Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wzmacniacz - ktory wybrac?

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Wzmacniacz - ktory wybrac?

    Cchialbym zrobic wzmacniacz o mocy okolo 200W i zastanawiam sie nad trzema projektami. Mam zasilacz +/- 55V ktory zostal mi po spalonym STK. Nie chce ryzykowac kupna kosci ktora moze dzialac 2 dni. Pomyslalem ze zrobie cos na tranzystorach.

    1. Wzmacniacz z kitu ne 107k

    http://www.cyfronika.com.pl/kityNE/ne0107-k.htm

    Tani, 250W, jednak z tego co czytalem na elektrodzie jest z nim troche problemow, nie wiem czy to dobry wybor chociaz ze wzgledu na cene dla mnie optymalny.

    2. Wzmacniacz 300/500W

    http://sound.westhost.com/project68.htm

    W wersji basic przy 8 ohm i napieciu +/- 55V osiaga 150W, a przy 4 ohm 240W. Znalazlem zamienniki uzytych tam tranzystorow na TME. Zamienniki to MJL21193/ MJL21194, ich cena to odpowiednio 19,90 zl i 15,90 zl. Trzeba po 3 takie tranzystory. Projekt ciekawy, malo elementow. Zastanawiam sie tylko czy z tymi tranzystorami to nie jest tak jak z STK, ze to moga byc jakies podroby ktore szybko sie spala

    3. Wzmacniacz MOSFET

    http://sound.westhost.com/project101.htm

    Projekt rowniez nie wydaje sie byc skomplikowany. Przy uzyciu 4 tranzystorw przy napieciu +/- 55V wzmacniacz osiaga 150W przy 8 ohm, czyli przy 4 bedzie mial cos w okolicach 200W. Jednak w tym projekcie jeden tranzystor kosztuje 28 zl i ma to byc tranzystor Hitachi, tez nie wiem czy nie trafie na podorbe.

    Ktory projekt wybrac? Ktory wzmacniacz zagra bez wiekszych problemow przy uruchomieniu i eksploatacji? Nie chcial bym stracic 100 zl wydanych na tranzystory ktore splona. Moze ktos posiada inne ciekawe schematy wzmacniacza o mocy w okolicach 200W przy napieciu zasilania +/- 55V? Prosze o rade.

    Pozdrawiam
    Maciek

    #2
    jendo jest pewne - te konstrukcje sa zdecydowanie trudniejsze od wzmacniacza na stk, tam juz trzeba ustawiac prady spoczynkowe etc ....

    a wiec jak nie jestes pewien ze dasz sobie z tym radę to odradzam eksperymenty bo sie moga skonczyc tragicznie dla Twojej kieszeni ... no chyab ze masz juz pojecie z czym to sie je

    wzmacniacze takich mocy nie sa proste i tyle - na Twoim miejscu najpierw zrobilbym cos mniejszej mocy - nabierzesz wprawy i powazne konstrukcje też Ci sie udadza :) (np na 2n30055/KD502 - bardzo popularny i co najwazniejsze tani )

    a wracjac do tematu:

    tego kitu nie polecam - mam go, dzwiek mi nie odpowiadal (obecnie spalily sie trnazystory i Bog wie co jeszcze) reszta jest warta zainteresowania - tylko uwazaj bo tranzystory tez podrabiaja :/

    Skomentuj


      #3
      Najlepiej wyglada projekt68 zamiast drogich MJL21193/4 wystarczy zastosowac 2SC5200/2SA1943 dla 200W wystarczy jedna para a jak chcesz miec zapas to daj dwie pary.
      projekt101 wyglada dokladnie tak samo tylko jest przystosowany do mosfetow. Ale lepiej zrob na bipolarnych. Szkoda tylko ze ten wzmak nie ma zabezpieczen.

      Skomentuj


        #4
        Irek mam rozumiec ze przy dwoch parach schemat ma wgladac nastepujaco:



        Na jednej parze wzmacniacz powinien miec okolo 200W RMS (jezeli dobrze rozumiem), to ile moze miec na dwoch parach?

        Skomentuj


          #5
          z tego co pamiętam to ty irek miałeś kiedyś całkiem zgrabny wzmacniacz około 200-300wat moze go nam jeszcze raz zaprezentujesz :) najlepiej z płytką bo w upakowaniu elementów bijesz mnie tak na głowe że strach się przyznać. jestem pełen podziwu co do wielkości twoich płytek.... mi zawsze jakieś bycze wychodzą....

          Skomentuj


            #6
            no wlasnie :) Irku :) Ladnie prosimy ... nowe glosniczki z stx'a juz sa teraz jakis tani wydajny naped by sie przydal :) obiecales ostatnio takie cos :)

            Skomentuj


              #7
              Tez bym chetnie zobaczyl ten wzmacniacz. Wracajac do tematu. Czy przedstawiony przeze mnie schemat jest prawidlowy z 2x 2sc5200 i 2x 2sa1943? Projektuje plytke do tego wzmaka i nie wiem jak ma wygladac stopien mocy z zamienionymi tranzystorami.

              Skomentuj


                #8
                Tylko Slew Rate > 3V/us czy to aby troche nie za malo?? bo wg mnie kiszka dla porównania TDA7294 ma okolo 10V/us.

                pozdrawiam!

                Skomentuj


                  #9
                  Co do tego schematu powyzej to tylko tranzystory koncowe, te co maja w emiterach 0,1oma, maja byc tego typu co napisales. Poprzedzajace je moga byc nieco slabsze nie pamietam jakie tam polecaja. Uklad ten mozna jeszcze uproscic ale to nie ja go projektowalem. W kazdym razie zupelnie niepotrzebny jest R6.

                  Co do mojej koncowki mocy to prace posuwaja sie pomalu na przodu. Wyslalem do EDW ten projekt i zobaczymy czy ich zainteresuje. Jak nie to pokaze go szybciej na forum.

                  Skomentuj


                    #10
                    Tylko zeby tym razem nie zrobili pykow w liscie elementow :)

                    Skomentuj


                      #11
                      Moze irku powiesz cos o tym swoim wzmacniaczu? Na jakie napiecie bedzie? Jak jest szacunkowy koszt wykonania? w ktorym numerze EDW mozna bylo by spodziewac sie publikacji?

                      Skomentuj


                        #12
                        Moj wzmak ma miec 200W/4omach czyli bedzie pracowal do +-60V. Mysle tez o wersji 200W/8omach i wtedy bedzie wytrzymywal napiecie do +-100V. Koszt to glownie dwa mosfety IRFP250 a kosztuja roznie od 8 do 15zl. Do tego kilkanascie opornikow i malych tranzystorkow. Calkowity koszt wersji 100W bedzie porownywalny z koncowka na TDA7294 a wersja 200W bedzie miala tylko drozsze tranzystory mocy bo IRFP250 zamiast IRF540/640.

                        Skomentuj


                          #13
                          To fajnie :) Czekam na publkacje w EDW lub na forum.

                          Skomentuj

                          Czaruję...