Zbadalem impedancje choc nie byl to prosty pomair i nie wiem czy wyniki sa wiarygodne.
Na niskich czestotliwosciach jest ekstremalnie niskie 5,5milioma, wzrasta dwukrotnie przy 10khz, 20khz-0,019om, 50khz-0,049oma, 100khz-0,09oma, koniec pomiaru to 150khz i tam jest 0,14oma.
Dla porownania 7812 ma na niskich 29miliom i dwa razy wiecej przy ok 4khz, ale miedzy 50 a 150khz utrzymuje stala wartosc 0,29oma. W moim w tym zakresie wartosc rosla a dalej nie mialem jak mierzyc.
Odpowiedz impulsowa jest wielokronie szybsza niz dla 7812.
A ja mam inne pytanie:
Potrzebuje stabilizatorów o wyprowadzeniach takich samych jak 7812 i 7912, lecz możliwości pracy przy jak najniższym Udo.
Wiem że są stabilizatory z serii Ldo, które mogą pracować przy napięciu Udo rzędu 0,2-1V.
Prosiłbym o konkretne, sprawdzone modele.
Narazie zamówiłem te: http://allegro.pl/lm2990t-low-drop-u...754323501.html http://allegro.pl/7812-stabilizator-...768710549.html
Na -12V nie zależy mi jak na +12V, tu słychać największe tętnienia, co niweluje ale nie do końca, zwiększenie pojemności kondensatora filtrującego.
Dodam że zmiana trafa lub dowinięcie zwoi, nie wchodzi w grę.
Dodam że pobór prądu przez linię -12 jest ok 130mA, a +12 ok 450mA. Więc wolałbym stabilizatory na 1A.
W jaki sposób robiłeś pomiar?
do tej pory nie zastanawiałem się nad tym i nie mierzyłem i dawałem na wyjściu i w układzie zasilanym kondensatory żeby nie było szpilek na zasilaniu.
Potrzebuje stabilizatorów o wyprowadzeniach takich samych jak 7812 i 7912, lecz możliwości pracy przy jak najniższym Udo.
Wiem że są stabilizatory z serii Ldo, które mogą pracować przy napięciu Udo rzędu 0,2-1V.
Mozesz jeszcze wymienic diody prostownika na szotkiego, doda Ci to okolo pol wolta no i duza pojemnosc filtarcji. Generalnie to popelniles duzy blad konstrukcyjny, urzadzenie powinno pracowac przy sieci zasilajacej 200V a widac masz juz problem przy standardowym napieciu. Nie wiem co zasilasz ale moze z 9-10V bedzie tez dzialac co daloby konieczny zapas.
---------- Post dodany o 18:12 ---------- Poprzedni post o 18:02 ----------
Impedancje mierzy sie tak samo jak wzmacniaczy mocy. Wtraca sie z zewnatrz znany prad zmienny i mierzy napiecie ktoro pojawi sie na wyjsciu. Z prawa ohma wylicza impedancje. U mnie stabilizator byl obciazony 100mA z dodanym pradem zmiennym 20mA rms czyli ok +-30mA co daje wahania 70-130mA. Napiecia jakie musialem mierzyc zaczynaly sie od 100uV co bylo wogole mozliwe przy tak niskim szumie/tetnieniach stabilizatora. Trudniej bylo zmierzyc zasilacz na 7812 bo on sam z siebie dawal 300uV zaklocen ale ze mial duza impedancje wiec cos tam wyszlo.
Symulacja ma sie nijak do rzeczywistosci bo tu liczy sie prowadzenie sciezek, jakosc komponentow no i konkretny egzemplarz tranzystora a one maja duze rozrzuty parametrow. Musze jeszcze zrobic pomiary z jakims szybkim tranzystorem wyjsciowym i np mosfetem. Choc ten ostatni odpada ze wzgledu na duzy dropout voltage. Na pewno szybki tranzystor troche zmienia bo wstawialem 2SC4793 jak mialem problemy z kompensacja i widac bylo roznice. BD243 lepiej radzi sobie z duzymi pradami co wcale nie wynika z jego parametrow.
