Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

zwrotnica aktywna wycinanie części pasma za pomocą op-ampa

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    zwrotnica aktywna wycinanie części pasma za pomocą op-ampa

    Witam. Czy ktoś mógł wypowiedzieć się na temat tak zbudowanej zwrotnicy. Głównie chodzi o wykorzystanie filtru górnoprzepustowego oraz wzmacniacza operacyjnego w konfiguracji różnicującej do usunięcia wyższych częstotliwości z toru pasmoprzepustowego. zwrotnica na elkę.jpg

    #2
    Wrzuć do LTSpice i będziesz wszystko wiedział.

    Skomentuj


      #3
      Niestety nie umie się posługiwać tym programem. Zainstalowałem go i przy czasie spróbuję się z nim zapoznać.Myślałem, że ktoś już próbował coś takiego zrobić i coś o tym powie. Może pomysł taki jest z góry skazany na niepowodzenie, ale widziałem w internecie taki projekt zrealizowany. Sposób taki jak na rysynku, który wkleiłem u góry bardzo by mi odpowiadał ze względy na to, że jest prosty, łatwo przestrajalny i po dodaniu regulacji fazy uniwersalny.

      Skomentuj


        #4
        nie spotkałem się z takim układem a patrząc na schemat to jest on bezsensu. Na wejściu pasywne filtry a dalej aktywny opamp... wszędzie filtry GP 2nd i jeszcze zwarte symetryczne wejście z niesymetrycznym wyjściem.
        czytaj
        http://www.analog.com/library/analog..._final_PtA.pdf
        a tutaj dalsza częśc ze schematami.
        http://www.analog.com/library/analog...inal_PtB_F.pdf

        ---------- Post dodany o 19:14 ---------- Poprzedni post o 19:11 ----------

        http://www.linkwitzlab.com/filters.htm#2
        http://sound.westhost.com/project09.htm

        ---------- Post dodany o 19:17 ---------- Poprzedni post o 19:14 ----------

        i zły dział młody :)

        Skomentuj


          #5
          jeżeli to nie ten dział to proszę o przeniesienie lub podanie instrukcji jak to zrobić. Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź. Co do filtrów to takie najczęściej znajduję w schematach. W tych podanych linkach też takie są tylko bez regulacji, np. ten:
          Z tym zwarciem to racja źle narysowałem. tam na obydwóch wejściach (symetrycznym i niesymetrycznym) powinny być wpięte opory i wtedy pasmo przenoszone przez filtr górnoprzepustowy powinno być odejmowane w torze w który zostanie wpięty opamp w konfiguracji róznicującej. Nie wiem czy to co pisze będzie zrozumiałe ale dla jasności podaję link do takiego projektu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1253340.html
          Last edited by maamark; 30.01.2012, 22:16.

          Skomentuj


            #6
            . Co do filtrów to takie najczęściej znajduję w schematach. W tych podanych linkach też takie są tylko bez regulacji, np. ten:Załącznik 4459
            Ale regulacja nie jest wyjątkową cechą tego schematu. Każdy inny schemat zwrotnicy aktywnej może miec regulacje. Po prostu zamiast oporników wstaw potencjometr.

            Ale przmysl, czy to na pewnoe dobra droga (trzeba potki nastawiac dokaldnie i mierzyc ich opornosc), i czy nie prosciej po prostu wymieniac niektore rezystory podczas strojenia. Zawsze mozna zrobic w ich miejscach kolki lutownicze czy cos, tak by wymiana byla jaknajmniej klopotliwa.


            A schemat troche "dziwny", o wiele lepszy jest projekt m.bara: http://img687.imageshack.us/img687/2...aktywnejzw.jpg tylko można tu zmienić filtr wejściowy na wzmacniacz nieodwracajacy.


            Sciagnij lt-spice, poszukaj tutoriali, przepatrz gotowe przyklady (sa tez filtry aktywne), a gdy cos nie bedziesz wiedział, to pomożemy. Podstawowa symulacja takich ukladow nie jest trudna.

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez maamark Zobacz posta
              ale dla jasności podaję link do takiego projektu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1253340.html
              no to tam masz schemat tak rozbudowany że ja pierdziu. Wszystko na tacy. Ale moje pytanie, do czego ci to w ogóle?

