Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Moc wzmacniacza a jego pobór mocy z sieci...

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Moc wzmacniacza a jego pobór mocy z sieci...

    Witam!
    Nie wiedziałem gdzie dokładnie miałem założyć ten post lecz wybór padł na elektronike :lol:
    Chciałem się dowiedzieć od was czy mierzyliście kiedyś moc jaką pobiera was wzmacniacz z sieci i jak to się ma do mocy oddawanej na głośniki. Dzisiaj się troszkę nudziłem i postanowiłem zbadać swojego Uniampa. Jak wiadomo wzmacniacz pobiera najwiecej mocy przy niskich częstotliwościach tak wiec włączyłem pierwszy lepszy bass test na youtube i wziąłem sie za pomiar. Dodam ,że transformator jaki zasila mojego uni ma 2x30v (po zmierzeniu 2x30,9V) oraz moc 400W, czyli napięcie troszkę za niskie ale taki transformator miałem więc go zastosowałem. Napięcie z sieci w czasie pomiaru wynosiło po ustabilizowaniu 224,9V . Tak więc odpaliłem bass test i gałka volume powoli obracała się w prawą strone ( amperomierz był wpięty szeregowo z transformatorem). Podczas pomiaru ustawiłem na mierniku funkcję max czyli notowanie największej wartości prądu jaką pobiera transformator.
    Gdy gałka głośności była w miejscu ,w którym głośniki nie są jeszcze przesterowane ,a z otworów bassreflex dmucha aż chce głowe urwać ,amperomierz zmierzył wartość prądu równą 0,85A. Tak wiec po przeliczeniu moc pozorna pobierana z sieci wynosi 0,85*224,9=191,165VA. Dodam ,że podczas pomiaru napięcie z sieci nie spadło :lol: )
    Teraz musze jeszcze zmierzyć moć oddawaną na głośniki i tu mam pytanie czy pomiaru też można dokonać metodą techniczną tzn. z użyciem voltomierza i amperomierza??
    No to by było na tyle ,czekam teraz na wasze spostrzeżenia w stosunku do waszego sprzętu. Dodam ,ze miernik jakim dokonywałem pomiaru to UNI-T UT60H.
    Pozdrawiam

    #2
    Taki pomiar nie ma dużego sensu.

    Skomentuj


      #3
      Zamieszczone przez raven1985
      Taki pomiar nie ma dużego sensu.
      Dlaczego ?

      Skomentuj


        #4
        Jacek90, wlacz generator sinusoidy, wez oscyloskop na wyjscie daj (+ obciazenie w postaci opornikow albo glosnik + wykres impedancji) i wtedy sie baw.

        Skomentuj


          #5
          I pomiar rób przy sinusie 50Hz.

          Skomentuj


            #6
            luke666, dlaczego?

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez Karol1991
              Dlaczego ?
              Ponieważ taki pomiar niewiele mówi o rzeczywistej mocy wzmacniacza.
              I co zmierzyłeś zależy od tego jak mierzyłeś prąd. (miernik ma TruRMS ?)
              Wiesz co to jest moc pozorna ? I zastanów się jaki przebieg będzie miał prąd pobierany przez wzmacniacz ?

              Mierząc moc nie możesz po prostu pomnożyć napięcia przez prąd mając podłączoną do wzmacniacza kolumnę.

              Skomentuj


                #8
                Zamieszczone przez raven1985
                Zamieszczone przez Karol1991
                Dlaczego ?
                Ponieważ taki pomiar niewiele mówi o rzeczywistej mocy wzmacniacza.
                I co zmierzyłeś zależy od tego jak mierzyłeś prąd. (miernik ma TruRMS ?)
                Wiesz co to jest moc pozorna ? I zastanów się jaki przebieg będzie miał prąd pobierany przez wzmacniacz ?