---------- Post dodany o 18:12 ---------- Poprzedni post o 18:12 ----------
Ja robiłem źródło prądowe na szybkim opku i pakowałem na wejście prostokąt.
To za malo, wystarczy mosfet zasilany z prostokata o duzej szybkosci narastania. Ja neistety na szybko zasililem jego bramke z wyjscia generatora a ono ma mala wydajnosc pradowa wiec czasy narastania byly na tyle wolne ze nie moglem zaobserwowac braku reakcji stabilizatora. Musze poszukac jakiegos slabego mosfeta bo prady sa male za to szybkiego. Niestety takie pomiary sa tylko do ogladania i kompensacji stabilizatora nie da sie nic zmierzyc, mzona tylko porownac.
Mozesz jeszcze wymienic diody prostownika na szotkiego, doda Ci to okolo pol wolta no i duza pojemnosc filtarcji. Generalnie to popelniles duzy blad konstrukcyjny, urzadzenie powinno pracowac przy sieci zasilajacej 200V a widac masz juz problem przy standardowym napieciu. Nie wiem co zasilasz ale moze z 9-10V bedzie tez dzialac co daloby konieczny zapas.
Więc tak.
Jest to amplituner Denon avr-1311, ktorego oryginalne trafo zostało uszkodzone. Raz że przegżane, a dwa uzwojenie pierwotne ma przerwe.
Załatwiłem z modelu wyżej avr-1612. Wszystkie napięcia pasują oprócz sekcji audio, gdzie napięcie wynosi 10,50Vac przy napięciu w sieci 220Vac.
Po wyprostowaniu i odfiltrowaniu mam ok +13,50Vdc i ok -14.00. Następnie są stabilizatory powyższe. Na linii -12V są tylko opampy, a na +12V dołożone inne stabilizatory, opampy i przekażniki końcówek mocy.
Z tąd moje pytanie.
Zakładałem diody szotkiego sb560, mam zamówione sb540 i niewiele się podniosło. Myślałem żeby rozebrać trafo i dowinąć zwoi (przedostatnia warstwa nawijana).
Ale najpierw chciałem pokombinować bez rozbierania trafa. Lub też dołoże drugie trafko, jest miejsce.
Amplituner kupiłem za grosze dla siostry, chciała mieć tanie kino.
Z racji, że temat jest o zasilaniu to pozwolę sobie tutaj zadać pytanie.
Zrobiłem sobie preamp Passa. Bride Of Zen, wersja na tranzystorze jfet.
Pracuje w klasie A.
Układ gra, ale strasznie mnie denerwuje buczenie, na oko 50 Hz.
Myślałem, że to pętla masy, ale odpowiednie połączenie nic nie dało.
Podczas dotykania toroida czuć było, że aż się "rusza"
Zmieniłem trafo na inne, buczenie zmalało minimalnie, dalej przeszkadza.
Co zrobić, żeby te buczenie wyeliminować? Zasilacz mam standardowy - diody prostownicze, filtracja, pod kondami filtrującymi małe 100n.
Czy jest możliwe, że to wina diod prostowniczych?
Schemat układu:
Podobno te układy są bardzo wrażliwe na wszelkie zakłócenia. Prawdo to?
Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to , że cała masa musi się być dokładnie w tym miejscu połączona z obudową wszystkie pozostałe masy odłączone od obudowy tam masz w poście wyżej podłączenie zasilania. Jest to jedna z metod uziemiasz układ w najczulszym punkcie ( może całą płytkę ) , może w tym punkcie trzeba będzie zastosować układ z diodami i opornikiem. Na pewno będziesz miał trochę zabawy , może zasilacz za bardzo tętni a ten układzik wymaga dobrego zasilania.
Ten uklad ma praktycznie zerowe tlumienie zaklocen z zasilania dlatego wymaga zasilania stabilizowanego i to bardzo czystego. Z tego co piszesz to chyba masz zasilacz niestabilizowany. Jesli tak, to gratuluje pomysl takiego zasilania.
