Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sprzęt do pracowni elektronicznej

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #41
    hmm wydawalo mi sie że sporo ulatwia taka rozlutownica ale myślę że mogę z niej spokojnie zrezygnować.

    Czy jest sens kupowania stacji 120W np quick 303D http://www.biall.com.pl/item,Quick_3...0W,202385.html
    + przeciętnego taniego hota

    czy lepiej kupić 90W Quick 202D http://www.biall.com.pl/item,Quick_2...HS,202403.html

    i dobrego hota? quick 861ds http://allegro.pl/quick-861ds-esd-st...170916780.html

    Nigdy nie lutowalem hotair i zastanawiam sie czy warto wydawać prawie 1k zł na ten typ lutownicy

    Skomentuj


      #42
      Wszytko zależy właśnie od zastosowań
      Tak jak pisałem wszystkie układy z nóżkami które nie są pod spodem da się wlutować, przylutować dobrą stacją. Hot air oczywiście ułatwi tu montaż elementów o dużej liczbie nóżek: procki itp. Ale jeśli chodzi o małe elementy, np. rezystory, kondensatory SMD w obudowach 0805 to myślę że szybciej lutuje się to właśnie lutownicą. (chyba że wszystkie elementy przyklejać do płytek, jak to robią w fabrykach, i przelecieć gorącym powietrzem całość). Ja np. zostałem nauczony lutować w taki sposób: najpierw cynuje po jednym padzie pod elementy SMD (ww. rezy, kondy w 0805) z prawej strony bądź u góry (zależnie od orientacji el. na płytce, a jestem praworęczny), potem wlutowuje te elementy jedną nóżką, a potem gdy wszystkie są już na swoich miejscach to lutuje ich drugie nóżki. Jak łatwo sobie wyobrazić hot air nie powinien tego procesu zbytnio przyspieszyć.

      Sprawa odwraca się gdy chodzi o elementy w nowocześniejszych obudowach, z nóżkami pod spodem. Czyli mowa tu o różnego rodzaju czujnikach układach typu MEMS, oraz nowoczesnych mikrokontrolerów, procesorów itp. Jeśli chcesz z takich układów korzystać sporadycznie, to moim zdaniem wystarczyłby hot air z prostą regulacją, klasy tych "dołączonych" do przeciętnych stacji (coś jak http://allegro.pl/oryginalna-stacja-...160466745.html oczywiście nie polecam czy odradzam jej, daje tylko porównanie hot aira). Co innego gdybyś chciał zostać władcą ARM'ów i co dzień lutować jakiegoś proca w BGA :) w takiej sytuacji to raczej bardzo dobrego hot aira, a przeciętną stację warto kupić.

      Weź też pod uwagę fakt, że niektóre układy można kupować w różnych obudowach a inne nie. Prawdopodobnie nie dostaniesz jakiegoś współczesnego akcelerometru czy żyroskopu w obudowie z nóżkami na boku, ani większości prawdziwych ARM'ów, ale kupując jakieś nawet zaawansowane układu scalone np. adc, dac i wiele wiele innych można wybrać sobie układ w wersji sprzyjającej lutowaniu stacją.

      Wiec moim zdaniem (w twoim budżecie) bdb. stacja i przeciętny hot air
      A za te pieniądze co ta quick 303D to można mieć również PACE lub najwyższe modele wellera. Tylko tak mówię, ponieważ o tych stacjach zawsze widzę pozytywne opinię, a na quick nigdy nie zwróciłem uwagi

      To tylko moja opinia, warto żeby uzupełnił ją ktoś, kto z hot airami miał do czynienia - osobiście miałem parę sytuacji że musiałem wlutować element, ale to były tylko LGA-14 bądź LGA-16 - prosiłem wtedy o wlutowanie znajomego hot airem lub przyklejałem element na plecach i lutowałem kynarem do padów na płytce :)

      Skomentuj


        #43
        ja tak naprawdę sam nie wiem w którym kierunku pójdę, narazie wzmacniacze i układy audio głównie, myślę o małym serwisowaniu też, dlatego chciałbym żeby kupione narzędzia były od razu porządne by później już ich nie wymieniać.

