Witam, może mi ktoś powiedzieć czy do mierzenia indukcyjności potrzeba tylko reza. 8R? Tak słyszałem kiedyś od pewnego kolegi. Ale nie mogę znaleźć do niego nr. ;/
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Mierzenie indukcyjności cewek za pomocą JIG'A
Collapse
X
-
Wystarczy rezystor ale nie 8om tylko wiekszy. Polecam 47om. W programach mierzacych impedancje (mierzenie pojemnosci, indukcyjnosc to wlasnie pomiar impedancji) jest zawsze opisany schemat polaczen. Kiedys przymierzalem sie do tutoriala jak wykonac takie polaczenie i narobilem troche zdjec ale nei chce mi sie tego opisywac i zamieszczac. Wystarczy jeden kabelek minijack-minijack przeciac, dolaczyc rezystor i jakies zlacze do mierzonego ''obiektu'' ,dolaczamy sie wtykami do wejscia i wyjscia karty muzycznej itd.
-
Witam.
Fajnie, że właśnie temat o pomiarze indukcyjności jest. Mam cewki z Polinka o L=200uH. Pomiar w SW daje wartość 440uH, a jak mierzę przystawką do multimetru to wychodzi 100mV co powinno odpowiadać L=100uH.
A jak mierzę cewki z STX-a to w ogóle jakieś dziwne wartości wychodzą.
I bądź tu mądry...
Skomentuj
-
Jesli chodzi o SW to w oryginalnym tutoriale jest schemat podlaczenia tego rezystora. Jest on wpiety do wyjscia karty szeregowo do mierzonego objektu i z jego wyprowadzen sygnal trafia na wejscie lewe i prawe. Na jedno wejscie trafia sygnal bezposrednio z wyjscia karty a na drugie z utworzonego dzielnika (rezystor pomiarowy i mierzony obiekt). Kanaly wejscia/wyjscia mozna dowolnie przypisywac w programie.
Skomentuj
-
No tak, ale to połączenie też jest wykorzystywane do kalibracji (automatycznego ustawienia wejść/wyjść). Skalibrowałem program z jigiem o wartości 47R, tak jak radziłeś Irku i wszystko śmiga tak jak powinno. Dziwi mnie jednak nadal to, że przystawka do miliwoltomierza nie mierzy poprawnie :/.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Polusek Zobacz postaDziwi mnie jednak nadal to, że przystawka do miliwoltomierza nie mierzy poprawnie :/.
Skomentuj
-
O ten miernik mi chodziło http://www.elektroda.pl/rtvforum/top...4.html#7078177
A jig u mnie wygląda tak:Załączone pliki
Skomentuj
-
Ja mam ta przystawke od wielu lat i mierzy bezproblemowo, nawet nigdy nie wymagala kalibracji. Moze masz zle skalibrowana, ja mam zawsze jedna cewke 100uH i przed pomiarem mierze ja zeby sprawdzic czy jest wszystko ok.
Rezystor pomiarowy 47om moze byc standardowy 0,25W. Nie potrzebnie domontowales na stale rezystory kalibracyjne bo wystarczy podlaczac je do zaciskow tylko wtedy gdy robi sie kalibracje. No i dobrze jakby byly dokladne i mialy wieksza wartosc. Najlepiej kupic kilka rezystorow 22-47om 1%i potem laczyc szeregowo i/lub rownolegle zeby uzyskac inne dokladne wartosci.
Skomentuj
-
Najbardziej prawdopodobne, że multimetr źle wskazuje. W stanach podstawowych przystawka zachowuje się prawidłowo, więc chyba scalak nie poszedł (np. od ładunków statycznych). Podłączając cewkę 0,3mH po wcześniejszym "ustawieniu zera", kalibracja na PR'kach jest możliwa w zakresie 100mV - 200mV.
A co do Jiga, to oporniki dałem takie jakie najszybciej do ręki wpadły :). Kalibracyjne R wolę mieć z zapisanymi dokładnymi wartościami na stałe. Przy następnej kalibracji bez kombinowania w kilka chwil skalibruję impedancje karty i Jiga. Pasożytnicza rezystancja mojego Jiga wynosi 2,5 mili Ohma :). Przynajmniej tak program mierzy.
Skomentuj
Skomentuj