Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

listwa z filtrem POMOC

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    listwa z filtrem POMOC

    witam mam takie pytanie a propo listw zasilajacych z filtrami :

    http://www.allegro.pl/item486019041_...aca_audio.html

    http://www.allegro.pl/item494401328_...pieczenie.html

    czy takie listwy na prawde polepsza jakosc dzwieku... to znaczy czy usuna jakies przydzwieki itd idace z sieci?? potrzebuje listwe z usiemnieniem niemieckim znaczy moze byc zwykla ale wole z niemieckim

    czy lepiej zrobic np listwe wlasnej roboty to znaczy kupic filtry kazdy osobny dla kazdego gniazdka plus jakis zestaw z bezpiecznikiem wyjety np z innej listwy (przepieniowy) :

    http://sklep.avt.pl/p/pl/71651/filtr...mi+dl-6pc.html
    http://sklep.avt.pl/p/pl/71400/filtr...mi+dl-2pc.html


    macie jakies rady?? chce a raczej potrzebuje kupic lub zrobic listwe bo po piewsze brak mi gniazdek a po drugie chce pozbyc sie roznych przydzwiekow z sieci w sprzecie audio.

    #2
    Jak chcesz miec idealne zrodlo napieciowe to musisz zakupic sobie kondycjoner napiecia te listwy wg mnie nic do ukladu nie wnosza a jesli to nie wystarcza to pozostaje zakup akumulatorow okretowych i budowa stalego zrodla zasilania nic lepszego sie nie wymysli.

    Gdy juz zejdziesz na ziemie to wystarczy ci zwykly przedluzacz z porzadnie wykonanymi stykami w gniazdach.

    Co do przydzwiekow z sieci to owsze wystepuja ale gdy twoj sasiad ma napedy falownikowe lub przekdsztaltniki i jest podlaczony z toba do tej samej lini za transformatorem i wtedy nic nie zrobisz bo odfiltrowanie tego graniczy z cudem bez odp wiedzy i pomiarow, w innym przypadku patrz wyzej.

    Skomentuj


      #3
      Jesli nie masz zabezpieczenia w wzmacoaczu preampie itd.. to warto jakis filtr dolozyc czemu nie. Przydzwieku akurat to nie usuwa ale na jakies przepiecia czy tym podobne bajery cos zaradzi.

      Skomentuj


        #4
        ale to jesli mozna cos dolozyc to lepiej kupic czy tak jak podalem zrobic z np wlasnie tamtych filtrow?? dla kazdego gniazdka osobny filtr rozumiem... i dodac zawartowsc innej listwy czyli jakis bezpiecznik antyprzepieciowy i wlacznik ??

        Skomentuj


          #5
          A co konkretnie chcesz osiągnąć? Słyszysz jakieś niepokojące "zjawiska" w głośnikach? Pamiętaj, że na drodze gniazdko-końcówka mocy masz dość często wysokonapięciowy kondensator filtrujący Y2 lub X2, trafo, mostek prostowniczy, baterię kondensatorów, często również o małych wartościach, właśnie dla odfiltrowania różnego typu śmieci.

          Jeśli masz nadmiar siana, to możesz sobie taką listwę sprawić, na pewno nie zaszkodzi :) Ale dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest założenie takiego filtru we wezmacniaczu http://allegro.pl/item493583797_gnia...o_obudowy.html 220zł a 4,50zł to niezła różnica :)

          Pytasz o "bezpiecznik antyprzepięciowy" - chcesz zabezpieczyć siebie i domowników przed porażeniem prądem? Jeśli to w tym celu, to każdy fabryczny wzmacniacz posiada tzw. klasę ochronności i nikt nie wypuści go z fabryki, jeśli nie spełnia zasad bezpieczeństwa. Jeśli masz wzmaka DIY w metalowej obudowie i tzw. "różnicówkę" w domu, to też nie masz się specjalnie o co obawiać - takie zabezpiecznie raguje na prądy <30mA, które miałyby, nie daj Boże, Cie porazić przy dotknięciu obudowy. Oczywiście, zgodnie ze sztuką, należałoby taką obudowę połączyć z przewodem PE, czyli żółto-zielonym, czyli "bolcem" w gnizadku. Jeśli masz starą instalację 2-żyłową, to możesz obudowy nie uziemiać w ogóle (mniejsza szansa na przywleczenie jakiegoś "lewego" napięcia na nią), lub zamontować gniazdo z bolcem i do bolca podpiąć przewód neutralny (jasnoniebieski, oczywiscie po sprawdzeniu próbnikem, czy faktycznie jest nieutralny).