              ---------- Post dodany o 19:58 ---------- Poprzedni post o 19:57 ----------

              a co do ltspice to polecam Multisim

              Skomentuj


                #8
                Potrzebne mi to jest do domu. Chcę zrobić zestaw aktywny. Mam kilka końcówek mocy, kilka preampów i wiele głośników. Jedno czego mi brakuje to zwrotnica. Kupiłem niedawno kolumny pół aktywne takie stare philipsa, mają one po dwa wzmacniacze, zwrotnice aktywne LO-MI i zwrotnice pasywne MI-HI. Grają świetnie tylko są niewielkie i szkoda mi katować ich głośną muzyką więc podłączyłem je za pomocą preampa do komputera a do słuchania głośnego chcę zrobić większe. Ten schemat z linku, który podałem zainteresował mnie bo regulacja cięcia jest zrealizowana w prosty sposób. Sygnał z filtru górnoprzepustowego podany jest na wzmaciacz operacyjny odejmujący zlokalizowany w torze pasma o niższej częstotliwości, Regulując dolne cięcie HI jednocześnie reguluje się górne cięcie MI i odpowiednio MI-LO. Zaciekawił mnie taki sposób filtrowania i w związku z tym że chcę zbudować zwrotnicę mam pytanie. Czy ktoś wykonywał coś podobnego lub słyszał jak coś takiego działa? Dodam że ja chcę to zrobić prościej, bez limiterów i wejścia oraz wyjścia tylko niesymetryczne bo moja zwrotnica będzie pracować tylko w domu.
                Last edited by maamark; 01.02.2012, 18:49.

                Skomentuj


                  #9
                  masz sprzęt pomiarowy do ściągania charakterystyk głośników?
                  bo jak nie to po co ci regulowana zwrotnica skoro nie będziesz wiedział jak ją wyregulować/ustawić...
                  rozumiem co chcesz zrobić, ale od złej strony się za to zabierasz i w ogóle w dziwny sposób.
                  wybór głosników >
                  obliczenie obudowy pod niskotonowy >
                  zbudowanie jej >
                  sciąganie charekterystyk głośników >
                  na ich podstawie projektowanie zwrotnicy aktywnej czy tez pasywnej >
                  budowa zwrotnicy >
                  połączenie wszystkich elementów >
                  ostateczne poprawki i weryfikacje >
                  Have Fun New Loudspeakers.

                  Skomentuj


                    #10
                    Z obudową raczej nie będę miał problemów , nie trudno jest policzyć,z resztą już kiedyś to robiłem. O przyrządach i programie do ściągania charakterystyk też myślę, bo oczywiste że konstrukcja wielodrożna to co innego niż jeden np: subbas.Wszystko po kolei na spokojnie. Zdaję sobie sprawę że to wymaga trochę trudu i efekt wcale nie musi być od razu zadowalający. Szukam rozwiązań i chciał bym wiedzieć czy warto próbować z tym odejmującym opampem.Nie wykluczam że efektem końcowym będzie zwrotnica nieprzestrajalna, dopasowana pod określone zestawy głośników ale trzeba zacząć od porównań. Dzięki za zainteresowanie. Mile widziane wszystkie podpowiedzi.
                    Last edited by maamark; 01.02.2012, 21:21.

                    Skomentuj


                      #11
                      To powiedz nam, co do tej pory poczytałeś z artykułów i innych wątków na forum.

                      Skomentuj


                        #12
                        ponawiam pytanie czy masz sprzęt pomiarowy typu np: JIG?
                        po cholere ci taki projekt zwrotnicy jak na ślepo/bez pomiarów to z tzw. kalkulatora można obliczyć se zwykły filtr bez specjalnych udziwnień i zbędnych regulacji.
                        masz kalkulator:
                        Linkwitz Filter Circuits Tool V4.1.xls

                        ---------- Post dodany o 12:50 ---------- Poprzedni post o 12:48 ----------

                        chyba, że jesteś DJem jak tamten gość z elektrody, bo on widziałem miał tam estradowy sprzęt elektroniczny i taka aktywna strojona zwrotnica mu się przyda.

                        Skomentuj


                          #13
                          CO do tego czy coś przeczytałem na ten temat, to tak, ale mam dostęp tylko do materiałów z internetu. Co do kalkulatora mam inny, dzięki za ten, przyjrzę się mu. JIG-a na pewno zrobię. Ja nie chcę używać tego zawodowo, chcę zrobić zwrotnicę do domu, pobawić się ze strojeniem i zdobyć nowe doświadczenia. Nie odwiedziecie mnie od zrobienia zwrotnicy. Jak obiorę koncepcje to na pewno doprowadzę to do końca. Zastanawiałem się wcześniej czy nie zrobić takiej według najprostszego schematu ale doszedłem do wniosku że zrobię regulowaną, poćwiczę z podziałami i z fazami, nabiorę doświadczenia a potem będzie wszystko jasne jak osiągnąć to czego oczekuję. Raz jeszcze przypomnę że głównie chodzi mi o za i przeciw wynikające z zastosowania takiego opampa odejmującego do filtrowania, bo nigdzie nie mogę znaleźć jakiejkolwiek opinii na ten temat.

                          Skomentuj


                            #14
                            Czytałem parę książek o filtrach aktywnych i nie spotkałem sie z takim układem odejmującym/różnicującym pasmo od pasma.
                            Ja osobiście bym zrobił po normalnemu czyli sygnał wejsciowy a za nim filtry DP, ŚP, GP regulowane lub nie, do tego za każdym filtrem jak chcesz korekcja amplitudy sygnału oraz fazy sygnału. Dalej wyjścia bezpośrednio na wzmacniacz > głośniki i po sprawie.

