Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kolumny "Łezki" by zajaranyy

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kolumny "Łezki" by zajaranyy

    ZAŁOŻENIA, POCZĄTKI, PLANY

    Jako, że są to moje pierwsze kolumny podłogowe, postanowiłem że będzie to konstrukcja;, „że mucha nie siada”, miała cieszyć oko i ucho. Przede wszystkim chciałem, żeby nie było się do czego przyczepić (od strony technicznej, rzecz jasna wygląd to sprawa gustu więc nie należy się czepiać terminali, koloru forniru, lakieru, ew. okleiny, imbusów itp.)
    A o gustach się nie dyskutuje. Miały być to dobrze wyglądające i jak na klasę (cenę) przyzwoicie grające kolumny podłogowe 3 drożne na tonsilach. W planach było kilka różnych wariantów konstrukcji jednak ze względu na w/w założenia chciałem mieć do tego równie przyzwoitą zwrotnicę popartą pomiarami. Za moją prośbą MarekW udostępnił schemat zwrotnic z Drakul (za co mu jestem bardzo wdzięczny), dlatego pomyślałem czemu nie użyć tych samych przetworników w końcu nie jest żadnym wstydem mieć kopie czyjś kolumn (i tak bardzo udanych). Kolejnym celem było uzyskanie nietuzinkowego i niestandardowego wyglądu. Obudowa miała zwracać na siebie uwagę. Po dokładnym zastanowieniu wybrałem obudowę z zaokrąglonymi ściankami bocznymi co by nie było to obudowa w takim kształcie jest bardzo trudna bo wykonania w warunkach domowych ale czasu miałem dużo. Kilka dni potrzebowałem aby wszystko dobrze obliczyć i zaplanować. Projekt obudowy jest to mój własny patent, w którym znalazło się mnóstwo kompromisów, projekt dość prymitywny ale naprawdę efekt miał być niecodzienny :-P . Aha najważniejszą rzeczą którą chciałem osiągnąć było to, aby moje kolumny były lepsze od monotonnych już kolumn na stx’ach albo jakiś mieszankach no name (na które jest moda na elek.....).

    PRZETWORNIKI

    Jak na 3way przystało w kolumnie muszą się znajdować 3przetworniki z których każdy odtwarza swoje pasmo. Wszystkie przetworniki są ze stajni tonsila, które jak na swoją cenę spisują się naprawdę dobrze. Wszystkie informacje na temat tych głośników można znaleźć na stronie ich producenta.

    Sekcja niskotonowa GDN 20/80/2 8ohm (klasyka, legenda najlepsza 20-stka w tej klasie cenowej)

    Sekcja średniotonowa GDM 10/80/2 (poprawnie grający średniaczek, jak dla mnie naturalny)

    Sekcja wysokotonowa GDWK 10/80/7 (trochę twardy, ale mimo to czytelny, nie trzeba się przyzwyczajać szybko wpada w ucho)

    ZWROTNICA, KABLE, TERMINALE

    Zwrotka żywcem wyjęta z "Drakul" MarkaW mimo to u mnie wygląda troszkę inaczej, wszystkie cewki powietrzne (1,2mm w torze niskotonowego reszta 0.7mm, wszystkie razem ważyły ponad kilogram), kondensatory Jantzen polipropylenowe (w kolektorze impedancji dla niskotonowego składak MKSE), rezystory 5 i 10 watowe ceramiczne najtańsze, płytka zrobiona metodą trasowania. Budowa jednej zwrotki trwała około 2,5godz. Z terminala do zwrotnicy i dla niskotonowego 2,5mm2 OFC, dla średniego i wysokiego kabel Alpharda 1,5mm2 OFC. Po odsłuchach mogę stwierdzić, że MarekW naprawdę zna się na rzeczy i zwrotka dobrze spełnia swoje zadanie. Terminale wkręcane w obudowę.



    OBUDOWA

    No to chyba najciekawsza część opisu. Kilka dni zajęło mi obliczenie wszystkiego tak aby kolumny po złożeniu miały ręce i nogi ß taki żarcik konstruktora J . Trzeba przyznać, ze w warunkach domowych ciężko jest cokolwiek zrobić co dopiero ten mój dziwny pomysł z zaokrąglonymi ściankami. Obudowa składa się z 2-wóch części wewnętrznej i zewnętrznej które są połączone bezpośrednio tudzież poprzez wsporniki. Wszystko wykonywałem u dziadków w domku jednorodzinnym na podwórku, w garażu i w piwnicy. Płyty ciąłem na pile tarczowej i wyrzynarką. Dużo używałem hebla i pilnika.