          Jeśli chodzi Ci raczej o zabezpiecznie samego wzmacniacza, to weź pod uwagę, że jak walnie piorun, to każdy filtr i tak pójdzie się "kochać".

          Skomentuj


            #6
            bezpiecznik antyprzepieciowy po to by sprzet podlaczony do listwy byl choriony przed jakimis spieciami idacymi z sieci przy np udezeniu pioruna itd...

            Skomentuj


              #7
              nie ma uniwersalnej ochrony na przepiecia(malutkie szpilki) przewaznie stosuje sie odp dobrane wrystory w takich listwach koszt z 50gr w elektroniku ew jeszcze jakis dlawik za grosze a cena przedluzacza kosmos ochrona zadna poza poprawa samopoczucia chyba tylko

              jesli chodzi o ochrone odgromowa to tylko wyjecie wtyczki z gniazdka uratuje ci sprzet

              nie wierz bajki i nie tworz mitow

              Skomentuj


                #8
                Ja uwazam ze absolutnym minimum jest kupienie formowej listwy zasilajacej i nei mowie tu o audiofilskich wynalazkach tylko zwyklej listwie zasilajacej ktora ma jakis prosty filtr, bezpiecznik i jakas ochrone przepieciowa najczesciej w postaci warystora. Taka listwa jest nie wiele drozsza od zwyklego rozgaleziacza ktory i tak jest potrzebny. Kazda taka listwa wymaga bolca ochronnego w gniazdku a w zasadzie w zadnym domu mieszkalnym takowych sie nie stosuje. Ja u siebie nie dorabialem bo nie ma takiej potrzeby. Oczywiscie jak kolega wyzej wspomnial przed bezposrednim udezeniem pioruna zadna listwa nie ochroni sprzetu ale na pewno chroni sprzet bardziej niz by jej nie zastosowac.

                Problemy z buczeniem czy przydzwiekami rozwiazuje sie zupelnie inaczej. Najwieksze klopoty sa jak caly system jest podlaczony do komputera ktory jest podlaczony do stalego lacza internetowogo bo wtedy powstaja dosc dlugie i dziwne petle mas.

                Bardzo dobrej klasy kondycjonery sieciowe maja specjalne trafa separacyjne siec oczywiscie trafa sa zazwyczaj malej mocy wiec nadaja sie do zrodel itp ale nie do koncowek mocy. A trafo jak trafo nic szczegolnego ale duze, ciezkie a wiec drogie i wcale nie niezbedne.

                Skomentuj


                  #9
                  Listwe z "filtrem" (najczesciej jest to tlyko jeden warystor (!!!) plus bezpiecznik) nalezy traktowac poprostu jako przedluzacz. Dopiero lepsze listwy http://www.lestar.pl/products/mainsfilter/LFT-2005 maja jakis sesn ale tylko w przypadku:
                  - zastosowania instalacji 3-przewodowej
                  - dobrego uziomu fundamentowego
                  - zabezpieczen przciwprzepiaciowych klasy B+C w rozdzielnicy (plus dobre zabezpiczneia klasy A na dosyłowej lini napowietrznej a najlepiej przyłącze kablowe prowadzone w ziemi)
                  - ogolnie wykonania poprawnie calej instalacji (prawidłowy dobór wylacznikow nadproadowych, uzwglednienei spadkow napiec, wydzielenie obwodow, itp itd, mozna tez pokusisc sie zastosowac ekranowanie przewodow)
                  - ochrona odgromowa budyniku
                  To tak na wstepie.

                  Skomentuj


                    #10
                    Ta listwa przeznaczona jest i zaprojektowana jak pisze zreszta producent jako do zastosowan do sprzetu biurowego, faxu, tel, komputer etc.

                    Nie jest to listwa do zastosowan audio w tym sensie ze nie zostala zaprojektowana pod katem audio owszem filtruje ona rozne smieci ale niebezpuieczne dla urzadzeni biurowych czyli wysokiej czestotliwosci GHz a nie audio dzie pasmo jest do 30kHz.

                    Tych zaklucen w audio juz nie uslyszymy z racji duzo mniejszego pasma przenoszenia wzmacniacza 20Hz-30kHz, wiec jak juz pisalem nie warto tego kupowac bo jest to niepotrzebny detal ktory poprawi tylko nasze samopoczucie.

