Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bass-reflex Szczelinowy, pytania.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Bass-reflex Szczelinowy, pytania.

    Witam. Mam dwa pytania w związku z tunelem b-r szczelinowym.

    1) Jaką wziąść poprawke do tego co wylicza winisd dla tunelu prostokątnego. Bo jak domyślam sie strojenie takiego tunelu którego częścią jest sama ścianka obudowy nieco sie zmienia.

    2) Chce przez środek tunelu przeprowadzić wzmocnienie w postaci listewki, więc teoretycznie dziele tunel na dwie części. Jednak winisd dla dwóch tuneli o łącznej pow. jak jednen większy, daje różne długości owych tunelów. Więc jak traktować wtedy taki tunel, jako jeden wiekszy czy dwa mniejsze??

    #2
    Też chętnie się dowiem jakie poprawki należy uwzględnić jeśli ścianka obudowy jest również jedną ze ścianek tunelu BR. Na pewno są jakieś różnice skoro nie zaleca się umieszczać tunelów BR zbyt blisko ścianek obudowy.

    Co do różnic pomiędzy jednym BR, a kilkoma o takiej samej sumie powierzchni, to faktycznie ciekawostka. Według mnie różnice które pokazuje WinISD są i tak mniejsze niż błędy wynikające z niedokładności pomiarów i rozrzutu parametrów, więc nie można nimi za bardzo się przejmować. Te różnice mogą wynikać z algorytmów obliczeń i jakiś zaokrągleń "po drodze". Moim zdaniem logika nakazuje traktowanie przedzieleonego BR jako dwóch osobnych. Jednak różnice sa tak nie wielkie, że można je pominąć. Zresztą uczciwie podchodząc do sprawy należało by tą długość i tak skorygować podczas odsłuchów lub pomiarów całej kolumny.

    Pozdrawiam

    Skomentuj


      #3
      W moim wypadku ta różnica to 2,5 cm więc już troche jest :)

      Skomentuj


        #4
        Zanim wykończysz bude sprawdź strojenie za pomocą JIG-a.

        Skomentuj


          #5
          Najwpierw musiałbym mieć Jig'a...a suby potrzebne na za tydzień bo impreza jest :/ Budowa rusza jutro lub jeszcze dzisiaj (mało prawdopodobne), więc potrzebuje chociaż jakiś teoretycznych wskazówek.

          Skomentuj


            #6
            pomierzylem 2 suby z b-r szczelinowymi ktore robilem i strojenie okazalo sie o 2-5Hz wyzsze niz wynikaloby to symulacji. tak wiec spokojnie mozesz robic tunel wg symulacji. prawdopodobnie gdybym dodal wytlumienie to by wyniki sie zgadzaly

            jak juz robisz szczelinowy i masz mozliwosc to daj wieksza powierzchnie niz w odpowiedniku okraglym. minimalna szerokosc szczeliny jaka oplaca sie robic to ok 3cm. przy mniejszej sa turbulencje mimo odpowiedniej powierzchni...

            Skomentuj


              #7
              Tunele będą o szerokości 36 cm i wysokości 5-6 cm dla stx 32-300. Tunel przy wlocie będzie dodatkowo profilowany. Wezme poprawke 3 hz bo raczej nie bede stosował wytłumienia.

              Jak ktoś jeszcze coś wie to oczywiście można dalej pisać :)

              Skomentuj


                #8
                Strojenie można dość dokładnie sprawdzić na oko, trzeba tylko zapuścić sygnał z przestrajanego generatora i patrzeć kiedy głośnik najmniej się wychyla.

                Skomentuj

                Czaruję...
                X