Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Łączenie zasilania pojedynczego i symetrycznego w jednym układzie

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Łączenie zasilania pojedynczego i symetrycznego w jednym układzie

    Witajcie :) To mój pierwszy post na tym forum, mam nadzieję, że spotkam tu dobrą radę, ale również wyrozumiałość do mojej osoby. Jestem nastolatkiem, elektronika to tylko moje hobby. Mam braki w wiedzy teoretycznej, ale staram się przed pytaniem sam dojść do czegoś.

    Do sedna.
    Zacząłem projekt kolumny aktywnej z wejściami na gitarę, mikrofon i uniwersalnym. Oczywiście oprócz wejść będą różnego rodzaju przedwzmacniacze. Problem dotyczy układu przedwzmacniacz gitarowego i symulatora kolumny (właściwie zespół filtrów aktywnych).

    Wejście gitarowe zorganizowane jest na jednym tranzystorze JFET, na zasilaniu pojedynczym 9V. Zaraz za tym mam symulator kolumny na układach scalonych. Wiadomo, generalnie zasila się je symetrycznie. Wiem, że można przerobić zasilanie na pojedyncze z użyciem środka potencjałów (1/2 V+). Problem polega na tym, że sam nie mam doświadczenia, ani wiedzy, żeby zrobić coś takiego poprawnie (jedynie domysły).
    Rzecz w tym, że niezbyt widzę to połączenie zasilania "sztucznie" symetrycznego i pojedynczego - masa z wejścia zostaje masą, a nie mieści się w połowie napięcia zasilającego.
    Właściwie to nie wiem jak to opisać - mam nadzieję, że ktoś zrozumiał moje obawy.

    Daję schemat tego co chcę połączyć i proszę o podpowiedzi, jak tą masę rozwiązać. Dwa schematy są oryginalne, nie dopisywałem do tego swoich domysłów. Zaznaczcie, które masy dostaną połowę zasilania, które zostaną jak były, jakie elementy dodać (kondensatory na we i wy filtra?).

    schemat:
    http://img836.imageshack.us/img836/6870/boxq.png
    schemat w Circuit Maker (tworzę tam schematy projektów):
    http://www.speedyshare.com/files/27207943/BOX.CKT

    Z góry dziękuję

    #2
    wiesz co to jest dzielnik napiecia? :) tu masz gotowa odpowiedz na swoj problem http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnik_napi%C4%99cia

    add1
    problem jest w tym, ze jak chcesz uzyskac +- 12V to musisz miec 24 a nie 9V no i pamietaj, ze takie rozwiazanie nie jest zbyt wydajne i samego wzmacniacza nie podlaczaj pod zasilacz ze sztuczna masa

    add2
    co to jest "symulator kolumny" ? :)
    Last edited by damiani; 05.03.2011, 00:13.

    Skomentuj


      #3
      Nie ma problemu, możesz połączyć układy zasilane pojedynczo i symetrycznie. Układy te odseparowane są kondensatorem więc problem różnicy potencjałów nie wystąpi.

      Skomentuj


        #4
        Dzięki dzięki. Myślę, że znajdę jakąś kostkę, która popracuje przy 15V (takie mam zasilanie do wzmacniacza). Czyli wszystkie punkty masy z filtra połączyć do 1/2 zasilania (oprócz "ujemnego" z nogi scalaka, który jest masą)?
        No i jak połączyć wyjście preampa z wejściem symulatora kolumny? Chodzi mi o masę sygnału - podpiąć do 1/2 napięcia na wejściu?

        Sam wzmacniacz dostaje napięcie prosto z mostka graetza i jest na oddzielnej płytce, co bym się nie pomylił

        Symulator kolumny :) Już mówię. Kolumna gitarowa ma zawsze ucięte pasmo (oczywiście nie kolumna akustyka). Różne głośniki różnie ucinają te pasmo - dlatego w innych kolumnach gitara brzmi inaczej. Przekierowując sygnał gitary na kolumnę szerokopasmową trzeba pozbyć się rezonansów niektórych częstotliwości. Dlatego są potrzebne filtry aktywne, które utną pasmo zamiast głośnika w kolumnie gitarowej. Tutaj ładny wykres, jak się to przekłada na częstotliwość:
        http://www.runoffgroove.com/condor-bulldog.png
        Oczywiście to nie ten co chcę zrobić, ale podobnie wygląda :)

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez sloik255 Zobacz posta
          Różne głośniki różnie ucinają te pasmo - dlatego w innych kolumnach gitara brzmi inaczej.
          Właśnie dlatego nie osiągniesz celu, a Twoja korekcja częstotliwości filtrami nie jest symulatorem, tylko korekcją.
          Symulator to imitacja brzmienia, a nie zespół filtrów.
          Byli już wcześniej tacy co myśleli, że wystarczy obciąć ch-ke jak dla gitarowego przetwornika (patrz rys. poniżej) i będzie można na głośnikach domowych grać...