                    Wzmacniacz ma juz swoje bezpieczniki strona pierwotna trafa ma zazwyczaj 650mA do powiedzmy 2 A dla mocniejszych wzmacniaczy wiec stostowanie listwy z zabezpieczeniem 10A co ma nam dac ?-- nic nam nie da bo nie bedzie chronic sprzetu.

                    Kolejna rzecza jest to ze wiele instalacji z daaaaawnych lat jest robiona przewodami aluminiwymi mialem przyjemnosc klasc od nowa instalacje przy okazji remontu mieszkania babci, instalacja byla aluminowa 2 przewodowa czyli faza i neutralny, calosc na 2 korkach bezpiecznikowych, w puszkach przewody te byly ze soba skrecane kombinerkami i to zapewnialo styk, instalacje rozdzielilem na oswietlenie oraz gniazdka i osobno elek piec kuchenny, instalacja 3 przewodowa wszystko skrecane w puszkach za pomoca odp listw. Byla to przerobka chyba z TNC na TNCS nie pamietam dokladnie nazwy bo dawno temu robilem uprawnienia SEP na studiach, ale to nie jest istotne.

                    Wiele blokow w latach 70-80 bylo robionych na przewodach aluminiowch. Instalacje te w zadaen sposob nie sa bezpieczne dla koncowego urzytkownika chronia albo i nie tylko siebie, jak ktos ma przyjemnosc posiadc instalacje z RCD (roznicowki) to juz lepiej bo taka pwoinna byc niestety w starych budynkach nikt szybko nie zmieni bo to jest drogie wiec poki nie padnie administracje nie rusza palcem, no i napewno w razie remontu nie zaloza RCD bo zwiazane jest to z odp uziemieniem konstrukcji na ktore to nie bedzie pieniedzy.

                    Wiele osob pisze bajki np o kablach ze po zmianie kabla zasilajacego bas jest lepszy dynamiczny itp brednie. Nie majac pojecia o instalacjach elektrycznch ktora posaida w swoim domu i tak np kupuje kabel zasilajacy do wzkama 2cm srednicy za spore pieniadze i podlacza do instalacji jaka ma w domu np aluminiowej pozniej rozlegaja sie achy, ochy, echy i podniecenie siega zenitu itp. Ale prawda jest inna.

                    Dlatego nie ma sensu kupowac czegos co nic nie wniesie to naszej instalacji a poprawi tylko nasze samopoczucie nic wiecej i uszczupli porfel. Wystarczy lepszy-ladniejszy przedluzacz.

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez cnchobby
                      Tych zaklucen w audio juz nie uslyszymy z racji duzo mniejszego pasma przenoszenia wzmacniacza 20Hz-30kHz
                      Wydaje mi sie ze nawet jakby wzmak przenosil do 1GHz to nie uslyszalbys nic powyzej jakichs 18k..

                      Skomentuj


                        #12
                        To oczywiste bo czlowiek zadko slyszy powyzej chyba 18kHz nie jestem tu pewien tej granicy (stad tez wnika min. zwezenie pasma telefonicznego) ale mialem na mysli to ze te czestotliwosci nie wplywaja na prace wzmacniacza wiec nie ma sensu ich filtrowac bo po co.

                        Skomentuj


                          #13
                          Zamieszczone przez cnchobby
                          Dlatego nie ma sensu kupowac czegos co nic nie wniesie to naszej instalacji a poprawi tylko nasze samopoczucie nic wiecej i uszczupli porfel.
                          PLACEBO :cool:

                          Skomentuj


                            #14
                            Ja uwazam ze nawet kiepskie zabezpieczenie to jednak dodatkowe zabezpieczenie.. moze kiedys przed czyms uchronic. Biorac pod uwage ze cena listwy / filtra nie jest bardzo wysoka w porownaniu do przedluzacza podobnego to lepiej zakupic listwe z filtrem.

                            Skomentuj


                              #15
                              Ta listwa przed niczym nie chroni z punktu widzenia audio wzmacniacz ma swoj bezpiecznik poprostu to taki dodatkowy niepotrzebny gadget.