        Tak jak pisałem, ja hotem nie lutowałem jeszcze, tanią stację mam i nie chce żeby okazało się ze to co kupie będzie tylko trochę lepsze od tej co mam (chociaż dobrze mi sie nią lutuje - ale nigdy nie lutowałem czymś lepszym). Quick zbiera dobre opinie - ale to tylko opinie ludzi z elektrody...

        Skomentuj


          #44
          Zamieszczone przez jaromas Zobacz posta
          (chociaż dobrze mi sie nią lutuje - ale nigdy nie lutowałem czymś lepszym).
          I to wystarczy, mi sie dobrze lutowalo zestawem LAB1 i jakas tania lutownica, problem w tym ze grzalki wytrzymuja niecaly rok. No i lutowanie wiekszych powierzchni i jeszcze cyna bezolowiowa to juz wyzwanie i tania lutownica na pewno sobie z tym nie poradzi.

          Skomentuj


            #45
            otrzymałem ofertę na stacje quick 303D (120W) i quick 861DS na kwote 1787zł, taniej o ponad 270zł niż u biall.com.pl który jest bezpośrednim importerem, jestem skłonny tyle wydać na ten sprzęt, myślicie że warto?

            Skomentuj


              #46
              Jak do takiego lutowania spokojnie wystarczy ci polski Elwik grzałka 80W do 400st z regulacją może być analogowa lub cyfrowa grzeje u mnie ponad trzy lata nic się nie dzieje tylko wymieniłem grot.

              Skomentuj


                #47
                jaromas powiem Ci tak szczerze ze lepiej dogadaj sie z jakims sklepem ze za fakture na sprzet odpalisz im podatek, vat i pare groszy, a kupisz sobie tansze zabawki, a gotowke wydasz na inne wyposarzenie, czy diy

                Skomentuj


                  #48
                  Zamieszczone przez mIKI Zobacz posta
                  jaromas powiem Ci tak szczerze ze lepiej dogadaj sie z jakims sklepem ze za fakture na sprzet odpalisz im podatek, vat i pare groszy, a kupisz sobie tansze zabawki, a gotowke wydasz na inne wyposarzenie, czy diy
                  Dobrze gada, polać mu!!! :razz:
                  Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

                  Skomentuj


                    #49
                    Tja, myślicie że nie próbowalem? odechcialo mi sie po kilku spławieniach, nie chce też komuś płacić za nic - to co wydam za opłacenie im podatku i odpalenie "czegoś" dorzuce do sprzętu po prostu i kupie troche lepszy.

                    Mam obecnie oferte na stacje Quick 202D + Quick 861DS na 1470zł i chyba na tym zostanie, ten hotair jest polecany na wielu forach a stacja kolbowa wychodzi też korzystnie, 1737zł idzie na oscyloskop Rigol DS1052E + multimetr SANWA PC5000a, ok 300zł planuje wydać na miernik cęgowy z TrueRMS - wybrałem narazie UNI-T UT208A.

                    No i na tym 3500zł pęka, myślicie że któraś z tych rzeczy jest zbędna i wyrzucę kasę w błoto?

                    Skomentuj


                      #50
                      Myślę , że lepiej kupić do tego dobrą kartę do PC i np taki program: http://www.audiotester.de/ bardziej Ci się przyda niż stacja z wodotryskami.

                      Skomentuj


                        #51
                        Hmm, chciałbym kupić nieco inny sprzęt ale niestety nie mogę, dzwoniłem miesiąc temu do nich i muszę kupić nowy sprzęt żeby mieć faktury, nie może to być inny sprzęt niż ten co wymieniłem w aplikacji o ostypendium - powiedziano mi nawet że liczy się ilość sprzętu tzn. jak napisalem oscyloskop to mogę kupić tylko jeden (myslalem nad cyfrówką i używaną analogówką...) ale np napisałem stacje (więc mogę kupić kilka) i mierniki (też mogę kilka), z zasilacza rezygnuję.

                        Strasznie problematyczni są no ale cóż lepiej mieć niż nie mieć :)

                        Skomentuj


                          #52
                          w ogole nie widze sensu kupowania sprzetu do lutowania poltorej klocka. dobra lutownica to tak z 500zl, hot air zobaczysz jak zadko Ci sie przyda - kup cos taniego, lepiej doposarzyc sie w inne przydatne narzedzia nawet takie drobne by miec komfort pracy...
                          pozatym czy dasz rade podciagnac pod to zakup np zapas elementow elektronicznych?

