Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak ustalać pasmo przenoszenia

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak ustalać pasmo przenoszenia

    Mam pytanie. Jeżeli chciałbym sobie zrobić kolumny składające się z dwóch głośników każda, wysoko i niskotonowego to jakie pasmo przenoszenia wybrać dla każdego z nich, tak aby pasma te się nie pokrywały.
    Słyszałem, że głośnik niskotonowy w subwooferze dobrze jeżeli ma odcięcię gdzieś koło 100Hz. Czy w kolumnie też powinno być podobne. A co potem z wysokotonowym. Jeżeli jego pasmo będzie zaczynało się przykładowo od 2000 lub 4000Hz to co z tym niewykorzystanym pasmem między 100Hz niskotonowca a 2000-4000 wysokotonowca.
    A może filtr powinien być tak ustawiony żeby pasmo było możliwie całkowicie wykorzystane. Powiedzmy głośnika niskotonowego do 2000Hz a wysokotonowca od 2000Hz w górę.
    Za odpowiedź z góry dzięki. Cześć.

    #2
    Witam
    Po pierwsze w kolumnach dwudrożnych nie tnie sie częstotliwośći dla średnio-niskotonowego przy 100Hz--TO NIE JEST SUBWOOFER !!! Do kolumny dwudrożnej kupujesz głośniczek srednio-niskotonowy który potrafi przenosić częstotliwości do ok 4 lub 5kHz i stosujesz zwrotnice któta dzieli pasmo w okolicach 3,5kHz....

    Skomentuj


      #3
      Jak ustalać pasmo przenoszenia

      Ok.
      Dzięki EVO. Już wiele mi wyjaśniłeś. Ale jeszcze jedno, czy głośnik musi mieć pasmo przenoszenia sięgające do 5 KHz skoro obcina się je jak piszesz np: przy 3,5 KHz. I czy powyżej tego pasma rolę przejmuję głośnik wysokotonowy, jeżeli tak, to jakie powinien mieć maksymalne górne pasmo przenoszenia. Za odpowiedź z góry dzięki.

      Skomentuj


        #4
        Henry, poczytaj trochę. Widać, że jesteś całkowicie zielony w tych sprawach.
        Tak przy okazji... nie patrz na parametr głośnika nazywany pasmem przenoszenia, bo niewiele on mówi o głośniku. Polskie normy określały pasmo w którym efektywność nie spada poniżej 10dB od średniego poziomu. Z resztą, co firma, to inna norma, a w chińskich głośnikach to już wogóle.
        Zazwyczaj przegląda się (lub mierzy) charakterystyki i na tej podstawie określa przydatność głośnika, tzn miejsce odcięcia.
        jak poczytasz to się dowiesz...

        Skomentuj


          #5
          Wszystko zależy od wybranych głośników. Możesz nawet użyć zwrotnicy która ucina pasmo przy 2,5kHz wtedy musisz użyć wysokotonówki która przenosiła by od 2kHz w góre. Podam Ci przykład=> Masz głośnik srednioniskotonowy który np: przenosi od 40Hz-4kHz i masz wysokotonówke która przenosi od 3kHz do 20kHz, wtedy musisz użyć zwrotki która rozdziela pasmo przy 3,5 kHz i tyle... Zygmunt ma racje, otóż zależy od firmy a raczej jej uczciwości z jaką podaje pasmo przenoszenia i z jakim spadkiem co najważniejsze!!! Dlatego nigdy nie dobieraj zwrotnic tak aby dzieliły pasmo na samej granicy pasma przenoszenia głośnika.Długo by tu pisać na temat zwrotnic.... Jeżeli jesteś nieobeznany (mówiąc ładnie) w tej dziedzinie to radze sie troszke podszkolić bo dobranie zwrotnicy nie zależy tylko od wyżej wymienionego sposobu. Do tego dochodzi efektywność używanie tłumików w razie potrzeby itd.... Więc musisz troszke na ten temat poczytać, na tej stronie napewno wiele jest na ten temat postów (lub www.elektroda.pl A jeżeli nie czujesz sie na siłach to poprostu kup gotową zwrotke i tyle....

          Skomentuj


            #6
            Jak ustalać pasmo przenoszenia

            Evo i Zygmunt, wielkie dzięki za wyjaśnienia. Już jestem krok do przodu. A narazie małymi krokami będę starał się dowiedzieć czegoś więcej. I dzięki za namiary stron.
            Pozdrowienia.

            Skomentuj

            Czaruję...
            X