując rózne lub i różnymi rozmieszczeniami materiału(/ów) tłumiącego w obudowie;
4. możemy "manipulować" wartością masy ruchomej poprzez różne ograniczenia ruchu powietrza w obudowie. Możemy uzyskać zmniejszenie efektywności (p.3), w mniejszym stopniu jak zwiększenie efektywności z tytułu zwiększenia podatności (p.1).
Wszystko zależy od, powiedzmy bardzo wielu prób, wykonanych z różnymi i różnej ilości materiału tłumiącego. Możliwymi zyskami jest osłabienie niepożądanych rezonansów i uzyskanie szerszego pasma f (w dół, nieznaczne, ale zawsze pożadane) z niekoniecznie równoczesnym spadkiem efektywności. Minusem zagadnienia jest to, że nie ma określonego, sztywnego wzoru lub/ i zależności.
Na zakończenie, dodam jeszcze pewien aspekt dotyczący harmonicznych. Podobno, jesteśmy bardzo "uczuleni" zwłaszcza na te wyższe, nieparzyste (k5,k7 itd.). I w tym przypadku (nawet w sub`ach), moim zdaniem, bardzo warto tłumić wnętrze w obudowach. Z punktu widzenia ekonomicznego, aktualnie nawet wełna owcza, nie jest już tak droga jak kiedyś.
Pozdrawiam, Piotr01
Skomentuj
-
Piotr01: pozwolisz, że dodam do Twojej "lekcji" jeszcze jeden dość istotny punkt: Stosując wytłumienie zmniejszamy peek impedancji w rezonansie mechanicznym głośnika co przekłada się na poprawę kontroli w tym zakresie. Oczywiście jest to następstwem zmniejszenia dobroci.
Ponadto (co wynika z powyższego postu) można w pewnym stopniu kreować charakterystykę zestawu stosując wytłumienie (np. obniżyć efektywność bass-reflexu w przypadku gdy tunel mamy z tyłu, a obudowa stoi na tyle blisko ściany, że pojawiają się nieprzyjemne podbicia).
IMO każdy kto mówi, że w subie wytłumienie nic nie daje poprostu tego nie sprawdził.
Skomentuj
-
Witam,
Ależ to forum nie jest moje, ono jest nasze. Ja się tylko czasem streszczam i też czasem po innych, powtarzam. Z odrobiną czasem, własnych doświadczeń.
Ten rezonans mechaniczny głośnika (po wbudowaniu) to taki wzorowy przykład najczęściej występującego (lub występujących -br) rezonansu niepożądanego. Bez niego jednak, było by nam źle. Stracilibyśmy, co najmniej pewien punkt odniesienia i porównania.
Pozdrawiam, Piotr01
Skomentuj
Skomentuj