Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

przeróbka potencjometru z liniowego na logarytmiczny

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    przeróbka potencjometru z liniowego na logarytmiczny

    WItam, przewertowałem troche stron w necie i jedyne co znalazlem to że się da przerobić potencjometr liniowy na zbliżony do logarytmicznego. Czy wystarczy że dam np rezystor 500kΩ szeregowo do wejścia i wyjścia potencjometru?... Mój ma 2x50kΩ.

    #2
    jaromas, nie lepiej kupić nowy??

    Skomentuj


      #3
      Wiedzialem że ktoś zapyta :) więc chodzi o to że to fajowski potencjometr z niezależnymi ośkami, można obracać dwie naraz a jak jedną się przytrzyma to można tą drugą skręcić inaczej, czyli dziala przy okazji jak balance, i dlatego mi na nim zależy

      Skomentuj


        #4
        Cytat ze strony www.audioton.republika.pl - "Istnieje dość łatwy sposób uzyskania charakterystyki (prawie) logarytmicznej z potencjometru liniowego poprzez dolutowanie rezystora bocznikującego suwak potencjometru - jak na rysunku. Należy zastosować dobrej jakości rezystory o tolerancji 1%, by charakterystyki obu kanałów były zbliżone. Używając potencjometru o innej wartości pamiętajmy, by zachować proporcję rezystancji P:R = 1:0,15.
        Po przyzwyczajeniu się do nieco innej prezentacji narastania dźwięku można śmiało stosować potencjometr liniowy zamiast logarytmicznego."

        Skomentuj


          #5
          Ta wartosc nie musi miec idealnie 7,5k bo do wyjscia jest jeszcze podlaczona rezystancja wejsciowa koncowki mocy. Jak ktos ma koncowke z wejsciem 15k to wystarczy ze da liniowy 100k i ma juz charke bliska logarytmicznej. Tym dodatkowym rezystorem mozna sobie dobrac charakterystyke.
          Wada jest taka ze wraz ze zmiana wzmocnienia mocno zmienia sie rezystancja wejsciowa.

          Skomentuj


            #6
            Czyli rezystor łączę między nóżki z sygnałem w potencjometrze tak?

            Irku a czym grozi taka zmiana rezystancji wejściowej?

            Skomentuj


              #7
              Rezystancja wejsciowa nie moze byc zbyt mala aby nie przeciazyc zrodla sygnalu co moze powodowac znieksztalcenia a w najlepszym wypadku tylko spadek sygnalu.

              Skomentuj

              Czaruję...
              X