                            ---------- Post dodany o 19:53 ---------- Poprzedni post o 19:46 ----------

                            z tą korekcją fazy nie jest tak łatwo dla regulowanych filtrów.

                            Skomentuj


                              #15
                              Raz jeszcze przypomnę że głównie chodzi mi o za i przeciw wynikające z zastosowania takiego opampa odejmującego do filtrowania, bo nigdzie nie mogę znaleźć jakiejkolwiek opinii na ten temat.
                              Moje zdanie jest takie;' na pcozatek zrob zwykla zwrotnice, bedzie mniej porblemow i nabierzesz doswiadczenai. Potem mozesz cudowac :)

                              z tą korekcją fazy nie jest tak łatwo dla regulowanych filtrów.
                              dokaldnie, dlatego zgranie fazowe lepiej zrobic w inny sposob (zmiana f. podzialu, zmiana stromosci filtrow, pochylenie kolumn, etc).

                              Co do pomiarów, to na poczatek nie baw sie w jigi, bo tylko Cie to zniecheci. Kup wkladke mikrofonowa panasonica, sciagnij Holmipulse i jazda! - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html


                              Nie odwiedziecie mnie od zrobienia zwrotnicy. Jak obiorę koncepcje to na pewno doprowadzę to do końca.
                              I bardzo dobrze, odrobina uporu na pewno sie przyda:)

                              Skomentuj


                                #16
                                JIG jest dobry do pomiarów "hardware". Czytaj impedancja, strojenie BR, elementy bierne. Do ściągania ch-tyk jest z tego co wiem zbędny, nawet w SpeakerWorshopie.

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Czy ma ktoś jakieś konkretne propozycje na przesuwanie fazy. Na schematach spotkałem różne rozwiązania i nie wiem czy wystarczy tylko takie o 180* czy lepiej np. co 90*. Fajnie że podpowiadacie. Dzięki.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Delay correction jest przedstawione na stronie Linkwitza:

                                    http://www.linkwitzlab.com/filters.htm#4

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Misiomor na audiohobby pisał o tych "przesuwnikach fazowych":
                                      -lenny :W aktywnej można przecież dokręcać fazę all-passem ;]
                                      -misiomor: eżeli spróbuję np. kręcić fazę midwoofera do tyłu owym all-pass'em, dostanę jakieś przesunięcie przy fc - powiedzmy że brakujące 50deg przy 2k w przykładzie powyżej - co oznacza konieczność zastosowania all-passa z fc przy ok. 4k. A więc mamy coraz większe przesunięcie fazy w miarę jak jedziemy w górę z częstotliwością - a to jest dokładnie odwrotnie do tego czego byśmy chcieli celem uniknięcia tych przeciwfaz przy 6k - z all-pass'em ten problem przesunie się niżej i będzie bardziej dokuczliwy.

                                      Jeżeli spróbujemy kręcić all-pass'em fazę tweetera do przodu, fc all-pass'a wyjdzie przy 1k i zaczniemy mieć problem z przeciwfazami również poniżej podziału.

                                      All-passy niestety kręcą fazę w strone "przyczynową" i dlatego tak ich nie lubię, wolę dobrać rzędy filtrów a nawet tego czy tamtego popsuć dając np. szeregowe RC zamiast gołego C. All-pass zreszta nie zwalnia nas od obowiązku pomierzenia tych cholernych faz celem dostrojenia owego wynalazku.
                                      Na schematach spotkałem różne rozwiązania i nie wiem czy wystarczy tylko takie o 180* czy lepiej np. co 90*. Fajnie że podpowiadacie. Dzięki.
                                      A po Co Ci przesuwnik fazy o skokowe 180 stopni? Przeciez wystarczy zamienic koncoki kabli (plus z minusem) na zaciskach kolumny. Jesli juz robic, to taki z plynna regulacja, ale w swietle tego co wyzej przytoczylem, najlepiej wale nie robic.


                                      Zrob zwrotke, pokombinuj z podzialem, a gdy nie bedziesz mial pomyslu - wstaw pomiary na forum, na pewno znajdzie sie kilka chetnych do pomocy osob ktore pomoga dobrze zgrac glosniki.

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Ostatnio miałem mało czasu ale niedługo będę miał go więcej więc wezmę się za to konkretnie. Dzięki wielkie za podpowiedzi,chociaż o tym co mnie interesowało dalej nic nie wiem. Spróbuje coś takiego zaprojektować i wykonać a potem napiszę czy to ma w ogóle sens. Jeśli trafi tu ktoś kto wie coś o takim filtrowaniu to proszę o podzielenie się tą wiedzą.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X