                Mierząc moc nie możesz po prostu pomnożyć napięcia przez prąd mając podłączoną do wzmacniacza kolumnę.
                Tak masz racje i całkowicie się z tobą zgodzę. Napewno jak wyzdrowieje to załatwie sobie od kolegi oscyloskop, a generator to raczej zastosuje ten co jest w winisd bo innego nie mam. Musiałbym załatwiać ze szkoły :smile:
                Co do twoich pytań to tak:
                -Jeden miernik ten UT60H ma trueRMS natomiast ten drugi UT70A chyba nie (nigdzie nie pisze)
                -Wiem co to jest moc pozorna ,bierna oraz czynna (jestem elektrykiem znaczy prawie bo jestem w 4 klasie technikum)
                -co do przebiegu prądu to domyślam się ,że będą to takie piki.
                Wszyscy macie racje ,ale ja robiąc te pomiary chciałem się po prostu dowiedzieć ile mocy zużywa się przy głośnym słuchaniu muzyki (w tym wypadku bass test). Wiem ,że w ten sposób nie zmierze mocy RMS mojego wzmacniacza, zrobiłem to po prostu z ciekawości.
                Dodam też ,że zmierzyłem moc pozorną (napięcie razy prąd) na wyjściach wzmacniacza i przy tym samym bass tescie. W jednym mierniku ,który ma trueRMS mierzyłem napięcie i ustawiłem funkcje MAX. Największa wartość napięcia jaką zanotował wynosiła 26V. W drugim mierniku bez trueRMS mierzyłem prąd ustawiając funkcje PEAK. Najwieksza wartość jaką zanotował to 2,15A. A więc moc pozorna (jeżeli moge tak powiedzieć) wynosi 55,9VA.Wg mnie może te pomiary nie są dokładne i wiarygodne ale jak by na to spojrzeć z przymróżeniem oka to w zasadzie wszystko się zgadza. Tzn. Uniamp ma w teori 2x80W RMS przy 8 ohm i przy zasilaniu transformatora 2x35V. U mnie ten niedobór dwudziestu kilku Wat wynika z właśnie z niższego napiecia transformatora.
                Tak na marginesie zrobiłem jeszcze pomiar Syma ,który napędza suba na StX. W tym przypadku moc była większa niż uni ale nie jestem w stanie stwierdzić czy sygnał nie był przesterowany gdyż u mnie w pokoju wszystko się trzęsie począwszy os starych okien i półek po drzwi w pokoju i łazience. W każdym razie amperomierz wskazał 3,01A ,a woltomierz 28,6V co daje 86VA przy takim samym zasilaniu co Uni. Kończąc moją wypowiedź chciałem zaznaczyć ,że wszystkie pomiary robiłem z własnej ciekawości i być może są niedokładne ,natomiast w przyszłości zajmę się ty na poważnie. Pisząc o tym na forum chciałem się po prostu podzielić swoimi spostrzeżeniami. Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia :grin:

                Skomentuj


                  #9
                  Pierwszy pomiar rozumiem że był robiony tak aby temat poszedł do na wesoło... Jak już chcesz mierzyć to tylko oscyloskop puść mu np 1020hz a nie wielokrotne i pod wielokrotne 50hz lub jak to ktoś napisał mądry 50hz bo pomiar będzie sporo prze fałszowany ponieważ jest to harmoniczna napięcia z sieci i wbrew pozorom może wyjść moc sporo zawyżona... Mierzenie przesterowania przy czystym sinusie na oko to jak strzelanie z haubicy do człowieka owszem rezultat jest ale rozrzut taki że nie ma o czym gadać zresztą mierząc to chińskimi miernikami i swoimi sposobami jesteś następnym co mierzysz moc pmpo co z mocą rms ma niewiele wspólnego...

                  Skomentuj


                    #10
                    Nie przesadzaj z tą mocą PMPO bo w takim razie musiał bym napisać ,że mój zestaw ma w sumie 10000000000000000000000000W PMPO. Co do mierników to powiedź mi co nie jest w dzisiejszych czasach produkowane w Chinach?? A mierniki ,które posiadam nie są aż tak tanie przynajmniej dla mnie( jeden kosztuje około 250zł a drugi 150zł). Rzeczywiście pomiary ,których dokonałem jak już napisałem są niepoprawne ale zapewniam ,że wezmę się poważnie to tej roboty i sprawdzę czy rzeczywiście błędy są aż tak duże jak sądzi mihas66. Tak jak napisałeś podam mu czestotliwość 1020Hz a potem jeszcze się pobawię i innymi częstotliwościami. oczywiście załatwię sobie oscyloskop to tego.