          Rys. Charakterystyka częstotliwościowa przetwornika Celestion Vintage 30

          Niestety nie, bo do tego dość złożone pomiary i algorytm są potrzebne. Dopiero cyfrowa technologia obróbki sygnału pozwoliła zbliżyć symulowane brzmienie do prawdziwego, podkreślam zbliżyć.

          Pomijając powyższe pochwal się całością i powodzenia.

          Skomentuj


            #6
            Tak ja wiem, że to nie jest takie proste, ale na domowe warunki i technologie analogową jedyne. Z tego co spotkałem w internecie, zbierając informacje i rozmawiając z gitarzystami tak to było nazywane, a w google nawet "cabinet simulator" wyrzuca same wyniki na opampach.

            http://www.national.com/ds/LM/LM381.pdf
            A co powiecie na ten? Na schemacie aplikacji nie ma podziału na zasilanie symetryczne, a zakres napięć od 9V. Czy schemat filtra potrzebuje jakichś zmian, żeby się przystosować?

            Edit:
            Swoją drogą będzie to współpracowało z głośnikiem unitry GDS 20/10. Kolumna jednodrożna - sam w sobie będzie ucinał trochę dołu i wysokiej góry ;]

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez sloik255 Zobacz posta
              Tak ja wiem, że to nie jest takie proste, ale na domowe warunki i technologie analogową jedyne. Z tego co spotkałem w internecie, zbierając informacje i rozmawiając z gitarzystami tak to było nazywane, a w google nawet "cabinet simulator" wyrzuca same wyniki na opampach.
              Coś z tego będziesz robił?
              http://www.tremolo.pl/_Efekty/Symulatory_paczek_CabSim
              Last edited by RpLand; 05.03.2011, 09:08.

              Skomentuj


                #8
                http://www.sugardas.lt/~igoramps/jura_preamp_ss.gif

                ---------- Post dodany o 10:39 ---------- Poprzedni post o 09:59 ----------



                Nie ze strony tremolo.pl akurat. Starałem się znaleźć coś prostszego - nie potrzeba mi wodotrysków, a nie lubię skomplikowanych schematów, bo ciężko jest połączenia ścieżek ogarnąć. Schemat z linku, który podałem wyżej.
                Gitara to dodatek - obracam się w towarzystwie "muzyków", a ta kolumienka ma być na wyjazdy, więc fajnie będzie na mazurach pograć na gitarce przy ognisku. Główne zastosowanie to muzyka z mp3. Wzmacniacz 10W i opcjonalne drugie 10W będzie aż zanadto ;]
                Jak ukończę całość to wrzucę zdjecia, schematy itd.

                ---------- Post dodany o 11:27 ---------- Poprzedni post o 10:39 ----------

                Mogę liczyć na pomoc? Potwórzę, bo się troche OT zrobiło:

                http://www.national.com/ds/LM/LM381.pdf
                A co powiecie na ten? Na schemacie aplikacji nie ma podziału na zasilanie symetryczne, a zakres napięć od 9V. Czy schemat filtra potrzebuje jakichś zmian, żeby się przystosować?

                Skomentuj


                  #9
                  Co do schematu boxq.cnt z pierwszego postu:
                  Masz tutaj trzy napięcia: +12V, -12V oraz +9V. Wszystkie napięcia zawsze są podawane względem masy, a masy wszystkich elementów układu (tez stopnia mocy) musza być ze sobą bezpośrednio połączone.
                  Napisałes o ognisku, wiec wnioskuję, ze zasilasz to z jakiegoś akumulatora 12V i tym samym masz juz gotowe +12V do zasilania tego układu.
                  Możesz zasilić tego JFET-a z +12V spoko wytrzyma, albo zrobić sobie filtrowane +9V z tych +12V dając z +12V opornik 4k7 i kondensator do masy 10uF.
                  Tak więc potrzebujesz jeszcze -12V a tu rozwiązaniem może być przetwornica DC/DC, którą podlacza sie do +12V a na wyjściu otrzymuje się -12V, np taka z Seguro
                  http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=4699&producent=
                  to tylko kilkanaście złotych. Zapomnij o jakichkolwiek "sztucznych masach" czy dzielnikach napięcia, napytasz sobie tylko biedy.
                  Last edited by Zbig; 07.03.2011, 20:40.

                  Skomentuj


                    #10
                    Zasilanie z transformatora 12VAC.
                    Mogę podłączyć tę przetwornicę do tego samego źródła 12V co zasilanie dodatnie (-12 to +12 przepuszczone przez przetwornice)? To by było dobre rozwiązanie... To jest zbyt proste :) Miałbym z głowy wszystkie problemy z przerobieniem schematu.

                    Dużo mi pomogłeś, mimo tego, że się nie do końca zrozumieliśmy. Schematy przedstawione w tym pliku są jeszcze nie połączane - jak napisałem w pierwszym poście: surowe, nie przerabiane wedle domysłów. Chodziło mi o pomoc w scaleniu tego, głównie w strefie zasilania.

