Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

przesunięcie głośnika z osi pionowej

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    przesunięcie głośnika z osi pionowej

    Witam!
    Mój pierwszy post na forum.:). Przykład takiego rozwiazania http://www.audio.dmkproject.pl/diy/w...ages/foto1.jpg. Tutaj z osi pionowej przesunięty jest głosnik wysokotonowy. Wiele firm stosuje taklie rozwiazanie (ProAc, Sonus Faber). Bardzo mnie to zaciekawiło. Przekopuje juz net od jakis 5 dni w poszukiwaniu odpowiedzi czemu to służy i jakoś nie mogę nic znaleźć.Domyślam się tylko że ma to zwiazek z przesunięciami fazowymi i centrami akustycznymi, ale nic więcej. W sumie jeśli chodzi o centra akustyczne to dlaczego nie odchylić po prostu scianki przedniej do tylu?. Może chodzi tu o tworzenie source point. Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat jetem otwarty na sugestje. Czemu ma to służyć?
    Z gory dziękuje i pozdrawiam!

    #2
    http://audiomania.info/articles.php?id=24 długo ale na temat

    Skomentuj


      #3
      A to i ja się podepnę do topic'a.
      Tyle że mnie chodzi o umieszczanie wysokotonowca pomiędzy dwoma nisko-średnio.
      Takie rozwiązanie jest powszechne w centralach i w kombinacji z odpowiednią zwrotką, ma niwelować interferencje przy częstotliwości podziału.
      Moje pytanko brzmi czy jest sens stosować takie podejście np. w podłogowcach 2way?
      Oczywiście płaszczyzna w której otrzymujemy "korekcję/kompensację/czy jak to zwał" jest w takim wypadku przekręcona do pionu. Ale czy stosuje się takie rozwiązaniaw podłogowcach, a jeśli nie to dlaczego?

      Skomentuj


        #4
        głośniki centralne z poziomym układem głośników nie mają żadnych zalet, pozatym, że ładnie wyglądają i mieszczą się pod ekranem. W każdym przypadku, oprócz kina domowego używa się takich samych kolumn dla każdego kanału, czyli z normalnym pionowym układem głośników. Wszystkie ozbieżności pomędzy poszczególnymi kolumnami wynikają najczęściej z oszczędności...

        Skomentuj


          #5
          Zygmunt,
          OK, ale mi chodzi o zastosowanie pionowego układu z zaznaczeniem że wysokotonowiec będzie umieszczony pomiędzy dwoma nisko-średnio tonowcami.

          Skomentuj


            #6
            zajaranyy dzięki za pomoc!:)
            newborn rozumiem ze Tobie chodzi o konfigurację D'Apollito
            Jeśli o to chodzi to pozwolę sobie na mały wykładzik:)
            Punktem wyjscia do takiej konfiguracji jest glośnik współosiowy(coxial). Głośnik taki rozwiazuje problem charakterystyk kierunkowych oraz przesunić fazowych, ponieważ cewki głośników wysokotonowego i średno lub nisko-sredio tonowego zawsze znajdują się w jednej płaszczyżnie. Na trwałe ustalone są także relacje odległości miedzy nimi więc pod żadnym kątem odsłuchu nie powinny wystapić szkodliwe interferencje. Jeśli chodzi o przesunięcia fazowe to korelacja fazowa jest spełniona dla takiego głośnika pod każdym kątem odsłuchu. Jeśli chodzo wrażenia odsłuchowe to głośnik wspolosiowy tworzy tzw source point czyli punktow źrodło które w tym przypadku umieszczone jest na osi głośnika wysokotonowego. Całe spektrum czestotliwosci dociera wlasnie do sluchacza z tego punktu. Ogolnie sprzyja to doskonalszej stereofonii przestrzennosci i ulokowaniu instrumentow w przestrzenmi. Dzwiek jest bardziej spojny. Konfiguracja D'Apollioto ma wlasnie jakby nasladowac glosnik wspolosiowy( w duzym uproszczeniu). Warunkiem tego jest jak najwieksze zblizenie do siebie centrów głośników. Tworzy sie nawet specjalne kopolki z bardzo malym frontem zeby jak najbardziej zblizyc do siebie głosniki. Najlepsza odmiana D'Apollito jest np stosowana w Jmlabach serii utopiahttp://www.focal.tm.fr/home/fr/utopiabe/l&rbe.htm ale takie pochylenie głośników sredno tonowych to juz chyba musi byc poparte pozadnymi pomiarami

            [ Dodano: 2005-06-15, 13:22 ]
            skopalem linka:) wiec podrzucam jeszce raz
            zajaranyy dzięki za pomoc!:)
            http://www.focal.tm.fr/home/fr/utopiabe/l&rbe.htm [/img]

            Skomentuj


              #7
              songo24,
              Jak to PI x OKO funkcjonuje i się nazywa to ja wiem.
              Chodziło mi właśnie o przykłady zastosowania w stereo.
              Dzięki.

              [ Dodano: 2005-06-15, 13:30 ]
              W między czsie poradziłem sobie z linkiem. :)
              Fajny przykład.
              Jeszcze raz thx

              Skomentuj


                #8
                Od osi odsuwa się zarówno nisko jak i wysokotonowy - również jednocześnie. Zmniejsza to dyfrakcję (rozproszenie) dźwięku na krawędziach obudowy.
                Zamiast odchylać ściankę przednią prościej pochylić całą kolumnę na podłodze, podstawce.
                O położeniu centrów fazowych decyduje odległośc między środkami głosników i częstotliwość podziału. Powinna być - w zależnosci od fazy głośników równa ~1/2 lun 1 dł. fali o częstotliowścipodzaiłu, tak by uzyskać zgodność faz ciśnienia.
                Skupienie dżwięku w D'Apollito ma znaczenie w KD gdzie z np. małych głośników trzeba uzyskać SPL. Ale to jest trudna konfiguracja do zestrojenia i wymagająca.

                Skomentuj


                  #9
                  [quote="songo24"]zajaranyy dzięki za pomoc!:)
                  newborn rozumiem ze Tobie chodzi o konfigurację D'Apollito
                  Jeśli chodzo wrażenia odsłuchowe to głośnik wspolosiowy tworzy tzw source point czyli punktow źrodło które w tym przypadku umieszczone jest na osi głośnika wysokotonowego. Całe spektrum czestotliwosci dociera wlasnie do sluchacza z tego punktu. Ogolnie sprzyja to doskonalszej stereofonii przestrzennosci i ulokowaniu instrumentow w przestrzenmi. Dzwiek jest bardziej spojny.

                  czy jest sens w tej sytuacji budowac kulumny na koaksjalach samochodowych??

                  Skomentuj


                    #10
                    Święty, ...do domu pewnie nie....



                    ... ale i tak ladnie one graly... ...i pomimo raczej ubogiego basu reszte pasma odtwarzaly znakomicie zjadajac na sniadanie wiekszosc satelitek od kina domowego.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez wektor
                      Święty, ...do domu pewnie nie....

                      Obrazek

                      ... ale i tak ladnie one graly... ...i pomimo raczej ubogiego basu reszte pasma odtwarzaly znakomicie zjadajac na sniadanie wiekszosc satelitek od kina domowego.
                      bas to nie problem robisz subai po kłopocie:)

                      Skomentuj

                      Czaruję...
                      X