    Widok z góry część wewnętrzna wykonana z płyty wiórowej 18mm(boki, przód i tył) 20mm(góra i dół).



    Widok z góry część wewnętrzna i zewnętrzna to płyta wiórowa 20mm(przód i tył) HDF 5mm(wygięte boki, góra i dół), wsporniki to wiór 20mm. Pustą przestrzeń między ściankami bocznymi wewnętrznymi i zewnętrznymi wypełniłem gąbką.



    Wszystkie ścianki klejone wikolem(w sumie 3 puszki 0,75) i wkręcane wkrętami do regipsów (3,5mm długości), dzięki tym łączeniom jestem pewny ,że wszystko będzie się dobrze mocno trzymać.
    Obudowa część wewnętrzna ma tylko 40 litrów, gdzie po odjęciu solidnych wzmocnień i głośników wychodzi 35 litrów, strojenie oczywiście około 39Hz, jak dla GDN’a przystało. Wysoki i średni w osobnych komorach. Trudno jest mi podać wymiary kolumny: wysokość to 110cm, szerokość zmienna (front 21,5cm najszersze miejsce 27 cm tylna ścianka 14,5cm), głębokość to 34,5cm . Przyznam jednak, ze kolumny wyglądają niezwykle szczupło i smukle ale masywnie, mimo lekkiego wytłumienia ważą 35kilogramów. Co odczułem wnosząc je na 3 piętro z podwyższonym parterem.





    WYKOŃCZENIE

    Jak przystało na każdą milutką konstrukcję fornir-mahoń, kładziony metodą EZO, bardzo dobra i równie dobry artykuł na ten temat, fornirowałem 2 dni i przyznam, że to była moja 1-wsza przygoda z fornirem i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Po oklejeniu i oszlifowaniu 4 warstwy lakieru (szlifowane) połysk nie pamiętam nazwy ale do parkietu o podwyższonej twardości. Dzięki temu wykończeniu kolumny wyglądają nieziemsko naprawdę kto raz użyje forniru ten już nigdy nie weźmie okleiny do ręki. Fornirowanie to nic trudnego wymaga jedynie cierpliwości i chęci, a efekt.... warto się przekonać samemu.

    Aha do średnich potrzebne były specjalne obręcze, w najbliższym czasie na niskie też takie trafią.



    Mój kuzynek pomocnik coraz bardziej zainteresowany działem diy


    EFEKT KOŃCOWY, ODSŁUCHY, WRAŻENIA

    Efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, sam nie spodziewałem się, że fornir, wykończenie i sama obudowa wyjdzie tak ładnie , dla mnie jest to po prostu piękne.

    Jak gra: w 17m2 gra naprawdę czysto i przyjemnie, dźwięk jest bardzo delikatny mino to w niektórych momentach zaskakuje potęgą. Od niskich tonów nie można wymagać więcej. Średnica niezwykle czytelna wysuwa się na pierwszy plan, jest jakby bliżej (choć nie wybija się poza całość), wysokie tony hm.. tu jest trochę inaczej jakby zostawały w tyle może są trochę za mocno stłumione ale można się przyzwyczaić.

    Następnie odsłuch w 10m2 mój pokój tu jest bardzo podobnie tylko bass trochę się miesza (może wina wzmacniacza lub mp3), trochę gorzej wypada stereofonia lecz mimo to jest naprawdę pięknie , kolumny najpierw muszą trochę powędrować po pokoju aby znaleźć dla nich miejsce w którym będą grały najlepiej.

    Jestem naprawdę zadowolony ponieważ w kolumny włożyłem jakieś 3 tygodnie pracy (niemal codziennie przez 5-8 godzin) tym bardziej, że kolumny zostały zrobione za pieniądze które zarobiłem przez ponad ciężko miesiąc pracując (kopiąc doły , czy pracując przy zieleni, czy przy przeprowadzkach, wyjechałem też do Danii na 2 tygodnie do pracy). Są to niewątpliwie kolumny które będą mi służyć naprawdę długo.