                    Rozważam jeszcze, czy w ogóle użyję tego FETa. Doszedł pomysł prostego przesteru na bipolarnym tranzystorze i dwóch diodach germanowych. Więc problem impedancji miałbym chyba z głowy 0 może ktoś to sprawdzić? Układ wyglądałby tak:
                    Gitara-przester-CabSim
                    Przester to:
                    http://www.forrestwhitesides.com/fil...lectra_sch.jpg

                    Skomentuj


                      #11
                      Zamieszczone przez sloik255 Zobacz posta
                      Mogę podłączyć tę przetwornicę do tego samego źródła 12V co zasilanie dodatnie (-12 to +12 przepuszczone przez przetwornice)?
                      Tak.

                      Schemat jest OK.

                      Skomentuj


                        #12
                        Wielkie dzięki.
                        A co z tym efektem? Możesz zobaczyć?

                        Skomentuj


                          #13
                          Z elektrycznego punktu widzenia ten przester powinien być OK.
                          Przetwornica daje na nóżkach wyjściowych 12V ale zupełnie odseparowane (odizolowane) elektrycznie od napięcia wejściowego, czyli można to podłączyć zupełnie jak się chce i gdzie potrzeba.
                          Ty musisz nóżkę wyjściową "plus" podłączyć do masy, a wówczas na nóżce wyjściowej "minus" będziesz miał -12V względem masy - to co potrzebujesz.
                          Zmierz dokładnie napięcie po prostowniku, ta przetwornica wymaga dokładnie 12V (10% tolerancji), a z trafa po wyprostowaniu może być ok. 16V - trzeba będzie zasilić ją z dodatkowego liniowego regulatora np. LM7812 lub podobnego (najlepiej tzw. LDO), co da też stabilizowane +12V do przedwzmacniacza i przestera - nie obrażą się za to :-). Wprawdzie są przetwornice o znacznie szerszym zakresie napięć, ale dużo droższe. Być może ta też by wytrzymała wyższe napięcie, ale ja tego nie sprawdzałem.
                          Last edited by Zbig; 08.03.2011, 07:07.

                          Skomentuj


                            #14
                            Przerobię układ stabilizacji z 9V na 12V i będzie dobrze. Właściwie to mam już zmontowany gdzieś stabilizator na LM317T - 1,5A starczy na pewno. Zastanawiam się jeszcze nad oddzielnym trafem dla przedwzmacniaczy, ale to tylko kwestia miejsca na płytce - te jest do druku.

                            Ogólnie to mam problemów trochę z Protelem, nie robi estetycznych projektów - ręcznie będę musiał przysiąść.

                            Jeszcze dopytam, bo pierwszy raz mam kontakt z przetwornicą DC/DC:
                            We+ : 12V
                            We- : Masa
                            Wy+ : Masa
                            Wy- : -12V
                            Będzie poprawnie?

                            Skomentuj


                              #15
                              Tak, będzie poprawnie. LM317 wystarczy z zapasem. Rozdzielanie zasilania nie jest konieczne, Ile masz napięcia po prostowniku? To ważne, czy wystarczy zapasu na stabilizację wyjściowego +12V. Minimum to ok. +14V.

                              Skomentuj


                                #16
                                Zawsze obliczam ze wzoru U2 = U1 * 1.41 - 1.2, czyli w tym wypadku ok 15,5V. Dla pewności podłącze to i sprawdzę.

                                ---------- Post dodany o 17:36 ---------- Poprzedni post o 17:34 ----------

                                Jak widać trafo ma jeszcze odrobinę swojego zapasu :) 17,5V bez obciążenia.

                                ---------- Post dodany o 17:57 ---------- Poprzedni post o 17:36 ----------

                                Mam pytanie o bezpiecznik. Uwzględniać prąd ładowania kondensatorów?
                                Wzmacniacz to TDA2616 + przedwzmacniacze. Filtrowanie myślę, że 2x4700uF.

                                W aplikacji wzmacniacza są szeregowo z głośnikami elektrolity. Czy one zabezpieczą mi głośniki, jeśli przez wzmacniacz pójdzie prąd stały?

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Napięcie jest OK, pod obciążeniem o kilka V spadnie, ale powinien być wystarczający zapas dla LM317.
                                  Przy zasilaniu z jednego napięcia na wyjściu wzmacniacza jest 1/2 napięcia zasilającego. Kondensatory powodują, ze stały prąd nie płynie przez głośnik (tylko zmienny w takt wzmacnianego sygnału). Dla bezpiecznika zasadniczo nie uwzględniasz prądu ładowania, nie dla stosunkowo małych kondensatorów i transformatorów małej mocy.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Moc wzmacniacza 2x10W + 25W mocy strat + 5W preampy = 50W
                                    50W/17V = 2,6 A

                                    3A będzie dobry ? :)

                                    Skomentuj

                                    Czaruję...
                                    X