I jesli juz cos slychac z zasilacza to nie 50hz a 100hz bo tyle wynosi czestotliwosci tetnien prostownika dwupolowkowego.
Na razie układ jest zmontowany testowo na płytce uniwersalnej, zasilanie na chwilę obecną też nie jest wyszukane, dlatego przyszedłem z pomocą tutaj.
Co proponujesz? Stabilizatory z serii L78xx czy może lm317, itp ?
W tym ukłądzie Idss JFETa i dobrane napięcie ma ogromny wpływ na parametry pracy tego układu. Dla różnych Idss JFETa zalecane są inne napięcia.
---------- Post dodany o 00:03 ---------- Poprzedni post o 00:02 ----------
Ogólnie masz ponad 100 stron dyskusji o tym skomplikowanym układzie. Ale na takich prostych układach można się wiele nauczyć, co się przyda w złożonych.
---------- Post dodany o 00:13 ---------- Poprzedni post o 00:03 ----------
PS1: Możesz jakiegoś zasilacza poszukać u źródeł, czyli u Passa
PS2: Jak chcesz JFETa sk170 o 16mA Idss, to będzie Cię to kosztować kilkanaście PLNów, od 12-16mA mają te z grupy V, a są na wyginięciu i jeszcze trafić oryginał...
Możesz spróbować zamiast 2SK170 użyć BF862, ale ma maksymalne napięcie 20V i mniejszą moc jest w stanie oddać (SMD), jednak ma 3x mniejszą pojemność wejściową i 2x większą admitancje, więc jak się pokombinuje z doborem elementów to może nie będzie źle...
Ja bym sprobowal na poczatek z 7824 i wybral feta z mniejszym pradem albo zmniejszyl rezystor w drenie tak zeby fet nie wszedl w nasycenie.
Niestety z fetami tak juz jest ze maja bardzo duze rozbierznosci pradow co w prostych ukladach bez serva zmusza do kombinowania. No i rozne pardy drenu moga roznie brzmiec wiec to juz totalna loteria i zagadka, audiofile-elektronicy chyba takie lubia.
Jak mierzycie Idss? Znalazłem schemat układu w którym napięcie było podłączane do drenu przez amperomierz, a źródło i bramka razem do masy. Czy tak je się mierzy? Próbowałem, ale niestety praktycznie nic miernik nie pokazuje, na każdym ustawieniu.
Jakie wady / zalety ma wejście jfeta w nasycenie?
---------- Post dodany o 20:44 ---------- Poprzedni post o 20:34 ----------
Zapiąłem na chwilę do preampa zasilanie stabilizowane na l7809 (taki miałem w domu) - oczywiście pogorszenie jakości, bardzo szybko przester (albo takie duże zniekształcenia), ale brak brumu :)
Zasilacz standardowo - mostek, 2200uF + 100n od dołu, l7809.
---------- Post dodany o 20:46 ---------- Poprzedni post o 20:44 ----------
PS. Jutro może kupię lm317/lm337 albo 7824 lub coś w ten deseń i będę kombinował.
Jak mierzycie Idss? Znalazłem schemat układu w którym napięcie było podłączane do drenu przez amperomierz, a źródło i bramka razem do masy. Czy tak je się mierzy?
bardzo szybko przester (albo takie duże zniekształcenia),
Prad drenu mozna zmierzyc na rezystorze drenowym w gotowym ukladzie. Prawo ohma sie klania. Jesli prad drenu bedzie na tyle duzy ze na rezystorze teoretycznie odlozy sie wieksze napiecie niz napiecie zasilania to fet bedzie nasycony. Dlatego moze byc konieczne dobranie tego rezystora tak zeby na drenie panowalo jakies napiecie, teoretycznie kilka wolt.
Jeśli zrobię dwa stabilizatory szeregowo, to ten drugi ma obnizac napiecie w stosunku do tego co dostaje na wejscie, czy ma stabilizowac dokladnie to samo napiecie?
Skomentuj