Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wyjście liniowe ze wzmacniacza - jak wykonać?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wyjście liniowe ze wzmacniacza - jak wykonać?

    Potrzebuję pomocy w wykonaniu wyjścia liniowego ze wzmacniacza do podłączenia drugiego wzmacniacza. Chciałbym połączyć ze sobą dwa Uniampy, w układzie których jeden pracował by jako normalny wzmacniacz pełnopasmowy a drugi służył by do zasilania "dołów". Co prawda pierwszy Uni będzie zaopatrzony w selektor projektu Irka i w tym selektorze jest wyjście na suba ale jest ono w wersji mono a ja będę miał dwa "doły" zasilane drugim Uni więc potrzebuję do niego sygnału stereo (tak mi się przynajmniej wydaje ).

    Nie wiem czy dobrze myślę ale chcę "wyłuskać" sygnał stereo już po selektorze (żeby głośność była realizowana jednym potencjometrem), przepuścić go przez filtr DP i poprowadzić do drugiego Uni. Poszukałem trochę w sieci i znalazłem dwie możliwości.


    Jedna z nich to bezpośrednie podebranie sygnału pomiędzy regulacją głośności (czyli tutaj selektor) a końcówką mocy przy czym sygnał podpinamy przez szeregowy kondensator a masę bezpośrednio:
    Jest to fragment typowego połączenia pomiędzy układem regulacji barwy dźwięku i głośności (potencjometry lub audioprocesor). Jest tam kondensator sprzęgający C1 o pojemności 4,7uF lub czasem 10uF. Cała sprawa polega na podebraniu dźwięku sprzed tego kondensatora. Ponieważ podłączamy przewód do zewnętrznego wzmacniacza mocy dobrze jest zastosować dodatkowy kondensator C2 separujący nasze wyjście liniowe identyczny jak C1.
    Czyli coś takiego?

    I tak dla obu kanałów?
    W innym miejscu spotkałem się jeszcze z szeregowym rezystorem 1k pomiędzy kondensatorem a filtrem.



    Drugi sposób jaki znalazłem to "wtórnik na jednym tranzystorze", który jest podobno lepszym rozwiązaniem no ale tutaj to już zupełnie nie wiem jak do tego podejść - znalazłem kilka schematów (np tutaj http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/wzmacniacz.html pod koniec strony) ale nie wiem który odpowiedni i jak dobrać elementy.


    Proszę o pomoc i z góry dziękuję.


    Jeśli prawię jakieś herezje to sorki No przyznaję, że elektronika to nie moja dziedzina i wykładam się na tak prostych rzeczach ale jak ktoś chce policzyć ugięcie belki czy innej ramy albo szuka pomocy/informacji na temat fasad i innych konstrukcji aluminiowych, elewacji wentylowanych i innych typów lub ogólnie z dziedziny budownictwa to służę pomocą

    #2
    najprościej rozdziel sygnał za potencjometrem, filtr najczęściej ma kondensator do filtracji składowej stałej, uniamp zresztą też więc tym się nie przejmuj, jedynie zastanów się nad masą coby pętli nie zrobić

    Skomentuj


      #3
      OK, sygnał biorę tuż za potencjometrem w selektorze a ten kondensator szeregowy 4,7uF w zależności od tego czy będzie taki kondensator na wejściu filtra czy nie, tak?

      Co do podłączenia bez tworzenia pętli masy to dobrze myślę?

      Zakładam, że same moduły są tak skonstruowane, że pętla masy nie wystąpi podczas prowadzenia kanałów stereo tak jak to pokazałem na rysunku - czy tak? Jeśli jednak mam pętlę masy to co powinienem zmienić?

      Kolejny problem to sam filtr - nie mogę znaleźć filtra stereo. Właściwie wszystkie są stricte do subwooferów i są w wersji mono, z sumatorem kanałów na wejściu. Osobne filtry raczej były by problematyczne bo regulacja odbywała by się dwoma potencjometrami - oczywiście chodzi o regulację odcięcia bo wydaje mi się, że można by zastosować dwa filtry bez sumatorów kanałów a samo wzmocnienie można by zrealizować stosując potencjometr stereo pomiędzy filtrami a Uni 2 - tylko to takie kombinowanie, że łojej... W grę wchodzi raczej gotowy moduł filtra stereo (albo jakiś kit) ale jeśli skończy się na dokumentacji (z wzorem PCB) to mogę spróbować wykonać go własnymi siłami.

      jaromas, dzięki Ci za zainteresowanie - bo temat jakoś omijany szerokim łukiem przez resztę userów

      Skomentuj

      Czaruję...
      X