                              Te listwy zostaly stworzone na potrzeby rynku ludzie jak zaczeli kupowac komputery i rozna elektronike uzyteczna poprostu potrzebowali miec wiecej gniazdek w ladnym opakowaniu gdy to im nie wystarczalo to dla chetnych stworzono proste filterki i przedluzacze zaopatrzono w bezpieczniki ktore chronily przedluzke przed znacznym przeciazeniem ze strony odbioru.

                              Skomentuj


                                #16
                                Zamieszczone przez cnchobby
                                nie chroni z punktu widzenia audio
                                Nie rozumiem. A co chroni "z punktu widzenia audio"? Zasilanie akulumatorowe? W jaki sposob chroni z punktu widzenia audio? Polepsza dzwiek :>?

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Zamieszczone przez irek
                                  Ja uwazam ze absolutnym minimum jest kupienie formowej listwy zasilajacej i nei mowie tu o audiofilskich wynalazkach tylko zwyklej listwie zasilajacej ktora ma jakis prosty filtr, bezpiecznik i jakas ochrone przepieciowa najczesciej w postaci warystora. Taka listwa jest nie wiele drozsza od zwyklego rozgaleziacza ktory i tak jest potrzebny. Kazda taka listwa wymaga bolca ochronnego w gniazdku a w zasadzie w zadnym domu mieszkalnym takowych sie nie stosuje. Ja u siebie nie dorabialem bo nie ma takiej potrzeby. Oczywiscie jak kolega wyzej wspomnial przed bezposrednim udezeniem pioruna zadna listwa nie ochroni sprzetu ale na pewno chroni sprzet bardziej niz by jej nie zastosowac.
                                  Bolec w gniazdku jest jak najbardziej potrzebny. Podłącz komputer do gniazdka bez bolca to będziesz miał połowę napięcia sieciowego na obudowie komputera.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Chodzi o to ze bezpiecznik w listwie nie chroni sprzetu ktory jest podlaczony do niej tylko chroni listwe gdyby podlaczone do niej urzadzenia pobieraly wiekszy prad niz 10A to jest istota tego bezpiecznika np jakbys cos zwarl albo zalal listwe herbata.

                                    Sprzet audio zabezpieczaja bezpieczniki ktore sa wbudowane w sprzecie audio po sronach pierwotnych ich transformatorow. wiec jak ci sie koncowka spali to uszkodzi sie bezpiecznik w sprzecie audio np jak mam wzmacniacz unitra i jest tam bezpiecznik 650mA to jak leci koncowka mocy to zeby nie upalil sie transformator to uszkadza sie bezpiecznik 650mA zeby zabezpieczyc uklad i trnsformator we wzmacniaczu.
                                    Gdy np kabel zasilajacy wzmacniacza bedzie mial zwarcie np gdy go w jakis sposob uszkodzimy to wyskoczy bezpiecznik z listwy a nie we wzmacniaczu. Gdy nie mamy listwy z bezpiecznikiem lub przedluzacza z bezpiecznikiem to dla 2giego przypadku wyskoczy nam bezpiecznik z instalacji w domu pod warunkiem ze prad tego zwarcia bedzie wiekszy niz zakres bezpiecznika instalacji z domu.

                                    Mam nadzieje ze teraz wszystko jasne?

                                    [ Dodano: 2008-11-30, 15:28 ]
                                    coolombo, Zastanow sie co napisales? I jesli twierdzisz ze nadal ze jest jak napisales to uzasadnij swoja wypowiedz bo to nieprawda.
                                    Dowodem jest to ze nadal zyje i tu pisze.

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Zamieszczone przez cnchobby
                                      wyskoczy nam bezpiecznik z instalacji w domu pod warunkiem ze prad tego zwarcia bedzie wiekszy niz zakres bezpiecznika instalacji z domu
                                      A jeśli mamy przypadkiem zwatowany stary bezpiecznik w naszej instalacji, to ten bezpiecznik w listwie ocali nam chałupę . "S"y sobie poradzą :)

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Przeanalizuj sobie jak zbudowany jest filtr przeciwzakłóceniowy w zasilaczu komputerowym.
                                        Nic nie napisałem że to jest zabójcze, jak już kopnie to poczujemy nieprzyjemne mrowienie, prąd jest na tyle mały że krzywdy nam nie zrobi.
                                        Bezpiecznik w listwie i owszem przydaje się jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Ale głównym jego zadaniem jest zadziałać w razie przepięcia. Warystor przy przepięciu zmniejsza swoją rezystancję i powoduje spalenie się bezpiecznika. Taka jest idea zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X