                    Skomentuj


                      #11
                      Moze byc 1000Hz, tylko bez sensu bo tego nie zmierzysz miernikiem zwyklym. Lepiej mierzyc dla 50Hz sinusa. Taki pomiar na sygnale muzycznym jest pozabawiony calkowicie sensu nawet miernikiem true RMS.

                      Skomentuj


                        #12
                        A jakiego miernika tutaj trzeba żeby zmierzyć moc? A chociaż w przybliżeniu mogę tymi miernikami i oscyloskopem obliczyć moc wzmacniacza?

                        Skomentuj


                          #13
                          Tak, zwykly miernik moze byc. Ale sygnal 50Hz sinus i jedziesz z koksem. Oczywiscie obciazenie rezystor 4 lub 8om odpowiednije mocy. Pobor z sieci zmierzysz http://www.allegro.pl/item855593249_...rnik_mocy.html tym. Podaje cos fi co jest wazne. Mierzac pobor mocy na sygnale muzycznym wzmacnaicza 2x100W wysterowane bardzo glosno bedziesz mial gora kilkadziesiat W.

                          Skomentuj


                            #14
                            A ja mógł bym załatwić cosfi wiec takiego miernika chyba nie potrzebuje znaczy obejdzie się bez niego. W takim razie jak wyzdrowieje jadę po sprzęt i biorę się do roboty. Jak już coś będę miał to na pewno o tym napisze.

                            Skomentuj


                              #15
                              Taki miernik powinien miec kazdy elektronik/elektryk itp. Nie tyko do malo potrzebnych pomiarow wzmacniaczy.

                              Skomentuj


                                #16
                                Na sygnalach audio praktycznie nie da sie zrobic zadnych pomiarow. No chyba ze sie ma supermiernik z usrednianiem min kilkunastominutowym wtedy mozna okreslac srednie wartosci mocy. Ja takie pomiary przeprowadzam metoda termiczna, moge okreslic srednia moc pobierana z zasilania, wydzielana w obciazeniu czy radiatorze wzmacniacza. Sa to dosc trudne pomiary bo duzo zalezy od wysterowania wzmacniacza czy samego sygnalu muzycznego. Ale mozna okreslic wartosci maksymalne.
                                Przy przesterowanym wzmacniaczu uzyskujemy na wyjsciu polowe mocy znamionowej wzmacniacza, przy normalnym nie przesterowanym sluchaniu na pelnej mocy jest to tylko 30%. W zadnym wypadku moc pobierana z zasilania nie przekroczyla 90% mocy znamionowej wzmacniacza. Pomiar byl na obciazeniu znamionowym wiec na glosniku moce te sa jeszcze nizsze.

                                Najwiekszy pobor pradu jest tylko przy pomiarze mocy i nie trzeba go mierzyc bo jest to ok 150% mocy wzmacniacza co wynika ze sprawnosci.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Wg waszych teorii aż z ciekawości zmierzyłem moc mojego amplitunera unitry AT9115 zaznaczam że katalogowo ma 27wat rms przy 8ohm lecz niestety mam kolumny 4 ohm a ten amplituner to pancerna konstrukcja więc wziełem się za testy... Miernik podłączony do wyjścia, kolumna podpięta, generator w kompie na 50hz i normalnie cuda nie wida 20v na wyjściu czyli liczyc po chamsku że impedanja kolumny jest stała względem częstotliwości to mój amplituner ma ok 100w na kanał a co najlepsze dwa kanały miałem obciążone więc jak ktoś mi powie że przesadzam z tą mocą PMPO, pany przecież ten amplituner gra w klasie AB czyli prawie drugie tyle może się wytrącic w postaci ciepła, to jakie ja bym musiał mieć trafo... Co najciekawsze kolumny podłączone pod niego to zg25c czyli 25wat rms owszem tonsil zawsze robił głośniki z zapasem ale bez przesady... Mierni mam jakiś chiński w przediale cenowym do 50zł max więc nadaje sie do ustawiania prądu spoczynkowego anie pomiaru mocy wyjściowej...

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Oj kolega bajki opowiada.... nawet nie chce mi sie prostowac...

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Trochę doświadczeń z mniejszymi prądami:

                                      http://www.hi-fi.com.pl/PHPBB_2_0_6/...16555&start=20

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Zamieszczone przez mihas66
                                        liczyc po chamsku że impedanja kolumny jest stała
                                        ale niejest. nc.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X