    KOSZTORYS

    Coś czego nikt nie lubi. Ceny wraz z przesyłkami. Ponieważ przez Internet było najtaniej.
    Głośniki 553zł
    Elementy do zwrotnic 160zł (cewki, kondensatory, rezystory , płytki, cyna)
    Fornir 55zł
    Lakier 20zł
    Kable 12zł
    Terminale 12zł
    Obręcze 68zł (tylko na średnie ta cen pokazuje jak drogo jest w szczecinie)
    BR 14zł
    Szpachla 15zł (do drewna i samochodowa)
    Kleje do forniru 35zł (2 puszki 0,75L)
    Kleje wikol 30zł (3 puszki 0,75L)
    Drewno 150zł ( do tego trochę miałem)
    Wkręty 20zł

    Razem niecałe 1,2 kilo zł


    Pozdrawiam

    #2
    poprostu rozbroily mnie te kolumny:)sa ta jede z najlepszych kolumn jakie widzialem:]
    pewnie graja tez bardzo dobrze.GRATULACJE

    Skomentuj


      #3
      Oj zajarany........
      Tyle na forum siedzisz i jeszcze nie wiesz ze konstrukcje na pod forum sie wrzuca....
      http://elektryk.info

      Skomentuj


        #4
        git :)

        Skomentuj


          #5
          super mi sie bardzo podobaja zwlaszcza boki :)

          Skomentuj


            #6
            zajaranyy, bęcki masz.Wiesz chyba za co.

            Skomentuj


              #7
              Kapitalna kanstrukcja. Pełen podziw wytrwałości konstruktora.

              Skomentuj


                #8
                Świetne :)

                Skomentuj


                  #9
                  dzieki wszystkim za miłe słowa

                  umberto, bo miałem wcześniej zamieścić opis??

                  Skomentuj


                    #10
                    :) chyba nie tu umieszczone gdzie trzeba :) no ale fajnie wygladaja :). szkoda ze nie umiesciles zdjec z procesu tworzenia boków :). fajne fajne :)

                    Skomentuj


                      #11
                      nie no wypas:)
                      będziesz robił suba do tego ??:)

                      Skomentuj


                        #12
                        hm.. sub jak bede miał kase to MOŻE pomyśle:)

                        Skomentuj


                          #13
                          Fajen....fajne....ale co to tu k...a robi :|

                          Skomentuj


                            #14
                            ale co to tu k...a robi :|
                            it only 'is'

                            Skomentuj


                              #15
                              Po co komu sub do tych kolumn??

                              Skomentuj


                                #16
                                ja mam na 20/80/2 dt 100 i tc14 i powiem ze sub mnie sie przydaje ale tylko w kinie

                                Skomentuj


                                  #17
                                  do muzy jest ok,ale w kinie sub mogłby się przydać...
                                  żeby te 20pare herców usłyszeć :) tj poczuć ...

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    moje gratulacje i jakos mnie wzieło zeby do xt i dx dorzucic jeszcze tego tonsilka do ktorego mam ogromny sentyment. Jakim wzmacniaczem je napedzasz bo ja powiem tak sluchalem tego tonsila na kilku o roznej mocy zwykle ponizej 100W ale dopiero pokazał klase na mostku tda czyli juz bylo znacznie ponad moc znamionową ale za to naprawde urzekło mnie szybko w miare nisko z przyjemnym wykopem. W porownaniu do poj tda to roznica kolosalna nie ten glosnik po prostu.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      no wiec co do wzmacniacza to w subie miałem go z jednym tda i mnie wystarczało, wzmacniacz ktory teraz posiadam jest dużo słabszy i koniecnie muszę sobie sprawić jakiś inny, co by nie bylo jeszcze głośniej nie dawałem ze względu, że wysokie i średnie są nówki (bo niskie wygrzałem w subie) jak na razie spisuję się świetnie, na razie siągam ustrojstwo do pokoju kwiatki w narożniki itp :)

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        GRATULACJE jak dotej pory jedna z najlepszych konstrukcji znakomity dobor glosnikow wykonanie tez bdb gratulacje!!!!

                                        Panowie brac przyklad!!

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X