                          Skomentuj


                            #53
                            Kolba wlasnie kolo 500zł wychodzi, to hot air jest taki drogi bo prawie 1tys, ale np tu http://www.elvikom.pl/forum/viewtopic.php?p=46014 jest bardzo polecana.

                            Nie ma opcji żeby kupić cokolwiek innego niż wymieniłem - napisałem o tym wyżej, nawet elementów elektronicznych, kontaktowalem sie z większością sklepów wrocławskich i nikomu nie chce się kombinować żeby zmieniać cokolwiek na fakturze, na allegro dostałem kilka propozycji ale musiałbym składać spośród mierników albo jakichś past lutowniczych - bez sensu.
                            Chcę spróbować swoich sił na starych płytach głównych z reballingiem żeby potrenować - ten hot air się do tego nadaje - te taniutkie niezbyt, tylko musze jeszcze podgrzewacz kupić, a wrazie czego w ostateczności mogę ją sprzedać.

                            Skomentuj


                              #54
                              jaromas-ie sam nie wiesz czego chcesz :) Do póki nie będziesz wiedział do czego będzie Ci ten sprzęt potrzebny to nic z tego nie będzie.
                              Kupisz tylko mnóstwo nie potrzebnych gratów zawalających biurko :)

                              Zamieszczone przez jaromas Zobacz posta
                              reballingiem
                              Takich "serwistantów" uzbrojonych w "hotaira" i "lutujących" BGA jest mnóstwo nie dołączaj do nich :)
                              Lutowanie BGA w ten sposób to odkręcanie śrubki młotkiem.

                              Po co Ci miernik z cęgami ?

                              Skomentuj


                                #55
                                Robię uprawnienia SEP więc myślę że miernik z cęgami się przyda.

                                Masz rację, nie wiem jeszcze dokładnie czego chce, nie chce siedzieć tylko w elektronice związanej z audio, ciekawią mnie też przetwornice, serwis telefonów, lapków, instalacje CA, instalacje TV/SAT. Wszystko to dotąd robiłem hobbystycznie.

                                O tanich hotairach się naczytałem wiele złego, a ten Quick jako jedna z tańszych niby się nadaje, jedyna zła opinia którą znalazłem dotyczyła tego że komuś dysza nie pasowała od taniej chińszczyzny, więc radzicie nie kupować wogole hotaira?

                                Skomentuj


                                  #56
                                  Ja kupiłem sobie za 80zł na Allegro zestaw kolba + hot air. Kolbie brakuje trochę mocy przy dużych powierzchniach, ale daje radę. SMD lutuje się spokojnie. Hot aira użyłem 2 razy przez rok, do wylutowania sporego scalaka (144 nóżki). Do lutowania nie używam Hot aira, wystarczy kolba i plecionka. Nie widzę sensu wydawania jakiejś chorej kasy na lutownicę z hot air'em. Trzeba pamiętać, że to nie sprzęt lutuje ale osoba go użytkowująca. Swego czasu lutowałem smd tranformatorówką i dawało radę. Naprawdę nie warto przepłacać. Można lepiej wydać tę kasę!!!
                                  Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

                                  Skomentuj


                                    #57
                                    Zamieszczone przez LuSzTi Zobacz posta
                                    Można lepiej wydać tę kasę!!!
                                    W to nie wątpię, ale dostałem idiotyczne ograniczenia, chciałem więcej sprzętu i akcesoriów ale mi nie pozwolili, moge kupić oscyloskop, mierniki, stacje, i zasilacz bo tylko to wymieniłem. Myślalem nad droższym oscyloskopem, ale za 700zł więcej jest ten rigol w wersji 100mhz, z tym że tą 50mhz da się softwarowo przerobić na 100mhz i te 700zł poszłby w błoto... Do czego więc warto dołożyć?

                                    Skomentuj


                                      #58
                                      Do zasilacza zatem.

                                      Skomentuj


                                        #59
                                        Kup za to kilka mierników i handluj na alledrogo Jak nie bramą, to przez płot...

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X